Προς το περιεχόμενο

Πτώση ταχύτητας μέσα στο σπίτι 4G/5G ( ...σε σχέση έξω από το σπίτι)


dmeint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Θέλω την συμβουλή-λύση σας σχετικά με ένα τεχνικό θέμα .

Μένω στην περιοχή Αγια Μαρίνας Κορωπίου και δυστυχώς η διαθέσιμη σύνδεση που έχω είναι 24αρα που με το ζόρι πιάνει 13-14 .

Δεν υπάρχει επιλογή για πιο γρήγορη γραμμή και σκέφτομαι να κάνω σύνδεση Cosmote Double Play SIM 4G ή 5G

Το πρόβλημα όμως που έχω , είναι ότι ενώ στην ταράτσα πιάνω και 300-400Mbps , μέσα στο σπίτι πέφτει κάτω από 20Mbps ( παντού μέσα στο σπίτι-μονοκατοικία).

Το ερώτημα είναι με ποιόν τρόπο τα 400Mbps της ταράτσας θα τα φέρω μέσα στο σπίτι , ώστε το router με την sim να πιάνει αυτή την ταχύτητα ?

(…εκτός και αν φτιάξω ένα ειδικό κουτί και βάλω το router στην ταράτσα 😊 )

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δημήτρης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αυτό που λες, βάζεις το router στην ταράτσα άμα υπάρχει κάποιο δωματιάκι και τραβάς καλώδιο προς τα κάτω.

Ή βρίσκεις ένα router που μπορεί να πάρει εξωτερική κεραία για να την βάλεις στην ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως τα 4g router εχουν αποσπωμενες κεραιες. θα παρεις προεκταση καλωδιου και εαν θελεις μια αλλη κεραια. παντως να ξερεις οτι και η προεκταση εχει και αυτη τις απωλειες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα router 4G και 5G του Cosmote δεν δέχονται εξωτερική κεραία , οπότε ή αγοράζω κάποιο του εμπορίου που δέχεται κεραία και κάρτα sim και μπορεί να λειτουργήσει με τον COSMOTΕ ή  το router στην ταράτσα σε ειδκό κουτί . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...