Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωσα 154Kwh όσο έλειπα απο το σπίτι 1 μήνα?


PhoneKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ήρθε η ΔΕΗ 70€ και γράφει πως κατανάλωσα 154Kwh ημερήσιο και νυχτερινό μαζί στο διάστημα που έλειπα ένα μήνα απο το σπίτι. Ήμουν εδώ μόνο 5 ημέρες μέσα στον μήνα αυτόν και είναι αδύνατον να κατανάλωσα 154Kwh σε 5 μέρες.
Επειδή είμαι άσχετος και έχει και άλλος το κλειδί του σπιτιού... Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι αντιστοιχούν αυτές οι Kwh στο περίπου με βάση την κατανάλωση των συσκευών? Δηλαδή πόσες ώρες την ημέρα μπορεί κάποιος να άνοιξε την κουζίνα ή τον θερμοσύφωνα ή οτιδήποτε άλλο που καταναλώνει πολύ ρεύμα? Για να καταλάβω εαν όντως έγινε πραγματική κατανάλωση ή έχω ρευματοκλοπή.

τα κλειδιά που τα άφησες σε κανέναν περαστικό από την γειτονιά ?

ζήτα τα ρέστα εκεί που άφησες τα κλειδιά γιατί εδώ μόνο μαντεψιές κάνουμε σαν την πυθία .

καλή παρασκευή και 13 .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Απεχθάνετε το κλιματιστικό μάλλον μόνο μαγείρευε ή καίει πολύ το ψυγείο μου.

 

31 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Γιατί εαν μαγείρευε στην κουζίνα μου είναι λίγο απίθανο να το έκανε κάθε μέρα. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως το έκανε αλλά όχι κάθε μέρα.

Δεν μαγείρευε. Μιλάμε για πλέον 70kwh, δλδ 7-10 ευρώ κόστος. Προφανώς κάτι σου καίει, και αν είχε αφήσει έτσι το ψυγείο και πέρυσι (άδειο) μάλλον αυτός είναι ο λόγος. 

Αν πας δουλειά, μπορείς να κατεβάσεις όλες τις ασφάλειες εκτός του ψυγείου να δεις πόσο θα κάψει σε ένα 8ωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν ανοιγοκλείνεις την πόρτα του ψυγείου τα ίδια θα κάψει είτε έχεις μέσα αέρα είτε μόλυβδο, μην λέμε ό,τι να'ναι.

Τα περιεχόμενα δεν αλλάζουν τις θερμικές απώλειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Δεν άναβε κλιματιστικό γενικότερα, την κουζίνα άναβε μάλλον να μαγειρέψει ή το ψυγείο μου καίει πολύ.

Την τάιζε και τις καθάριζε την άμμο δεν έχω παράπονο και γιαυτό δεν μπορώ να μιλήσω ακόμα και εαν βρω πως μαγείρευε κάθε μέρα. Η γάτα την έβγαζε στο μπαλκόνο που της είχε ανοιχτά να βγαίνει.

Τον έχω ικανό... πέρσι  γύρισα και μύριζαν τα ντουλάπια λαδίλα απο τιγάνισμα και όταν τα κουμπούσες κόλαγαν τα χέρια σου επάνω! Και πάλι είχα δει αυξημένο λογαριασμό αλλά τότε δεν του είχα δώσει κλειδί για να μπαίνει αλλά ξέρω πως έχει δεύτερο δικό του.

Απεχθάνετε το κλιματιστικό μάλλον μόνο μαγείρευε ή καίει πολύ το ψυγείο μου.

Έχουν συνδέσει το ψυγείο απευθείας με καλώδιο παροχής χωρίς πρίζα αλλιώς θα είχα βάλει ήδη μετρητή που έχω. Αλλά πλέον είναι το μόνο που πρέπει να εξετάσω γιατί μπορεί όντως να ευθύνετε εν μέρη και αυτό για την κατανάλωση. Γιατί εαν μαγείρευε στην κουζίνα μου είναι λίγο απίθανο να το έκανε κάθε μέρα. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως το έκανε αλλά όχι κάθε μέρα.

Αν άφηνες κάπου την γάτα για φύλαξη θα πλήρωνες πολύ περισσότερα οπότε δεν έχει νόημα να το ψάχνεις, ειδικά αφού έχει κλειδί και μπαίνει όποτε θέλει, ρίξε μία ματιά και στον λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ γιατί το καζανάκι θα έκανε υπερωρίες 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ενα κλιματιστικό της τελευταίας τριετίας τους καλοκαιρινούς μήνες μπορεί να καίει περίπου κάτι λιγότερο από 1 kWh την ώρα, πάντα με την προσωπική μου εικόνα που έχω, αν υποθέσουμε ότι δουλεύει 10 h την ημέρα επί 15 μέρες αμέσως αμέσως αυτό βγαίνουν 150 kWh.

Ένα ψυγείο καταναλώνει περίπου την ημέρα 700 watt το καλοκαίρι, επί 15 μέρες περίπου 10 kWh.

Για μαγείρεμα, αν υποθέσουμε 2 kWh την ημέρα επί 15 μέρες, 30 kWh.

Κι αν υποθέσουμε και το θερμοσίφωνα περίπου με καθημερινό άναμμα για μισή ώρα 2 kWh το μισάωρο, επί 15 μέρες ,άλλες 30 κιλοβατώρες.

Την επόμενη φορά που θα φύγεις απτο σπίτι, καθάρισε καλά τα φίλτρα του κλιματιστικού, όταν γυρίσεις ξανά δες αν έχουνε πιάσει βρώμα, τότε πιθανόν να χρησιμοποιούσε το ερκοντίσιον κάποιος, σίγουρα θα φανεί στα φίλτρα.

Επεξ/σία από faethon1979
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άμα το θέσουμε και από την άλλη ,αν αφαιρέσεις τα πάγια από τα 70 ευρώ ΔΕΗ είναι κάνα σαραντάρι η κατανάλωση για κάποιον που επί έναν μήνα σου φύλαγε το σπίτι ,

και λίγα σου ξόδεψε κατ εμέ .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, makis269 είπε

άμα το θέσουμε και από την άλλη ,αν αφαιρέσεις τα πάγια από τα 70 ευρώ ΔΕΗ είναι κάνα σαραντάρι η κατανάλωση για κάποιον που επί έναν μήνα σου φύλαγε το σπίτι ,

και λίγα σου ξόδεψε κατ εμέ .

Άμα σου αρέσει εσένα δίνε κλειδιά του σπιτιού σου σε άλλους για να στο έχουν το νου τους και καλά στις διακοπές και άστους να μένουν μέσα να μαγειρεύουν να ανάβουν κλιματιστικο. Δεν του έδωσε ο άλλος κλειδί για να ζει μέσα στο σπίτι του ο ιδιοκτήτης αλλά για να έχει το νου του την γάτα του για φαγητό και άμμο. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο ιδιοκτήτης είναι αυτή η δουλειά. Δεν έχει καμία δουλειά ούτε να μαγειρέψει, ούτε να κάνει τίποτε άλλο, ούτε να ανάψει θερμοσίφωνο κτλ σε ξένο σπίτι, αντε καμία τουαλέτα να πάει να τραβήξει καζανάκι και πολύ είναι. Και μόνο ότι το θεωρούν κάποιοι λογικό αυτό είναι τραγικό. 

TS, άλλαξε κλειδαριά στο σπίτι χθες να τελειώνει το θέμα. Την γάτα είτε να την δίνεις για φιλοξενεία κι ας πληρώνεις παραπάνω, είτε να βρεις τρόπο να πηγαίνεις σε κάποιο μέρος για διακοπές που θα την παίρνεις μαζί σου, όχι σε ξενοδοχείο. Αν και γνωρίζω μερικά ξενοδοχεία που δέχονται γάτες και ζώα. Αν δεν θες τίποτε από τα παραπάνω κάτσε να ψάχνεις το τι έγινε στο σπίτι σου μετά από κάθε διακοπές σαν τον επιθεωρητή Matlock.

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, doubleh είπε

Πάντως αυτό που οι ιδιοκτήτες έχουν κλειδί, με ξεπερνάει

Ολοι οι ιδιοκτήτες πάντα κρατάνε ένα κλειδί άσχετα του τι λένε στον ενοικιαστή. Ο ενοικιαστης πρέπει σε κάθε νέο σπίτι να φορτώνεται το κόστος αλλαγής με νέα κλειδαριά δυστυχώς, και ειδικά τώρα με τις νέου τύπου κλειδαριές στις πόρτες ασφαλείας το κόστος δεν είναι καθόλου αμελητέο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, doubleh είπε

Πάντως αυτό που οι ιδιοκτήτες έχουν κλειδί, με ξεπερνάει

Γενικα θα συμφωνησω ομως παρα πολυ συχνα  βοηθαει τους ενοικιαστες

οταν κλειδωνονται απ εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ringboy είπε

Γενικα θα συμφωνησω ομως παρα πολυ συχνα  βοηθαει τους ενοικιαστες

οταν κλειδωνονται απ εξω.

Νομίζω μπορείς να δώσεις αντικλείδι σε κάποιον δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμανς που λειπαμε 2 μηνες, τον εναν ειχαμε το ψυγείο στη πρίζα και τον αλλον το κλείσαμε, η διαφορά ηταν 18 ευρω στο λογαριασμό. (Αντι για 65, 47ευρω). Δεν θυμάμαι τα κιλοβατ. Το ψυγείο ειναι παλιό, περιπου του 1995.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Ολοι οι ιδιοκτήτες πάντα κρατάνε ένα κλειδί άσχετα του τι λένε στον ενοικιαστή. Ο ενοικιαστης πρέπει σε κάθε νέο σπίτι να φορτώνεται το κόστος αλλαγής με νέα κλειδαριά δυστυχώς, και ειδικά τώρα με τις νέου τύπου κλειδαριές στις πόρτες ασφαλείας το κόστος δεν είναι καθόλου αμελητέο. 

Γενικεύεις χωρίς λόγο.Εγω νοικιάζω και δεν έχω κρατήσει φυσικά κλειδί από κανέναν ενοικιαστή μου.

Όσο για τις 154 kwh σε 30 μέρες που ήταν μάλιστα παρών τις 5 μέρες...ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα. Ψυγείο,αναμονές σε κάποιες ηλεκτρικές συσκευές, φωτα ...τι ψάχνεις να βρεις?αν δεν τον εμπιστεύεσαι η πάρε μαζί σου τη γάτα η αστην για φύλαξη αλλού.

Καλή Παρασκευή και 13.

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...