Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωσα 154Kwh όσο έλειπα απο το σπίτι 1 μήνα?


PhoneKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ΔΕΗ 70€ και γράφει πως κατανάλωσα 154Kwh ημερήσιο και νυχτερινό μαζί στο διάστημα που έλειπα ένα μήνα απο το σπίτι. Ήμουν εδώ μόνο 5 ημέρες μέσα στον μήνα αυτόν και είναι αδύνατον να κατανάλωσα 154Kwh σε 5 μέρες.
Επειδή είμαι άσχετος και έχει και άλλος το κλειδί του σπιτιού... Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι αντιστοιχούν αυτές οι Kwh στο περίπου με βάση την κατανάλωση των συσκευών? Δηλαδή πόσες ώρες την ημέρα μπορεί κάποιος να άνοιξε την κουζίνα ή τον θερμοσύφωνα ή οτιδήποτε άλλο που καταναλώνει πολύ ρεύμα? Για να καταλάβω εαν όντως έγινε πραγματική κατανάλωση ή έχω ρευματοκλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεικτικά πάντα περίπου 80 ώρες κουζίνα ή 40ώρες θερμοσύφωνα ή154 ώρες ένα μέσο κλιματιστικό .

Επεξ/σία από sasakisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bro 154 kwh ειναι ένα 10ημερο με 15νθημερο με πληρη χρηση 2-3 άτομων, κλιματιστικού, κουζίνας, θερμοσίφωνα. Θέλω να πω οτι κάποιος που προσέχει, θα ξοδεψει περίπου 250 -300 kwh για 1 καλοκαιρινό μηνα.

Ειτε έχεις κάνει λάθος στις ημερομηνίες του ποτε έφυγες, ειτε αυτοι που ειχαν κλειδιά, ζούσαν κανονικά σπιτι σου.

Επισης εχει να κάνει και με το τι χρηση έκανες αυτο το 5νθημερο που ησουν εκει. Αν ησουν σε περιοδο καυσωνα που ολη μερα ειχαμε ανοιχτά κλιματιστικα, ειναι λογικό.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα ενα ψυγείο μεγάλο σχετικά παλιάς τεχνολογίας    καταναλώνει εύκολα 80 kwh  αν πεις οτι δεν ανοίγεις πόρτες κλπ πες 60

άλλες συσκευές που να είναι στην αναμονή δεν έχεις;

Ακόμα η ΔΕΗ είναι σίγουρα με μέτρηση  ή το βάλανε στο περίπου σύμφωνα με παλιότερη κατανάλωση;   τσέκαρε το ρολόι τι έχει γράψει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Ακόμα η ΔΕΗ είναι σίγουρα με μέτρηση  ή το βάλανε στο περίπου σύμφωνα με παλιότερη κατανάλωση;   τσέκαρε το ρολόι τι έχει γράψε

Αυτο η μετρηση ειναι εικονικη.Περιμενε εκαθαριστικο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, filipprin είπε

Αυτο η μετρηση ειναι εικονικη.Περιμενε εκαθαριστικο

Σε πολλές περιοχές, αν όχι όλες, γίνεται ήδη κάθε μήνα η καταμέτρηση. 

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ήρθε η ΔΕΗ 70€ και γράφει πως κατανάλωσα 154Kwh ημερήσιο και νυχτερινό μαζί στο διάστημα που έλειπα ένα μήνα απο το σπίτι. Ήμουν εδώ μόνο 5 ημέρες μέσα στον μήνα αυτόν και είναι αδύνατον να κατανάλωσα 154Kwh σε 5 μέρες.

Φαντάζομαι είδες ακριβώς ποιες ημέρες αφορά ο λογαριασμός, ε? Γτ πχ εμάς κάνουν μετρήσεις 25-28 του μήνα και ο λογαριασμός βγαίνει στις 15 του επόμενου 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Σε πολλές περιοχές, αν όχι όλες, γι εγαι ήδη κάθε μήνα η καταμέτρηση.

νομιζω οτι μιλαει για τον Αυγουστο οπου ταντα σιωπουν και φυσικα δεν μετρανε παντα το ρολοι και ας λενε καθε μηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, PhoneKiller said:

Ήρθε η ΔΕΗ 70€ και γράφει πως κατανάλωσα 154Kwh ημερήσιο και νυχτερινό μαζί στο διάστημα που έλειπα ένα μήνα απο το σπίτι. Ήμουν εδώ μόνο 5 ημέρες μέσα στον μήνα αυτόν και είναι αδύνατον να κατανάλωσα 154Kwh σε 5 μέρες.
Επειδή είμαι άσχετος και έχει και άλλος το κλειδί του σπιτιού... Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι αντιστοιχούν αυτές οι Kwh στο περίπου με βάση την κατανάλωση των συσκευών? Δηλαδή πόσες ώρες την ημέρα μπορεί κάποιος να άνοιξε την κουζίνα ή τον θερμοσύφωνα ή οτιδήποτε άλλο που καταναλώνει πολύ ρεύμα? Για να καταλάβω εαν όντως έγινε πραγματική κατανάλωση ή έχω ρευματοκλοπή.

 

να πας να δεις το ρολόι σου τι γράφει και να δεις αν όντως είναι κιλοβατώρες εκκαθάρισης ή έναντι μέσης κατανάλωσης.

αν είναι εκκαθάρισης κάποιος τις έκαψε. αν είναι έναντι θα δεις οτι η προσθαφαίρεση του επόμενου μήνα πραγματικής μέτρησης, θα ισοφαρίσει το πόσο πληρώνεις κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sasakisgr είπε

Ενδεικτικά πάντα περίπου 80 ώρες κουζίνα ή 40ώρες θερμοσύφωνα ή154 ώρες ένα μέσο κλιματιστικό .

Μάλλον μαγείρευαν 80 ώρες με 25 μέρες που έλειπα είναι 3 'ωρες περίπου ηλεκτρική κουζίνα. Βάλε και το ψυγείο και τα φώτα. Μάλλον έτσι εξηγείτε.

2 ώρες πριν, dimitrismvr__ είπε

Ψυγειο?

Ναι μαζί με καταψύκτη, άδειο σχεδόν, στο 1.

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Bro 154 kwh ειναι ένα 10ημερο με 15νθημερο με πληρη χρηση 2-3 άτομων, κλιματιστικού, κουζίνας, θερμοσίφωνα. Θέλω να πω οτι κάποιος που προσέχει, θα ξοδεψει περίπου 250 -300 kwh για 1 καλοκαιρινό μηνα.

Ειτε έχεις κάνει λάθος στις ημερομηνίες του ποτε έφυγες, ειτε αυτοι που ειχαν κλειδιά, ζούσαν κανονικά σπιτι σου.

Επισης εχει να κάνει και με το τι χρηση έκανες αυτο το 5νθημερο που ησουν εκει. Αν ησουν σε περιοδο καυσωνα που ολη μερα ειχαμε ανοιχτά κλιματιστικα, ειναι λογικό.

Έκανα μεγάλη χρήση, καταναλώνω πάνω απο 350 με 400Kwh καλοκαίρι και το χειμώνα φτάνω και τις 500.

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Για παράδειγμα ενα ψυγείο μεγάλο σχετικά παλιάς τεχνολογίας    καταναλώνει εύκολα 80 kwh  αν πεις οτι δεν ανοίγεις πόρτες κλπ πες 60

άλλες συσκευές που να είναι στην αναμονή δεν έχεις;

Ακόμα η ΔΕΗ είναι σίγουρα με μέτρηση  ή το βάλανε στο περίπου σύμφωνα με παλιότερη κατανάλωση;   τσέκαρε το ρολόι τι έχει γράψει

Συναγερμός, ψυγείο στο 1 και ρουτερ.
Έχω sim Κάρτα στο ψηφιακό ρολόι και για καλό και για κακό μετράω και εγώ και όταν είμαι εδώ κάνω καταχώρηση μόνος μου.

45 λεπτά πριν, filipprin είπε

Αυτο η μετρηση ειναι εικονικη.Περιμενε εκαθαριστικο

Εκκαθαριστικό είναι. Έχω ψηφιακό ρολόι με SIM.

34 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε πολλές περιοχές, αν όχι όλες, γίνεται ήδη κάθε μήνα η καταμέτρηση. 

Φαντάζομαι είδες ακριβώς ποιες ημέρες αφορά ο λογαριασμός, ε? Γτ πχ εμάς κάνουν μετρήσεις 25-28 του μήνα και ο λογαριασμός βγαίνει στις 15 του επόμενου 

Ναι είναι για περίοδο κατανάλωσης που έλειπα ακριβώς αυτή η κατανάλωση που έγραψα.

32 λεπτά πριν, filipprin είπε

νομιζω οτι μιλαει για τον Αυγουστο οπου ταντα σιωπουν και φυσικα δεν μετρανε παντα το ρολοι και ας λενε καθε μηνα.

Είναι με SIM το ρολόι αλλά το τσέκαρα και εγώ.

30 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

να πας να δεις το ρολόι σου τι γράφει και να δεις αν όντως είναι κιλοβατώρες εκκαθάρισης ή έναντι μέσης κατανάλωσης.

αν είναι εκκαθάρισης κάποιος τις έκαψε. αν είναι έναντι θα δεις οτι η προσθαφαίρεση του επόμενου μήνα πραγματικής μέτρησης, θα ισοφαρίσει το πόσο πληρώνεις κάθε μήνα.

Εκκαθαριστικός είναι.

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω μήπως υπάρχει ρευματοκλοπή ή κάποια άλλη συσκευή τρώει τόσο ρεύμα? Γιατί και όταν είμαι εδώ έχω μεγάλες καταναλώσεις που δεν εξηγούντε. Έχω βάλει πρίζες με μετρητή στα κλιματιστικά και ξέρω ακριβώς τι καίνε και δεν βγαίνουν οι Kwh στο μέτρημα. Και μου φαίνετε πολύ τραβηγμένο να μαγείρευε κάθε μέρα στο σπίτι μου ο σπιτονοικοκύρης που του είχα αφήσει τα κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ο σπιτονοικοκύρης είναι σπίτι και ξέρεις οτι καίει ρεύμα, τραβάς κατέβασμα στο πίνακα σταδιακό μέχρι να δεις να σταματάει το ρολόι σου. Μόλις σταματήσει ανεβάζεις μία μία και κοιτάς ποιες συσκευές σου είναι ενεργές και τις βγάζεις από το ρεύμα μέχρι να ξανασταματήσει να γυρνάει (αλλά με ανεβασμένες ασφάλειες)

Όταν φτάσεις στο σημείο να ανεβάσεις όλες και οι συσκευές σου να είναι εκτός και το ρολόι μετράει, τότε ξέρεις οτι παίζει ρευματοκλοπή.

Κλείνεις μία μία ξανά μέχρι να σταματήσει και σταμπάρεις ποιος διακόπτης στο πίνακα γυρνάει το ρολόι ενώ όσα έχεις μέσα στο σπίτι είναι off. Φέρνεις ηλεκτρολόγο να εντοπίσει αυτή η γραμμή που στέλνει εντός και εκτός σπιτιού.

Το πιθανότερο σενάριο ρευματοκλοπής είναι να σου έχει κλέψει από το δικό σου ρεύμα, γραμμή για καμιά αποθήκη στο ισόγειο-υπόγειο που μαστορεύει ή κανα κλιματιστικό που δε φαίνεται.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μάλλον μαγείρευαν 80 ώρες με 25 μέρες που έλειπα είναι 3 'ωρες περίπου ηλεκτρική κουζίνα. Βάλε και το ψυγείο και τα φώτα. Μάλλον έτσι εξηγείτε.

Ναι μαζί με καταψύκτη, άδειο σχεδόν, στο 1.

Έκανα μεγάλη χρήση, καταναλώνω πάνω απο 350 με 400Kwh καλοκαίρι και το χειμώνα φτάνω και τις 500.

Συναγερμός, ψυγείο στο 1 και ρουτερ.
Έχω sim Κάρτα στο ψηφιακό ρολόι και για καλό και για κακό μετράω και εγώ και όταν είμαι εδώ κάνω καταχώρηση μόνος μου.

Εκκαθαριστικό είναι. Έχω ψηφιακό ρολόι με SIM.

Ναι είναι για περίοδο κατανάλωσης που έλειπα ακριβώς αυτή η κατανάλωση που έγραψα.

Είναι με SIM το ρολόι αλλά το τσέκαρα και εγώ.

Εκκαθαριστικός είναι.

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω μήπως υπάρχει ρευματοκλοπή ή κάποια άλλη συσκευή τρώει τόσο ρεύμα? Γιατί και όταν είμαι εδώ έχω μεγάλες καταναλώσεις που δεν εξηγούντε. Έχω βάλει πρίζες με μετρητή στα κλιματιστικά και ξέρω ακριβώς τι καίνε και δεν βγαίνουν οι Kwh στο μέτρημα. Και μου φαίνετε πολύ τραβηγμένο να μαγείρευε κάθε μέρα στο σπίτι μου ο σπιτονοικοκύρης που του είχα αφήσει τα κλειδιά.

1. Για ρευματοκλοπη. Κλείνεις τον γενικό του πίνακα, κατεβαίνεις να δεις αν γυρνάει το ρολόι. 

2. Τσεκαρε τις ενδείξεις του μετρητή σου, αν συμβαδίζουν με αυτές του λογαριασμού και φαίνονται καταναλωμενες οι kWh, πρέπει να πληρωθούν. 

3. Για όλα τα υπόλοιπα, κάνεις έρευνα στις συσκευές σου. Με τον ιδιοκτήτη, ακομα κι αν έκανε όλα αυτά που έκανε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα τώρα, αντε να αποδείξεις ότι μπήκε μέσα και ζούσε, που δεν αποκλείεται και να έγινε. Ειδικά αν του είπες πχ ότι φεύγω τότε γυρνάω τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μάλλον μαγείρευαν 80 ώρες με 25 μέρες που έλειπα είναι 3 'ωρες περίπου ηλεκτρική κουζίνα. Βάλε και το ψυγείο και τα φώτα. Μάλλον έτσι εξηγείτε.

Ναι μαζί με καταψύκτη, άδειο σχεδόν, στο 1.

Έκανα μεγάλη χρήση, καταναλώνω πάνω απο 350 με 400Kwh καλοκαίρι και το χειμώνα φτάνω και τις 500.

Συναγερμός, ψυγείο στο 1 και ρουτερ.
Έχω sim Κάρτα στο ψηφιακό ρολόι και για καλό και για κακό μετράω και εγώ και όταν είμαι εδώ κάνω καταχώρηση μόνος μου.

Εκκαθαριστικό είναι. Έχω ψηφιακό ρολόι με SIM.

Ναι είναι για περίοδο κατανάλωσης που έλειπα ακριβώς αυτή η κατανάλωση που έγραψα.

Είναι με SIM το ρολόι αλλά το τσέκαρα και εγώ.

Εκκαθαριστικός είναι.

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω μήπως υπάρχει ρευματοκλοπή ή κάποια άλλη συσκευή τρώει τόσο ρεύμα? Γιατί και όταν είμαι εδώ έχω μεγάλες καταναλώσεις που δεν εξηγούντε. Έχω βάλει πρίζες με μετρητή στα κλιματιστικά και ξέρω ακριβώς τι καίνε και δεν βγαίνουν οι Kwh στο μέτρημα. Και μου φαίνετε πολύ τραβηγμένο να μαγείρευε κάθε μέρα στο σπίτι μου ο σπιτονοικοκύρης που του είχα αφήσει τα κλειδιά.

Μένει κοντά ο ιδιοκτήτης;Μια χαρά μαγείρευε αν ήθελε.Εβαζε και το κλιματιστικό σου φουλ για να μην ζεσταίνεται.

Για να δεις τι σου καίει πολύ θέλει να τα δουλευεις ξεχωριστά για να δεις τι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ήρθε η ΔΕΗ 70€ και γράφει πως κατανάλωσα 154Kwh ημερήσιο και νυχτερινό μαζί στο διάστημα που έλειπα ένα μήνα απο το σπίτι. Ήμουν εδώ μόνο 5 ημέρες μέσα στον μήνα αυτόν και είναι αδύνατον να κατανάλωσα 154Kwh σε 5 μέρες.
Επειδή είμαι άσχετος και έχει και άλλος το κλειδί του σπιτιού... Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι αντιστοιχούν αυτές οι Kwh στο περίπου με βάση την κατανάλωση των συσκευών? Δηλαδή πόσες ώρες την ημέρα μπορεί κάποιος να άνοιξε την κουζίνα ή τον θερμοσύφωνα ή οτιδήποτε άλλο που καταναλώνει πολύ ρεύμα? Για να καταλάβω εαν όντως έγινε πραγματική κατανάλωση ή έχω ρευματοκλοπή.

Είδες στο λογαριασμό τις ημερομηνίες από πότε, μέχρι πότε είναι η κατανάλωση; Μήπως ήσουν περισσότερες από 5 μέρες στο σπίτι; Αναλογικά με την κατανάλωση που γράφεις πως έχεις συνήθως, είναι πολλές οι κιλοβατώρες που σου χρέωσαν, αν ήταν όντως 5 μέρες που ήσουν στο σπίτι. Για ρευματοκλοπή, εκτός αυτό που αναφέρθηκε ήδη, να κλείσεις το γενικό και να δεις αν γυρνάει το ρολόι, δες πόσες κιλοβατώρες γράφει τώρα, για να βρεις πόσες κιλοβατώρες έχεις κάψει απ τη μέρα που έγινε η καταμέτρηση. Αν σου φανούν πολλές για τη χρήση που έχεις κάνει αυτό το διάστημα, ίσως να είναι ρευματοκλοπή. Αν είναι φυσιολογικές, τότε θα έλεγα πως το άλλο άτομο που έχει κλειδί, είχε κάνει χρήση του διαμερίσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μένει κοντά ο ιδιοκτήτης;Μια χαρά μαγείρευε αν ήθελε.Εβαζε και το κλιματιστικό σου φουλ για να μην ζεσταίνεται.

Για να δεις τι σου καίει πολύ θέλει να τα δουλευεις ξεχωριστά για να δεις τι γίνεται.

Απο κάτω είναι ο ιδιοκτήτης και του είχα δώσει κλειδί να μου ταίζει την γάτα. Και πέρσι έγινε το ίδιο και είδα επίσης κατανάλλωση αλλά δεν ήμουν σίγουρος για τις Kwh. Τώρα είμαι σίγουρος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...