Προς το περιεχόμενο

Η Google περιορίζει το sideloading και την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός Play Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

εννοω LineageOS χωρις GAAPS αλλα με Aptoide, Aurora και Uptodown Play.

https://wiki.lineageos.org/gapps/

Όλα αυτά που ανέφερες είναι είτε εναλλακτικά App Stores ή mirrors του Play Store σαν το ApkMirror, κανένα από αυτά δεν θα σε βοηθήσει να παρακάμψεις τυχόν DRM που είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή (το DRM που είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή απαιτεί τα Play Services αλλιώς δεν δουλεύει η εφαρμογή).

Και για πολλοστή φορά: Το πρόβλημα που έχουμε εδώ είναι ότι μερικές freeware εφαρμογές θα αποκτήσουν anti-sideloading DRM (μέχρι πρόσφατα anti-sideloading DRM είχαν μόνο οι paid εφαρμογές).

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικα η μονη αιτια που εχω ακομα android ειναι οτι δε θελω να χασω τα μηνύματα μου στο Viber που ειναι πισω 10 χρονια της ζωης μου και (φυσικα) δε μεταφέρονται απο android σε ios...

Ετσι και υπηρχε τετοια δυνατοτητα ειχα παρει iPhone αυριο το πρωι!

Τετοιο εμμετο με τη Google και ολο το android "οικοσυστημα" δε την περιμενα ποτε, οταν ειχε πρωτοβγει ηταν οτι καλυτερο 😐

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PCharon είπε

ΟΚ, αλλά επειδή υπάρχουν κάτι γκατζετάκια που αγοράζουμε (πχ κάμερες) και για να λειτουργήσουν κατεβάζεις εφαρμογές από κάποιο κινεζοσάιτ, ελπίζω να συνεχίσει να μπορεί να γίνεται sideloading για εφαρμογές εκτός play.

Εφαρμογές που ο ίδιος developer σου προτείνει να τις κάνεις sideload (και δεν είναι διαθέσιμες στο Play Store) προφανώς και δεν θα έχουν anti-sideloading DRM.

Εφαρμογές που είναι διαθέσιμες στο Play Store μπορούν προαιρετικά να έχουν anti-sideloading DRM αν το θέλει ο developer (παλιά μόνο οι paid, τώρα και οι freeware δυστυχώς).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Όλα αυτά που ανέφερες είναι είτε εναλλακτικά App Stores είτε mirrors του Play Store σαν το ApkMirror, κανένα από αυτά δεν θα σε βοηθήσει να παρακάμψεις τυχόν DRM που είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή (με το DRM που είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή να απαιτεί τα Play Services αλλιώς δεν δουλεύει η εφαρμογή).

Και για πολλοστή φορά: Το πρόβλημα που έχουμε εδώ είναι ότι μερικές freeware εφαρμογές θα αποκτήσουν anti-sideloading DRM (μέχρι πρόσφατα anti-sideloading DRM είχαν μόνο οι paid εφαρμογές).

με το μπαρντον που λενε επειδη καπου σε χανω...δηλαδη τωρα στα γεραματα θα πεσω στα σκληρα;

https://grapheneos.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματική ειρωνεία ότι την περίοδο που πιέζουν την Apple να ανοίξει το λογισμικό και το οικοσύστημα της στην Ευρώπη, η Google στενεύει το δικό της. Νομίζω μας κοροϊδεύουν για να έχουμε να λέμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

 με το μπαρντον που λενε επειδη καπου σε χανω...δηλαδη τωρα στα γεραματα θα πεσω στα σκληρα;

https://grapheneos.org/

Που ακριβώς με χάνεις; Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις στη φράση "anti-sideloading DRM για freeware εφαρμογές"; Σε ακόμα πιο απλά Ελληνικά: Freeware εφαρμογή που έχει ενσωματωμένο DRM που εμποδίζει τη χρήση της αν έχει γίνει sideloaded (αντί να έχει κατέβει από το Play Store). Το εν λόγω DRM απαιτεί Play Services.

Το GrapheneOS δεν παρέχει Play Services οπότε freeware εφαρμογές που έχουν αυτό το DRM δεν θα λειτουργούν καθόλου.

Όχι, δεν θα το έχουν όλες οι freeware εφαρμογές του Play Store αυτό το DRM, είναι προαιρετικό αν το θέλει ο developer.

 

39 λεπτά πριν, Krusty είπε

Καλά δεν ήταν και άσχετο το σχόλιο. Σε custom ROM θα μπορούσες να βάλεις 'τροποποιημένα play services' για να ξεγελούν όσο μπορούν τις εφαρμογές.

Το μόνο εναλλακτικό implementation των Play Services που γνωρίζω είναι το MicroG, που δεν παρέχει υπηρεσίες DRM ή υπηρεσίες παράκαμψης DRM, τώρα όλο και κάτι άλλο θα υπάρχει αλλά δεν είναι ευρέως γνωστό (αλλά ανέφερε το όπως και να χει αν ξέρεις
😏)

 

39 λεπτά πριν, Krusty είπε

Επίσης το άρθρο λέει ότι η Google θα επιτρέπει εγκατάσταση μόνο από το Play Store, γιατί να μην μου επιτρέπει το Lineage να εγκαθιστώ ένα apk και από τα σκουπίδια, αν θέλω εγώ και αν δεν απαιτεί play services;

Αν ένα apk δεν απαιτεί Play Services τότε προφανώς δεν γίνεται να έχει Play Services DRM (δηλαδή το topic που συζητάμε), άρα δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα να κάνεις sideload ένα τέτοιο apk.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πόσο πουτ@να είναι τελικά η μοίρα...

Κάποιοι γέμιζαν ολόκληρες σελίδες για το πόσο σωστό είναι που η Apple θα ανοίξει το sideloading με το ζόρι και τώρα με τη Google δεν πειράζει... ή πειράζει λίγο. Πάντως δε τρελαινόμαστε κιόλας...

Εγώ θα πω όπως και για την Apple: δικό τους το μαγαζί και κάνουν ότι θέλουν. Αν δε σας αρέσει υπάρχει και η Apple που επιτρέπει το sideloading...

Sideloading επιτρέπει... εφαρμογές δεν βγαίνουν όμως για sideloading... 😂

Ακομη περιμένουμε KODI και Stremio...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Κυριολεκτικα η μονη αιτια που εχω ακομα android ειναι οτι δε θελω να χασω τα μηνύματα μου στο Viber που ειναι πισω 10 χρονια της ζωης μου και (φυσικα) δε μεταφέρονται απο android σε ios...

Ετσι και υπηρχε τετοια δυνατοτητα ειχα παρει iPhone αυριο το πρωι!

Τετοιο εμμετο με τη Google και ολο το android "οικοσυστημα" δε την περιμενα ποτε, οταν ειχε πρωτοβγει ηταν οτι καλυτερο 😐

Το viber έχει στις ρυθμίσεις του την επιλογή για προσθήκη email account για δημιουργία αντιγράφου. Αν δημιουργήσεις αντίγραφο στον λογαριασμό σου, μεταφέρονται σε οποιαδήποτε συσκευή χρησιμοποιήσεις τον ίδιο λογαριασμό. Το κάνω σχεδόν καθημερινά στους πελάτες μου, όταν μεταφέρω τα δεδομένα τους σε διαφορετικές συσκευές. Κάνε ένα τσεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dazoo είπε

Το viber έχει στις ρυθμίσεις του την επιλογή για προσθήκη email account για δημιουργία αντιγράφου. Αν δημιουργήσεις αντίγραφο στον λογαριασμό σου, μεταφέρονται σε οποιαδήποτε συσκευή χρησιμοποιήσεις τον ίδιο λογαριασμό. Το κάνω σχεδόν καθημερινά στους πελάτες μου, όταν μεταφέρω τα δεδομένα τους σε διαφορετικές συσκευές. Κάνε ένα τσεκ.

Απ' ότι λένε στο ανδροιδ κάνει backup στο Google drive ενώ στο iOS. στο icloud γι'αυτό και το πρόβλημα όταν αλλάζεις πλατφόρμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TrialKid είπε

άκρα του τάφου σιωπή από τους androακίδες 

σε Apple νήμα τώρα θα ήμασταν στις 10+ σελίδες…

Καλά το να μη μπορεις να τρεξεις μια στις χιλιες εφαρμογες δεν ειναι και τρομερό για να γεμίσουν 10+ σελίδες.

Σε GrapheneOS είμαι με Aurora Store, δεν εχω δει τιποτα που να με περιορίζει και πολλες ανοικτου κωδικα εφαρμογες δεν τις τραβαω απο το Play Store, ούτε καν το F-Droid αλλά απευθειας απο το GitHub οπότε μιλαμε ουσιαστικα για αρκετες sideloaded εφαρμογές. Εξακολουθω να μην αλλαζω την ελευθερια του Android (ετσι και αλλιως το Authy το θεωρω μαπα, που ακουστηκε κλειστού κώδικα cloud εφαρμογη για το σωσιμο προσωπικων δεδομενων οπως το 2FA, ποσο μαλλον οταν ζηταει και το κινητο σου τηλεφωνο).

ΥΓ) Γυριστε σε Aegis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλακα μας κανουν μου φάινεται ενα σχεδον χρονο χρήστης ios και με εχει χαλασει αποστευτα που δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογές εκτος store οπως πχ το revanced και σκεφτομουν να γυρισω παλι σε android και τωρα το android θα κανει τα ιδια 😒

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Πλακα μας κανουν μου φάινεται ενα σχεδον χρονο χρήστης ios και με εχει χαλασει αποστευτα που δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογές εκτος store οπως πχ το revanced και σκεφτομουν να γυρισω παλι σε android και τωρα το android θα κανει τα ιδια 😒

Δεν θα στο κάνει με revanced πχ διότι ο dev του revanced δεν θα το κλειδώσει ποτε. Ούτως η άλλως δεν είναι στο store οπότε τι θα σου πει; Να πας που; Αυτό που μπορεί να γίνει ας πούμε να κλειδώσει το apk η Spotify να μην μπορείς να βάλεις το πειραγμενο για τζάμπα premium. Υποθέτω τώρα. 

Επεξ/σία από cat1967
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

🔥 🔥 🔥 🔥  Life is a bitch.....

Αναφορά σε κείμενο

 

Πέρα από την πλάκα την θεωρώ σωστή κίνηση. Απλά μην το δέσετε ότι θα το κάνει στο 100%. Αν έχει αντιδράσεις θα το μαζέψει μέχρι εκεί που την παίρνει.

Η διαφορά με το iOS είναι ότι εξ' αρχής είχε αυτό το μοντέλο όποτε ήξερες τι έπαιρνες. Η Google το εφαρμόζει αναδρομικά αλλάζοντας τις συνθήκες πριν και μετά την αγορά.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...