Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωσα 154Kwh όσο έλειπα απο το σπίτι 1 μήνα?


PhoneKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα τα ίδια.. δεν μπορώ να καταλάβω τι καταναλώσεις είναι αυτές. 74 ευρώ για 20 μέρες (έλειπα τις 10 πρώτες μέρες του λογαριασμού και είχα βγάλει και το ψυγείο).. κλιματιστικό τις περισσότερες μέρες δεν βάζω, και όταν το έβαλα μέτρησα 1.3kWh στο 7ώρο. Ψυγείο έχω μόνο, ένα air fryer, πλυντήριο / σίδερο 1 φορά την βδομάδα, ένα PC και μια τηλεόραση.

Φοβόμουν ότι έχουν κάνει μ@@κια με τον ηλιακό που έβαλα τον Ιούνιο και είναι συνέχεια στο ρεύμα αλλά έχω ανέβει να τον ελέγξω 2 φορές.. θα πάω και τρίτη τι να πω. Τον χειμώνα με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και κλιματιστικό σε θέρμανση ερχόταν λιγότερο.

Screenshot from 2024-09-13 21-21-43.png

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, makis269 είπε

άμα το θέσουμε και από την άλλη ,αν αφαιρέσεις τα πάγια από τα 70 ευρώ ΔΕΗ είναι κάνα σαραντάρι η κατανάλωση για κάποιον που επί έναν μήνα σου φύλαγε το σπίτι ,

και λίγα σου ξόδεψε κατ εμέ .

Είσαι λίγο εριστικούλης νομίζω?

4 ώρες πριν, ringboy είπε

ΨΥΓΕΙΟ  +   5  ΜΕΡΕΣ

+5-6 μαγειρέματα μάλλον. Θα ξέρω σε λίγες μέρες που θα βάλω πρίζα που μετράει κατανάλωση στο ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Ολοι οι ιδιοκτήτες πάντα κρατάνε ένα κλειδί άσχετα του τι λένε στον ενοικιαστή. Ο ενοικιαστης πρέπει σε κάθε νέο σπίτι να φορτώνεται το κόστος αλλαγής με νέα κλειδαριά δυστυχώς, και ειδικά τώρα με τις νέου τύπου κλειδαριές στις πόρτες ασφαλείας το κόστος δεν είναι καθόλου αμελητέο. 

2024 έχουμε ρε παιδιά, πάρτε μία IP κάμερα που θα κοιτάει την πόρτα... στέλνει αθόρυβο συναγερμό στο κινητό με καταγραφή. 20-30 ευρώ έχει....

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Και εμένα τα ίδια.. δεν μπορώ να καταλάβω τι καταναλώσεις είναι αυτές. 74 ευρώ για 20 μέρες (έλειπα τις 10 πρώτες μέρες του λογαριασμού και είχα βγάλει και το ψυγείο).. κλιματιστικό τις περισσότερες μέρες δεν βάζω, και όταν το έβαλα μέτρησα 1.3kWh στο 7ώρο. Ψυγείο έχω μόνο, ένα air fryer, πλυντήριο / σίδερο 1 φορά την βδομάδα, ένα PC και μια τηλεόραση.

Φοβόμουν ότι έχουν κάνει μ@@κια με τον ηλιακό που έβαλα τον Ιούνιο και είναι συνέχεια στο ρεύμα αλλά έχω ανέβει να τον ελέγξω 2 φορές.. θα πάω και τρίτη τι να πω. Τον χειμώνα με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και κλιματιστικό σε θέρμανση ερχόταν λιγότερο.

Screenshot from 2024-09-13 21-21-43.png

 Πόσες kWh για 74 ευρώ;  200-250;  Με κατεβασμένη ασφάλεια πως να πάρει η αντίσταση του ηλιακού; Άσε που ο θερμοστάτης δεν θα το επιτρέψει με τέτοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

2024 έχουμε ρε παιδιά, πάρτε μία IP κάμερα που θα κοιτάει την πόρτα... στέλνει αθόρυβο συναγερμό στο κινητό με καταγραφή. 20-30 ευρώ έχει....

Υπάρχει άρκτος κόσμος φίλε μου που έχει αγοράσει κάμερα και κάποιοι έχουν καταγράψει και τον ιδιοκτήτη να μπαίνει μέσα, δεν είναι ανάγκη φυσικά να πάρεις κάμερα για αυτό, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μάθεις άμα μπήκε κανένας μέσα, αλλά με την κάμερα έχεις και στοιχεία. Το point είναι ότι άσχετα του τι έχεις για την παρακολούθηση του χώρο σου, υπάρχει μια μικρή μερίδα ιδιοκτητών που μπορεί να προσπαθήσει να μπει μέσα στο σπίτι άμα λείπεις, και αντε μετά να εμπλακείς με καταγγελίες, μηνύσεις, προστριβές, η απλά να φύγεις από το σπίτι να βρεις άλλο, δεν είναι εύκολα αυτά ούτε γίνονται έτσι αέρα πατέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Είσαι λίγο εριστικούλης νομίζω?

καθόλου ,

για παρτάκιας μου κάνεις αντί να πεις και ευχαριστώ που σου φύλαγε το σπίτι τζάμπα σε αυτόν που εμπιστεύτηκες τα κλειδιά της περιουσίας σου.

12 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

εν του έδωσε ο άλλος κλειδί για να ζει μέσα στο σπίτι του ο ιδιοκτήτης αλλά για να έχει το νου του την γάτα του για φαγητό και άμμο

δηλαδή Αύγουστο μήνα με τον καύσωνα δεν φτάνει που του έκανε χάρη και πρόσεχε -έκανε παρέα στην γατούλα ,έπρεπε να είναι με σβηστά φώτα και χωρίς κλιματισμό με σαράντα βαθμούς .

την άλλη φορά θα πηγαίνει με φακό και ανεμιστιράκι με μπαταρία .

Επεξ/σία από makis269
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρτακιας ειναι σιγουρα αφου πηγε και διακοπες :P  Λεει οτι μπορει να πληρωνει και γραμμη που παει σε φωτισμο σκαλας η δινει στις αντλιες νερου η whatever .Nα πει τιποτα δε παιζει γιατι μπορει να πεσει αυξησουλα στο νοικι :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Klausx said:

2024 έχουμε ρε παιδιά, πάρτε μία IP κάμερα που θα κοιτάει την πόρτα... στέλνει αθόρυβο συναγερμό στο κινητό με καταγραφή. 20-30 ευρώ έχει....

 Πόσες kWh για 74 ευρώ;  200-250;  Με κατεβασμένη ασφάλεια πως να πάρει η αντίσταση του ηλιακού; Άσε που ο θερμοστάτης δεν θα το επιτρέψει με τέτοιες θερμοκρασίες.

Δεν φαίνεται ακόμα, ο προηγούμενος μήνας ήταν 234 kWh και ήρθε 61 ευρώ. Δεν είναι τόσο τα λεφτά, είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι καίει τόσο ρεύμα. Χτές αφού πόσταρα έβαλα την μια Tapo στο ψυγείο έκαιγε 30-100watt, την άλλη Tapo στο πλυντήριο το οποίο έκαψε 0.1kWh για μια πλύση. Πρέπει να πάρω μια Tapo για κάθε πρίζα μου φαίνεται και να τις αφήσω όλο τον μήνα :P

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα. Εγω με ψυγειο 15ετων που του εχω βαλει μετρητη, καιει γυρω στις 3,5kw μονο του την μερα. Στον πινακα παλι με μετρητη η καταναλωση οταν λειπω ειναι 5kw την μερα. Μαζι με το ψυγειο ειναι το ρουτερ και 2 καμερες που μενουν ανοιχτες. 5*30= 150. Επισης συσκευες οπως κλιματιστικα εκτυπωτες κτλπ, εχουν μια μικρη καταναλωση απο μονα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2024 στις 3:56 ΜΜ, pontez2 είπε

Bro 154 kwh ειναι ένα 10ημερο με 15νθημερο με πληρη χρηση 2-3 άτομων, κλιματιστικού, κουζίνας, θερμοσίφωνα. Θέλω να πω οτι κάποιος που προσέχει, θα ξοδεψει περίπου 250 -300 kwh για 1 καλοκαιρινό μηνα.

 

Πώς γίνεται να ξοδέψει κάποιος 300 KWh ή λιγότερο τον μήνα το καλοκαίρι;

Να πλένει τα πιάτα με κρύο νερό και να ανάβει το κλιματιστικό μόνο όταν έχει 40 βαθμούς; Και θερμοσίφωνα με χρονόμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Fan είπε

Πώς γίνεται να ξοδέψει κάποιος 300 KWh ή λιγότερο τον μήνα το καλοκαίρι;

Να πλένει τα πιάτα με κρύο νερό και να ανάβει το κλιματιστικό μόνο όταν έχει 40 βαθμούς; Και θερμοσίφωνα με χρονόμετρο;

Προσωπικά το θεωρω υπερκατανάλωση το να δω πάνω απο 900 kwh στο σπίτι μου το 4μηνο.

Θερμοσιφωνας δε χρειάζεται πάνω απο 5 λεπτά για να κάνουν 3 άνθρωποι ντουζ, όταν έξω έχει 40 βαθμούς, ούτε χρειάζεται ζεστο νερό για να πλυνεις πιάτα. Δεν ειναι χειμωνας.

Μονο για το καλοκαίρι λογω κλιματιστικού και ειδικά για το συγκεκριμένο καλοκαίρι που τέτοια παρατεταμένη ζεστη έχει καιρό να κάνει, δινω τις 300 kwh το μηνα. Χειμώνα ειμαι γυρω στις 220-230. Βέβαια δεν ανοιγω θερμοσιφωνα αφου έχω αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Πράγματι καταναλώθηκαν αυτές οι kwh ή απλά χρεώθηκαν στον λογαριασμό; Έλεγχος στις ενδείξεις του ρολογιού έγινε ότι οι χρεωθείσες είναι πράγματι και καταναλωθείσες;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά κανένας ιδιοκτήτης δεν φταίει, η γάτα τα έκανε όλα, άναβε η ίδια το κλιματιστικό, έψηνε τα ψάρια της στον φούρνο, έκανε καυτά ντούς απλά πράγματα, η γάτα φταίει για όλα...

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Υπάρχει άρκτος κόσμος φίλε μου που έχει αγοράσει κάμερα και κάποιοι έχουν καταγράψει και τον ιδιοκτήτη να μπαίνει μέσα, δεν είναι ανάγκη φυσικά να πάρεις κάμερα για αυτό, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μάθεις άμα μπήκε κανένας μέσα, αλλά με την κάμερα έχεις και στοιχεία. Το point είναι ότι άσχετα του τι έχεις για την παρακολούθηση του χώρο σου, υπάρχει μια μικρή μερίδα ιδιοκτητών που μπορεί να προσπαθήσει να μπει μέσα στο σπίτι άμα λείπεις, και αντε μετά να εμπλακείς με καταγγελίες, μηνύσεις, προστριβές, η απλά να φύγεις από το σπίτι να βρεις άλλο, δεν είναι εύκολα αυτά ούτε γίνονται έτσι αέρα πατέρα. 

ΑΝ μπει μέσα στο σπίτι και τον έχεις σε κάμερα απλά ΑΜΑ θες του τα παίρνεις χοντρά. Φυσικά να το νοικιάζεις νόμιμα και όχι μαύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2024 στις 1:20 ΜΜ, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

ρε παιδιά κανένας ιδιοκτήτης δεν φταίει, η γάτα τα έκανε όλα, άναβε η ίδια το κλιματιστικό, έψηνε τα ψάρια της στον φούρνο, έκανε καυτά ντούς απλά πράγματα, η γάτα φταίει για όλα...

https://www.youtube.com/shorts/-1xH5Ln1dmo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2024 στις 7:11 ΠΜ, makis269 είπε

καθόλου ,

για παρτάκιας μου κάνεις αντί να πεις και ευχαριστώ που σου φύλαγε το σπίτι τζάμπα σε αυτόν που εμπιστεύτηκες τα κλειδιά της περιουσίας σου.

δηλαδή Αύγουστο μήνα με τον καύσωνα δεν φτάνει που του έκανε χάρη και πρόσεχε -έκανε παρέα στην γατούλα ,έπρεπε να είναι με σβηστά φώτα και χωρίς κλιματισμό με σαράντα βαθμούς .

την άλλη φορά θα πηγαίνει με φακό και ανεμιστιράκι με μπαταρία .

Είσαι κακεντρεχής γιατί δεν γνωρίζεις τι σχέση έχω με τον σπιτονοικοκύρη μου. Κάνεις θεωρίες με βάση τα δικά σου κριτήρια και με προσβάλεις. Σε ξέρω και απο χτές? Άκου λοιπόν αυθάδη και αναιδή τύπε. Έχω κοινό ηλιακό θερμοσύφωνα με τον σπιτονοικοκύρη μου και παροχή νερού και λέβητα θέρμανσης και μοιραζόμαστε τίμια τα έξοδα ενώ πρόσφατα του έδωσα σε τιμή τσάμπα που πήρα εγώ με επιδότηση το πετρέλαιο ολόκληρης χρονιάς γιατί έβαλα κλιματιστικά. Έχω μετρήσει καταναλώσεις και ποτέ δεν με έριξε. Του έχω φτιάξει απο την κεραία της τηλεόρασης μέχρι και το πλυντήριο και έχουμε άριστες σχέσεις. Το μυαλό σου εσένα όμως στο πονηρό γιατί προφανώς κρίνεις απο τον εαυτό σου.
Δεν έχω πρόβλημα να μαγείρευε στο σπίτι μου γιατί κλιματιστικά και οτιδήποτε άλλο είναι αδύνατον να άναβε. Ακριβώς επειδή έχουμε άριστες σχέσεις ψάχνω να βρω μήπως έχω ρευματοκλοπή ή κάποια συσκευή καταναλώνει πολύ ρεύμα. Και εαν και σε περίπτωση όντως μαγείρευε στο σπίτι μου, γιατί όλα είναι πιθανά, θα ήθελα να το γνωρίζω για να λάβω τα μέτρα μου.

Στις 14/9/2024 στις 8:50 ΠΜ, Mhlogiatros είπε

Παρτακιας ειναι σιγουρα αφου πηγε και διακοπες :P  Λεει οτι μπορει να πληρωνει και γραμμη που παει σε φωτισμο σκαλας η δινει στις αντλιες νερου η whatever .Nα πει τιποτα δε παιζει γιατι μπορει να πεσει αυξησουλα στο νοικι :devil:

Όποιος πάει διακοπές είναι παρτάκιας? χαχα! Ρε πάτε καλά?

Στις 14/9/2024 στις 12:45 ΜΜ, Bigi444444 είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Πράγματι καταναλώθηκαν αυτές οι kwh ή απλά χρεώθηκαν στον λογαριασμό; Έλεγχος στις ενδείξεις του ρολογιού έγινε ότι οι χρεωθείσες είναι πράγματι και καταναλωθείσες;

Καταναλώθηκαν. Πήρα μετρήσεις εγώ απο το ρολόι το οποίο έχει και SIM.

Θα μετρώσω τις συσκευές μου και θα ψάξω για ρευματοκλοπή.

Κλείνω το θέμα γιατί άρχισε το διαχρονικό Ελληνικό μας άθλημα του κουτσομπολιού.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...