Προς το περιεχόμενο

Νέο Welcome hub και βελτιώσεις στη φόρτιση των χειριστηρίων έρχονται στο PlayStation 5


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τελευταία ενημέρωση λογισμικού για το PlayStation 5 φέρνει μια σειρά από νέες λειτουργίες, συμπεριλαμβανομένης της προσαρμοστικής φόρτισης για τα χειριστήρια.

Η νέα δυνατότητα παρακολουθεί και προσαρμόζει αυτόματα την ισχύ που παρέχεται στα DualSense χειριστήρια όταν είναι συνδεδεμένα στις USB θύρες της κονσόλας.

Η προσαρμοστική φόρτιση είναι διαθέσιμη μόνο για τα νεότερα μοντέλα PlayStation 5, συγκεκριμένα το PS5 Slim και το επερχόμενο PS5 Pro που ανακοινώθηκε αυτή την εβδομάδα. Η λειτουργία υποστηρίζει τα ασύρματα χειριστήρια DualSense και DualSense Edge, καθώς και τα χειριστήρια PlayStation VR2 Sense και το κιτ προσαρμοστικού χειριστηρίου Access. Η ρύθμιση της φόρτισης γίνεται με βάση τα τρέχοντα επίπεδα μπαταρίας του χειριστηρίου, συμβάλλοντας στην εξοικονόμηση ενέργειας και την παράταση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας.

Μια άλλη σημαντική προσθήκη είναι το νέο "Welcome hub", το οποίο επιτρέπει στους χρήστες του PS5 να προσαρμόσουν τα widget της αρχικής οθόνης τους. Μέσω αυτής της λειτουργίας, οι παίκτες μπορούν να παρακολουθούν διάφορες πληροφορίες, όπως τον αποθηκευτικό χώρο της κονσόλας, τα επίπεδα μπαταρίας των αξεσουάρ και τις λίστες φίλων. Η Sony αναφέρει ότι πρόκειται για μια αναθεωρημένη έκδοση της καρτέλας Explore, η οποία ήταν διαθέσιμη μόνο στις ΗΠΑ.

Η ενημέρωση περιλαμβάνει επίσης τη δυνατότητα δημιουργίας εξατομικευμένων προφίλ τρισδιάστατου ήχου για ακουστικά και ακουστικά ψείρες. Επιπλέον, οι χρήστες μπορούν πλέον να προσαρμόσουν τις ρυθμίσεις Remote Play για καλύτερη διαχείριση των δικαιωμάτων πρόσβασης ανά μεμονωμένο χρήστη.

Η Sony επεκτείνει επίσης τις προσκλήσεις φωνητικής συνομιλίας σε ομάδες, επιτρέποντας την κοινοποίησή τους μέσω εφαρμογών ανταλλαγής μηνυμάτων και κοινωνικών μέσων. Με τον τρόπο αυτό οι χρήστες θα μπορούν να συνομιλούν με gamers που δεν βρίσκονται στη λίστα φίλων τους. Η λειτουργία αυτή αναμένεται να είναι διαθέσιμη τις επόμενες εβδομάδες, παράλληλα με μια ενημέρωση της εφαρμογής PlayStation που θα επιτρέπει στους χρήστες να μοιράζονται συνδέσμους ομάδων από κινητές συσκευές.

image.png.374199ee78215cbab4aa73e5600e27e8.png

Αξίζει να σημειωθεί ότι, εκτός από την προσαρμοστική φόρτιση, όλες οι νέες λειτουργίες που ανακοινώθηκαν σήμερα θα είναι διαθέσιμες σε όλα τα μοντέλα PS5. Αυτό σημαίνει ότι οι κάτοχοι παλαιότερων εκδόσεων της κονσόλας θα μπορούν επίσης να επωφεληθούν από τις περισσότερες νέες δυνατότητες.

 

Για τους χρήστες που ενδιαφέρονται να ενεργοποιήσουν τη νέα λειτουργία προσαρμοστικής φόρτισης, η Sony έχει παρέχει οδηγίες για το πώς μπορούν να την εντοπίσουν στις ρυθμίσεις της κονσόλας PS5.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Candiaman είπε

Εγω ακομα περιμενω το Update που εξαλειφει το Drift στο χειριστηριο.....

Είναι θέμα software το drift? Ένα από τα δικά μου κάτι πήγε να κάνει τις προάλλες αλλά σταμάτησε, περιμένω στη γωνία με το σπρέι επαφών, ελπίζω να μη με βρει νέο joycon..

Τουλάχιστον δεν μου έχουν σπάσει τα R όπως είχα πάθει με του xbox one.

Σχετικα με τη φόρτιση πάντως δεν γίνεται δουλειά χωρίς βάση φόρτισης, είμαι αλλεργικός στο βάζε βγάζε καλώδιο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, logistoulis said:

Είναι θέμα software το drift? Ένα από τα δικά μου κάτι πήγε να κάνει τις προάλλες αλλά σταμάτησε, περιμένω στη γωνία με το σπρέι επαφών, ελπίζω να μη με βρει νέο joycon..

Τουλάχιστον δεν μου έχουν σπάσει τα R όπως είχα πάθει με του xbox one.

Σχετικα με τη φόρτιση πάντως δεν γίνεται δουλειά χωρίς βάση φόρτισης, είμαι αλλεργικός στο βάζε βγάζε καλώδιο

Δεν ειναι θέμα software αλλά με software θα μπορούσε να σε αφήνει να ορίσεις εσύ το inner deadzone του χειριστηρίου σου system wide ώστε να μην πιάνει την ελάχιστη κίνηση που κάνει το drift και τελικά να μην έχεις πρόβλημα. Αλλά αν το κάνουν αυτό πως θα πουλήσουν 70 ευρώ χειριστήρια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι η "προσαρμοστική φόρτιση" είναι μόνο για το slim και όχι για το "fat"; Τί διαφορά έχουν;

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει σαν χαρακτηριστικό, δε μου αρέσει ο διαχωρισμός όμως, για 2 ίδιες κονσόλες. Τι να περιμένουμε σε μελλοντικά updates δηλαδή;

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Snip είπε

Και γιατι η "προσαρμοστική φόρτιση" είναι μόνο για το slim και όχι για το "fat"; Τί διαφορά έχουν;

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει σαν χαρακτηριστικό, δε μου αρέσει ο διαχωρισμός όμως, για 2 ίδιες κονσόλες. Τι να περιμένουμε σε μελλοντικά updates δηλαδή;

Από άποψη hw δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά ώστε να μην μπορεί το απλό (μου φαίνεται ότι μιλάμε για κάτι που θα μπορούσε να κάνει και το fat) στη πράξη από κει που είχες τις εξής επιλογές όταν η κονσόλα έμπαινε σε sleep:

1) να μην δίνουν καθόλου ρεύμα τα usb

2) να δίνουν ρεύμα για 3 ώρες

3) να δίνουν ρεύμα για πάντα

 

Τώρα έχεις και μια τέταρτη:

4) να δίνουν ρεύμα όσο χρειάζεται τα χειριστήρια να φορτίσουν

Είναι ψιλοαδιαφορο, τα χειριστήρια έτσι κι αλλιώς σταματούν να φορτίζουν όταν γεμίσουν (οπότε δεν κινδυνεύουν να πάθουν κάτι) οπότε το να δίνει ρεύμα συνέχεια είναι μια χαρά επιλογή

Και η εξοικονόμηση ρεύματος είναι αστεία.. στη τελική και με το default 3ωρο θα έχουν φορτίσει για όποιον ανησυχεί για τη κλιματική αλλαγή ή κάτι τέτοιο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...