Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για I'm interested in the Sony Xperia 1 V 5G Dual SIM (12GB/256GB)


dimitra 25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο μοντέλο Sony Xperia 1 V 5G Dual SIM (12GB/256GB) 

Υπάρχει κάποιος που να είναι κάτοχος να μου απαντήσει αν όντως λείπει το led φωτάκι ειδοποιήσεων από μπροστά που βλέπαμε πάντα αν έχει έρθει μήνυμα σε άλλο χρώμα ανάλογα την εφαρμογή?( Notification led)

Το διάβασα σε κάποια κριτική του Σκρουτζ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση,δεν γνώριζα καθόλου ότι γενικά οι εταιρείες το έχουν καταργήσει σαν χαρακτηριστικό,ένα από τα πολλά πράγματα που είχε και μου άρεσε στο παλιότερο Xperia Z2 που είχα ήταν το τεράστιο notification led που είχε όσο το μήκους του πάνω ηχείου δηλαδή. Νόμιζα ότι είχαν αφήσει έστω μια μικρή τελίτσα όπως το Xperia 10 iii που έχω ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανάκριβο κινητό που δεν αξίζει.

Άσε που τα ανταλλακτικά και αυτά είναι πανάκριβα.

Δεν ξέρω κιόλας εάν η συγκεκριμένη κάνει και ενημερώσεις/ αναβαθμίσεις στην ώρα τους.

Με 900+ παίρνεις OnePlus η κάποιο Samsung.

Υ.Γ δεν έχει Notification led το διάβασα στο Reddit από κατόχους 

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάτσει να κάνω έρευνα και σε άλλες εταιρείες,δεν θέλω με τίποτα iPhone , απλά μια ζωή είχα πάντα αδυναμία στα Sony κινητά λόγο της καλή απόδοσης ήχου,και εγώ δεν γνωρίζω όντως αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και σε αυτό το τομέα,αν υπάρχουν δηλαδή κι άλλες εταιρείες ισάξιες η και καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitra 25 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάτσει να κάνω έρευνα και σε άλλες εταιρείες,δεν θέλω με τίποτα iPhone , απλά μια ζωή είχα πάντα αδυναμία στα Sony κινητά λόγο της καλή απόδοσης ήχου,και εγώ δεν γνωρίζω όντως αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και σε αυτό το τομέα,αν υπάρχουν δηλαδή κι άλλες εταιρείες ισάξιες η και καλύτερες.

Ναι υπάρχουν.

Δεν μίλησα για iPhone.

Σε Android.

Εάν μας πεις τη θες από ένα κινητό και πόσα δίνεις τότε σίγουρα θα σου βρούμε κάτι καλύτερο.

Κοίτα τα Sony πλέον είναι ξεπερασμένα.

Έχουν την premium φινέτσα αλλά δεν παύουν να ειναι πανάκριβα γενικά.

Και όχι τίποτα άλλο αλλά δεν προχωράνε κιόλας με βάση των άλλων εταιριών ,ούτε καν και στην τιμή δεν πέφτουν.

Οπότε τη να το κάνεις ένα τέτοιο κινητό και να σκάσεις ένα κάρο λεφτά ενώ μπορείς κάλλιστα να πάρεις ένα πολύ καλύτερο και να το χαρείς.

Εκτός εάν είσαι κολλημένος με τα Sony ,οπότε εκεί πάω πάσο και περαστικά σου.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω από το κινητό μου είναι να έχει καλή απόδοση ήχου σε μία άλλη συσκευή την καλύτερη απόδοση του ίδιου του αρχείου,να έχει αν γίνεται καλά ηχεία,να είναι αδιάβροχο,να έχει καλή εικόνα θέασης,και να μπορώ να βγάλω αξιοπρεπείς φωτογραφίες πχ την νύχτα ,να έχει καλό ζουμ,και τα βίντεο να βγαίνουν ωραία σε κίνηση....όλα αυτά νομίζω τα έχει καιε το παραπάνω το Sony απλά έχεις δίκιο έχω ένα κόλλημα και μάλλον δεν είμαι η μόνη!😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, dimitra 25 είπε

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο μοντέλο Sony Xperia 1 V 5G Dual SIM (12GB/256GB) 

Υπάρχει κάποιος που να είναι κάτοχος να μου απαντήσει αν όντως λείπει το led φωτάκι ειδοποιήσεων από μπροστά που βλέπαμε πάντα αν έχει έρθει μήνυμα σε άλλο χρώμα ανάλογα την εφαρμογή?( Notification led)

Το διάβασα σε κάποια κριτική του Σκρουτζ 

 

3 ώρες πριν, GATE123 είπε

Πανάκριβο κινητό που δεν αξίζει.

Άσε που τα ανταλλακτικά και αυτά είναι πανάκριβα.

Δεν ξέρω κιόλας εάν η συγκεκριμένη κάνει και ενημερώσεις/ αναβαθμίσεις στην ώρα τους.

Με 900+ παίρνεις OnePlus η κάποιο Samsung.

Υ.Γ δεν έχει Notification led το διάβασα στο Reddit από κατόχους 

Hello, ειχα το poco f3 , και πηρα το xperia 1 V. Ας πουμε μου το εδωσαν "δωρο".

Εκ πρωτης οψης ηταν ωραιο.

Αλλα δεν με βολεψε ποτε στο χερι καθως εχω τεραστια χερια και δαχτυλα, πολυ μικρο για τα γουστα μου, και η περιεργη αναλογια οθονης ηταν αβολη.

Απο ταχυτητα, οθονη, και καμερα ηταν ο,τι καλυτερο εχω πιασει ποτε.

Εχει τρομερες λειτουργιες ως φωτογραφικη και ως βιντεοκαμερα, και συνεργαζεται αψογα με καμερες της σονυ. (δωρεαν δειγμα εδω https://we.tl/t-CYg1dwwHiT )

Αναβαθμισεις android κανει συνεχεια, παντως. Περιπου μια φορα το μηνα.

Αλλα ειχε 2 βασικα θεματα.

1. Ζεσταινεται χωρις αυριο, σε βαθμο που δεν μπορεις να το αγγιξεις καποιες φορες. Στο ενα αμαξι που το βαζω με ασυρματη/ επαγωγικη φορτιση, μετα απο 5 λεπτα βραζει. Στο αλλο αμαξι το βαζω με βαση στο παρπριζ, για gps, παλι βραζει. Τοσο πολυ, που κανει throttle down με αποτελεσμα να κολλαει ακομα και η αναπαραγωγη μουσικης στο spotify...

2. Ειναι παρα πολυ ακριβο γι αυτα που προσφερει.

 

Τελικα με εκνευρισε τοσο η υπερθερμανση και η μικρη οθονη που πηρα το Xperia 1 VI, το οποιο ειναι ανωτερο σε ολα, και εχει την καλυτερη μπαταρια σε κινητο που εχω δει. Με βαρια χρηση βγαζει πανω απο 2 μερες. Ουτε εγω δε το πιστευω.

Αλλα συνεχιζει να ειναι πανακριβο

 

23ff13d4-e83c-4357-8215-fd0a2d28c718.jpeg

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Έχω ήδη το Xperia 10 iii και εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου αυτή αναλογία οθόνης (σοκοφρέτα)

Ο λόγος που σκεφτόμουν να πάρω το 1V και όχι το μεταγενέστερο του το 1 Vi είναι γιατί είδα ότι αφαίρεσαν το 4Κ από την οθόνη στο νέο μοντέλο.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντιληπτό αυτό σε καθημερινή χρήση αν δεν είναι και το αρχείο 4κ δηλαδή.

Είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου,είχα διαβάσει και εγώ από κριτικές ότι σε κάποιους θερμαινόταν αρκετά σε άλλους πάλι όχι...

Οι κάμερες δεν ξέρω αν έχουν γίνει καλύτερες στο καινούργιο μοντέλο.

Επίσης και η τιμή του νέου μοντέλου μου φάνηκε αρκετά υπερβολική.

Αν γνωρίζεις αλλά υπέρ χαρακτηριστικά του νέου μοντέλου γράψε Μου.

Το ότι αφαίρεσαν το led notification οντως μου φαίνεται περίεργο σε ένα τόσο ακριβό μοντέλο.

Δηλαδή δεν υπάρχει καμία  φωτεινή ένδειξη όταν έρχεται μήνυμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitra 25 είπε

Αυτό που θέλω από το κινητό μου είναι να έχει καλή απόδοση ήχου σε μία άλλη συσκευή την καλύτερη απόδοση του ίδιου του αρχείου,να έχει αν γίνεται καλά ηχεία,να είναι αδιάβροχο,να έχει καλή εικόνα θέασης,και να μπορώ να βγάλω αξιοπρεπείς φωτογραφίες πχ την νύχτα ,να έχει καλό ζουμ,και τα βίντεο να βγαίνουν ωραία σε κίνηση....όλα αυτά νομίζω τα έχει καιε το παραπάνω το Sony απλά έχεις δίκιο έχω ένα κόλλημα και μάλλον δεν είμαι η μόνη!😆

Αυτό που περιέγραψες είναι το OnePlus 12.

Ξεκινάει τα 12/256 όσο δηλαδή είναι και το Sony στα 836€ από best price.

Ενώ εάν θες μεγαλύτερη ram και αποθηκευτικό χώρο (16/512) ξεκινάει από τα 854€.

Και από ήχο, φωτογραφίες, βίντεο και ότι άλλο είπες το αφήνει πίσω το Sony χιλιόμετρα.

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitra 25 είπε

Το ότι αφαίρεσαν το led notification οντως μου φαίνεται περίεργο σε ένα τόσο ακριβό μοντέλο.

Ειναι αχρηστο feature που επιανε χωρο. Πλεον υπαρχουν τα AOD, edge lighting κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitra 25 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Έχω ήδη το Xperia 10 iii και εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου αυτή αναλογία οθόνης (σοκοφρέτα)

Ο λόγος που σκεφτόμουν να πάρω το 1V και όχι το μεταγενέστερο του το 1 Vi είναι γιατί είδα ότι αφαίρεσαν το 4Κ από την οθόνη στο νέο μοντέλο.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντιληπτό αυτό σε καθημερινή χρήση αν δεν είναι και το αρχείο 4κ δηλαδή.

Είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου,είχα διαβάσει και εγώ από κριτικές ότι σε κάποιους θερμαινόταν αρκετά σε άλλους πάλι όχι...

Οι κάμερες δεν ξέρω αν έχουν γίνει καλύτερες στο καινούργιο μοντέλο.

Επίσης και η τιμή του νέου μοντέλου μου φάνηκε αρκετά υπερβολική.

Αν γνωρίζεις αλλά υπέρ χαρακτηριστικά του νέου μοντέλου γράψε Μου.

Το ότι αφαίρεσαν το led notification οντως μου φαίνεται περίεργο σε ένα τόσο ακριβό μοντέλο.

Δηλαδή δεν υπάρχει καμία  φωτεινή ένδειξη όταν έρχεται μήνυμα?

 

Τα sony 5 και 1 εχουν πλεον always on display.

Αλλα δυστυχως ειναι πολυ ακριβα,υπερβολικα θα ελεγα.

Και εγω ημουν κολλημενος με την sony αλλα με αυτες τις τιμες....την εκανα.

Υπαρχουν πιο φθηνα και καλα κινητα με το always on display.Ακομη και το ταπεινο μου realme 8 των 150 ευρω εχει και αντικαθιστα επαξια το λαμπακι που ειχαν τα παλια sony,οπως το xperia ray,το xperia U και το xperia M που ειχα.

Αρκει η οθονη να ειναι amoled,οπου εκει δουλευει χωρις ιδιαιτερες επιπτωσεις στην μπαταρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα είναι μια εφαρμογή το always on display και το κατεβάζεις στο κινητό,έχω καιρό να κάνω έρευνα για αγορά κινητού και δεν τα γνώριζα όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitra 25 είπε

Αν κατάλαβα είναι μια εφαρμογή το always on display και το κατεβάζεις στο κινητό,έχω καιρό να κάνω έρευνα για αγορά κινητού και δεν τα γνώριζα όλα αυτά

Δεν είναι εφαρμογή, έρχεται με όλα τα κινητά, και πλέον δεν καταναλώνει και τόσο μπαταρία. Όταν είναι κλειδωμένο το κινητό, φαίνεται η ώρα και τα εικονίδια από όπου έχεις ειδοποιήσεις. Κατά τ άλλα, πχ τα galaxy έχουν το edge lighting για όταν έρχεται ειδοποίηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...