Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Asustor 6404T (4 bays)


FrankyGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον NAS (4 bay) του θέματος με bay1 single (3tb), bay 2 (5tb) single και bay3 και bay4 raid1 (8tb each one).

Δυστυχώς μέσα σε αυτά έχω όλα τα αρχεία μου και όλες τις οικογενειακές στιγμές (φωτο, βίντεο)!!!

Ξαφνικά από σήμερα σταμάτησε να δουλεύει το bay3 και bay 4 με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω τους raid 1.

Όταν τους βάζω στο bay2 τους βλέπει κανονικά αλλά δεν μπορώ να δω τίποτα από τα αρχεία μου. Δεν τους αναγνωρίζει. Μου ζητάει να τους κάνω reinitialize με αποτέλεσμα να σβηστουν όλα τα αρχεία.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μπορέσω να ανακτήσω τα δεδομένα μου ?

Και τους 2 raid1 τους βλέπει κανονικά (στο bay2 εναλάξ) αλλά δεν μου τους ανοίγει.

Είμαι σε απόγνωση παρακαλώ βοηθήστε please

Επεξ/σία από FrankyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Βοήθεια με Asustor 6404T (4 bays)

Μπορείς να συνδέσεις τους δίσκους σε έναν υπολογιστή, τουλάχιστον να σώσεις τα αρχεία?

Επί της ευκαιρίας να επισημάνω το λάθος που κάνουν περισσότεροι θεωροντας το raid 1 ως backup. Το mirroring δεν είναι backup και όποιος νομίζει ότι έχει backup τα αρχεία του έτσι, είναι γελασμενος...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μπορείς να συνδέσεις τους δίσκους σε έναν υπολογιστή, τουλάχιστον να σώσεις τα αρχεία?

Επί της ευκαιρίας να επισημάνω το λάθος που κάνουν περισσότεροι θεωροντας το raid 1 ως backup. Το mirroring δεν είναι backup και όποιος νομίζει ότι έχει backup τα αρχεία του έτσι, είναι γελασμενος...

 

Δυστυχως δεν εχω tower😥😥. Χτες παραγγειλα απο amazon τον Qnap TS-673A-8G μαζι με 2 Hard Drive Enclosure μπας και μπορεσω να τους διαβασω με ubuntu linux 😥 συμφωνα με συτο το guide .

Τι θα προτεινες εσυ να κανω για να εχω σιγουρο το κεφαλι μου απο δω και περα?

Εστειλα ticket στο support της Asustor αλλα ακομα τιποτα😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, FrankyGR είπε

Δυστυχως δεν εχω tower😥😥. Χτες παραγγειλα απο amazon τον Qnap TS-673A-8G μαζι με 2 Hard Drive Enclosure μπας και μπορεσω να τους διαβασω με ubuntu linux 😥 συμφωνα με συτο το guide .

Τι θα προτεινες εσυ να κανω για να εχω σιγουρο το κεφαλι μου απο δω και περα?

Εστειλα ticket στο support της Asustor αλλα ακομα τιποτα😳

Έναν εξωτερικό usb σκληρό μεγάλης χωρητικότητας ή ένα δεύτερο NAS για backup των αρχείων του main NAS. 

Σχεδόν όλα τα NAS (δεν ξερω για το asustor)έχουν λειτουργία backup με δικο τους software που κάνει backup τα αρχεία σε εξωτερικό σκληρό ή άλλο NAS.

ο οδηγός που βρηκες για recovery μεσο ubuntu, νομιζω ειναι κυριως για το Synology SHR αλλα θα κανει δουλεια και για το απλο RAID 1 που ειχες. Βασικα μπορεις και μεσα απο windows να δεις του σκληρους στα  enclosure εφοσον το φορματ των σκληρων ειναι συμβατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...