Προς το περιεχόμενο

dummy service για δοκιμή πόρτας


manolis940
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει στο παρελθόν port forward σε ένα speedport entry με σκοπό να παίξει ένα καταγραφικό της hikvision στην πόρτα 8000. Ρυθμίζω το καταγραφικό και την πόρτα στο speedport entry πηγαίνω στο canyouseeme.org και η πόρτα φαίνεται ανοικτή. Επίσης μπορώ να δω τις κάμερες κανονικά.

Σήμερα έψαχνα ένα απλό τρόπο στα windows έτσι ώστε να μπορώ να τρέξω κάποιο πρόγραμμα ή script όπου στην ουσία να εκκινή μία χαζή διεργασία η οποία να "ακούει" μία συγκεκριμένη πόρτα έτσι ώστε το canyouseeme.org να μου δείχνει αν είναι ανοικτή για να μπορώ να κάνω debugging ή preconfiguration σε κάποιες συσκευές πριν τις τοποθετήσω στο πεδίο. Δυστηχώς όμως δεν λειτούργησε.

Τα βήματα που έκανα:

Έδωσα μία IP εκτός DHCP στο laptop μου:

image.png.a70338494ea58e1ee2f5060105e9d314.png

Στο speedportentry της Cosmote έφτιαξα την πόρτα 9999

image.png.495773dadb6711229e1e1365201263d3.png

Κατέβασα το port listener και του έδωσα την πόρτα 9999

image.png.7b4f2d55895f896b49179620fa5eca5d.png

Πήγα στο canyouseeme.org αλλά δυστυχώς δεν βλέπει την πόρτα

Δοκίμασα να ρίξω το firewall και να να φτιάξω inbound και outbound κανόνα στην ίδια πόρτα. Επίσης δοκίμασα και άλλες πόρτες όπως την 50000 μήπως και υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απαγόρευση στην συγκεκριμένη χωρίς καμία επιτυχία. Δοκίμασα και διαφορετικό πρόγραμμα, το simple port tester αλλά φαίνεται να μην λειτουργεί σωστά καθώς πετάει κάποια php errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, manolis940 said:

Έχω κάνει στο παρελθόν port forward σε ένα speedport entry με σκοπό να παίξει ένα καταγραφικό της hikvision στην πόρτα 8000. Ρυθμίζω το καταγραφικό και την πόρτα στο speedport entry πηγαίνω στο canyouseeme.org και η πόρτα φαίνεται ανοικτή. Επίσης μπορώ να δω τις κάμερες κανονικά.

Σήμερα έψαχνα ένα απλό τρόπο στα windows έτσι ώστε να μπορώ να τρέξω κάποιο πρόγραμμα ή script όπου στην ουσία να εκκινή μία χαζή διεργασία η οποία να "ακούει" μία συγκεκριμένη πόρτα έτσι ώστε το canyouseeme.org να μου δείχνει αν είναι ανοικτή για να μπορώ να κάνω debugging ή preconfiguration σε κάποιες συσκευές πριν τις τοποθετήσω στο πεδίο. Δυστηχώς όμως δεν λειτούργησε.

Τα βήματα που έκανα:

Έδωσα μία IP εκτός DHCP στο laptop μου:

image.png.a70338494ea58e1ee2f5060105e9d314.png

Στο speedportentry της Cosmote έφτιαξα την πόρτα 9999

image.png.495773dadb6711229e1e1365201263d3.png

Κατέβασα το port listener και του έδωσα την πόρτα 9999

image.png.7b4f2d55895f896b49179620fa5eca5d.png

Πήγα στο canyouseeme.org αλλά δυστυχώς δεν βλέπει την πόρτα

Δοκίμασα να ρίξω το firewall και να να φτιάξω inbound και outbound κανόνα στην ίδια πόρτα. Επίσης δοκίμασα και άλλες πόρτες όπως την 50000 μήπως και υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απαγόρευση στην συγκεκριμένη χωρίς καμία επιτυχία. Δοκίμασα και διαφορετικό πρόγραμμα, το simple port tester αλλά φαίνεται να μην λειτουργεί σωστά καθώς πετάει κάποια php errors.

α.να μην εισαι πισω απο cgnat.

b.να εχεις κλεισει την αυξημενη ασφαλεια.κοβει πορτς μεχρι το 1024.

γ.δεν θες port listener.βαζεις πχ το mtorrent και βαζεις πχ την 9000 πορτα στο mtorrent και θα στην δειξει ανοιχτη.παντα αυτο εκανα.

δ.προσοχη σε firewall router 

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, poulinos είπε

α.να μην εισαι πισω απο cgnat.

b.να εχεις κλεισει υην αυκημενη ασφαλεια.κοβει πορτς μεχρι το 1024.

γ.δεν θες port listener.βαζεις πχ το mtorrent και βαζεις πχ την 9000 πορτα στο mtorrent και θα στην δειξει ανοιχτη.παντα αυτο εκανα.

δ.προσοχη σε firewall router 

Αν ήμουν δεν θα μου δούλευε η πόρτα που είχα φτιάξει καλά και οι πόρτες μου είναι πέραν του 1024.

γ. Τι μ@@@@@ς είμαι το πιο απλό δεν σκέφτηκα xD Θα ενημερώσω!

Edit : Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται. Αν έχω επιλεγμένα τα UPnP ακόμη και απενεργοποιημένο να έχω τον κανόνα του portforwarding στο router η πόρτα φαίνεται ανοικτή. Αν το απενεργοποιήσω και ενεργοποιήσω τον κανόνα φαίνεται κλειστή ακόμα και με κλειστό το firewall των windows.

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 hours ago, manolis940 said:

Αν ήμουν δεν θα μου δούλευε η πόρτα που είχα φτιάξει καλά και οι πόρτες μου είναι πέραν του 1024.

γ. Τι μ@@@@@ς είμαι το πιο απλό δεν σκέφτηκα xD Θα ενημερώσω!

Edit : Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται. Αν έχω επιλεγμένα τα UPnP ακόμη και απενεργοποιημένο να έχω τον κανόνα του portforwarding στο router η πόρτα φαίνεται ανοικτή. Αν το απενεργοποιήσω και ενεργοποιήσω τον κανόνα φαίνεται κλειστή ακόμα και με κλειστό το firewall των windows.

 

ip θα βαλεις του pc σου εφοσον κανεις δοκιμη με το pc. μην θες να ανοιξεις μια πορτα πχ στο καταγραφικο που εχει την ip 192.168.1.200 και εσυ πας να δοκιμασεις  στο pc που εχει αλλη ip.αλλιως θα βαλεις την 200 στο pc αφου αποσυνδεσεις το καταγραφικο για να μην κανει conflict.

το firewall δεν φταιει αφου με upnp παιζεις. προσεχε με ποιο interface βγαινεις στο internet αν και εφοσον σε ρωταει στο  port forward

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ip θα βαλεις του pc σου εφοσον κανεις δοκιμη με το pc. μην θες να ανοιξεις μια πορτα πχ στο καταγραφικο που εχει την ip 192.168.1.200 και εσυ πας να δοκιμασεις  στο pc που εχει αλλη ip.αλλιως θα βαλεις την 200 στο pc αφου αποσυνδεσεις το καταγραφικο για να μην κανει conflict.

το firewall δεν φταιει αφου με upnp παιζεις. προσεχε με ποιο interface βγαινεις στο internet αν και εφοσον σε ρωταει στο  port forward

Όχι ρε συ το καταγραφικό έχει τον δικό του κανόνα στην 8000 και έχει την δική του static ip.

Στο pc έχω ορίσει την ip 192.168.1.140 ( στο wireless) και την 9999 την έβαλα να δείχνει στην συγκεκριμένη ip και έχει την παραπάνω συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2024 at 23:35, manolis940 said:

Όχι ρε συ το καταγραφικό έχει τον δικό του κανόνα στην 8000 και έχει την δική του static ip.

Στο pc έχω ορίσει την ip 192.168.1.140 ( στο wireless) και την 9999 την έβαλα να δείχνει στην συγκεκριμένη ip και έχει την παραπάνω συμπεριφορά.

εφοσον το upnp βγαινει σημαινει οτι δεν σε κοβει firewall λογικα.καλου κακου θα το εκλεινα. απο εκει και περα cgnat δεν ειναι .οποτε αν θες βαλε ενα print screen με το rule και δες ποια connections εχεις.

αν εχεις βαλει την 192.168.1.140 και εχεις κανει port forward την 9999 σε αυτην την ip και αφου ανοιξεις το torrent ΚΑΙ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ 9999 τοτε θα πρεπει στο Canyouseeme.org να φαινεται open και χωρις upnp.δοκιμασε να κλεισεις και firewall στο router μηπως ειναι strick και κοβει τα port forward rules.port forward κανε και οχι port trigger.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, απλώς ήθελα να είμαι πίσω από το router που ξεκίνησα τις δοκιμές και να έχω και αρκετό ελεύθερο χρόνο ταυτόχρονα έτσι ώστε να μπορώ

Στις 14/9/2024 στις 6:06 ΠΜ, m4is είπε

Τσέκαρε το WAN connection στο port forward, όπως λέει και ο poulinos.

Όπως βλέπεις στο printscreen παραπάνω είναι στο ATM_DSL. Το οποίο πραγματικά δεν ξέρω αν αναφέρετε σε συγκεκριμένη θύρα και το άφησα εκεί καθώς είναι προεπιλογή και βλέπω ότι και κανένας δεν το πειράζει.

Απ΄ όσο έχω διαβάσεις:

  • ATM_DSL: Επιλέγεις όταν έχεις ADSL
  • PTM_DSL: Όταν έχεις VDSL
  • ΕΤΗ: Όταν το router είναι κουμπομένο πίσω από άλλο router και έχω ορίσει κάποια θύρα ως WAN ;

Εγώ πάντως ADSL ξέρω να έχω.

Στις 20/9/2024 στις 9:18 ΜΜ, poulinos είπε

εφοσον το upnp βγαινει σημαινει οτι δεν σε κοβει firewall λογικα.καλου κακου θα το εκλεινα. απο εκει και περα cgnat δεν ειναι .οποτε αν θες βαλε ενα print screen με το rule και δες ποια connections εχεις.

αν εχεις βαλει την 192.168.1.140 και εχεις κανει port forward την 9999 σε αυτην την ip και αφου ανοιξεις το torrent ΚΑΙ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ 9999 τοτε θα πρεπει στο Canyouseeme.org να φαινεται open και χωρις upnp.δοκιμασε να κλεισεις και firewall στο router μηπως ειναι strick και κοβει τα port forward rules.port forward κανε και οχι port trigger.

Τα rules στο firewall των windows τα διέγραψα. Απλώς το έριξα.

Επίσης φέρε πίσω τον γκούφι, με μπερδεύεις! 😝

Edit: Όπως έγραφα το παραπάνω ερώτημα προέκυψε το φιλοσοφικό ερώτημα. Γιατί έχεις ADLS; Έτσι πήγα και άλλαξα σε ptm_dls και με σηκωμένα τα firewall, χωρίς UPnP και όταν ανοίξω το utorrent παίζει κανονικότατα όταν το κλείσω δεν παίζει.

Η μόνη διαφορά σήμερα είναι ότι έκανα τους ελέγχους με το portchecker μιας και το canyouseeme φαίνεται να έχει πέσει.

Τι φάση με το VDSL; Εγώ μια ταπεινή 24αρα ADSL πληρώνω και μια τέτοια παίρνω(τουλάχιστον σε ταχύτητα). Το παρακάτω, τώρα το πήγα χαμπάρι.

image.png.42c16c129dda5a0e5e97840baadcd541.png

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζει μονο με το upnp ανοιχτο, φταιει το κακογραμμενο firewall που εχουν περασει και δεν εχουν σεταρει το τελευταιο must κανονα του παγκοσμιως πασιγνωστου κανονα, του να τα κοβει ολα και να αφηνει τα dst. nated.

Αυτο που γραφω, εχει καθιερωθει τωρα πια στο πως να στηνονται ετσι τα firewalls, ωστε ο τελικος χρηστης να μη πρεπει να γινεται τεχνικος, επειδη εκτος απο το PF, να πρεπει να κανει και αλλη ρυθμιση για να ανοιγει τη πορτα που χρειαζεται.

Και ολα αυτα επειδη δεν υπαρχει στη βιβλιογραφια επισημα ο ορος port forward, αλλα ο σωστος ειναι destination nat και αν πεις στο filter σου, οτι ειναι στο destnat το αφηνεις να περναει....... καθαρισες.

 

Πραγματικα τοσο απλο ειναι και οσοι γνωριζουν κανα δυο πραγματα στο θεμα, τοτε ολους αυτους τους εχουμε βρισει μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Αν παιζει μονο με το upnp ανοιχτο, φταιει το κακογραμμενο firewall που εχουν περασει και δεν εχουν σεταρει το τελευταιο must κανονα του παγκοσμιως πασιγνωστου κανονα, του να τα κοβει ολα και να αφηνει τα dst. nated.

Αυτο που γραφω, εχει καθιερωθει τωρα πια στο πως να στηνονται ετσι τα firewalls, ωστε ο τελικος χρηστης να μη πρεπει να γινεται τεχνικος, επειδη εκτος απο το PF, να πρεπει να κανει και αλλη ρυθμιση για να ανοιγει τη πορτα που χρειαζεται.

Και ολα αυτα επειδη δεν υπαρχει στη βιβλιογραφια επισημα ο ορος port forward, αλλα ο σωστος ειναι destination nat και αν πεις στο filter σου, οτι ειναι στο destnat το αφηνεις να περναει....... καθαρισες.

 

Πραγματικα τοσο απλο ειναι και οσοι γνωριζουν κανα δυο πραγματα στο θεμα, τοτε ολους αυτους τους εχουμε βρισει μαζι.

Όπως είπαν και τα παιδιά πάνω ήταν πρόβλημα του WAN Connection. Έπαιξε κανονικά με PTM_DSL ως επιλογή. Για κάποιο λόγο έχουμε VDSL στην περιοχή μου αλλά μας τις πουλάνε ως ADSL.

image.jpeg.1bd7349e76d1747cc375b5816b4559a2.jpeg

Αν είναι κάποιος μεγαλύτερος γνώστης πάνω στο θέμα να μας λύσει και αυτή την απορία. Πάντως δίνω λύση σε Poulino μιας και είναι ο πρώτος που ανέφερε πρώτος που έκανε αναφορά στο interface που βγαίνει στο Internet, εννοώντας το WAN Connection.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κρινω απο αυτο το θεμα που ανοιξες.......

 

 

Περιγραφεις ακριβως αυτο που γραφω πιο πανω, οποτε μολις μου απαντησες οτι εχω δικιο. Τεσπα αν εκανες τη δουλεια σου ολα καλα.

 

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Αν κρινω απο αυτο το θεμα που ανοιξες.......

 

 

Περιγραφεις ακριβως αυτο που γραφω πιο πανω, οποτε μολις μου απαντησες οτι εχω δικιο. Τεσπα αν εκανες τη δουλεια σου ολα καλα.

 

Μην μπερδεύεις τα δύο θέματα σε παρακαλώ μεταξύ τους γιατί μπερδεύεις και εμένα. Το ένα θέμα είναι για να ανοίξουμε πόρτα πίσω από mikrotik που είναι πίσω από το router του ISP το οποίο όσον και αν φαίνεται παράλογο το κατάφερα πριν από το ανοίξω την πόρτα στο router του  ISP με το PC από πίσω χωρίς κανένα άλλο router ενδιάμεσα  που έχει να κάνει με αυτό εδώ το θέμα. Το οποίο έγινε.

Για να είμαι πιο αναλυτικός έκανα εδώ( άσε το mikrotik) τα παρακάτω βήματα για να πετύχω το PC μου να ζητάει την 9999 πόρτα και να φαίνεται ανοικτή όταν το κάνει

  1. Κατέβασα το utorrent πήγα ρυθμίσεις και άλλαξα την πόρτα σε 9999 απενεργοποιώντας την επιλογή του upnp
  2. Έδωσα στο PC static IP στο εύρος δικτύου του router
  3. Έφταξα τον παρακάτω κανόνα στο router με την μόνη αλλαγή στο WAN Connection image.png.a085c42fc1ec358200859765fbefadec.png
  4. Άνοιξα portchecker. Δοκίμασα την 9999 και φαίνεται ανοικτή.
  5. Έκλεισα το Utorrent  και φαίνεται κλειστή
  6. Άλλαξα σε 9998 στις ρυθμίσεις του utorrent και στο portchecker και η 9999 και η 9998 φαίνονται κλειστές.
  7. Άλλαξα την πόρτα σε 9999 πάλι στις ρυθμίσεις του utorrent και φαίνεται ανοικτή η 9999 στο portchecker

Μπορώ να δεχτώ ότι όλα λειτουργούν από τύχη αλλά εξήγησε μου λίγο καλύτερα πιο βήμα επιπλέον πρέπει να ακολουθήσω ή τι κάνω λάθος μέχρι εδώ. Αφήνοντας φυσικά το mikrotik στην άκρη. Όλα τα παραπάνω τα έκανα χωρίς να είναι καν κουμπωμένο στο δίκτυο.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν είναι κάποιος μεγαλύτερος γνώστης πάνω στο θέμα να μας λύσει και αυτή την απορία.

H Cosmote (μόνον αυτή και αποκλειστικά σε δικούς της πελάτες και από δικό της DSLAM), έχει καθιερώσει τα τελευταία χρόνια να δίνει (όπου είναι εφικτό τεχνικά) σύνδεση VDSL με κόφτη σε συμβόλαια ADSL. Όσοι από τους πελάτες παίρνουν από FTTC καμπίνα ή βρίσκονται κοντά στο DSLAM του αστικού κέντρου, απολαμβάνουν την μέγιστη ταχύτητα, ειδάλλως όσο τους επιτρέπει η απόσταση σε σχέση με την κατάσταση της ποιότητας του χαλκού στην περιοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...