Προς το περιεχόμενο

Εγκύκλιος σχετικά με την αποχώρηση ασυνόδευτων μαθητών δημοτικού


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
38 minutes ago, mezger said:

Έχω κι εγώ παιδί στην ίδια πρωτοβάθμια, και φέυγει κανονικά μόνο του με την κλασική διαδικασία - προχτές πήρε την κάρτα εξόδου. 

Μπορείς να μας πεις περιοχή που είναι το σχολείο; Σε ποιο δήμο εννοώ. Το ρωτάω για να δούμε αν και μέσα στους ίδιους δήμους ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Για παράδειγμα όλα τα δημοτικά της Πεντέλης -που ανήκουμε εμείς- ακολουθούν την οδηγία. Επιπλέον ξέρω ότι υπάρχουν σχολεία στα Βριλήσσια, στο Χαλάνδρι (που είπε ο φίλος παραπάνω) και στην Αγία Παρασκευή που επίσης την ακολουθούν. Να δούμε αν είναι σε επίπεδο σχολείου ή σε επίπεδο δήμου η απαγόρευση.

Εγώ σήμερα έκανα αναφορά στον ΣτΠ να μου δώσουν κι αυτοί μια άποψη. Είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να φεύγουν τα παιδιά του δημοτικού ασυνόδευτα, συνεπώς αφού δεν απαγορεύεται κάτι, τότε επιτρέπεται. Τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα να βρω τέτοιο νόμο, υπάρχει απόφαση του ΝΣΚ που αφορά μόνο στο νηπιαγωγείο και που απαγορεύει να φεύγουν τα νήπια με τη συνοδεία ανήλικων ατόμων (π.χ. μεγαλύτερα αδέρφια), για τα δημοτικά δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο.

Από εκεί και πέρα το θέμα έχει πάρει διαστάσεις σε κάποια σχολεία και άκουσα ότι έχει πάει και η ΕΡΤ σε μερικά για σχετικό ρεπορτάζ. Μακάρι να αναδειχθεί μπας και πάρουν πίσω αυτή την ανοησία.

Στο σχολείο μας τα παιδάκια που υπό άλλες συνθήκες θα έφευγαν μόνα τους, χθες αναγκάστηκαν να περιμένουν στην αίθουσα αναμονής για 2-3 ώρες, μέχρι να μπορέσουν να έρθουν οι γονείς τους να τα παραλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 minutes ago, Malthador said:

Μπορείς να μας πεις περιοχή που είναι το σχολείο; Σε ποιο δήμο εννοώ. Το ρωτάω για να δούμε αν και μέσα στους ίδιους δήμους ισχύουν διαφορετικά πράγματα.

Είναι στο Ηράκλειο, και (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) δεν έχουμε ακούσει τίποτα σχετικό από το σχολείο, ούτε ανεπίσημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, Ας πούμε οτι δεν πας να πάρεις το παιδί.

Τι θα το κάνουν; Θα το φυλάνε εκεί μέχρι να μπορέσεις να πάς;

Άκυρο, μόλις είδα το μύνημα του Malthador στο τέλος. Αλλά και πάλι, πόσο θα το κρατάνε εκεί; Κάποια στιγμή κλείνει και το σχολείο.

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λόγια ρε παιδιά. Αφού η Περιφερειακή Διεύθυνση προϊσταται των σχολείων της περιφέρειας, βγάζει τις σχετικές αποφάσεις και εγκυκλίους. Τι εισαγγελέας και συμβούλιο κράτους και νόμος, κοκ.

Το θέμα είναι αν εφαρμόζεται η συγκεκριμένη εγκύκλιος και πώς ελέγχεται η εφαρμογή της. Από κει και πέρα, προφανώς όποιος έχει (δικαίως) πρόβλημα με αυτή, απευθύνεται στην Περιφερειακή Διεύθυνση. Ο Διευθυντής του σχολείου πρωτίστως θα καλύψει τα νώτα του αν συμβεί κάτι (aka θα επικαλεστεί την εγκύκλιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, tasanton said:

Πολλά λόγια ρε παιδιά. Αφού η Περιφερειακή Διεύθυνση προϊσταται των σχολείων της περιφέρειας, βγάζει τις σχετικές αποφάσεις και εγκυκλίους. Τι εισαγγελέας και συμβούλιο κράτους και νόμος, κοκ.

Το θέμα είναι αν εφαρμόζεται η συγκεκριμένη εγκύκλιος και πώς ελέγχεται η εφαρμογή της. Από κει και πέρα, προφανώς όποιος έχει (δικαίως) πρόβλημα με αυτή, απευθύνεται στην Περιφερειακή Διεύθυνση. Ο Διευθυντής του σχολείου πρωτίστως θα καλύψει τα νώτα του αν συμβεί κάτι (aka θα επικαλεστεί την εγκύκλιο).

Δεν μπορεί η Πρωτοβάθμια να βγάλει παράνομες αποφάσεις, ούτε να εφαρμόσει δικούς της νόμους. Δεν μπορεί να πει αύριο ο διευθυντής της Πρωτοβάθμιας «είμαι άθεος, άρα απαγορεύεται η διδασκαλία των θρησκευτικών». Αντίστοιχα δεν μπορεί να πει «φοβάμαι μην μπλέξω, άρα τα παιδιά θα αποχωρούν με ενήλικο συνοδό». Μπορεί να το πει μόνο αν υπάρχει σχετική νομολογία. Έγραψε εκεί έναν ασυνάρτητο αχταρμά και καταλήγει σε ένα άσχετο συμπέρασμα.

Και αν δεις στο χαρτί που έστειλε έχει χρησιμοποιήσει προσεκτική διατύπωση στην τελευταία παράγραφο. Λέει «η αποχώρηση των ανήλικων μαθητών γίνεται από ενήλικο πρόσωπο που ορίζει ο κηδεμόνας» δεν λέει «απαγορεύεται να αποχωρούν ασυνόδευτα».

Πονηρούλης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Malthador said:

Δεν μπορεί η Πρωτοβάθμια να βγάλει παράνομες αποφάσεις

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την ιεραρχία στην εκπαίδευση, αλλά οκ. Και πάλι θα γράψω, επικοινωνήστε με τη ΠΔ και ξεκαθαρίστε το. Δύσκολα ένας διευθυντής σχολείου να πάρει την ευθύνη (ειδικά αν συμβεί κάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Malthador said:

Και αν δεις στο χαρτί που έστειλε έχει χρησιμοποιήσει προσεκτική διατύπωση στην τελευταία παράγραφο. Λέει «η αποχώρηση των ανήλικων μαθητών γίνεται από ενήλικο πρόσωπο που ορίζει ο κηδεμόνας» δεν λέει «απαγορεύεται να αποχωρούν ασυνόδευτα».

Πονηρούλης.

Παίξει πιο πονηρά. Βάλε για ενήλικο πρόσωπο τον Δντη του σχολείου!

🤣 🤣 🤣

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, tasanton said:

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την ιεραρχία στην εκπαίδευση, αλλά οκ. Και πάλι θα γράψω, επικοινωνήστε με τη ΠΔ και ξεκαθαρίστε το. Δύσκολα ένας διευθυντής σχολείου να πάρει την ευθύνη (ειδικά αν συμβεί κάτι).

Δεν χρειάζεται να γνωρίζω την ιεραρχία στην εκπαίδευση για να γνωρίζω ότι δεν μπορούν να βγάζουν απαγορεύσεις από το κεφάλι τους. Έχουν στο σάιτ τους αναρτημένη την εγκύκλιο λειτουργίας δημοτικών για το έτος 2024-2025. Μέσα εκεί αναφέρεται ότι οι αποχωρήσεις των μαθητών γίνονται βάσει του ΠΔ 79/2017, άρθρο 18Β. Εκεί αναφέρεται το εξής:

«2. Μετά το πέρας της πρωινής συγκέντρωσης οι μαθητές κατά τμήματα και οργανωμένα κατευθύνονται στις αίθουσές τους συνοδεία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν την 1η ώρα. Με τη λήξη των μαθημάτων σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα, οι μαθητές κατά τμήματα και οργανωμένα κατευθύνονται στην έξοδο του σχολείου συνοδεία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν την τελευταία διδακτική ώρα.»

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Από την στιγμή που δεν γράφει ότι απαγορεύεται να φεύγουν ασυνόδευτα, τότε δεν υπάρχει κάτι περισσότερο να συζητήσουμε. Εκτός κι αν ιεραρχικά, ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας είναι πιο ψηλά από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας και μπορεί να την παρακάμπτει με τις αποφάσεις του.

Σε κάθε περίπτωση, έχω στείλει και στην Πρωτοβάθμια Β' Αθήνας και αναμένω να μου πουν βάσει ποιας νομολογίας έχει τεθεί τέτοια απαγόρευση.

Τέλος, δεν θέλω να πάρει κανένας διευθυντής ευθύνη. Υπογράφω υπεύθυνη δήλωση που λέω ότι αναλαμβάνω προσωπικά την ευθύνη ως κηδεμόνας του παιδιού μου για να φεύγει μόνο του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Update, για όποιον ενδιαφέρεται.

Ο σύλλογος γονέων του σχολείου έφερε το θέμα σε ανώτερο επίπεδο και μας ενημέρωσε να φτιάξουμε μια ΥΔ που να αναγράφει το εξής:

«Έχω υπόψιν μου το υπ' αρ. πρωτ. Φ.19.1/9932-17/09/2024 έγγραφο του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β' Αθήνας.

Ωστόσο έχοντας υπ' όψιν μου και το άρθρο 134 του Αστικού Κώδικα, αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη της αποχώρησης του παιδιού μου ......................., μαθητή της ...... τάξης του ....... Δημοτικού Σχολείου ........... και απαλλάσσω τον διευθυντή και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου από κάθε τέτοια ευθύνη.»

Ο διευθυντής δέχεται το παραπάνω λεκτικό και αφήνει τα παιδιά άνω των δέκα ετών να αποχωρούν μόνα τους (ή με ανήλικο συνοδό) από το σχολείο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Update #2:

Με πήρε τηλέφωνο η κοπέλα που χρεώθηκε τον φάκελο της αναφοράς από τον ΣτΠ, με ρώτησε αν λύθηκε το ζήτημα και με παρακάλεσε αν μου είναι εύκολο να της στείλω την ΥΔ που μας προώθησε ο σύλλογοςκαι την δέχθηκε εν τέλει ο διευθυντής. Μου είπε ότι έχει πάρα πολλές αναφορές για το ίδιο θέμα και θα βοηθηθεί τόσο αυτή, όσο και οι υπόλοιποι γονείς της περιφέρειας. Της προώθησα το κείμενο με μέιλ, αλλά πρώτα της έπιασα κουβέντα για να την ρωτήσω τι και πως και μου ανέφερε ότι επειδή είχε γίνει κάποιο περιστατικό πέρυσι, ο διευθυντής της Πρωτοβάθμιας έδειξε «υπερβάλλοντα ζήλο» και έστειλε αυτό το χαρτί που «δεν στέκει πουθενά».

Εν ολίγοις, ένας ευθυνόφοβος δημόσιος υπάλληλος αποφασίζει και διατάζει υποδυόμενος το νομοθέτη και κάνει άνω-κάτω 50 σχολεία και 500 γονείς. Έτσι, γιατί του την βάρεσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tωρα ειδα αυτο το νημα,

Εγω το έλυσα διαφορετικά. Πηρα τηλέφωνο τη πρωτοβάθμια και τους ρωτησα γιατι δε λειτουργει το ολοήμερο για ολες τις τάξεις (λειτουργει ακομα μέχρι τη δ δημοτικου), αφου βγάζουν τέτοια οδηγία. Τις επομενες ημέρες ενημερωσε ο διευθυντης τους γονεις οτι οποιο παιδι θέλει μπορει να κάθεται στο ολοήμερο. 

Πλέον απλά κάνουν τα στραβά μάτια.

Καταλαβαίνω απολυτα τη λογικη της οδηγίας, εφόσον η παιδικη εγκληματικότητα στα Β. Π. έχει ξεπεράσει κάθε όριο, ωστόσο η ιδια η πολιτεία οφειλε να έχει λυσει το θέμα με αστυνόμευση και οχι πετοντας το μπαλάκι στους γονείς (γνωστη πρακτική εδω και μερικά χρονια να μην αναλαμβάνει κανεις ευθύνη)

Spoiler

Θυμιζω οτι η οδηγία που δοθηκε, εγκριθηκε απο τον διευθυντη εκπαιδευσης, ο οποιος φημιζεται για την αυστηρότητά του σε θέματα αξιολογήσεων ΜΟΝΟ των νέων εκπαιδευτικων :P :P 

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, pontez2 said:

Εγω το έλυσα διαφορετικά. Πηρα τηλέφωνο τη πρωτοβάθμια και τους ρωτησα γιατι δε λειτουργει το ολοήμερο για ολες τις τάξεις (λειτουργει ακομα μέχρι τη δ δημοτικου), αφου βγάζουν τέτοια οδηγία. Τις επομενες ημέρες ενημερωσε ο διευθυντης τους γονεις οτι οποιο παιδι θέλει μπορει να κάθεται στο ολοήμερο

Το είπε και σε μας αυτό ο διευθυντής στην αρχή, όμως αυτή η λύση είναι μη-λύση, για πολλούς λόγους:

  • Δεν υπάρχει αρκετό διδακτικό προσωπικό στο ολοήμερο για να επιτηρήσει άλλα πόσα παιδιά που μέχρι πρότινος έφευγαν μόνα τους ή με τα ανήλικα αδέρφια τους.
  • Απόρροια του από πάνω είναι ότι μια-δυο φορές που εφαρμόστηκε φέτος, τα παιδιά απλά κάθονταν στην αίθουσα αναμονής για δυο ώρες και κοίταζαν το ταβάνι.
  • Το πρόβλημα δεν αλλάζει: το γεγονός ότι δεν μπορώ να πάρω το παιδί μου στη 13:15, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι μπορώ να το πάρω στις 16:00. Οι περισσότεροι δουλεύουμε μέχρι τις 17:00 και τις 18:00, δεν μπορούμε να διακτινιστούμε στο σχολείο.
  • Κάποια παιδιά είτε δεν μπορούν να διαβάσουν στο ολοήμερο (και άρα είναι προτιμότερο να γυρίζουν σπίτι τους και να διαβάζουν), είτε έχουν δραστηριότητες πριν τις 16:00. Το σχολείο είναι υποχρεωτικό μέχρι το σχόλασμα, το ολοήμερο δεν είναι υποχρεωτικό για να το επιβάλλουν.
  • Σε συνδυασμό όλων των παραπάνω, δημιουργείται πρόβλημα και για τα παιδιά που όντως θέλουν να μένουν ολοήμερο. Η πολυκοσμία και η «ασφυξία» που πήγαν να περάσουν θα έφερνε φασαρία και δεν θα ήταν αποδοτικά τα παιδιά που κάθονται ολοήμερο.

Μια άλλη τακτική που εφάρμοσε ο διευθυντής στο σχολείο μας ήταν να πάρει τα παιδάκια που είχαν ξεμείνει (γιατί δεν είχαν ποιος να τα πάρει και δεν τους επέτρεπε να φεύγουν μόνα τους) και να τα γυρίσει ο ίδιος σπίτι του, χωρίς να τον έχει εξουσιοδοτήσει κανένας. Το έκανε για να εξυπηρετήσει μεν, αλλά θα μπορούσε να βρεθεί πολύ πιο μπλεγμένος δε.

Το εξωφρενικότερο όλων είναι ότι μία από τις μέρες αυτές, ένα παιδάκι πήγε να το πάρει το αδερφάκι του που πηγαίνει Γ' γυμνασίου από το σχολείο. Ο διευθυντής μας πατώντας πάνω στην οδηγία του ανεκδιήγητου διευθυντή της Πρωτοβάθμιας Β' Αθήνας, θεώρησε σωστό να κρατήσει και το γυμνασιάκι κλειδωμένο μέσα στο δημοτικό. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, η βλακεία ειναι ανικητη, αλλά οπως έγραψα και προηγουμένος, ειναι απλά μια πάσα προς τους γονείς. Μια μεταφορά ευθήνης με τις ευλογίες τις πολιτείας. Σου λέει με κάποιο τροπο πρέπει να μην έχουμε ευθυνη, βρηκαμε αυτον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...