Προς το περιεχόμενο

Μαυρισμα οθονης μεσω συνδεσης hdmi με λαπτοπ


LightBringer74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα το οποιο συμβαινει σε τακτα χρονικα διαστηματα αλλα οχι συνεχως. Μπορει δηλαδη σε μιση ωρα να το κανει 5 φορες αλλα ταυτοχρονα σε 5 ωρες να μη το κανει καθολου.

Εχω λοιπον ενα λαπτοπ asus tuf 15' Α15 με καρτα γραφικων nvidia 4050 και ryzen 7735hs, και ορισμενες φορες το συνδεω με μια 32' samsung odyssey G5 (2Κ αναλυσης, 144hz) για να παιζω παιχνιδια και να απολαμβανω την μεγαλυτερη οθονη. Ωστοσο ορισμενες φορες μου κανει στην οθονη μαυριλες οι οποιες ειναι σαν disconnections απο το λαπτοπ (ενω ο ηχος συνεχιζει να παιζει κανονικα). Χρησιμοποιω ακριβως το ιδιο καλωδιο και με το ps5 και δεν μου το εχει κανει ποτε, οποτε φανταζομαι δεν φταιει η οθονη. Μου το κανει μονο με το λαπτοπ, κυριως σε games αλλα χθες μου το εκανε και στο youtube, οποτε δεν εχει να κανει φανταζομαι με gsync, frames των παιχνιδιων κλπ και γι'αυτο μου φανηκε περιεργο.

Η οθονη του λαπτοπ ειναι ρυθμισμενη στα 1080 οταν παιζω στην εξωτερικη για να μπορω να εχω καλυτερη αποδοση. Τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει; Το μοναδικο που περασε απο το μυαλο μου ειναι η αναλυση, επειδη η οθονη ειναι 2κ και το βαζω στα 1080 να το κανει γι'αυτο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος θα πρεπει να το ελεγξω αν το κανει και με 2κ αναλυση, ωστοσο τα hz ειναι 144, οποτε δεν καταλαβαινω τι ρολο μπορει να παιζει η αναλυση.

Εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει; Υπαρχει περιπτωση το λαπτοπ μου να εχει ελαττωματικη θυρα hdmi? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Μπορειτε να δειτε το βιντεο εδω:

https://drive.google.com/file/d/1nutNjWZunhbGY_KerOjhfoKyH54p--5C/view?usp=sharing

 

Λευτερης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στους Drivers της κάρτας γραφικών σου ώστε να δεις εάν έχουν την τελευταία αναβάθμιση. Επίσης έλεγξε εάν το HDR είναι ενεργοποιημένο, μπορεί να σου κάνει drop εξαιτίας της συγκεκριμένης ρύθμισης. Τέλος ρίξε μια ματιά στο HDMI καλώδιο που χρησιμοποιείς εάν είναι τύπου 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LightBringer74 είπε

Η οθονη του λαπτοπ ειναι ρυθμισμενη στα 1080 οταν παιζω στην εξωτερικη για να μπορω να εχω καλυτερη αποδοση. Τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει; Το μοναδικο που περασε απο το μυαλο μου ειναι η αναλυση, επειδη η οθονη ειναι 2κ και το βαζω στα 1080 να το κανει γι'αυτο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος θα πρεπει να το ελεγξω αν το κανει και με 2κ αναλυση, ωστοσο τα hz ειναι 144, οποτε δεν καταλαβαινω τι ρολο μπορει να παιζει η αναλυση.

Δεν αποκλείεται να υπάρχει θέμα (σε συνδυασμό) με την οθόνη επειδή χρησιμοποιείς άλλη ανάλυση (1080) από την στάνταρ ανάλυσή της (2Κ). Κάνε μια δοκιμή στην κανονική ανάλυση (2Κ) μήπως και αυτό είναι το πρόβλημα.

Λες πως χρησιμοποιείς το ίδιο καλώδιο με το ps5. Με ποια ανάλυση χρησιμοποιείς το ps5 στην odyssey G5;

Αν την δουλεύει στα 2Κ κάνε και μια δοκιμή στα 1080 με το ps5. Στην περίπτωση που θα αρχίσει τις μαυρίλες και το ps5 (στα 1080) τότε θα είναι θέμα της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...