Προς το περιεχόμενο

Apple Intelligence στο iOS 18: Πότε και ποιές AI λειτουργίες έρχονται στο iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, gadgetseek είπε

".. η υλοποίηση της ΑΙ από μεριάς Apple θα είναι ακριβώς αυτό που (με την απαραίτητη πρό-πλυση εγκεφάλου) έχει μάθει να περιμένει το αγοραστικό της κοινό.." θα έλεγα εγώ. Θα γίνω κουραστικός επαναλαμβάνοντας ότι με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο κανείς βρίσκει πάμπολλα περιστατικά μαζικής διαρροής ευαίσθητων δεδομένων χρηστών iphone. Όσο για την ιδιωτικότητα, παραθέτω ξανά από το επίσημο site της Apple:

'Apple may share personal data with Apple-affiliated companies, service providers who act on our behalf, our partners, developers, and publishers, or others at your direction'  https://www.apple.com/legal/privacy/en-ww/

Αν και δίνει κάποια παραδείγματα, η εταιρεία δεν έχει ποτέ δώσει πλήρη λίστα των συνεργαζόμενων εταιρειών στις οποίες έχει κατά καιρούς παραχωρήσει τα προσωπικά δεδομένα χρηστών της. Και γενικά τηρεί η ίδια και οι συνεργαζόμενες εταιρείες σιγή ιχθύος τι ακριβώς γίνεται με αυτά. Καθησυχάζει απλώς τις όποιες ανησυχίες με δικολαβίστικες διαβεβαιώσεις τύπου:

'Apple does not sell your personal data including as “sale” is defined in Nevada and California. Apple also does not “share” your personal data as that term is defined in California'.

Βέβαια αν κληθεί επίσημα (χλωμό στην Αμερική) να δώσει πλήρη λίστα συνεργαζόμενων και τι ακριβώς κάνει η ίδια και όλοι οι συνεργαζόμενοι της με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της, ίσως οι πρακτικές της/τους θεωρηθούν 'sale' & 'share' π.χ. από την ΕΕ (και όχι μόνο..). Κακά τα ψέμματα, όλες οι εταιρείες εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών τους. Κάποιες (Google, Microsoft, Meta, Amazon) λένε τη δυσάρεστη αλήθεια κατάμουτρα, άλλες παριστάνουν ότι - και καλά - δεν το κάνουν.

Η Αpple δεσμεύεται ότι η OpenAI δεν θα αποθηκεύει αιτήματα Chatgpt από τις συσκευές της. Ισχύει όμως το ίδιο για την κάθε άγνωστη συνεργαζόμενη, της συνεργαζόμενης, ω συνεργαζόμενή της; Ή μήπως κάποια από αυτές με μία θαυμάσια - αλά Αpple - νομικίστικη διατύπωση παραδίδει τα δεδομένα αυτά στην Open AI που λυσσάει, όσο και η ίδια η Apple, για να εκπαιδεύσει τα ΑΙ μοντέλα της;

Το μόνο που χρειάζεται η Apple, αν θέλει να είναι ειλικρινής, είναι να ανακοινώσει μία πλήρη λίστα των συνεργαζομένων εταιρειών της, να εξηγήσει τι δεδομένα παραχωρεί και να δεσμευτεί (εγγράφως στην πολιτική απορρήτου της), ότι όλες αυτές οι εταιρείες δεν εκμεταλλεύονται τα παραχωρημένα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της. Δεν το κάνει όμως (και ούτε πρόκειται).

Κάπου εκεί πάει περίπατο η πολυδιαφημισμένη φαρσοκωμωδία του "What happens on your iphone, stays on your iphone".  

Όσο τα "πατριωτικά" iphone κατασκευάζονται στην Αμερική (όπως πιστεύει η συντριπτική πλεοψηφία των Αμερικανών) άλλο τόσο η Apple (η ίδια ή μέσω των συνεργατών της) δεν εκμεταλλεύεται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της (όπως πιστεύει η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών/πελατών της).

Κατά τα άλλα, καλωσόρισε κι αυτή στις ΑΙ υπηρεσίες (τελευταία, όπως συνηθίζει..).

Υ.Γ: λευτεριά στην Ελληνίδα Σίρι (όνειρο απατηλό..)

Θέλω να μου παραθέσεις μερικές από τις παμπολες αυτές περιπτώσεις διαρροής δεδομένων από την Apple. Κάνε μου όμως μία χάρη: μη μου βάλεις τη διαρροή δεδομένων από το icloud που έγινε πριν από χρόνια. Εκεί οι hackers μπήκαν κανονικά με τους κωδικούς των χρηστών, δε χακάρισαν καμία Apple.

Δεν χρειάζεται καμία τρομερή ανάλυση. Σε επίπεδο marketing, προκειμένου μία εταιρεία να αυξήσει τις πωλήσεις προϊόντων ή υπηρεσιών της, χρησιμοποιεί τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της. Αυτό γίνεται.

Μη μπερδεύεις αυτό με την εκμετάλλευση των προσωπικών δεδομένων για να βγάλει μία εταιρεία έσοδα, όπως πχ Google, Meta κτλ. 

Δες από που βγάζουν έσοδα οι προαναφερόμενες εταιρείες και από που η Apple. Καμία σχέση.

Κάνεις κάποιες εικασίες, τις οποίες δε μπορώ να απαντήσω. Η Apple σε κάθε περίπτωση, και όπου είναι δυνατόν, δεν συλλέγει προσωπικά δεδομένα. Όσο και να θέλεις να την εξισώσεις με άλλες εταιρείες. Δεν είναι το ίδιο. 

Δεν το κάνει γιατί είναι "καλή". Απλά έχει κανονίσει να βγάζει κέρδη από άλλες πηγές πχ πώληση υπηρεσιών και hardware και στηρίζει όλο το marketing στην ασφάλεια. Εμένα, σαν πελάτη της (ΠΕΛΑΤΗ, όχι χρήστη, όπως πχ στη Google), με βολεύει.  

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, Theos_Gr said:

ναι λέω δεν βλέπω κάπου να αναγράφει σε πιο update θα μας το δώσουν 

Δεν χρειαζόμαστε update για να μας το δώσουν μιας και υπάρχει ήδη στο τελευταίο update του MacOS. Δεν το έχουμε ενεργό εξαιτίας των περιορισμών και όχι γιατί δεν είναι ακόμη έτοιμο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Noggenz_N5 said:

Μια χαρά ήμασταν και χωρίς κινητά ρε παιδία τι αηδίες συζητάτε ...

Λογική average insomnia user 2024...

Επειδή αναφέρεσαι σε μένα και στο σχόλιο που έγραψα, έχει διαφορά το να προχωράμε μαζί με την τεχνολογία και το να τρώμε αμάσητο ότι μας σερβίρουν. 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το ΑΙ στη δουλειά μου (αποκλειστικά και μόνο για κώδικα και για κειμενογραφία), και συνεπώς δεν με ενδιαφέρει ούτε να πληρώσω παραπάνω μία συσκευή που να το προσφέρει αυτό, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι το να κάνω ματσακωνιές για να παρακάμψω τους περιορισμούς της ΕΕ ενώ είμαι κάτοικος ΕΕ. 

Το θεωρώ γελοίο και που το συζητάμε. 

Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί γελοίο το ότι εγώ είμαι (ακόμα) με iPhone 14 Pro Max και δεν το πετάω στα σκουπίδια για να πάρω το σουπερ ντουπερ 16άρι με 1500€ για να έχω ΑΙ. 

Each to his own.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Επειδή αναφέρεσαι σε μένα και στο σχόλιο που έγραψα, έχει διαφορά το να προχωράμε μαζί με την τεχνολογία και το να τρώμε αμάσητο ότι μας σερβίρουν. 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το ΑΙ στη δουλειά μου (αποκλειστικά και μόνο για κώδικα και για κειμενογραφία), και συνεπώς δεν με ενδιαφέρει ούτε να πληρώσω παραπάνω μία συσκευή που να το προσφέρει αυτό, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι το να κάνω ματσακωνιές για να παρακάμψω τους περιορισμούς της ΕΕ ενώ είμαι κάτοικος ΕΕ. 

Το θεωρώ γελοίο και που το συζητάμε. 

Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί γελοίο το ότι εγώ είμαι (ακόμα) με iPhone 14 Pro Max και δεν το πετάω στα σκουπίδια για να πάρω το σουπερ ντουπερ 16άρι με 1500€ για να έχω ΑΙ. 

Each to his own.

Εγώ γελοίο θεωρώ το να ρωτάει κάποιος κάτι και να απαντάνε διάφοροι "μα καλά σιγά μην κάνω όλα αυτά για κάτι που δεν χρειάζομαι εγώ" ενώ κανείς δεν τους ρώτησε.. ούτε τους ανάγκασε να το κάνουν και αυτοί ...αλλά τι να κάνεις έτσι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Προσωπικά χρησιμοποιώ το ΑΙ στη δουλειά μου (αποκλειστικά και μόνο για κώδικα και για κειμενογραφία), και συνεπώς δεν με ενδιαφέρει ούτε να πληρώσω παραπάνω μία συσκευή που να το προσφέρει αυτό, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι το να κάνω ματσακωνιές για να παρακάμψω τους περιορισμούς της ΕΕ ενώ είμαι κάτοικος ΕΕ. 

Εισαι η εξαιρεση που κανεις χρηση Ai (σημερα :) ) τη στιγμη που ειναι ακομη δεν ειναι ολοκληρωμενο,

Θα αργησει αρκετα να ειναι πληρης η λειτουργία ποσο μαλλον εδω Ελλαδα αλλα και απο οσο δειχνουν τα προγνωστικα σε ολη την ΕΕ......πιθανον το 2025 στη καλυτερη. Το να αλλαζεις λογαριασμους & location ok ισως εχει νοημα αν το χρειαζεσαι αμεσα για καποια λειτουργία πολυ συγκεκριμενη & μόνο.

Το θεμα ειναι να γινει λειτουργικο παντου καποια στιγμη κ αυτα που προσφερει το Αi με καποιο τροπο να το εκμεταλλευτει ο τελικος χρηστης.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aces είπε

Εισαι η εξαιρεση που κανεις χρηση Ai (σημερα :) ) τη στιγμη που ειναι ακομη δεν ειναι ολοκληρωμενο,

Θα αργησει αρκετα να ειναι πληρης η λειτουργία ποσο μαλλον εδω Ελλαδα αλλα και απο οσο δειχνουν τα προγνωστικα σε ολη την ΕΕ......πιθανον το 2025 στη καλυτερη. Το να αλλαζεις λογαριασμους & location ok ισως εχει νοημα αν το χρειαζεσαι αμεσα για καποια λειτουργία πολυ συγκεκριμενη & μόνο.

Το θεμα ειναι να γινει λειτουργικο παντου καποια στιγμη κ αυτα που προσφερει το Αi με καποιο τροπο να το εκμεταλλευτει ο τελικος χρηστης.

Αν μη τι αλλο ξερεις να κοροιδευεις τον εαυτο σου...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω, εφόσον πρόκειται για τεχνητή νοημοσύνη και εφόσον το chatGpt δέχεται ελληνικά, γιατί δεν υποστηρίζονται κι όλες οι άλλες γλώσσες. Δεν λέω μόνο για apple αλλά και για Google. Πλέον με την τεχνητή νοημοσύνη αυτά θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Noggenz_N5 said:

Εγώ γελοίο θεωρώ το να ρωτάει κάποιος κάτι και να απαντάνε διάφοροι "μα καλά σιγά μην κάνω όλα αυτά για κάτι που δεν χρειάζομαι εγώ" ενώ κανείς δεν τους ρώτησε.. ούτε τους ανάγκασε να το κάνουν και αυτοί ...αλλά τι να κάνεις έτσι είναι...

Έχεις δίκιο σε αυτό. 

Ο κόσμος έχει την τάση να τρώει αμάσητο ότι του δίνουν, χωρίς καν να φιλτράρει τί γίνεται. 

Ρώτα για παράδειγμα όσους λένε ότι μπορούν να μπουν στη διαδικασία αυτή που συζητάμε, ρώτα τους αν ξέρουν ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα μπουν. Τί ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνει για αυτούς (για αυτούς όμως, όχι για τα τις φανταστικές περσόνες των πρόμο βίντεο που το πλασάρουν). Κανείς δεν ξέρει να απαντήσει. 

Του το πλάσαρε ένα όνομα πχ Apple και χωρίς καν να ξέρουν τίποτα περί αυτού, ψάχνουν να δουν πως θα το αποκτήσουν αποκλειστικά και μόνο για το FOMO. 

In any case, it is what it is..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό. 

Ο κόσμος έχει την τάση να τρώει αμάσητο ότι του δίνουν, χωρίς καν να φιλτράρει τί γίνεται. 

Ρώτα για παράδειγμα όσους λένε ότι μπορούν να μπουν στη διαδικασία αυτή που συζητάμε, ρώτα τους αν ξέρουν ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα μπουν. Τί ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνει για αυτούς (για αυτούς όμως, όχι για τα τις φανταστικές περσόνες των πρόμο βίντεο που το πλασάρουν). Κανείς δεν ξέρει να απαντήσει. 

Του το πλάσαρε ένα όνομα πχ Apple και χωρίς καν να ξέρουν τίποτα περί αυτού, ψάχνουν να δουν πως θα το αποκτήσουν αποκλειστικά και μόνο για το FOMO. 

In any case, it is what it is..

Δεν κατάλαβα λέξη. 

Εγώ σχολίασα ότι είναι γελοίο κάποιος να σχολιάζει κάτι για το οποίο δεν ενδιαφέρεται ο ίδιος και χωρίς να συμβάλει στη συζήτηση. Τύπου "Α καλά τι να το κάνεις το ΑΙ δεν σου χρειάζεται" ότι θέλω θα το κάνω είναι η απάντηση δεν σε ρώτησε κανείς.

Είναι σαν να πάω εγώ στο άλλο thread εδώ που συζητάνε σε ποίο λεπτό κάνανε την παραγγελία τους και τι ώρα και αν λάβανε email για το πότε θα παραλάβουν και αν θα παραλάβει κάποιος μισή μέρα πριν και τέτοια, και να τους πω "πω καλά με τι ασχολείστε δεν θα αλλάξει και κάτι να πάρεις το νέο κινητό σου δύο μέρες μετά". 

Δεν συμβάλω στην συζήτηση, δεν με αφορά τι κάψα έχει ο κάθε ένας με το πότε θα πάρει την παραγγελία του, δεν σχολιάζω. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...