Προς το περιεχόμενο

Η Ισπανία προσελκύει ψηφιακούς νομάδες στην επαρχία της, μέσω επιδοτήσεων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Όλα αυτά τα έχει και η Γερμανία, οπότε προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση να τα βρίσκεις κι αλλού.

Στο μόνο που έχουμε αναβαθμιστεί σημαντικά ως Ελλάδα, είναι στο κομμάτι της γραφειοκρατίας και το βλέπεις αρκετά έντονα όταν βγαίνεις απ' τα σύνορα.

από άτομο που μένει Μόναχο εδώ και τρία χρονιά να πω ότι δεν ισχύει αυτό που λες.
Kλεινεις ραντεβού online για ότι θες ( τα περισσότερα σίτε είτε έχουν αγγλικά είτε translate ) και τελειώνεις την δουλεία σου εύκολα και γρήγορα. Γραφιοκρατία παντού υπάρχει αλλά είναι ελάχιστη εδώ τουλάχιστον.
Για το θέμα των αγγλικών ναι και εδώ δεν μιλάνε ειδικά οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας αλλά θα βγάλεις συνενοηση  στο τέλος τέλος γιατί υπάρχουν και πάρα πολλοί ξένοι που δουλεύουν εδώ πέρα.
Ξερω ζευγάρι Ελλήνων που είναι 10 χρονιά εδώ και μιλάει μονό ελληνικά κ αγγλικά και το Μοναχο είναι μία πολύ συντηρητική πόλη. Bερολινο θα είναι ακόμα πιο εύκολα φαντάζομαι.
Για τράπεζες υπάρχει στις περισσότερες ένα fee για κάθε μήνα για να  έχεις λογαριασμό ( εγώ πληρώνω κοντά στα 10 ευρώ κάθε μήνα αλλά υπάρχουν και online τράπεζες χωρίς φυσικά καταστήματα που εκεί δεν πληρώνεις )

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Σε ποια επαρχία να πάνε; Στο Αγρίνιο σε 7 μήνες επί Covid, μπήκαν 41 στη ΜΕΘ και πέθαναν όλοι (link). Στη Λαμία το νοσοκομείο λειτουργεί με το 47% του προσωπικού που προβλεπόταν (link). Σε όλο το Πήλιο πόσα ασθενοφόρα και πόσα κέντρα υγείας λειτουργούν; Και ανέφερα κεντρική Ελλάδα, ούτε καν ακριτική (ηπειρωτική και νησιά).

Χώρια ότι σε πολλές περιπτώσεις σε στέλνουν Αθήνα / Θεσσαλονίκη / αλλού και δεν ξέρεις που θα καταλήξεις. 

Για να υπάρχει προοπτική θα πρέπει οι νέοι να φύγουν από τα αστικά κέντρα. Καλά κάνουν και δίνουν κίνητρα, μακάρι να έδιναν και δω, όπως έδωσαν για επαναπατρισμό.

Επεξ/σία από butters
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmy213 είπε

Όλα αυτά τα έχει και η Γερμανία, οπότε προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση να τα βρίσκεις κι αλλού.

Στο μόνο που έχουμε αναβαθμιστεί σημαντικά ως Ελλάδα, είναι στο κομμάτι της γραφειοκρατίας και το βλέπεις αρκετά έντονα όταν βγαίνεις απ' τα σύνορα.

Έχοντας ζήσει Γερμανία, όχι δεν τα έχει. Η εγγραφή μου όταν μετακόμισα έγινε σε λιγότερο απο μισάωρο μέσω ραντεβού που έκλεισα ονλάιν, πηρα ΑΦΜ στο ταχυδρομείο μία εβδομάδα μετά και παρόλο που κουτσομιλάω τη γλώσσα, όπου δεν συννενοούμουν ήταν όλοι διατεθιμένοι να μου μιλήσουν σπαστά αγγλικά και νοηματική μπας και συννενοηθούμε. Και εννοείται ΟΛΟΙ, ακόμα και κάτι γέροι σε φούρνους, ήταν ευγενικότατοι και εξυπηρετικοί.

Στην Ισπανία δεν μιλάνε Αγγλικά ούτε στα αεροδρόμια. Και δεν μιλάω για επαρχιακά αεροδρόμια, που εκεί η κατάσταση ήταν απλά αστεία. Ζήτησα βοήθεια στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης και ο τύπος μου απάνταγε μόνο στα Ισπανικά και επέμενε ενώ του έλεγα ότι δεν μιλάω τη γλώσσα.

Επίσης οι τράπεζες είναι φοβερές. Ούτε ηλίθιες προμήθειες στα ΑΤΜ ούτε τίποτα. Σου στέλνουν 100 ευρώ και σε 5 δευτερόλεπτα λαμβάνεις 100 ευρώ. Πληρώνεις συνδρομή κλπ μόνο αν θες να πληρώσεις.

Get your facts straight :P 

Επεξ/σία από tonyz21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Τι λογική έχει αυτό που λες; Πώς θα πάει ένας άνθρωπος που ζει 50 χρόνια στην Αθήνα να ζήσει ξαφνικά μόνιμα στο χωριό;

Εσύ δηλαδή όταν γίνεις 70 θα πρέπει να πας στο χωριό σου αν έχεις εκεί σπίτι;

Οι γονεις μου αυτο κανανε.

Τι θα κατσουν να κανουν αθηνα? Να τρωνε ωρες μεσα στη κινηση και στη φασαρια?

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Αφού είναι τόσο καλά, γιατί κάθεσαι Αθήνα/Θεσσαλονίκη;  Τραβά στο χωριό σου. Να βοηθήσεις και εσύ , και στο στεγαστικό και στην αποκέντρωση. Κάνε εσύ την αρχή. Μπορείς.!

Ειναι συνταξιουχος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όλες οι χώρες έχουν και τα καλά και τα κακά τους, κάποιες έχουν λίγο παραπάνω κακά.

Αν θέλαμε θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα αλλά τα προβλήματά μας τα δημιουργούμε οι ίδιοι στις χώρες μας.

Προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να ζήσω σε πόλη.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, patousitsas said:

από άτομο που μένει Μόναχο

Ανόβερο τα είδα αρκετά διαφορετικά τα πράγματα. Ο νότος θεωρείται πιο "πολιτισμένος".

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Ntinaras said:

Ειναι συνταξιουχος?

Δεν κατάλαβα, τι κοινωνικός ρατσισμός είναι αυτός;; Μπορεί κάνει identify σαν συνταξιούχος. Εμάς δεν μας πέφτει κανένας λόγος.

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά. Τους ντόπιους τους ρώτησε κανένας που τους έχουν σκλάβους;
Ήδη στην Βαρκελώνη πετάνε νερό σε ξένους τέτοιου τύπου, και τα ενοίκια έχουν πάει στον θεό. 
Επίσης, όλοι οι ξένοι θέλουν να μείνουν Μαδρίτη, Βαρκελώνη, βαριά Μάλαγα και Μπιλμπάο. Γενικά στις κουλ περιοχές. 
Κανείς δεν θέλει να μείνει σε κατσικοχώρι, που δεν έχει δίπλα αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Προτοσαλταρισμένος ειναι συγγενής σου?

Επεξ/σία από tadegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Οι γονεις μου αυτο κανανε.

Τι θα κατσουν να κανουν αθηνα? Να τρωνε ωρες μεσα στη κινηση και στη φασαρια?

Ειναι συνταξιουχος?

Εμένα ο πατέρας μου είναι 50-50 γιατί δεν το παλεύει μόνιμα με τα γίδια εκεί κάτω, η μητέρα μου δεν κουνάει από την Αθήνα ούτε με σφαίρες

Και Αθήνα γενικά είναι διάφορα πράγματα, αν είσαι σε προάστιο και δεν χρειάζεται να βγαίνεις συχνά από εκεί μπορεί να είναι υπέροχα

Συν ότι έχεις φίλους γνωστούς παιδιά.. να πας στο χωριό να κάνεις τον ερημίτη; Ειδικά το χειμώνα να κάνεις τι; Να κοιτάς τα ξύλα να καίγονται στο τζάκι/σόμπα και να πίνεις όλη μέρα τσιπούρα;

Να έλεγες για τη δική μας γενιά να το καταλάβω, παίρνω ένα ps25 και πάω και στο Άγιο όρος να μείνω αν είμαι μεγάλος χωρίς κανέναν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Dinos1973 said:

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Εντωμεταξύ πεθαινουν απο άνοια στην Αθηνα μπροστά στην τηλεόραση, ενω αν πανε στο χωριό ξαναζωντανεύουν...

Επεξ/σία από bitsi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τα αγγλικά των Γερμανών, άμα βρείτε κάνα ωραίο μέρος που εξακριβωμένα δεν τα μιλάνε, μοιραστείτε το. Προσπαθούμε να κάνουμε λίγο εξάσκηση και το γυρνάνε σε αγγλικά αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...