Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του PS5 Pro διχάζει τους gamers, όχι όμως τους αναλυτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, oKoBoko είπε

Θα σου πω τι με είπε ένας πωλητής κάποτε όταν πήγα να κάνω παζάρια για να αγοράσω το ελβετικό ρολόι μου. 

"Γιατί ζητάς καλλίτερη τιμή σε luxury items;"

Επίσης αν έχεις το παλιό το πουλάς με 250 ευρά σε φίλο λούμπεν και παίρνεις το καινούργιο. 

 Γιατί συνηθίζεται έπρεπε να του πεις και να πας δίπλα εκτός αν κοιτούσες ρολεξ με ζήτηση ή πατεκ

Οι κονσόλες δεν είναι ρολόγια ούτε iPhone, αν είναι να γίνουν έτσι ζητώ που καηκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 minutes ago, The_Judas said:

Να δούμε βέβαια πόσο θα κοστίζει και το νέο xbox και πότε θα κυκλοφορήσει...

Οι φήμες λένε για 2026-27 με επίσης φήμες για μια handheld συσκευη και μια υβριδικη υπολογιστής-κονσόλα. 
Μακάρι να το κάνουν, γιατί έτσι θα είναι παιχνιδάκι η ανάπτυξη παιχνιδιών, ένα θέμα που έχουν λόγω Series S, και έτσι η ατάκα "Θέλουμε να εξαλλείψουμε τα αποκλειστικά" όντως θα γίνει, μιας και θα μπορείς να εγκαταστήσεις Steam, Epic κλπ, και να παίξεις GoW, Horizon, Ghost of Tsushima, κλπ.
Βέβαια όλα αυτά είναι φήμες, που έχουν όμως νόημα, μιας και το Xbox hardware ενώθηκε με το Surface Team.
Να δούμε επίσημες ανακοινώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χιλιαρικακι για ps5 pro ....Έλα ρε σεις είστε υπερβολικοί...εδώ θα δώσετε κάποιοι 1600 για το iPhone 16 pro που είναι ακριβώς το ίδιο με τους προκατόχους 13 14 15😂 το ps5 pro είναι το πρόβλημα σας .... Τουλάχιστον αυτό θα σας βγάλει και 6 χρόνια άνετα !!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας δω να πηγαίνετε στη δουλειά με το PS 5 Pro και να προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε ως εργαλείο δουλειάς, όπως κάλλιστα μπορεί να σταθεί το iPhone 16 Pro.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zus είπε

Να σας δω να πηγαίνετε στη δουλειά με το PS 5 Pro και να προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε ως εργαλείο δουλειάς, όπως κάλλιστα μπορεί να σταθεί το iPhone 16 Pro.

Καταρχήν αυτό γίνετε από διάφορα λαμόγια εδώ και χρόνια που παίρνουν κονσόλες χωρίς ΦΠΑ για την δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oKoBoko είπε

Θα σου πω τι με είπε ένας πωλητής κάποτε όταν πήγα να κάνω παζάρια για να αγοράσω το ελβετικό ρολόι μου. 

"Γιατί ζητάς καλλίτερη τιμή σε luxury items;"

Επίσης αν έχεις το παλιό το πουλάς με 250 ευρά σε φίλο λούμπεν και παίρνεις το καινούργιο. 

Όποτε η κονσόλα ξαφνικά έγινε luxury item επειδή η Sony της κατέβηκε να το πάει στο χιλιάρικο…;;;Όχι δεν είναι έτσι…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Καταρχήν αυτό γίνετε από διάφορα λαμόγια εδώ και χρόνια που παίρνουν κονσόλες χωρίς ΦΠΑ για την δουλειά.

Ναι το παίρνεις χωρίς ΦΠΑ εφόσον το 39α είναι υποχρεωτικό αλλά μετά το αποδίδεις εσύ με τη δήλωση εφόσον δεν εκπίπτει ο συγκεκριμένος ΦΠΑ.

Το ερώτημα βέβαια είναι γιατί να κοπεί μια κονσόλα σε τιμολόγιο εξαρχής, αλλά και να κοπεί από τον ΕΛ επιχειρηματία που θεωρεί τα πάντα έξοδα ένας σωστός λογιστής το αντιμετωπίζει

Επεξ/σία από logistoulis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgkaudi είπε

Ναι αλλά με αυτή την τιμή, σε αυτά τα χωράφια μπαίνει. Και λένε για 4Κ60 τρομάρα τους. Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας όταν θα γίνουν οι αναλύσεις. Ειδικά σε Black Myth Wukong και FF16.

το Black Myth Wukong δεν κρατάει 30fps σε 4κ rt, χωρις upscale,  ούτε με τέρας cpu και rtx 4080....

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, seithan said:

High end 800€ ; Σε αυτό το εύρος οριακά ένα μέσο υπολογιστή.

 

6 hours ago, mike299 said:

Αυτός αναφέρει "super enthusiast που θέλουν να επενδύσουν σε υψηλή τεχνολογία". Αυτοί λοιπόν δεν θα κολλήσουν ούτε στα 800 του PS5 pro, ούτε στα 1200€ ή και στα παραπάνω. Αυτο που τους ενδιαφέρει είναι το καλύτερο και αυτό δεν είναι το PS5 pro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ζητάς τόσα πολλά, αναπόφευκτα βάζεις τον παίκτη στην διαδικασία της σύγκρισης της κονσόλας με το PC γιατί και με τα δύο αυτά παίζεις παιχνίδια. Και το βασικό επιχείρημα εδώ είναι γιατί να σου δώσω 900€ για κονσόλα και να μην δώσω 900€ για PC που κάνει και άλλες πόσες δουλειές. Νιώθεις ότι είναι καλύτερη ως επένδυση η δημιουργία ενός PC από μια κονσόλα σε αυτά τα λεφτά και όντως είναι.

Έχει και τα αρνητικά του βέβαια όπως π.χ. η αναμονή να έρθουν συγκεκριμένοι τίτλοι στο PC ή μπορεί να μην έρθουν και καθόλου αλλά πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Αν είσαι άνθρωπος της υπομονής και μπορείς π.χ. να ζήσεις χωρίς Gran Turismo ή να περιμένεις 1+ χρόνο για το GTA 6 τότε δεν υπάρχει κάτι να σε αποτρέψει να στήσεις ένα gaming PC.

Υ.Γ. Εγώ έχω παρατήσει το gaming PC τα τελευταία χρόνια λόγω της ευκολίας των κονσολών αλλά σκέφτομαι να το επαναφέρω με όλα αυτά που γίνονται. Ένα ήταν το βασικό μου "πρόβλημα" με το PC. Κάθε φορά που καθόμουν να παίξω, έχανα προηγουμένως τον περισσότερο μου χρόνο σε social media,web serfing και YouTube. Με την κονσόλα ανοίγω, παίζω και τέλος, δεν υπάρχει κάτι δλδ που να μου αποσπά την προσοχή σε άλλες δραστηριότητες και αυτό είναι μέγα προτέρημα. Το ότι δλδ παίζεις απερίσπαστος τα παιχνίδια σου στον λιγοστό λόγω υποχρεώσεων ελεύθερο χρόνο που έχεις. Αρκεί φυσικά να αφήσεις το κινητό στο αθόρυβο 😜

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, music_lover said:

Και το βασικό επιχείρημα εδώ είναι γιατί να σου δώσω 900€ για κονσόλα και να μην δώσω 900€ για PC που κάνει και άλλες πόσες δουλειές. 

Άσχετο με το PS5 Pro αλλά θα ήθελα να σχολιάσω το επιχείρημα "καλύτερα να δώσω λεφτά στο PC που κάνει άλλες πόσες δουλειές" το οποίο ακούω πολύ συχνά και από άλλους και με πάει πίσω σε εποχές 1998 όπου δεν υπήρχαν smartphones και η πλοήγηση στο internet ή η επεξεργασία απλού κειμένου γινόταν μόνο μέσω PC.

Σήμερα αυτός που θέλει να κάνει πραγματική δουλειά με το PC του σίγουρα έχει ήδη ένα απλό PC συνήθως με προδιαγραφές γραφείου ή ακόμα και laptop/tablet. Για όλες τις υπόλοιπες "δουλειές" σε εισαγωγικά (και ειρωνικά), ένα smartphone είναι υπέρ αρκετό. 

Ας μη γελιόμαστε. Αυτός που δεν έχει PC (γιατί προφανώς δεν του χρειάζεται) ο μοναδικός λόγος που θα αγοράσει ένα, είναι το gaming. Και μάλιστα θα πληρώσει αδρά. Δεν θα κάτσει όμως να δουλέψει επάνω σε MS Office, ούτε θα δουλέψει σε μηχανογραφημένο σχέδιο, ούτε θα αρχίσει επεξεργασία βίντεο και φωτογραφιών μόνο και μόνο επειδή το μηχάνημα έχει και αυτές τις δυνατότητες. Εκτός αν θέλει να κοροιδεύει τον εαυτό του ότι όλοι οι παραπάνω λόγοι είναι βάσιμοι "μήπως και χρειαστούν στο μέλλον" για να δικαιολογήσουν την αγορά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όταν ζητάς τόσα πολλά, αναπόφευκτα βάζεις τον παίκτη στην διαδικασία της σύγκρισης της κονσόλας με το PC γιατί και με τα δύο αυτά παίζεις παιχνίδια. Και το βασικό επιχείρημα εδώ είναι γιατί να σου δώσω 900€ για κονσόλα και να μην δώσω 900€ για PC που κάνει και άλλες πόσες δουλειές. Νιώθεις ότι είναι καλύτερη ως επένδυση η δημιουργία ενός PC από μια κονσόλα σε αυτά τα λεφτά και όντως είναι.

Έχει και τα αρνητικά του βέβαια όπως π.χ. η αναμονή να έρθουν συγκεκριμένοι τίτλοι στο PC ή μπορεί να μην έρθουν και καθόλου αλλά πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Αν είσαι άνθρωπος της υπομονής και μπορείς π.χ. να ζήσεις χωρίς Gran Turismo ή να περιμένεις 1+ χρόνο για το GTA 6 τότε δεν υπάρχει κάτι να σε αποτρέψει να στήσεις ένα gaming PC.

Υ.Γ. Εγώ έχω παρατήσει το gaming PC τα τελευταία χρόνια λόγω της ευκολίας των κονσολών αλλά σκέφτομαι να το επαναφέρω με όλα αυτά που γίνονται. Ένα ήταν το βασικό μου "πρόβλημα" με το PC. Κάθε φορά που καθόμουν να παίξω, έχανα προηγουμένως τον περισσότερο μου χρόνο σε social media,web serfing και YouTube. Με την κονσόλα ανοίγω, παίζω και τέλος, δεν υπάρχει κάτι δλδ που να μου αποσπά την προσοχή σε άλλες δραστηριότητες και αυτό είναι μέγα προτέρημα. Το ότι δλδ παίζεις απερίσπαστος τα παιχνίδια σου στον λιγοστό λόγω υποχρεώσεων ελεύθερο χρόνο που έχεις. Αρκεί φυσικά να αφήσεις το κινητό στο αθόρυβο 😜

Συμφωνώ αν και στις κονσόλες θέλει ψάξιμο πλέον το αν θα δώσεις τα λεφτά σου και το χρόνο σου σε ένα σωρό μετριότητες που κυκλοφορούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, music_lover said:

Ένα ήταν το βασικό μου "πρόβλημα" με το PC. Κάθε φορά που καθόμουν να παίξω, έχανα προηγουμένως τον περισσότερο μου χρόνο σε social media,web serfing και YouTube. Με την κονσόλα ανοίγω, παίζω και τέλος, δεν υπάρχει κάτι δλδ που να μου αποσπά την προσοχή σε άλλες δραστηριότητες και αυτό είναι μέγα προτέρημα.

Από την άλλη όμως στο PC το χρησιμοποιείς συνέχεια για πολλά πράγματα, δεν νοιώθεις ότι "σκονίζεται" όταν δεν έχεις κάτι να παίξεις. Σίγουρα δεν το αξιοποιείς συνέχεια στο "100% των δυνατοτήτων του", αλλά και 10-20% καθημερινά είναι καλύτερο από το 0. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...