Προς το περιεχόμενο

Η OpenAI παρουσιάζει το o1, ένα νέο AI μοντέλο με ενισχυμένες ικανότητες συλλογισμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, alejsalonica said:

Δεν λέω κάτι χωρίς να το εννοώ ή να το έχω δοκιμάσει. Του είχα ζητήσει πολλές φορές και έκανε λάθη, κάποιες φορές τα υπολογίζει σωστά κι άλλες λάθος. Μπορείς ακόμα να δοκιμάσεις να του πεις ότι έχει κάνει λάθος και να το υπολογίσει ξανά, θα μπερδευτεί και θα κάνει λάθος.

Άλλη δοκιμασία είναι να του δώσεις ένα σπίτι τετράγωνο να του δώσεις τον έναν προσανατολισμό π.χ. 73 μοίρες και να σου βρει τους άλλους 3. Επίσης δεν τα βγάζει πάντα σωστά αποτελέσματα. Μιλάμε για απλές λειτουργίες. 

Απαράδεκτο για μένα από την στιγμή που το διαφημίζουν τόσο πολύ. 

Είναι το άμεσο μέλλον αλλά θέλουν δουλειά. Πολύ σωστά τα λέει και ο liopyr.

Κανενας δεν ειπε οτι θα απανταει σωστα ΣΕ ΟΛΑ. Αυτο που το κανει ξεχωριστο ειναι οτι απανταει σε παρα μα παρα πολλα ερωτηματα, παρα πολυ σωστα. Δες τον πινακα με τις επιδοσεις του σε εξετασεις Μαθηματικων, Χημειας, κλπ

Ειναι σα να βγαζουν ενα ρομποτ που ξεπερναει το 95% των αθλητων παγκοσμιως ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ και το κατηγορεις πως δε μπορει να βαλει γκολ απο φαουλ, κατι που τοσο ευκολα κανει ο Μεσι αλλα και τοσοι αλλοι παικτες

Ειναι η συγκριση με τις προηγουμενες μηχανες που το κανει ξεχωριστο.

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Απαράδεκτο για μένα από την στιγμή που το διαφημίζουν τόσο πολύ. 

αν δεν το διαφημιζαν θα ηταν αποδεκτο?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2024 at 11:21, asmilon said:

Σου τα εχουν πρηξει με την OpenAI, ChatGPT, Apple, Samsung, Tesla, Intel, AMD, NVDIA κλπ. Μηπως τελικα εισαι σε λαθος σελιδα;

Να 'ταν ο μόνος...είπαμε, ένα ποσοστό insomniacs είναι δυνητικοί αναγνώστες της Νέας Εστίας, απλώς δεν το ξέρουν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2024 at 14:16, alejsalonica said:

Δεν λέω κάτι χωρίς να το εννοώ ή να το έχω δοκιμάσει. Του είχα ζητήσει πολλές φορές και έκανε λάθη, κάποιες φορές τα υπολογίζει σωστά κι άλλες λάθος. Μπορείς ακόμα να δοκιμάσεις να του πεις ότι έχει κάνει λάθος και να το υπολογίσει ξανά, θα μπερδευτεί και θα κάνει λάθος.

Αυτό ήταν από το καινούργιο ο1-Preview μοντέλο, πιθανόν εσύ να έχεις τη δωρεάν έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω το GPT 4 εδω και μερικους μηνες, τα λαθη δεν τα κανει αυτο, 9 στις 10, τα λαθη τα κανω εγω στον ορισμο της ερωτησης, εχω καταληξει να πηγαινω βημα βημα τις εντολες που θελω να μου φτιαξει, ωστε να μην γινεται παρανοηση αυτου που θελω. 

Επισης, του γραφω στα Αγγλικα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2024 στις 2:16 ΜΜ, alejsalonica είπε

Δεν λέω κάτι χωρίς να το εννοώ ή να το έχω δοκιμάσει. Του είχα ζητήσει πολλές φορές και έκανε λάθη, κάποιες φορές τα υπολογίζει σωστά κι άλλες λάθος. Μπορείς ακόμα να δοκιμάσεις να του πεις ότι έχει κάνει λάθος και να το υπολογίσει ξανά, θα μπερδευτεί και θα κάνει λάθος.

Άλλη δοκιμασία είναι να του δώσεις ένα σπίτι τετράγωνο να του δώσεις τον έναν προσανατολισμό π.χ. 73 μοίρες και να σου βρει τους άλλους 3. Επίσης δεν τα βγάζει πάντα σωστά αποτελέσματα. Μιλάμε για απλές λειτουργίες. 

Απαράδεκτο για μένα από την στιγμή που το διαφημίζουν τόσο πολύ. 

Είναι το άμεσο μέλλον αλλά θέλουν δουλειά. Πολύ σωστά τα λέει και ο liopyr.

Όταν του ζητάς να λύνει προβλήματα με μαθηματικές πράξεις δεν μπορείς να του έχεις εμπιστοσύνη διαπιστωμένα. ενώ σε γενικές γραμμές φαίνεται εντυπωσιακό στο να αναλύει το πρόβλημα να στο εξηγεί και να στο λύνει μπορεί να μπερδέψει απλά πράγματα, μου έχει λύσει π.χ. δύσκολο πρόβλημα και έχει κάνει λάθος στην απλή μέθοδο των τριών καταλήγοντας σε ανάποδα συμπεράσματα. ή έχει μπερδέψει το ότι ένα τρις είναι μεγαλύτερο από 100 δις π.χ. 

Δηλαδή ενώ μπορεί να βρει εντυπωσιακά καλά τι πρέπει να κάνει σε πολλές καταστάσεις στην εκτέλεση κάπου μπερδεύεται, αν ήταν μαθητής σε σχολείο θα έλεγαν οι δάσκαλοι ότι είναι πολύ καλός αλλά ...βιάζεται :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...