Προς το περιεχόμενο

Το εμβόλιο mRNA-4359 της Moderna δείχνει ελπιδοφόρο στην αντιμετώπιση προχωρημένων καρκίνων


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Hetfield said:

Αν ησουν ψεκασμενος αντιεμβολιαστης και σου απεμεναν 6 μηνες ζωης, θα εκανες πειραματικο εμβολιο για τον καρκινο;

Εδω σας θελω φιλοι μου ψεκ.

Επειδή σου είπαν οι γιατροί ότι θα ζήσεις 6 μήνες για να σε τρομάξουν και να πάρεις τις "θεραπείες" τους και τα "φάρμακα" τους, δε σημαίνει ότι θα ζήσεις τόσο. Ξέρω άνθρωπο που του είπαν αν δεν κάνεις χημειοθεραπείες κτλπ θα πεθάνεις σε 2 χρόνια και ο άνθρωπος έζησε κοντά στη φύση, στην επαρχία 15 χρόνια χωρίς καμία θεραπεία. Προσωπικά αν μου έλεγαν ότι μου απέμεναν 6 μήνες ζωής δεν πρόκειται να πήγαινα σε κανένα νοσοκομείο να κάνω θεραπείες, ούτε θα γινόμουν πειραματόζωο με πειραματικά εμβόλια. Εάν τα συμπτώματα γινόντουσαν ανυπόφορα, μονόβολο στο κεφάλι και τέλος.

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Like 5
  • Thanks 4
  • Confused 22
  • Sad 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Θα τον αρχίσω εγω 👹

Πραγματικά χαίρομαι που είμαστε κοντα στο να υπάρχει θεραπεία για τη νοσο (δεν θέλω ουτε το ονομα να γράψω). Μακάρι να ειναι μια είδηση που θα γίνει πραγματικότητα σύντομα και με επιτυχίες. 

Γιατι ομως δεν μας πιέζουν να το κανουν το εμβόλιο ολοι οι ασθενείς σήμερα; Τι φόβος υπάρχει; Τοσα λεφτα εβγαλε η Moderna απο τα εμβόλια του covid, σίγουρα μπορουν να κανουν fast forward στην έρευνα, αν εχεις λεφτα γίνετε, ετσι μας ελεγαν. 

Δεν μιλάμε για ασθένεια που έχει νοσήσει το 60% και χρειάζεται τοίχο προστασίας.

Ο καρκίνος δεν κολλάει 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Θα τον αρχίσω εγω 👹

Πραγματικά χαίρομαι που είμαστε κοντα στο να υπάρχει θεραπεία για τη νοσο (δεν θέλω ουτε το ονομα να γράψω). Μακάρι να ειναι μια είδηση που θα γίνει πραγματικότητα σύντομα και με επιτυχίες. 

Γιατι ομως δεν μας πιέζουν να το κανουν το εμβόλιο ολοι οι ασθενείς σήμερα; Τι φόβος υπάρχει; Τοσα λεφτα εβγαλε η Moderna απο τα εμβόλια του covid, σίγουρα μπορουν να κανουν fast forward στην έρευνα, αν εχεις λεφτα γίνετε, ετσι μας ελεγαν. 

ΤΩΡΑ δεν βγάζει 1.

Η πτώση στις πωλήσεις αγγίζει το 98%

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Επειδή σου είπαν οι γιατροί ότι θα ζήσεις 6 μήνες για να σε τρομάξουν και να πάρεις τις θεραπείες τους και τα "φάρμακα" τους, δε σημαίνει ότι θα ζήσεις τόσο. Ξέρω άνθρωπο που του είπαν αν δεν κάνεις χημειοθεραπείες κτλπ θα πεθάνεις σε 2 χρόνια και ο άνθρωπος έζησε κοντά στη φύση, στην επαρχία 15 χρόνια χωρίς καμία θεραπεία. Προσωπικά αν μου έλεγαν ότι μου έμεναν 6 μήνες ζωής δεν πρόκειται να πήγαινα σε κανένα νοσοκομείο να κάνω θεραπείες, ούτε θα γινόμουν πειραματόζωο με πειραματικά εμβόλια. Εάν τα συμπτώματα γινόντουσαν ανυπόφορα, μονόβολο στο κεφάλι και τέλος.

Φαντάζομαι ο άνθρωπος ήταν κάποιας ηλικίας και εμφάνισε καρκίνο του προστάτη… ναι, σε μεγάλες ηλικίες πιο πιθανό είναι να φύγεις από κάτι άλλο παρά από τον καρκίνο του προστάτη…

Το βασικό ερώτημα όμως είναι, αν με την θεραπεία ζούσε 30, 35, 40 ή 50 χρόνια επιπλέων αντί για 15, τι θα διάλεγες?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, magictoboggan said:

Επειδή σου είπαν οι γιατροί ότι θα ζήσεις 6 μήνες για να σε τρομάξουν και να πάρεις τις "θεραπείες" τους και τα "φάρμακα" τους, δε σημαίνει ότι θα ζήσεις τόσο. Ξέρω άνθρωπο που του είπαν αν δεν κάνεις χημειοθεραπείες κτλπ θα πεθάνεις σε 2 χρόνια και ο άνθρωπος έζησε κοντά στη φύση, στην επαρχία 15 χρόνια χωρίς καμία θεραπεία. Προσωπικά αν μου έλεγαν ότι μου απέμεναν 6 μήνες ζωής δεν πρόκειται να πήγαινα σε κανένα νοσοκομείο να κάνω θεραπείες, ούτε θα γινόμουν πειραματόζωο με πειραματικά εμβόλια. Εάν τα συμπτώματα γινόντουσαν ανυπόφορα, μονόβολο στο κεφάλι και τέλος.

Όταν θα ακούσεις το «6 μήνες» συνήθως πάει να πει πως δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει η ιατρική για να σε βοηθήσει. Αν όμως έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στο «6 μήνες» και στο 2+ χρόνια ποιοτικής ζωής μετά από κάποιες θεραπείες, μάλλον θα το αξιολογούσες διαφορετικά! 
Το ότι είπαν σε κάποιον πως θα ζήσει 2 χρόνια χωρίς θεραπεία, πάει να πει πως λογικά είχε κάποιον καρκίνο στα πρώτα στάδια που δεν εξελίσσεται ραγδαία και με τις θεραπείες μπορείς να ζεις με αυτόν σε ύφεση για πάρα πολλά χρόνια. Διάλεξε να μην κάνει τίποτα και απλά στάθηκε τυχερός παίζοντας με τις πιθανότητες…

  • Like 10
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Η Moderna δεν έχει λεφτά (χρησιμοποιώ δική σου φράση), το ότι πούλησε εμβόλια Covid δε σημαίνει πως είναι κερδοφόρος. Είναι μια κλασική φαρμακευτική/βιοτεχνολογίας US εταιρία που οι μέτοχοι βάζουν λεφτά κάθε χρόνο για να καλύψουν τις ζημιές με σκοπό κάποια στιγμή να γίνει κερδοφόρος. 
 

Αυτη τη στιγμή βγάζει 2 εμβόλια, για Covid και RSV, το total revenue υποτιμήθηκε 2 φορές φέτος, εξ ου και η τεράστια πτώση της μετοχής πριν 3 συνεδριάσεις και υπολογίζει πως το 2027 θα διαθέτει 10 εμβόλια για πώληση (όπως πχ flu-covid).

Στα των εμβολίων καρκίνου, πιστεύω είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από την BioNTech και κάθε νέο φάρμακο/εμβολιο, καλοδεχούμενο. 

 

Οπουδήποτε φάρμακο βγάλει μια εταιρεία ΔΕΝ κάνει απόσβεση σε 1 χρόνο.

ΤΩΡΑ μάλιστα που η πτώση στις πωλήσεις αγγίζει το 98%.

ΥΓ. Οι ψεκες Ελλάδας μας έλεγαν ότι θα το κάνουμε ΚΑΘΕ χρόνο για να κονομουν οι εταιρείες.

Τα ξεχάσαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Γιατι ομως δεν μας πιέζουν να το κανουν το εμβόλιο ολοι οι ασθενείς σήμερα; Τι φόβος υπάρχει; Τοσα λεφτα εβγαλε η Moderna απο τα εμβόλια του covid, σίγουρα μπορουν να κανουν fast forward στην έρευνα, αν εχεις λεφτα γίνετε, ετσι μας ελεγαν. 

Είναι απλό:

  • Γιατί δεν πρόκειται για μεταδοτική ασθένεια.
  • Γιατί δεν υπάρχει πανικός στην ιατρική κοινότητα 
  • Γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχες επιχορηγήσεις και νομοθεσίες που να επιτρέπουν την επίσπευση.
  • Γιατί είναι κάτι που υπάρχει δεκαετίες και η ανοχή σε λάθη δεν θα βοηθήσει τόσο ώστε να το κάνουν.
  • Γιατι πολλά πειραματικά εμβόλια και θεραπείες στο παρελθόν «απέτυχαν». Η πίεση χρόνου είναι κυρίως σε προσωπικό επίπεδο και όχι σε βαθμό πανδημίας.
  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί είμαστε ακόμα στο στάδιο I/II της κλινικής δομικής του εμβολίου…

όταν με το καλό επιβεβαιωθούν τα αποτελέσματα θα δεις κάποια στιγμή ότι θα γίνει “υποχρεωτικό”, σε όσους έχουν προδιάθεση για αυτού του είδους τους καρκίνους…

ΑΦΟΥ δεν μιλάμε για κολλητική ασθένεια δεν θα γίνει ποτέ υποχρεωτικο κάτι το οποίο στοιχίζει κιόλας €.

3 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Είναι απλό:

  • Γιατί δεν πρόκειται για μεταδοτική ασθένεια.
  • Γιατί δεν υπάρχει πανικός στην ιατρική κοινότητα 
  • Γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχες επιχορηγήσεις και νομοθεσίες που να επιτρέπουν την επίσπευση.
  • Γιατί είναι κάτι που υπάρχει δεκαετίες και η ανοχή σε λάθη δεν θα βοηθήσει τόσο ώστε να το κάνουν.
  • Γιατι πολλά πειραματικά εμβόλια και θεραπείες στο παρελθόν «απέτυχαν». Η πίεση χρόνου είναι κυρίως σε προσωπικό επίπεδο και όχι σε βαθμό πανδημίας.

Τα είπες όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gagarin said:

Ξέρω άνθρωπο που κέρδισε το τζοκερ... κάπως έτσι ακούστηκε όλο αυτό!!!

ΦΙΛΙΚΑ!!!!

Όχι, δεν είναι τζόκερ. Απλά οι περισσότεροι πάνε στις συμβατικές θεραπείες που τους λένε οι γιατροί, αλλιώς θα γνώριζες περισσότερους ανθρώπους που τους λένε ένα προσδόκιμο ζωής αλλά ζούνε περισσότερο. Και αυτό ισχύει για όλες τις ασθένειες, όχι μόνο για τον καρκίνο. Ένας γιατρός δεν μπορεί να ξέρει με ακρίβεια τι συμβαίνει στο σώμα σου και τι διαδικασίες εκτελούνται εσωτερικά. Γι αυτό και είναι εκτιμώμενος χρόνος, όχι standart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Hetfield said:

Αν ησουν ψεκ αντιεμβολιαστης και σου απεμεναν 6 μηνες ζωης, θα εκανες πειραματικο εμβολιο για τον καρκινο;

Εδω σας θελω φιλοι μου ψεκ να δειξετε ποσο μεγαλα κοχονες εχετε.

Αν είχα 6 μήνες ζωής θα πήγαινα στην Ταϊλάνδη με όσα λεφτα θα μπορούσα να μαζέψω 🤪

  • Like 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, magictoboggan said:

Όχι, δεν είναι τζόκερ. Απλά οι περισσότεροι πάνε στις συμβατικές θεραπείες που τους λένε οι γιατροί, αλλιώς θα γνώριζες περισσότερους ανθρώπους που τους λένε ένα προσδόκιμο ζωής αλλά ζούνε περισσότερο. Και αυτό ισχύει για όλες τις ασθένειες, όχι μόνο για τον καρκίνο. Ένας γιατρός δεν μπορεί να ξέρει με ακρίβεια τι συμβαίνει στο σώμα σου και τι διαδικασίες εκτελούνται εσωτερικά. Γι αυτό και είναι εκτιμώμενος χρόνος, όχι standart.

Παιδιά σοβαρευτείτε λίγο…

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΑΦΟΥ δεν μιλάμε για κολλητική ασθένεια δεν θα γίνει ποτέ υποχρεωτικο κάτι το οποίο στοιχίζει κιόλας €.

Για αυτό ανέφερα για προδιάθεση… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, billdanos said:

Αν όμως έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στο «6 μήνες» και στο 2+ χρόνια ποιοτικής ζωής μετά από κάποιες θεραπείες, μάλλον θα το αξιολογούσες διαφορετικά! 

Αν δεν υποβάθμιζαν οι θεραπείες αυτές το επίπεδο ζωής μου τότε ΟΚ! Αν όμως έμενα κατάκοιτος σε ένα κρεβάτι χωρίς ζωντάνια και να βασανίζομαι καθώς αργοπεθαίνω τότε ΟΧΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...