Προς το περιεχόμενο

Η Ισπανία προσελκύει ψηφιακούς νομάδες στην επαρχία της, μέσω επιδοτήσεων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εμένα ο πατέρας μου είναι 50-50 γιατί δεν το παλεύει μόνιμα με τα γίδια εκεί κάτω, η μητέρα μου δεν κουνάει από την Αθήνα ούτε με σφαίρες

Και Αθήνα γενικά είναι διάφορα πράγματα, αν είσαι σε προάστιο και δεν χρειάζεται να βγαίνεις συχνά από εκεί μπορεί να είναι υπέροχα

Συν ότι έχεις φίλους γνωστούς παιδιά.. να πας στο χωριό να κάνεις τον ερημίτη; Ειδικά το χειμώνα να κάνεις τι; Να κοιτάς τα ξύλα να καίγονται στο τζάκι/σόμπα και να πίνεις όλη μέρα τσιπούρα;

Να έλεγες για τη δική μας γενιά να το καταλάβω, παίρνω ένα ps25 και πάω και στο Άγιο όρος να μείνω αν είμαι μεγάλος χωρίς κανέναν

Εξαρταται το χωριο. Αμα ειναι να παω στο Αγρινιο, δε παω ουτε με επιδομα 5.000 το μηνα. :P

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, xgol said:

Μακαρι να δινοταν κινητρα στην Ελλαδα. Αλλα με 45%+ φορολογια δε πας πουθενα, ειδικα αν προερχεσαι απο περιοχες με 5%

Το πρόβλημα πέρα από τη φορολογία, είναι και οι υποδομές.

Είμαι από τους λίγους τυχερούς που έχω συμμετρικό 1000/1000 (inalan) και δεν θα ξαναγύριζα ποτέ σε χαλκό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα 500 το μηνα για καποιον ανω των 30, που πιθανοτατα εχει καλο μισθο αν δουλευει με εξωτερικο. 

Αξιζει μονο για την γκαυλα και την εμπειρια, εκτος αν οπως ανεφερε καποιος υπαρχει και 0% φορος που για καποιον υψηλομισθο, ειναι καλο κινητρο απο μονο του.

Αν βγαζεις πχ 60Κ μεικτα το χρονο, μπορεις να γλυτωσεις φορους 30Κ στη διετια συν 12Κ το voucher, γυρνας με 42Κ αποταμιευση καθαρη ΕΠΙΠΛΕΟΝ συγκριτικα με πχ Ελλαδα.

Το 0% φορος ειναι πολυ μεγαλυτερο κινητρο απο το voucher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Και όμως πεθαίνουν 

https://www.libre.gr/2023/06/07/ekav-poia-nisia-kai-perioches-tis-ipeir/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lucifer said:

Αναφορικά με τα αγγλικά των Γερμανών, άμα βρείτε κάνα ωραίο μέρος που εξακριβωμένα δεν τα μιλάνε, μοιραστείτε το. Προσπαθούμε να κάνουμε λίγο εξάσκηση και το γυρνάνε σε αγγλικά αυτόματα.

Προσπάθησε σε κάποια μπυραρία σε χωριό στη Βαυαρία μετά από καμιά βόλτα στα βουνά, και αν βγάλεις άκρη πριν από τη δεύτερη μπύρα σου κερνάω άλλη μια 😛 Στα σοβαρά πάντως, η κατάσταση με τη γλώσσα στο Μόναχο έχει βελτιωθεί δραματικά τα τελευταία 10 χρόνια (κάπου λίγο πριν ξεκίνησαν τα πολλά αγγλόφωνα πανεπιστημιακά προγράμματα). Βερολίνο ήταν ανέκαθεν πανεύκολο σε βαθμό να είναι cool το να μη μιλάς γερμανικά (άσε που μιλάνε πιο καθαρά σε σχέση με άλλες διαλέκτους) και Αμβούργο επίσης πλέον πάρα πολύ άνετα μόνο με αγγλικά. Θα συμφωνήσω πάντως ότι στα χωριά το επίπεδο είναι ίσως χειρότερο απ" ότι στην Ελλάδα, φαντάζομαι λόγω τουρισμού (σε μαγαζιά) ή λόγω αγγλόφωνων ταινιών/σειρών στην ελλάδα. Για τράπεζες έχει απόλα, προσωπικά με DKB είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, όλα δωρεάν, χωρίς φυσική παρουσία μεν αλλά πάρα πολύ established.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, stefknet said:

Επιλεκτική πληροφόρηση χωριά να αναφέρεις ποσά ασθενοφόρο έχεις στην Αττική των σχεδόν 5 εκατομυρίων! 50 κατά την διάρκεια τις ημέρας και 35 την νύχτα …..ούπς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζω στην Ισπανία εδώ και κάποια χρόνια

1 Ωντος δεν μιλάνε αγγλικά ούτε στα αεροδρόμια ούτε σε τουριστικά μέρη.

2. Γραφειοκρατία θα έλεγα έχει λιγότερη από την Ελλάδα αλλά και λιγότερη ευελιξία. 

3. Ο Beckham law είναι 24% φόρος φλατ από το πρώτο ευρώ και αξιζει όταν έχεις αρκετά υψηλό εισόδημα.

4 Και εγώ Sabadell έχω δεν πληρώνω κατι γιατι είναι λογαριασμος μισθοδοσίας. Αλλιώς νομίζω είναι 60€ το χρόνο. 

5 Στην εξτρεμαδουρα έχει μερικά ωριαία χωριουδάκια αλλά η κύρια πόλη Badajoz μάλλον άσχημη ειναι. Γα νέο κάτω τον 30 δεν ξέρω αν είναι.. 

Επεξ/σία από Boban
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, doom666 said:

Επισης στην Ισπανια εχεις μηδενικη φορολογια τα πρωτα πεντε χρονια και το ονομαζουν Beckham law

Πρέπει να βγάζεις από 70.000 και πάνω το χρόνο για να σε συμφέρει ο νόμος. Το είχα ψάξει, έχει πολλές προυποθέσεις και πολλά μικρά γράμματα ο νόμος. Είναι βασικά για τους αρκετά εώς πολύ πλούσιους για να αποφεύγουν μεγάλο κομμάτι της φορολόγησης εισοδημάτων που οι περισσότεροι έχουν συνήθως εκτός Ισπανίας γιατί αν ζεις Ισπανία πρέπει να δίνεις και το χέρι στο κράτος τι έχεις εκτός χώρας και αν βγάζεις κάτι από αυτό.

3 hours ago, Boban said:

Ζω στην Ισπανία εδώ και κάποια χρόνια

4 Και εγώ Sabadell έχω δεν πληρώνω κατι γιατι είναι λογαριασμος μισθοδοσίας. Αλλιώς νομίζω είναι 60€ το χρόνο. 

Εγώ ήμουν εκεί από 2019 μέχρι 2021/22.

Και εμένα μισθοδοσίας ήταν αλλά μου είχανε πει ότι αν δεν μπαίνουν ή βγαίνουν τουλάχιστον 700 ευρώ το μήνα τότε υπάρχει χρέωση. Ασε που μου δώσανε χωρίς να το ζητήσω 2 πιστωτικές οι οποίες αν δεν τις χρησιμοποιείς έχουν και αυτές χρέωση 60 ευρώ το τρίμηνο ή τετράμηνο.

Το app στο κινητό το αναβαθμίσανε ή είναι ακόμα αυτή η τραγωδία που ήταν; 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Shadowjump said:

Σε ποια περιοχή πηγές; 

Το λέει η τοποθεσία κάτω από το avatar μου (Πέλλα και Αργολίδα), αλλά σε οποιαδήποτε μικρή περιοχή εκτός Αθήνας και να πήγαινα το ίδιο θα μου έκανε. Χωριό και μονοκατοικία να είναι, ησυχία, φύση και άπλα να έχει, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Όμως σε καμία περίπτωση δεν λέω πως είναι η συνολικά καλύτερη λύση γιατί δεν ταιριάζει σε όλους. Αν μου έλεγες το ίδιο πράγμα την εποχή που κατέβαινα κάθε μέρα κέντρο Αθήνας, θα έλεγα χίλιες φορές Πατήσια, Εξάρχεια και Πειραιά. Τώρα έχω πάει στο άλλο άκρο, οπότε απευθύνομαι κυρίως σε αυτούς που το σκέφτονται να αφήσουν την πόλη και να πάνε σε ένα μικρό μέρος.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Dinos1973 said:

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Έχεις ζήσει πρόσφατα στην επαρχία; Αν όχι, μην μιλάς. Άιντε ολοι οι ειδικοί εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PadPoet είπε

Πρέπει να βγάζεις από 70.000 και πάνω το χρόνο για να σε συμφέρει ο νόμος. Το είχα ψάξει, έχει πολλές προυποθέσεις και πολλά μικρά γράμματα ο νόμος. Είναι βασικά για τους αρκετά εώς πολύ πλούσιους για να αποφεύγουν μεγάλο κομμάτι της φορολόγησης εισοδημάτων που οι περισσότεροι έχουν συνήθως εκτός Ισπανίας γιατί αν ζεις Ισπανία πρέπει να δίνεις και το χέρι στο κράτος τι έχεις εκτός χώρας και αν βγάζεις κάτι από αυτό.

Εγώ ήμουν εκεί από 2019 μέχρι 2021/22.

Και εμένα μισθοδοσίας ήταν αλλά μου είχανε πει ότι αν δεν μπαίνουν ή βγαίνουν τουλάχιστον 700 ευρώ το μήνα τότε υπάρχει χρέωση. Ασε που μου δώσανε χωρίς να το ζητήσω 2 πιστωτικές οι οποίες αν δεν τις χρησιμοποιείς έχουν και αυτές χρέωση 60 ευρώ το τρίμηνο ή τετράμηνο.

Το app στο κινητό το αναβαθμίσανε ή είναι ακόμα αυτή η τραγωδία που ήταν; 😂

Ναι αλλά 700 είναι κάτω από τον ελάχιστο μισθό. Τώρα το έχουν κάνει όλες αυτό ακόμα και η ing που ήταν τα πάντα δωρεάν. 

Το app ίσως και πιο χάλια. Άσε που 2 φορές τώρα τελευταία πάτησα κατά λάθος το να πάρω δάνειο (που είναι σε στρατηγικη θέση για να το πατας) και την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο.. μα πάρτε ένα δάνειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...