Προς το περιεχόμενο

Router με επιλογή για bridge mode


djspy21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τι ρούτερ θα προτείνατε κοντά στα 100€ που να έχει δυνατότητα για bridge mode?

Αγόρασα το TP-Link WiFi Router AX 1800 Archer AX23, πιστεύοντας ότι θα είχε και μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι δεν έχει επιλογή για bridge mode. Και γενικά στα ρούτερ που κοιτάω δεν το πολυλένε στα specs αν έχουν. 
Για πείτε από την εμπειρία σας τι έχετε διαπιστώσει. Έχω βρει κάποια αλλά ξεφεύγουν στην τιμή …πάνε πάνω από 200€ 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εργασιακό χώρο, τύπου Mall , εμπορικό κέντρο δηλαδή με μαγαζιά, που δεν μπορεί να βάλει ο καθένας ότι πάροχο θέλει, υπάρχει κεντρική διαχείριση και δίνουν σε κάθε μαγαζί ένα πριζάκι που του αντιστοιχεί και μια IP. Αυτήν την ip θέλω να την σετάρω σε router ώστε μετά να συνδεθούν εκει πέρα όλες οι συσκευές του μαγαζιού.

Με παλιά συσκευή δικιά μου Netgear AC1900 WiFi Router (R7000), που έχει την επιλογή bridge mode το σέταρα κανονικά και παίζει.

Στον πελάτη όμως πρέπει να του αγοράσω νέα συσκευή με τιμολόγιο...και δεν βρίσκω😐...δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το σενάριο, τότε δεν χρειάζεται bridge mode. Αρκεί να θέσεις την IP που σου έχουν δώσει στο WAN interface του TP-Link WiFi Router AX 1800 Archer AX23. Στο LAN interface του ίδιου router θα ορίσεις ένα subnet (διαφορετικό από αυτό που σου δώσανε για το WAN), θα βεβαιώσεις ότι τρέχει DCHP server, και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, static IP θα πρέπει να επιλεχθεί. Η IP που σου έχουν δώσει είναι public; Αν όχι, στείλε εδώ τα στοιχεία, και screenshots από τα πεδία του TP-Link για να σε καθοδηγήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...