Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του PS5 Pro διχάζει τους gamers, όχι όμως τους αναλυτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sattack είπε

Δίνω κάθε χρόνο 1000-1500-1800 για να πάρω το νέο iphone / Samsung S2x Ultra και περιμένω την 5090 για να αλλάξω την ROG RTX 4090 καπου στα 3, αλλά η αλήθεια είναι ότι Sony το παράκανε και προκαλεί, και αυτοί που θα πάνε να το αγοράσουν θα καούν στην κόλαση. 

Αν ήμασταν στο Reddit, θα σε είχαν ταράξει στα κατωψήφια γιατί ξέχασες το /s

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω ήδη κανονίσει πούλο για το παλιό, αυτό πάει για pre-order χτες μαζί με το επικό stand. Και GTA 6 ready.

boost mode - check

enhanced γραφικά - check

κιλά AI spectral resoluσιο - check

2tb - check

δηλαδή πόσο έπρεπε να το δίνουν; 700; Για εκατό ευρώ κάνετε έτσι;

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oKoBoko είπε

έχω ήδη κανονίσει πούλο για το παλιό, αυτό πάει για pre-order χτες μαζί με το επικό stand. Και GTA 6 ready.

boost mode - check

enhanced γραφικά - check

κιλά AI spectral resoluσιο - check

2tb - check

δηλαδή πόσο έπρεπε να το δίνουν; 700; Για εκατό ευρώ κάνετε έτσι;

coming-to-america-coming-to-america-movi

  • Like 3
  • Haha 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέτυχε το Concord και τα φορτώνουν στους αγοραστές του PS5 Pro. Μπράβο στη Sony και στα fanboys όσοι δικαιολογούν την Sony μετά από αυτό. Το αποτέλεσμα του μονοπωλίου φαίνεται. Κάντε προσευχή να έρθει γρήγορα το Switch 2 γιατί για Nintendo έχεις λόγο να αγοράσεις επειδη έχει παιχνίδια και να κατέβει ο τιμή του Ps5 Pro(δεν είμαι fan καμίας εταιρείας κονσόλας επειδή μεγάλωσα με pc) αλλά να λέμε μερικές αλήθειες. Επίσης όλα τα 'exclusives' της Sony μόνο exclusive δεν είναι. Βγαίνει σύντομα και το GoD: Ragnarok για Pc. Το Ps5 Pro είναι προϊόν marketing του GTA 6

  • Like 5
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ίδιοι αμερόληπτοι "αναλυτές" που πριν την κυκλοφορία ενός προϊόντος (ταινία, σειρά, videogame, hardware) το εκθειάζουν και μετά το ίδιο προϊόν μαζεύει εκατομμύρια αρνητικές κριτικές από τους πραγματικούς χρήστες/αγοραστές/θεατές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, czarjuly είπε

920 ευρω δηλαδη με οπτικο δισκο;;;;χαχαχαχαχαχα να το χαιρονται!!!!!!

Day one , σκαρτα ενα Iphone 16 , not bad και μιλαμε για τον ηγετη στις κονσολες.

Edit : Οσοι εχετε καβουρια στις τσεπες , αναμεινατε Black Friday και γενικοτερα να παρει η χωρα τα πανω της.

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 1
  • Sad 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, mike299 said:

Αυτό το τμήμα της αγοράς είναι ήδη καλυμμένο με το high end PC gaming.

Μα πραγματικά..!!! Πόσοι είναι αυτοί οι super enthusiasts και "pro gamers" που είναι αποκλειστικά console gamers??? Ισα-ισα αν πας σε κάποιον hard core gamer και του πεις, "παίζω σε ps5" θα σου ζαλίσει τα αυτιά γιατί το pc είναι καλύτερο, πόσα παραπάνω fps βγάζει κλπ κλπ κλπ. Δλδ συγνώμη αυτή τη κατηγορία gamer προσπαθούν να χτυπήσουν;;; Ποιος από αυτούς θα δώσει 800€ για κονσόλα, αντί να πάρει μια 2η, 3η, 4η GPU με τα ίδια λεφτά...;

Spoiler

Έχω και ps5 και gaming pc και switch. Δεν υποστηρίζω κανέναν, η εάν θέλετε τους υποστηρίζω όλους εξίσου.

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sattack είπε

Δίνω κάθε χρόνο 1000-1500-1800 για να πάρω το νέο iphone / Samsung S2x Ultra και περιμένω την 5090 για να αλλάξω την ROG RTX 4090 καπου στα 3, αλλά η αλήθεια είναι ότι Sony το παράκανε και προκαλεί, και αυτοί που θα πάνε να το αγοράσουν θα καούν στην κόλαση. 

Το παράκανε η Sony με το Pro αλλά δεν το παράκανε τόσα χρόνια η Apple με το iPhone, η Samsung με τα Galaxy και η Nvidia με τις κάρτες της, διαβάζω καλά ή η μπύρα που ήπια είχε μέσα σκόνη από περίεργα μανιτάρια? 🤨 😜

26 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

έχω ήδη κανονίσει πούλο για το παλιό, αυτό πάει για pre-order χτες μαζί με το επικό stand. Και GTA 6 ready.

boost mode - check

enhanced γραφικά - check

κιλά AI spectral resoluσιο - check

2tb - check

δηλαδή πόσο έπρεπε να το δίνουν; 700; Για εκατό ευρώ κάνετε έτσι;

Ίδια CPU από εποχές 2019 - check

Τίτλοι νέας γενιάς άφαντοι - check 

Καλύτερες ρυθμίσεις γραφικών που θέλεις μικροσκόπιο για να δεις - check 

Blue Ray drive άφαντο - check 

GTA6 στα 60fps πιθανόν αδύνατο - check

Στα 500€ θα ήταν καλή αγορά με το Slim στα 400€.

21 λεπτά πριν, GCX είπε

Απέτυχε το Concord και τα φορτώνουν στους αγοραστές του PS5 Pro. Μπράβο στη Sony και στα fanboys όσοι δικαιολογούν την Sony μετά από αυτό. Το αποτέλεσμα του μονοπωλίου φαίνεται. Κάντε προσευχή να έρθει γρήγορα το Switch 2 γιατί για Nintendo έχεις λόγο να αγοράσεις επειδη έχει παιχνίδια και να κατέβει ο τιμή του Ps5 Pro(δεν είμαι fan καμίας εταιρείας κονσόλας επειδή μεγάλωσα με pc) αλλά να λέμε μερικές αλήθειες. Επίσης όλα τα 'exclusives' της Sony μόνο exclusive δεν είναι. Βγαίνει σύντομα και το GoD: Ragnarok για Pc. Το Ps5 Pro είναι προϊόν marketing του GTA 6

Καμία σχέση δεν έχει η αποτυχία του Concord με την τιμή του Pro. Αυτά είναι ποσά που έχουν οριστεί μήνες νωρίτερα κατά την παραγγελία των εξαρτημάτων και την συναρμολόγηση τους.

8 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μα πραγματικά..!!! Πόσοι είναι αυτοί οι super enthusiasts και "pro gamers" που είναι αποκλειστικά console gamers??? Ισα-ισα αν πας σε κάποιον hard core gamer και του πεις, "παίζω σε ps5" θα σου ζαλίσει τα αυτιά γιστι το pc είναι καλύτερο, πόσα παραπάνω fps βγάζει κλπ κλπ κλπ. Δλδ συγνώμη αυτή τη κατηγορία gamer προσπαθούν να χτυπήσουν;;; Ποιος από αυτούς θα δώσει 800€ για κονσόλα, αντί να πάρει μια 2η, 3η, 4η GPU με τα ίδια λεφτά...;

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχω και ps5 και gaming pc και switch. Δεν υποστηρίζω κανέναν, η εάν θέλετε τους υποστηρίζω όλους εξίσου.

 

Καλά θα ήταν κάθε λίγα χρόνια να αλλάζαμε μόνο την GPU και να κρατούσαμε ίδιο το υπόλοιπο σύστημα αλλά έλα που υπάρχει αυτό το ρημαδι το bottleneck και μας τρώει λεφτά από τα πορτοφόλια. Καπότε κρατούσαμε τουλάχιστον το τροφοδοτικό, τώρα και αυτό αλλαγή θέλει με τα ρεύματα που τραβάει το σύγχρονο hardware.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

έχω ήδη κανονίσει πούλο για το παλιό, αυτό πάει για pre-order χτες μαζί με το επικό stand. Και GTA 6 ready.

boost mode - check

enhanced γραφικά - check

κιλά AI spectral resoluσιο - check

2tb - check

δηλαδή πόσο έπρεπε να το δίνουν; 700; Για εκατό ευρώ κάνετε έτσι;

Όχι για 250 κάνουμε έτσι (920 με το blu ray και 30 το stand)…Αν έρθει με καπέλο στην Ελλάδα +30 ευρώ θα κάνουμε έτσι για 280 ευρώ…Εκτός αν το γράφεις όλο αυτό ειρωνικά 😆😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει και φοβερή εντύπωση πάντως αυτή η τιμή. Κάποτε οι ναυαρχίδες στις κάρτες γραφικών είχαν 500€ και τώρα έχουν 2 χιλιάρικα. Το ίδιο ακριβώς και στα κινητά.

Υπάρχει κοινό για όλα αυτά και πουλάνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω ότι δεν έχω πάρει ποτέ PlayStation. Μόνο ένα Xbox One X έχω πάρει από κονσόλες. Επισης δεν έχω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια στην Sony. Ίσα ίσα με έχει απογοητεύσει σαν εταιρία σε σχέση με αυτό που ήταν κάποτε. Εκφράζω μια εκτίμηση της κατάστασης και μόνο.
 

Η τιμή του PS5 Pro είναι 700$ ( από 400$ το PS5 digital) τα 800€ και 850€ είναι πιθανόν μέσα ΦΠΑ , ισοτιμία και δασμοί.

Οι κονσόλες παραδοσιακά πωλούνται κάτω από το κόστος (μαζί με r&d, logistics, marketing's κτλ). Δεν ξέρω αν θέλει να σταματήσει να τρώει το κόστος. Από την άλλη πιθανόν και οι προμηθευτές της ανέβασαν τις τιμές. (Πληθωρισμός, νεότερο HW σε μικρότερες ποσότητες κτλ).

Την τιμή την καθορίζουν οι πελάτες. Αν δεν το αγοράσεις θα μειώσει τα περιθώρια κέρδους ή θα αυξήσει την χασούρα με προσδοκία να τα βγάλει από το PSN , τα αναλώσιμα και τα παιχνίδια. 
 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, music_lover said:

Ίδια CPU από εποχές 2019 - check

 

Τίτλοι νέας γενιάς άφαντοι - check 

Καλύτερες ρυθμίσεις γραφικών που θέλεις μικροσκόπιο για να δεις - check 

Blue Ray drive άφαντο - check 

GTA6 στα 60fps πιθανόν αδύνατο - check

Στα 500€ θα ήταν καλή αγορά με το Slim στα 400€.

Πέστα ρε φίλε, γιατί τρελαινόμαστε με αυτά που λένε κάτι fans εδώ πέρα!

Πραγματικά γελάω με τους αναλυτές που λένε ότι το προϊόν στοχεύει σε super-enthusiasts.

Super-enthusiasts σε τί? Στο να πετάνε τα λεφτά τους επειδή τα έχουν μπόλικα, όπου νάναι?

Ρε παιδιά, μιλάμε ότι το πλήρες πακέτο (stand και drive), μαζί με την bottlenecked κονσόλα, πάνε κοντά στο χιλιάρικο!

Κυριολεκτικά φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Όποιος την αγοράσει, είναι μέρος του προβλήματος.

Εκτιμάω πραγματικά την SONY, κάτοχος PS4 Pro, XsX, Switch, gaming PC, αλλά εδώ πέφτει καθαρό δούλεμα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...