Προς το περιεχόμενο

Gigabyte 2080 Super Αλλαγή Thermal Pads & Thermal Paste


R.E.M.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω την Gigabyte 2080 Super και παρατηρώ τον τελευταίο χρόνο τις θερμοκρασίες σε σχεδόν full load (Formula 1 2023 ή Cities Skylines), να είναι στους 85 βαθμούς. Οκ λέω full load είναι.

Σήμερα αποφάσισα να την ανοίξω και να αντικαταστήσω πάστα και pads. Πήρα pαds minus 8, τα οποία διάβασα ότι είναι πολύ καλά.

Την άνοιξα, καθάρισα τις επιφάνειες από τα παλιά, αντικατέστησα τα pads, όπως και την πάστα (arctic mx-5). Όλα τα pads είχαν το φάρδος που έπρεπε σε mm.

Οι θερμοκρασίες όμως δεν έπεσαν καθόλου! Την πρώτη φορά που ξανα ξεκίνησα το pc, ανέβηκαν μάλιστα. Ξανα άνοιξα την κάρτα, τοποθέτησα λίγο καλύτερα τα pads και την πάστα και οι θερμοκρασίες επανήλθαν στα πρότερα (πριν την αλλαγή πάστας και pads). Άρα δεν είχα καμία βελτίωση με την αντικατάσταση πάστας και pads. 

 

Καμιά ιδέα τι άλλο να δω? Μήπως αυτές είναι οι θερμοκρασίες σε full load και απλά δεν πέφτουν με τίποτα?

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες για να έχετε άποψη.

1726153959988.jpg

1726153959991.jpg

1726153959994.jpg

1726153960008.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ προσοχή με την arctic mx-5 γιατί δεν ειναι απολύτως μη αγώγιμη.

Όσο για τις θερμοκρασίες, καθάρισες με κανένα blower/πιστολάκι την ψυκτρα από σκόνες?

Πήρες ακριβώς το ίδιο πάχος pads με αυτά που άλλαξες?(Υπάρχει περίπτωση να είχαν και διαφορετικά παχυ πάνω στην κάρτα)

Επιπλέον εάν θυμάμαι καλά η mx 5 ήθελε λίγο καιρό μέχρι να πιάσει την max απόδοση.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η ψύκτρα είναι ήδη καθαρή καθώς τη φυσάω ανά διαστήματα. 

Όσον αφορά τα pads και πήρα ακριβώς ίδιο πάχος σε mm(όλα τις ίδιας εταιρίας minus 8), όπως είδα σε αρκετούς οδηγούς. Για την mx-5 μου το είπε και ένας φίλος για το ότι θέλει το χρόνο της. Να πάω σε άλλη πάστα μήπως και αλλάξει κάτι; Έχεις να προτείνεις κάτι ή θα κλαίω και τα 60€ των pads;

Παραξενεύομαι γιατί δεν έχει καθόλου διαφορά, αλλά αν οι 2 αισθητήρες που μετράει η 2080, είναι ο ένας στην GPU (που έχει την πάστα που θέλει το χρόνο της) και ο άλλος που μετράει το Hot Spot (ο οποίος δεν ξέρω τι μετράει) τότε δεν ξέρω αν μπορώ να δώ διαφορές με τα pads. Εννοώ δε θα ξέρω και πως να τις δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι σίγουρος πως πήρες τα σωστά πάχη για τα pads, 

Θυμάσαι, εάν όταν άνοιξες τη δεύτερη φορά την κάρτα, ο πυρήνας είχε πάνω του πάστα απλωμένη; 

Γιατί αν είναι για παράδειγμα χοντρά τα pads, δεν πατάει τελείως η ψύκτρα επάνω του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 Ναι όταν άνοιξα την κάρτα για 2η φορά, η πάστα είχε ήδη απλωθεί ( όχι βέβαια όσο θα έπρεπε στον επεξεργαστή της κάρτας, αλλά είχε μείνει στα όρια του επεξεργαστή, δεν είχε χυθεί πιο έξω. 

Διάβασα το βράδυ ότι όντως η πάστα αυτή(mx5), αργεί αρκετά όπως και η 6, να αποδόσει.

Ο προβληματισμός μου τώρα είναι αν θα δω διαφορά με τα pads και αν θα ήταν καλύτερο να πάω σε άλλη πάστα που αποδίδει πιο γρήγορα αλλά ίσως χρειάζεται και αλλαγή σε λιγότερους μήνες.

Διάβασα επίσηςοτι προτεινεται άπλωμα της πάστας, αντί για σταγόνα που έβαλα εγώ, καθώς αν πετύχεις διάβασα το σωστό πάχος της αποδίδει καλύτερα....

Με βλέπω να την ανοίγω πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αστην 10-20 ωρες παιχνιδιου και αναλογος τις θερμοκρασιες τοτε βλεπεις και κανεις.

Spoiler

Παλια η default πρακτικη ηταν απλωμα, μετα σταγονα,μετα Χ,μετα γραμμη και τωρα παμε παλι στο απλωμα (εγω παντα την απλωνα).

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κατάλαβες ποια ακριβώς είναι τα mm των pads και τις διαστάσεις τους στην συγκεκριμένη κάρτα?

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ψάχνοντας στο google, άλλους που είχαν φωτογραφίες με τις διαστάσεις τους.

Τα παραλληλόγραμμα τα μικρά ήταν 0.5mm, τα μεγάλα μακριά 1mm και τα πίσω (3 κομμάτια) 3mm.

 

Βάσει αυτών των διαστάσεων που βρήκα, αγόρασα και τα καινούρια. Η κάρτα δεν κάνει κάπου κύρτωση από τη στιγμή που τα έβαλα, οπότε θεωρώ ότι είναι σωστά(βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...