Προς το περιεχόμενο

Νέο Welcome hub και βελτιώσεις στη φόρτιση των χειριστηρίων έρχονται στο PlayStation 5


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Από άποψη hw δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά ώστε να μην μπορεί το απλό (μου φαίνεται ότι μιλάμε για κάτι που θα μπορούσε να κάνει και το fat) στη πράξη από κει που είχες τις εξής επιλογές όταν η κονσόλα έμπαινε σε sleep:

1) να μην δίνουν καθόλου ρεύμα τα usb

2) να δίνουν ρεύμα για 3 ώρες

3) να δίνουν ρεύμα για πάντα

 

Τώρα έχεις και μια τέταρτη:

4) να δίνουν ρεύμα όσο χρειάζεται τα χειριστήρια να φορτίσουν

Είναι ψιλοαδιαφορο, τα χειριστήρια έτσι κι αλλιώς σταματούν να φορτίζουν όταν γεμίσουν (οπότε δεν κινδυνεύουν να πάθουν κάτι) οπότε το να δίνει ρεύμα συνέχεια είναι μια χαρά επιλογή

Και η εξοικονόμηση ρεύματος είναι αστεία.. στη τελική και με το default 3ωρο θα έχουν φορτίσει για όποιον ανησυχεί για τη κλιματική αλλαγή ή κάτι τέτοιο

Αυτά τα ξέρω και άλλωστε, όπως έγραψα, εμένα δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία. ( χρησιμοποιώ την dual βάση της Sony και την έχω πάνω σε smart πριζάκι, που το προγραμματίζω να ανοίγει και να κλείνει, έτσι ώστε και φορτισμένα όταν είναι και θεωρητικά κόβεται η φόρτιση, να μην είναι στο ρεύμα).

Αυτό που με ενδιαφέρει, όμως, είναι ότι κόβουν κάποιο update/λειτουργία από το fat, που απ'όσο γνωρίζουμε είναι ίδιο με το slim και θα μπορούσε να την υποστηρίξει. Και δεν έχουμε από πουθενά feedback για ποιό λόγο γίνεται αυτό.
Αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι στο μέλλον θα έρθουν και άλλα updates με άλλες λειτουργίες που μπορεί να μην μπουν ποτέ στο fat. Και το θεωρώ τεράστιο foul από τη Sony... τεράστιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Snip είπε

Αυτά τα ξέρω και άλλωστε, όπως έγραψα, εμένα δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία. ( χρησιμοποιώ την dual βάση της Sony και την έχω πάνω σε smart πριζάκι, που το προγραμματίζω να ανοίγει και να κλείνει, έτσι ώστε και φορτισμένα όταν είναι και θεωρητικά κόβεται η φόρτιση, να μην είναι στο ρεύμα).

Αυτό που με ενδιαφέρει, όμως, είναι ότι κόβουν κάποιο update/λειτουργία από το fat, που απ'όσο γνωρίζουμε είναι ίδιο με το slim και θα μπορούσε να την υποστηρίξει. Και δεν έχουμε από πουθενά feedback για ποιό λόγο γίνεται αυτό.
Αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι στο μέλλον θα έρθουν και άλλα updates με άλλες λειτουργίες που μπορεί να μην μπουν ποτέ στο fat. Και το θεωρώ τεράστιο foul από τη Sony... τεράστιο.

Ναι κι εγώ χρησιμοποιώ τη dual βάση χωρίς την οποία θα μου είχαν σπάσει τα νεύρα εδώ που τα λέμε με την αυτονομία που έχουν τα χειριστήρια του 5, οπότε δεν με αγγίζει τόσο το θέμα.

Όμως ναι, καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, ας ελπίσουμε ότι είναι απλά θέμα σε διαφορά της μητρικής και δεν άρχισε η Σόνυ να εφαρμόζει κι εδώ τις πολιτικές που έχει και στην υποστήριξη των κινητών της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snip είπε

Αυτά τα ξέρω και άλλωστε, όπως έγραψα, εμένα δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία. ( χρησιμοποιώ την dual βάση της Sony και την έχω πάνω σε smart πριζάκι, που το προγραμματίζω να ανοίγει και να κλείνει, έτσι ώστε και φορτισμένα όταν είναι και θεωρητικά κόβεται η φόρτιση, να μην είναι στο ρεύμα).

Αυτό που με ενδιαφέρει, όμως, είναι ότι κόβουν κάποιο update/λειτουργία από το fat, που απ'όσο γνωρίζουμε είναι ίδιο με το slim και θα μπορούσε να την υποστηρίξει. Και δεν έχουμε από πουθενά feedback για ποιό λόγο γίνεται αυτό.
Αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι στο μέλλον θα έρθουν και άλλα updates με άλλες λειτουργίες που μπορεί να μην μπουν ποτέ στο fat. Και το θεωρώ τεράστιο foul από τη Sony... τεράστιο.

Το feedback φίλε μου είναι ότι η Sony θέλει να σε κάνει να νοιώσεις την ανάγκη ότι έχεις παλιά κονσόλα και πρέπει να αναβαθμιστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Το feedback φίλε μου είναι ότι η Sony θέλει να σε κάνει να νοιώσεις την ανάγκη ότι έχεις παλιά κονσόλα και πρέπει να αναβαθμιστείς.

Η κονσόλα είναι μια χαρά, άσχετα με το πως η SONY θέλει να πλασάρει στο κόσμο το Slim και Pro!

Προσωπικά εγώ που αγόρασα το PS5 μου το 2020, δεν βλέπω κανέναν σοβαρό λόγο για να αλλάξω το υπάρχον σύστημα μου. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτό που βλέπω στην Samsung S95D, και θα αλλάξω κονσόλα όταν κυκλοφορήσει το PS6! 

Πολιτικές του τύπου: Βγάζω πεντακόσια διαφορετικά μοντέλα, εγώ ποτέ δεν υποστήριξα. Και ούτε πρόκειται να υποστηρίξω στο μέλλον............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/09/2024 at 00:30, logistoulis said:

Είναι θέμα software το drift? Ένα από τα δικά μου κάτι πήγε να κάνει τις προάλλες αλλά σταμάτησε, περιμένω στη γωνία με το σπρέι επαφών, ελπίζω να μη με βρει νέο joycon..

Τουλάχιστον δεν μου έχουν σπάσει τα R όπως είχα πάθει με του xbox one.

Σχετικα με τη φόρτιση πάντως δεν γίνεται δουλειά χωρίς βάση φόρτισης, είμαι αλλεργικός στο βάζε βγάζε καλώδιο

To σπρέι μακάρι να σου κάνει μόνιμη καλή δουλειά.
Εμένα κράτησε κάνα 5-10ημερο και μετά ξανάμανα!
Μιλάω για το WD40 Contact Cleaner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, H38 είπε

To σπρέι μακάρι να σου κάνει μόνιμη καλή δουλειά.
Εμένα κράτησε κάνα 5-10ημερο και μετά ξανάμανα!
Μιλάω για το WD40 Contact Cleaner

Ναι το ίδιο σπρέι έχω κι εγώ

Εμπειρία με drift είχα μόνο σε switch σε δύο περιπτώσεις

Στη μια λύθηκε με το σπρέι και παραμένει έτσι εδώ και μήνες

Στην άλλη περίπτωση πρακτικά είχε σπάσει ο μοχλός, οπότε παραγγελία μοχλού από Amazon και εγκατάσταση από εμένα, μου πήρε κάνα μισάωρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...