Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του PS5 Pro διχάζει τους gamers, όχι όμως τους αναλυτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από την άλλη όμως στο PC το χρησιμοποιείς συνέχεια για πολλά πράγματα, δεν νοιώθεις ότι "σκονίζεται" όταν δεν έχεις κάτι να παίξεις...

Ποια είναι αυτά τα πολλά πράγματα στις μέρες μας; Και τι δεν μπορείς να κάνεις με ένα λάπτοπ των 400€ ή ακόμα και με το παλιό PC δεκαετίας;

Το PC ήταν κάποτε το βασικό εργαλείο του σπιτιού, πλέον μέχρι και ο πατέρας μου που είναι 70 χρόνων πληρώνει λογαριασμούς και εφορία από το κινητό του.

 Σε επαγγελματικό επίπεδο όλα πλέον είναι λάπτοπ για εργασία από οπουδήποτε, το desktop είναι niche χόμπι

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, logistoulis said:

Ποια είναι αυτά τα πολλά πράγματα στις μέρες μας; Και τι δεν μπορείς να κάνεις με ένα λάπτοπ των 400€ ή ακόμα και με το παλιό PC δεκαετίας;

 

Οτιδήποτε θέλει, το θέμα είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα, σε αντίθεση με την κονσόλα που έχει συνήθως ένα και μόνο σκοπό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οτιδήποτε θέλει, το θέμα είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα, σε αντίθεση με την κονσόλα που έχει συνήθως ένα και μόνο σκοπό.

Ναι απλά στο παρελθόν μπορούσα να δικαιολογήσω ότι θέλω PC που να μπορεί να αναβαθμίζεται (σε αντίθεση με ένα λάπτοπ) και να είναι και σημαντικά πιο δυνατό (συγκριτικά με ένα λάπτοπ) και άντε και πάνω στα κέφια μου έβαζα και την δυνατή gpu για παιχνίδια

Οπότε εκεί μπορούσα μια χαρά να απομονώσω το κόστος μιας gpu συγκριτικά με μια κονσόλα+τις αυξημένες τιμές τίτλων+ συνδρομή για online και cloud save

Πλέον όμως θα πάω να πάρω και επεξεργαστή για games και μητρική για games κτλ

Και δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, υπολογιστή για καθημερινοτητα έχω μου τον παρέχουν και είναι πολύ ακριβότερος από οτιδήποτε θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω ο ίδιος.

Οπότε για τα games έχω ένα ps5 ας πούμε που έκανε ψίχουλα.

Με τη νέα πραγματικότητα δεν θα κάνει ακριβώς ψίχουλα, χωρις να έχω να κερδίσω κάτι ουσιαστικό, αυτά που δίνει το pro (fidelity με 60fps ψιλό απροσδιόριστα περί τι ακριβώς πρόκειται..) είναι χάντρες σε ιθαγενείς και πάνω από όλα ισχύει και ότι κανείς* δεν το ζήτησε. Οπότε έβγαλαν ένα αδιάφορο προϊόν που μάλλον δεν θα κάνει καν καλά αυτό που υπόσχεται, οπότε μπορώ απλά να το αγνοήσω χωρίς να νιώθω ότι χάνω κάτι ουσιαστικό.

Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω τη νέα πραγματικότητα τιμών που θέλουν να διαμορφωθεί.

Η κονσόλα εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι ένα φθηνό μηχάνημα δεν θέλω να αλλάξει αυτό

 

(*Κάνεις εννοώ η συντριπτική πλειοψηφία που παίζει σε κονσόλες και δεν τη νοιάζουν τα γραφικά και κατά δική τους ομολογία βάζει το performance αντί του fidelity)

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ οι γνώμες διίστανται. Υπάρχει αυτός που λέει πάρτο και άστο να κάθεται διαθέσιμο για χρήση, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς. Υπάρχει και αυτός που λέει τι να το κάνω και γιατί να το πληρώσω τώρα αφού θα το χρησιμοποιήσω ελάχιστα. Δεν ξέρω ποια επιλογή είναι η πιο σωστή, ίσως και οι δύο να έχουν δίκαιο. 

Και έχετε δίκαιο όσοι λέτε γιατί να φτιάξω ένα gaming PC των 900€ αν αποκλειστικός σκοπός μου είναι εκεί να παίζω μόνο παιχνίδια αφού αυτό κάνω και με τα 900€ που έδωσα για την κονσόλα. Τι κέρδισα δλδ αφού δεν κάνω τίποτα διαφορετικό? Η ουσία είναι τίποτα. Η δημιουργία gaming PC  σε αυτήν την περίπτωση έχει νόημα αν αυτό είναι δυνατότερο της κονσόλας. Άρα και ακριβότερο.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου είναι ότι όλη αυτή η φασαρία δεν γίνεται για το pro αυτό καθεαυτό. Ούτως ή άλλως όσοι ήταν να πάρουν PS5 το έχουν πάρει τόσα χρόνια, λίγοι είναι αυτοί που θα κάνουν την κίνηση για το pro. Οι αντιδράσεις υπάρχουν, σωστά κατά την γνώμη μου, για το προηγούμενο που θέτει μια τέτοια κίνηση. Ότι δηλαδή όλες οι κονσόλες από εδώ και μπρος θα ξεκινάνε από τα 800-900 ευρώ. Βέβαια και στα PC η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. Κάποτε, μέχρι πριν λίγο καιρό, έφτιαχνες καλό μηχάνημα με 1000+, τώρα θες τουλάχιστον 2000 για κάτι δυνατό (που θα σου βγάλει 4-5 χρόνια) και δεν γίνεται τόσο χαμός. Το δεχτηκαμε σχεδόν αμασητο. Όπως θα δεχθούμε κι αυτό 

Επεξ/σία από gkrasan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, music_lover said:

Και έχετε δίκαιο όσοι λέτε γιατί να φτιάξω ένα gaming PC των 900€ αν αποκλειστικός σκοπός μου είναι εκεί να παίζω μόνο παιχνίδια αφού αυτό κάνω και με τα 900€ που έδωσα για την κονσόλα.

Πιστεύω ότι αν ένας gamer πάει τώρα για αγορά PC, δύσκολα θα μείνει στα 900€ το τελικό ποσό. Ειδικά εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές μου φαίνεται πολύ χλωμό να στήσεις αξιοπρεπή μηχάνημα με αυτό το budget. Και λογικά θα το θες πιο δυνατό από το PS5 Pro άρα σίγουρα θα πας στα 1500+ για να είσαι σίγουρος ότι θα πιάσει τόπο το ποσό και για το μέλλον.

Θεωρώ ότι ακόμα και στα 800 ευρώ το PS5 Pro, δεν μπορεί να συγκριθεί με αγορά gaming PC. Το μόνο που βλέπω ως εναλλακτική είναι να έχει κάποιος ήδη ένα PC με καλή CPU και το 900άρι να το διαθέσει μόνο για καμία RTX 4070 Ti που προφανώς θα είναι και πιο δυνατή από την κονσόλα. Ναι, εκεί μάλιστα, το σκέφτεσαι.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Πιστεύω ότι αν ένας gamer πάει τώρα για αγορά PC, δύσκολα θα μείνει στα 900€ το τελικό ποσό. Ειδικά εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές μου φαίνεται πολύ δύσκολο να στήσεις αξιοπρεπή μηχάνημα με αυτό το budget. Και λογικά θα το θες πιο δυνατό από το PS5 Pro άρα σίγουρα θα πας στα 1500+ για να είσαι σίγουρος ότι θα πιάσει τόπο το ποσό και για το μέλλον.

Θεωρώ ότι ακόμα και στα 800 ευρώ το PS5 Pro, δεν μπορεί να συγκριθεί με αγορά gaming PC. Το μόνο που βλέπω ως εναλλακτική είναι να έχει κάποιος ήδη ένα PC με καλή CPU και το 900άρι να το διαθέσει μόνο για καμία RTX 4070 Ti που προφανώς θα είναι και πιο δυνατή από την κονσόλα. Ναι, εκεί μάλιστα, το σκέφτεσαι.

Ακριβώς εκεί κατέληξα και εγώ που το PC μου είναι για ολική αναβάθμιση. Ότι ή θα δώσω 1500€ για να το κάνω δυνατό, καλύτερο από οποιαδήποτε κονσόλα και future proof ή θα κάτσω στα αυγά μου με το απλό PS5 και το Series X. Ακόμα και αν δεχθώ ότι είναι προτιμότερο να δώσω 900€ για κονσόλα αντί για PC επειδή θέλω να παίζω μόνο παιχνίδια, δεν μπορώ να δεχθώ ότι πρέπει να δώσω 900€ ευρώ για αυτήν την συγκεκριμένη κονσόλα με Zen2 CPU και χωρίς κάποιον άξιο next gen τίτλο στον ορίζοντα. Άρα ή του ύψους και 1500€ ή του βάθους και απλό PS5 μέχρι την έλευση της νέας γενιάς κονσόλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ακριβώς εκεί κατέληξα και εγώ που το PC μου είναι για ολική αναβάθμιση. Ότι ή θα δώσω 1500€ για να το κάνω δυνατό, καλύτερο από οποιαδήποτε κονσόλα και future proof ή θα κάτσω στα αυγά μου με το απλό PS5 και το Series X. Ακόμα και αν δεχθώ ότι είναι προτιμότερο να δώσω 900€ για κονσόλα αντί για PC επειδή θέλω να παίζω μόνο παιχνίδια, δεν μπορώ να δεχθώ ότι πρέπει να δώσω 900€ ευρώ για αυτήν την συγκεκριμένη κονσόλα με Zen2 CPU και χωρίς κάποιον άξιο next gen τίτλο στον ορίζοντα. Άρα ή του ύψους και 1500€ ή του βάθους και απλό PS5 μέχρι την έλευση της νέας γενιάς κονσόλων.

Καλά δεν είναι και βάθος το ps5, μια χαρά είναι για τους τίτλους που κυκλοφορούν και σαν αναβάθμιση από το 4 είναι σημαντική

Στο θέμα hw κανείς δεν είχε παράπονο από το 5αρι, τουλάχιστον όχι όσο έχει από την έλλειψη συναρπαστικών τίτλων (γιατί τίτλους έχει) όπως γινόταν σε προηγούμενες γενιές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, logistoulis said:

Πλέον όμως θα πάω να πάρω και επεξεργαστή για games και μητρική για games κτλ

Ειδικά για μητρική δεν ισχύει ούτε γι' αστείο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, music_lover said:

Ακριβώς εκεί κατέληξα και εγώ που το PC μου είναι για ολική αναβάθμιση. Ότι ή θα δώσω 1500€ για να το κάνω δυνατό, καλύτερο από οποιαδήποτε κονσόλα και future proof ή θα κάτσω στα αυγά μου με το απλό PS5 και το Series X. Ακόμα και αν δεχθώ ότι είναι προτιμότερο να δώσω 900€ για κονσόλα αντί για PC επειδή θέλω να παίζω μόνο παιχνίδια, δεν μπορώ να δεχθώ ότι πρέπει να δώσω 900€ ευρώ για αυτήν την συγκεκριμένη κονσόλα με Zen2 CPU και χωρίς κάποιον άξιο next gen τίτλο στον ορίζοντα. Άρα ή του ύψους και 1500€ ή του βάθους και απλό PS5 μέχρι την έλευση της νέας γενιάς κονσόλων.

Συμφωνώ ότι τα 800 ευρώ είναι ένα δύσκολο χάπι να καταπιεί αυτός που αγοράζει κονσόλα για λόγους budget. Δυστυχώς όμως αυτή η τιμή είναι ενδεικτική για το τι θα ακολουθήσει στο μέλλον για την αγορά κονσόλας.

Όμως η ψαλίδα τιμής μεταξύ κονσόλας/PC παραμένει στα ίδια επίπεδα αν αναλογιστούμε ότι οι τιμές των καλών GPU έχουν φτάσει σε επίπεδα που λίγα χρόνια πριν, έστεινες ολόκληρο tower...

Το PS5 Pro τώρα, είναι σίγουρα ένα niche προιόν. Ειδικά για κάποιον που ήδη έχει PS5. Φυσικά υπάρχει και η επιλογή των αγγελιών για να μειωθεί το κόστος. Πχ δεν βλέπω το λόγο κάποιος να έχει και τις δυο κονσόλες τη μία δίπλα στην άλλη.. Προσωπικά επειδή δεν θέλω να μπλέξω με PC προς το παρόν αλλά θέλω λίγες επιπλέον επιδόσεις γιατί 90% παίζω στο PS5, με βλέπω γι αυτή τη λύση. Πουλάω την κονσόλα και δίνω ένα κάπως πιο βατό ποσό για κάτι που ξέρω ότι θα ασχοληθώ για ένα και συγκεκριμένο λόγο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ποσό που θα διαθέσω στο τέλος, δεν έχει καμία επαφή με το ποσό που θα ήθελα για PC (αντίστοιχων επιδόσεων). Ούτε καν σκέτη GPU...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ειδικά για μητρική δεν ισχύει ούτε γι' αστείο. 😛

Εμένα η πλατφόρμα μου στο PC είναι πολύ παλιά πλέον (το ps5 του ρίχνει στα αυτια), οπότε και ο ssd που θα πάρω κατά την αναβάθμιση θα είναι για να παίξω games. Οτιδήποτε πάρω για το desktop δεν θα το χρειάζομαι για κάτι άλλο γιατί οτιδήποτε χρειάζεται να κάνει πλέον σαν PC το κάνει παραπάνω από καλά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, logistoulis said:

Εμένα η πλατφόρμα μου στο PC είναι πολύ παλιά πλέον (το ps5 του ρίχνει στα αυτια), οπότε και ο ssd που θα πάρω κατά την αναβάθμιση θα είναι για να παίξω games. Οτιδήποτε πάρω για το desktop δεν θα το χρειάζομαι για κάτι άλλο γιατί οτιδήποτε χρειάζεται να κάνει πλέον σαν PC το κάνει παραπάνω από καλά

Έτσι όπως το έγραψες κατάλαβα ότι χρειάζεται άλλη μητρική, "gaming" σε σχεση με μια αντίστοιχη απλή. 😛

Το point μου είναι ότι από εκεί που έπαιρνες κονσόλα κι ένα βασικό laptop ενώνεις το budget και παίρνεις ένα desktop. Τώρα προφανώς αν χρειάζεται το mobility του laptop, δεν κοιτάς για desktop. Μένεις όπως είσαι και πράτεις ανάλογα με την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έτσι όπως το έγραψες κατάλαβα ότι χρειάζεται άλλη μητρική, "gaming" σε σχεση με μια αντίστοιχη απλή. 😛

Όχι καλέ, έτσι γέρος που νιώθω ούτε καν overclock δεν θα έκανα πλέον

Τον παλιό μου haswell βέβαια τον έχω εδώ και τόσα χρόνια μόνιμα στα 4.5 χωρίς να παίζει ο πολλαπλασιαστής για να μπαίνω στο τάξις :lol:

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Θα μιλήσει η αγορά, δεν χρειάζεται κλαψούρισμα.

Θα λανσαριστεί η κονσόλα, οι "super-enthusiasts" θα κάνουν sold out την πρώτη και δεύτερη φουρνιά, και μετά θα δείξει.

Χωρίς να έχω μαντικές ικανότητες, καθαρά με βάση τα σχόλια του κόσμου σε διεθνή φόρουμ και gaming sites, η τιμή θεωρείται πολύ υψηλή για αυτό που προσφέρει, το οποίο δεν μπορεί να μεταφραστεί σε καλές πωλήσεις σε βάθος χρόνου.

Αυτά είναι marketing 1+1=2

Ο λόγος που η τιμή θεωρείται υψηλή είναι γιατι η κονσόλα είναι mid 2 late ending.
Γενικά το PS5 ως γενιά κυκλοφόρησε το 2020 ε;
Έχουμε πιάσει 4ετια. Αρα μέσες άκρες με βάση την λογική της SONY που  ανα 6-7 χρόνια βγάζει νεα γενιά, το 26 θα έχουμε PS6.

Αυτό ειναι το όλο θέμα... Βγάζει κάτι που κοστίζει ενα διόλου ευκαταφρόνητο ποσο για ένα μηχάνημα που στην 3ετία θα είναι σαβούρα.

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Volga είπε

Ο λόγος που η τιμή θεωρείται υψηλή είναι γιατι η κονσόλα είναι mid 2 late ending.
Γενικά το PS5 ως γενιά κυκλοφόρησε το 2020 ε;
Έχουμε πιάσει 4ετια. Αρα μέσες άκρες με βάση την λογική της SONY που  ανα 6-7 χρόνια βγάζει νεα γενιά, το 26 θα έχουμε PS6.

Αυτό ειναι το όλο θέμα... Βγάζει κάτι που κοστίζει ενα διόλου ευκαταφρόνητο ποσο για ένα μηχάνημα που στην 3ετία θα είναι σαβούρα.

Για αυτό λέμε ότι δεν αξίζει. Αν είσαι συνειδητοποιημένος για ποιο λόγο το αγοράζεις είναι οκ. Αν όμως όχι, θα το αγοράσεις και μετα από 2-3 χρόνια που θα βγεί το PS6, η διαφορά στο hardware θα είναι μέρα με τη νύχτα. Και επειδή η Sony θα θέλει να φτιάξει βάση χρηστών για το PS6, θα το επιδοτήσει στη τιμή (σε σχεση με το performance) και θα το πουλάει με χασούρα. Με το PS5 Pro δεν θα φτιάξει βάση χρηστών, οπότε τιμολογεί διαφορετικά.  Είναι ενα  niche προϊόν για τους "pro" gamers😉!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...