Προς το περιεχόμενο

ρύθμιση συρόμενης πόρτας παλια εσωτερικη


panthro1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα σας,

θα ήθελα την συμβουλή σας για μια πόρτα παλιά συρόμενη εσωτερική που έχω και θέλω να την σηκώσω λίγο γιατί έχει βαρύνει.

Στο παρελθόν για άλλη δουλειά μου το είχε κάνει ο μαραγκός άλλα τώρα θέλω να το κάνω μόνος μου.

Αυτό που ουσιαστικά θέλω είναι ο τρόπος που βγαίνει το προστατευτικό για να αποκαλυφθούν τα παξιμάδια.

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

IMG_20240608_000349.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιάσε αυτό το σιδεράκι από την τρύπα ή όπου σε βολεύει, π.χ. βάλε ένα μικρό κατσαβίδι μέσα για αντίσταση, και σπρώξε την πόρτα προς την αντίθετη κατεύθυνση (σηκώνοντας την ελαφρά για λιγότερη αντίσταση) για να εκτεθεί ο οδηγός απ' τη ράγα της πόρτας. Από κάτω θα φανεί η βίδα που βιδώνεις για να σηκωθεί η πόρτα.

Επεξ/σία από terra45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terra45 είπε

Πιάσε αυτό το σιδεράκι από την τρύπα ή όπου σε βολεύει, π.χ. βάλε ένα μικρό κατσαβίδι μέσα για αντίσταση, και σπρώξε την πόρτα προς την αντίθετη κατεύθυνση (σηκώνοντας την ελαφρά για λιγότερη αντίσταση) για να εκτεθεί ο οδηγός απ' τη ράγα της πόρτας. Από κάτω θα φανεί η βίδα που βιδώνεις για να σηκωθεί η πόρτα.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Έχω προσπαθήσει να το μετακινήσω αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Σε αντίθεση ο μαραγκός με μια απαλή κίνηση το μετακίνησε.

Δεν ξέρω αν μαγκώνει κάπου και θα πρέπει να το ελευθερώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panthro1975 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Έχω προσπαθήσει να το μετακινήσω αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Σε αντίθεση ο μαραγκός με μια απαλή κίνηση το μετακίνησε.

Δεν ξέρω αν μαγκώνει κάπου και θα πρέπει να το ελευθερώσω.

 

θέλει να κάνεις μοχλό ώστε να σηκωθεί η  πόρτα και να μην κρεμάει απο το βάρος ωστε να το ελευθερώσει .Εγώ βάζω δύο κατσαβίδια μεγάλα ,το ένα παράλληλο με την πόρτα και το άλλο σταυρωτά με την μία άκρη κάτω απο την πόρτα.Πατάω με το πόδι και σηκώνεται η πόρτα.

Συρτεξ ,πολύ μαμημένο συστημα ειδικά όταν σου χαλάσει το άλλο που ειναι στην άλλη άκρη της πόρτας και δεν μπορείς να το βγάλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panthro1975 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Έχω προσπαθήσει να το μετακινήσω αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Σε αντίθεση ο μαραγκός με μια απαλή κίνηση το μετακίνησε.

Δεν ξέρω αν μαγκώνει κάπου και θα πρέπει να το ελευθερώσω.

 

Είναι αυτό που λέει ο φίλος από πάνω, το βάρος της πόρτας που δε σε αφήνει να το κάνεις εύκολα.

Δοκίμασε τη λύση του. Πολύ πιθανό να αρκεί.

Επίσης, ρίξε λίγο λιπαντικό στη ράγα της πόρτας (το μοβ κομμάτι) για να γλιστράει λίγο πιο εύκολα.

Αν μπορείς να βάλεις αντίσταση με ένα κατσαβίδι ή κάτι στο σημείο που έχω κοκκινίσει (δηλ. πίσω απ' το ροδάκι) και μετά να σπρώξεις την πόρτα σηκώνοντάς την, ίσως είναι πιο εύκολο.

Φυσικά, όλα αυτά τα κάνεις έχοντας ανοίξει πλήρως το φύλλο της πόρτας για να έχεις αρκετό περιθώριο να την σπρώξεις προς τα πίσω μέσα στον τοίχο.

image.png.2de98c8e9a69398831b77cd57fe06d36.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, terra45 είπε

Είναι αυτό που λέει ο φίλος από πάνω, το βάρος της πόρτας που δε σε αφήνει να το κάνεις εύκολα.

Δοκίμασε τη λύση του. Πολύ πιθανό να αρκεί.

Επίσης, ρίξε λίγο λιπαντικό στη ράγα της πόρτας (το μοβ κομμάτι) για να γλιστράει λίγο πιο εύκολα.

Αν μπορείς να βάλεις αντίσταση με ένα κατσαβίδι ή κάτι στο σημείο που έχω κοκκινίσει (δηλ. πίσω απ' το ροδάκι) και μετά να σπρώξεις την πόρτα σηκώνοντάς την, ίσως είναι πιο εύκολο.

Φυσικά, όλα αυτά τα κάνεις έχοντας ανοίξει πλήρως το φύλλο της πόρτας για να έχεις αρκετό περιθώριο να την σπρώξεις προς τα πίσω μέσα στον τοίχο.

image.png.2de98c8e9a69398831b77cd57fe06d36.png

 

3 ώρες πριν, terra45 είπε

Είναι αυτό που λέει ο φίλος από πάνω, το βάρος της πόρτας που δε σε αφήνει να το κάνεις εύκολα.

Δοκίμασε τη λύση του. Πολύ πιθανό να αρκεί.

Επίσης, ρίξε λίγο λιπαντικό στη ράγα της πόρτας (το μοβ κομμάτι) για να γλιστράει λίγο πιο εύκολα.

Αν μπορείς να βάλεις αντίσταση με ένα κατσαβίδι ή κάτι στο σημείο που έχω κοκκινίσει (δηλ. πίσω απ' το ροδάκι) και μετά να σπρώξεις την πόρτα σηκώνοντάς την, ίσως είναι πιο εύκολο.

Φυσικά, όλα αυτά τα κάνεις έχοντας ανοίξει πλήρως το φύλλο της πόρτας για να έχεις αρκετό περιθώριο να την σπρώξεις προς τα πίσω μέσα στον τοίχο.

image.png.2de98c8e9a69398831b77cd57fe06d36.png

Σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, panthro1975 είπε

 

Σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Καλημέρα σας,

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, το πρόβλημα λύθηκε.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, panthro1975 said:

Καλημέρα σας,

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, το πρόβλημα λύθηκε.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

 

πες μας πως το έκανες για το αρχείο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tsino είπε

πες μας πως το έκανες για το αρχείο !

όπως είπαν οι παραπάνω, έκανα μοχλό με τα κατσαβίδια για να σηκωθεί η πόρτα και μετά είχα την τύχη να έχω το εργαλείο να το βάλω μέσα στην υποδοχή για να τραβήξω το καπάκι και να αποκαλυφθούν οι βίδες για να γίνουν οι ρυθμίσεις.

το μυστικό που έμαθα παντός ήταν το σήκωμα της πόρτας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...