Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του PS5 Pro διχάζει τους gamers, όχι όμως τους αναλυτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

καταλάβετε ότι η Sony δεν ενδιαφέρεται καθόλου να πουλήσει PS5 Pro. Δεν περιμένει να βγάλει λεφτά από αυτό. Απλά προετοιμάζει το έδαφος για PS6 στο 1000+.

εμ τι? θα έχει το PS5 Pro 920 ευρώ και θα σου πουλήσει το PS6 στην ίδια τιμή? you get the point here???

Aυτό λέμε αλλά μερικοί λένε ότι κλαψουρίζουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πώς γίνεται να είναι κάποιος "super-enthusiast" και να πάρει κονσόλα;Ρε τί πίνουν αυτοί;Ο "super-enthusiast" θα ρίξει 3-4 χιλιάρικα για το PC του και πάλι θα γκρινιάζει.

Σαν να λένε για όλους τους λάτρεις του ποδοσφαίρου το διαρκείας του Αχαρναικού φέτος στα vip θα έχει 2 χιλιάρικα.Sony & Microsoft έχουν χάσει τη μπάλα ξεκάθαρα,ο κάθε ένας στο τομέα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Darthvader είπε

Για αυτό λέμε ότι δεν αξίζει. Αν είσαι συνειδητοποιημένος για ποιο λόγο το αγοράζεις είναι οκ. Αν όμως όχι, θα το αγοράσεις και μετα από 2-3 χρόνια που θα βγεί το PS6, η διαφορά στο hardware θα είναι μέρα με τη νύχτα. Και επειδή η Sony θα θέλει να φτιάξει βάση χρηστών για το PS6, θα το επιδοτήσει στη τιμή (σε σχεση με το performance) και θα το πουλάει με χασούρα. Με το PS5 Pro δεν θα φτιάξει βάση χρηστών, οπότε τιμολογεί διαφορετικά.  Είναι ενα  niche προϊόν για τους "pro" gamers😉!

...απλώς ο.. "Pro" gamer. Αυτός που δεν τον νοιάζει το κόστος... ΔΕΝ έχει κονσόλα.

Χτυπάει ένα PCάκι με X χιλιάρικα και αράζει στο 4k Curved monitor σε RGB 99% HDR παίζοντας τα παιχνίδια με uncapped FPS στεναχωρημένος αν πιανει το game Λιγότερο απο 144 FPS με τα γραφικά στο Ultra High...

Ειλικρινά δεν εχω βρει στο μυαλό μου τον τύπο αγοραστή του PS5 Pro, πέρα από μερικους τυφλούς fanboy που σε κάθε εταιρία δεν ξεπερνούν τα 2-3 εκατομμύρια.

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Το ps4 pro πούλησε 14m κομμάτια 11% από τις συνολικές πωλήσεις αλλά σε τιμή 399€ με disk drive και χωρίς να χρειάζεται stand.

Στη γενιά των ps4 το stand το αγόραζες χωριστά εδώ που τα λέμε, επειδή το είχα αγοράσει μιας και ανέκαθεν με βόλευε όρθια κονσόλα.

Νομίζω και το PS2 πρέπει να είχε stand έξτρα που δεν είχα πάρει (και είχα επίσης όρθιο)

Στο ps5 fat ήταν μια πολύ ωραία κίνηση που το είχε η συσκευασία, θα μου πεις λόγω σχήματος κυριως για να την οριζόντια θέση το είχαν στη συσκευασία, αλλά είδαμε ότι στον slim έβαλαν ένα πλαστικό της πλάκας

Λογικά και το "enthusiast "pro θα ακολουθήσουν αντίστοιχη προσέγγιση

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Volga είπε

Ειλικρινά δεν εχω βρει στο μυαλό μου τον τύπο αγοραστή του PS5 Pro, πέρα από μερικους τυφλούς fanboy που σε κάθε εταιρία δεν ξεπερνούν τα 2-3 εκατομμύρια.

Θα σου απαντήσω σύμφωνα με αυτά που βλέπω στον κύκλο μου, όσοι δικοί μου έχουν ps5 έχουν πάρει και τούμπανα τηλεοράσεις 4κ/oled/120hz, αυτοί θα πάνε στο ps5pro με κλειστά μάτια, ήδη ο ένας μου δινει το ps5slim 250€! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MDefender είπε

Πώς γίνεται να είναι κάποιος "super-enthusiast" και να πάρει κονσόλα;Ρε τί πίνουν αυτοί;Ο "super-enthusiast" θα ρίξει 3-4 χιλιάρικα για το PC του και πάλι θα γκρινιάζει.

Σαν να λένε για όλους τους λάτρεις του ποδοσφαίρου το διαρκείας του Αχαρναικού φέτος στα vip θα έχει 2 χιλιάρικα.Sony & Microsoft έχουν χάσει τη μπάλα ξεκάθαρα,ο κάθε ένας στο τομέα του.

εντωμεταξύ τι είναι πάλι αυτό το "super-enthusiast". όταν το διάβασα για πρώτη φορά νόμιζα ότι ήμουν στο linkedin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2024 στις 10:06 ΜΜ, GCX είπε

Απέτυχε το Concord και τα φορτώνουν στους αγοραστές του PS5 Pro. Μπράβο στη Sony και στα fanboys όσοι δικαιολογούν την Sony μετά από αυτό. Το αποτέλεσμα του μονοπωλίου φαίνεται. Κάντε προσευχή να έρθει γρήγορα το Switch 2 γιατί για Nintendo έχεις λόγο να αγοράσεις επειδη έχει παιχνίδια και να κατέβει ο τιμή του Ps5 Pro(δεν είμαι fan καμίας εταιρείας κονσόλας επειδή μεγάλωσα με pc) αλλά να λέμε μερικές αλήθειες. Επίσης όλα τα 'exclusives' της Sony μόνο exclusive δεν είναι. Βγαίνει σύντομα και το GoD: Ragnarok για Pc. Το Ps5 Pro είναι προϊόν marketing του GTA 6

δηλαδη τι; μονο νιντεντο για μαριο αξιζει να δωσεις λεφτα; η σονυ δεν εχει παιχνιδια; αυτο λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στους κατόχους της κοινότητας του PS5 υπάρχει μια μειοψηφία που ζητάει και είναι διατεθειμένη να πληρώσει για καλύτερες επιδόσεις. Αυτούς καλύπτει το PS5 Pro και τίποτα παραπάνω. Δεν νομίζω ότι κουνιέται φύλλο όσον αφορά τους PC gamer's, ούτε κάποια συγκίνηση διατρέχει τους tech enthusiasts. Όπως ακριβώς και στα PCs υπάρχει μια μειοψηφία που ξοδεύει για elite hardware έτσι και στο PS5 υπάρχει μια μειοψηφία που διψάει για περισσότερα frames και καλύτερα γραφικά. Τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το θρεντ έχει κουράσει 

Σε ελεύθερη αγορά είσται! 

Αμα θέλετε το αγοράζετε 

ΑΜΑ το θεωρείτε απάτη?! 

ΌΧΙ!! 

Το νήμα έπρεπε να έχει 4 σελίδες μαξ με τα καλύτερα μεμες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ff7lucas είπε

δηλαδη τι; μονο νιντεντο για μαριο αξιζει να δωσεις λεφτα; η σονυ δεν εχει παιχνιδια; αυτο λες;

Τωρα για την Sony Έχουν μείνει ακόμα κάποια exclusives όπως Uncharted, Gran Turismo, Lust of Us 2 αλλά αργά η γρήγορα θα βγουν για Pc. Βγαίνει και το Until Dawn σύντομα.

Δεν λέω ότι η Sony δεν έχει games αλλά έχουν μείνει πολύ λίγα exclusives.Η Nintendo κρατάει games για την κονσόλα της.Το κάνει σωστά, κι ας είναι κατά των roms/emulation. Όταν βγεί το Switch 2 θα βγει με νέα games όπως metroid, ,zelda κλπ.
Άμα αγοράζεις κονσόλα της Sony/Ms για επιδόσεις σε λάθος πλατφόρμα είσαι. Για plug and play εμπειρία είναι.

Προσωπικά ούτε η Sony ούτε η Nintendo μου άρεσαν ποτέ. Ναι άλλαξαν την βιομηχανία του gaming έθεσαν standards αλλά μέχρι εκεί. Το Ps5 Pro θα βγεί χωρίς παιχνίδια λιγο το λες? Το Gta 6 βγαίνει του χρόνου έχουμε καιρό ακόμα.

Και μεταξύ μας μετά από χρόνια σε emulation θα καταλήξεις όταν δεν θα υποστηρίζεται η κονσόλα ένας λόγος που μένω σε Pc+δουλειά. Δες το Ps3 χρειάζεσαι modαρισμενη κονσόλα για να κάνεις update τα games.(άσχετο με το θέμα αλλά η αλήθεια να λέγεται)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2024 στις 1:54 ΠΜ, pirmen56 είπε

Λέει ότι υπερέχει το PS5 5-10% αναλόγως του περιεχομένου και με λιγότερο stutter. Οι AMD κάρτες εν τω μεταξύ είναι πιο σταθερές στην πάροδο του χρόνου(fine wine). Αυτά σε AA game από μικρό στούντιο.

Το stutter είναι απ' το Full RT στο PC και πρέπει να το διορθώσουν, τα ''fine wine'' κλπ είναι σαχλαμάρες των red boys. Μην επιμένεις άδικα, η κονσόλα αποδίδει σαν το αντίστοιχο HW στο PC όσο κι αν χτυπιέσαι.

Μην ποστάρω τώρα βίντεο απ' το DF που δείχνει το Jedi Survivor στο PS5 να τρέχει σε 648P με frame-drops και γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο..

Όσο για το Test Drive που ανέφερες..

 "The console versions in particular suffer, offering a choice between a performance mode that offers higher frame rates but only at a resolution of 1080p, or a 'graphics' mode which increases the resolution and fidelity slightly but only at a frame rate that can't consistently hit 30 frames per second."

15 ώρες πριν, music_lover είπε

Ανάμεσα στους κατόχους της κοινότητας του PS5 υπάρχει μια μειοψηφία που ζητάει και είναι διατεθειμένη να πληρώσει για καλύτερες επιδόσεις. Αυτούς καλύπτει το PS5 Pro και τίποτα παραπάνω. Δεν νομίζω ότι κουνιέται φύλλο όσον αφορά τους PC gamer's, ούτε κάποια συγκίνηση διατρέχει τους tech enthusiasts. Όπως ακριβώς και στα PCs υπάρχει μια μειοψηφία που ξοδεύει για elite hardware έτσι και στο PS5 υπάρχει μια μειοψηφία που διψάει για περισσότερα frames και καλύτερα γραφικά. Τόσο απλά.

Ακριβώς αυτό, υπάρχουν πολλοί που έχουν ξενερώσει εδώ και καιρό με τα 30FPS στα τελευταία παιχνίδια και θέλουν κάτι φρέσκο που να κρατάει 60FPS πιο συχνά. Αυτοί θα πάνε στο Pro ή σε PC.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2024 στις 9:08 ΠΜ, Volga είπε

...απλώς ο.. "Pro" gamer. Αυτός που δεν τον νοιάζει το κόστος... ΔΕΝ έχει κονσόλα.

Χτυπάει ένα PCάκι με X χιλιάρικα και αράζει στο 4k Curved monitor σε RGB 99% HDR παίζοντας τα παιχνίδια με uncapped FPS στεναχωρημένος αν πιανει το game Λιγότερο απο 144 FPS με τα γραφικά στο Ultra High...

Ειλικρινά δεν εχω βρει στο μυαλό μου τον τύπο αγοραστή του PS5 Pro, πέρα από μερικους τυφλούς fanboy που σε κάθε εταιρία δεν ξεπερνούν τα 2-3 εκατομμύρια.

Επίτηδες έγραψα το "pro" σε εισαγωγικά. Προφανώς εστιάζει σε συγκεκριμένο κοινό που θέλει την δυνατότερη κονσόλα, αυτή τη στιγμή και είναι διατεθημένο να πληρώσει. Το συγκεκριμένο κοινό δεν θέλει pc (για οποιονδήποτε λόγο και πίστεψε με είναι αρκετός κόσμος) και επίσης δεν είναι διατεθημένο να περιμένει πότε θα βγούν τα sony games σε pc ( ο χρόνος και η διαθεσιμότητα τους ειναι διαφορετική όσο μεγαλώνεις....).

Στις 14/9/2024 στις 8:52 ΠΜ, Saloufas είπε

Το ps4 pro πούλησε 14m κομμάτια 11% από τις συνολικές πωλήσεις αλλά σε τιμή 399€ με disk drive και χωρίς να χρειάζεται stand. Για το ps5pro με disk drive και stand τώρα θες 950€!!! Επιπλέον το ps4po είχε μια 4ετία μπροστά του μέχρι να βγει το ps5. Αν όπως ακούγεται η ms βγάλει νέα κονσόλα το 2016 η Sony σίγουρα θα φέρει πιο γρήγορα το ps6, άρα ο κύκλος ζωής του ps5pro θα είναι μικρότερος του ps4prο.

Ότι θα πουλήσει θα πουλήσει αλλά δεν πιστεύω με τίποτα χωρίς major cut στην τιμή θα μπορέσει να πιάσει τα νούμερα που έκανε το ps4pro στο διάστημα μέχρι να βγει το ps6 με διπλάσια τιμή και μικρότερο κύκλο ζωής. Σίγουρα θα το έχουν προβλέψει στην Sony ότι δεν θα πιάσει τα νούμερα του ps4pro, επειδή όμως θα έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος ανά κονσόλα που θα πουλιέται, όσα κομμάτια και να πουλήσει κερδισμένοι θα βγουν.

Δεν πιστέυω ότι η sony καιγεται να πουλήσει τα pro. Ξέρουν ότι το hardware είναι ακριβό και δεν τους ενδιαφέρει να πριμοδοτήσουν την κονσόλα με -100 ευρώ χασούρα, πχ από 799 στα 699, γιατί και πάλι πωλήσεις δεν θα έκανε. Οπότε το πουλάνε με κέρδος και ας πουλήσουν και 1 εκ.

Πάντως η τιμή του PS5 Pro, δεν διχάζει. Ισα ισα που είναι ευκολότερο να διαλέξεις απλό η pro,  όταν η διαφορά από το standard PS5 στην τιμή είναι σχεδόν x2, παρά όταν η διαφορά είναι 100-150 ευρω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...