Προς το περιεχόμενο

Η Ισπανία προσελκύει ψηφιακούς νομάδες στην επαρχία της, μέσω επιδοτήσεων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μια αγροτική, οινοπαραγωγής περιοχή της δυτικής Ισπανίας προσφέρει ενδιαφέροντα κίνητρα στους εργαζόμενους εξ αποστάσεως προκειμένου να εγκατασταθούν εκεί.

Στην κοσμοπολίτικη Βαρκελώνη, οι ψηφιακοί νομάδες κινδυνεύουν να δεχτούν επίθεση από εξαγριωμένους ντόπιους με νεροπίστολα. Όμως, άλλες περιοχές της ηλιόλουστης Ισπανίας υποδέχονται τους απομακρυσμένους εργαζόμενους με ανοιχτές αγκάλες - και με δελεαστικά κίνητρα.

Προ ημερών, η τοπική κυβέρνηση της Εξτρεμαδούρα ανακοίνωσε ότι προσφέρει στους ψηφιακούς νομάδες και όσους εργάζονται εξ αποστάσεως επιδοτήσεις ύψους έως και 15.000 ευρώ, προκειμένου να μετακομίσουν στην, κατά κύριο λόγο, αγροτική περιοχή. Οι επιχορηγήσεις αφορούν «διαθέσιμη κατοικία, καλλιεργήσιμη γη και ό,τι είναι απαραίτητο ώστε να επιταχυνθεί η άφιξή τους», ανέφεραν οι αρμόδιοι σε δελτίο Τύπου. 

Η Εξτρεμαδούρα βρίσκεται στα σύνορα με την Πορτογαλία και φημίζεται για τα ορεινά τοπία της, τους αμπελώνες, τα χωριουδάκια με την πλούσια ιστορία, το εξαιρετικό φαγητό αλλά και το χαμηλό κόστος ζωής. Το κόστος ενοικίασης ενός διαμέρισματος στο Κάθερες  ξεκινά από μερικές εκατοντάδες ευρώ το μήνα. Μια μπύρα; 1,75 ευρώ. Ένας καπουτσίνο; 1,50 ευρώ. Σημαντική παράμετρος, επίσης, είναι ότι διαθέτει εκτενή κάλυψη από δίκτυα οπτικών ινών και κινητής τηλεφωνίας για τους πολυάσχολους εργαζόμενους στον τομέα της τεχνολογίας.

Εδώ, βέβαια, κρύβεται και μια μικρή "παγίδα": οι ενδιαφερόμενοι, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις, θα πρέπει να παραμείνουν στην περιοχή για τουλάχιστον δύο χρόνια. Πράγμα το οποίο δεν ακούγεται ιδιαίτερα δελεαστικό για τους λεγόμενους ψηφιακούς νομάδες, οι οποίοι, εξ ορισμού, αρέσκονται στις συχνές μετακινήσεις. Εκτός αυτού, η Εξτρεμαδούρα έχει απίστευτη ζέστη και ξηρασία το καλοκαίρι, ενώ δεν διαθέτει ξέφρενη νυχτερινή ζωή.

Σε κάθε περίπτωση, η Εξτρεμαδούρα έχει δεσμεύσει 2 εκατομμύρια ευρώ για το πρόγραμμα αυτό, το οποίο στόχο έχει να καλύψει τα κίνητρα προσέλκυσης περίπου 200 ψηφιακών νομάδων. Άτομα κάτω των 30 ετών και όσοι μετακομίζουν σε χωριά με λιγότερους από 5.000 κατοίκους μπορούν να υποβάλουν αίτηση για επιδότηση 10.000 ευρώ. Οι υπόλοιποι θα λάβουν 8.000 ευρώ.

Αν μείνουν για δύο συνεχόμενα χρόνια, όσοι ανήκουν στην πρώτη κατηγορία και επιλέξουν να μείνουν για ένα ακόμη έτος θα λάβουν το δεύτερο μέρος του πακέτου επιχορήγησης, ύψους 5.000 ευρώ, ενώ οι υπόλοιποι θα λάβουν 4.000 ευρώ.

 Οι επιχορηγήσεις είναι ανοικτές σε όλες τις εθνικότητες, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν το δικαίωμα να ζουν και να εργάζονται στην Ισπανία. Προφανώς, αυτό είναι αρκετά απλό για τους υπηκόους της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Όποιος δεν έχει το προνόμιο να κατέχει διαβατήριο χώρας μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όμως, έχει τη δυνατότητα να υποβάλει αίτηση για τη βίζα ψηφιακού νομάδα της Ισπανίας. 

Σε δηλώσεις τους στο Euronews οι ισπανικές αρχές ανέφεραν ότι αναμένουν ότι οι αιτήσεις για τις επιχορηγήσεις ψηφιακών νομάδων να ανοίξουν μέσα τον Σεπτέμβριο, οπότε και θα μπορούν να υποβληθούν μέσω του Γενικού Ηλεκτρονικού Σημείου Πρόσβασης της Εξτρεμαδούρας.

 Οι αιτήσεις θα παραμείνουν ανοιχτές μέχρι να διατεθεί το σύνολο του κονδυλίου των 2 εκατομμυρίων ευρώ σε περίπου 200 ψηφιακούς νομάδες.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να πληρούν ορισμένες προϋποθέσεις και να διαθέτουν τα εξής προσόντα: 

* Ψηφιακό πιστοποιητικό ή ηλεκτρονική ισπανική ταυτότητα που επιτρέπει την ηλεκτρονική ταυτοποίηση 
* Το εισόδημά τους πρέπει να προκύπτει από εργασία εξ αποστάσεως 
* Δεν μπορούν να έχουν ζήσει στην Εξτρεμαδούρα κατά τους τελευταίους έξι μήνες

Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν εντός τριών μηνών για το αν έχει εγκριθεί η αίτησή τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

  • Like 1
  • Confused 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Τι λογική έχει αυτό που λες; Πώς θα πάει ένας άνθρωπος που ζει 50 χρόνια στην Αθήνα να ζήσει ξαφνικά μόνιμα στο χωριό;

Εσύ δηλαδή όταν γίνεις 70 θα πρέπει να πας στο χωριό σου αν έχεις εκεί σπίτι;

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Dinos1973 said:

Στην Ελλάδα, συνταξιούχοι που έχουν σπίτι στο χωριό εξακολουθούν να διαμένουν στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, επιβαρύνοντας το θέμα τις κατοικία, πόλλοι θα πουν για να προσέχουν τα εγγόνια, βέβαια τα εγγόνια μεγάλωσαν και πάνε λύκειο, πανεπιστήμιο, μετά η καραμέλα με τους ιατρούς και τα νοσοκομεία, λες και στην επαρχία ο κόσμος πεθαίνει στους δρόμους

Αφού είναι τόσο καλά, γιατί κάθεσαι Αθήνα/Θεσσαλονίκη;  Τραβά στο χωριό σου. Να βοηθήσεις και εσύ , και στο στεγαστικό και στην αποκέντρωση. Κάνε εσύ την αρχή. Μπορείς.!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, logistoulis said:

Τι λογική έχει αυτό που λες; Πώς θα πάει ένας άνθρωπος που ζει 50 χρόνια στην Αθήνα να ζήσει ξαφνικά μόνιμα στο χωριό;

Εσύ δηλαδή όταν γίνεις 70 θα πρέπει να πας στο χωριό σου αν έχεις εκεί σπίτι;

Τρέχοντας! Το έκανα πριν λίγα χρόνια και ευλογώ την ώρα και τη στιγμή. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας ζήσει στην Ισπανία για 2 χρόνια με γυναίκα και μικρό παιδί μερικές πληροφορίες τις οποίες δεν θα στις δώσει ΚΑΝΕΝΑ άρθρο από το internet:

- Η χώρα έχει χειρότερη γραφειοκρατία από Ελλάδα. Το ξέρω, νομίζετε ότι υπερβάλλω αλλά όχι, έχει κατά πολύ χειρότερο δημόσιο και γραφειοκρατία. Οπότε με τις προϋποθέσεις, καλή τύχη με τα έγγραφα τα οποία είναι όλα στα Ισπανικά ή κάποια άλλη Ισπανική διάλεκτο, θες μεταφραστή, επικαιροποίηση και δικηγόρο να είναι μαζί σου να μιλάει με όλους Ισπανικά γιατί δεν μιλάει κανείς Αγγλικά στην χώρα. Όταν λέω κανείς, μα κανείς όμως. Πιο εύκολα βρίσκεις μπάρμπα στην Άνω Ραχούλα στην Ελλάδα να σου πει "Γιές, γιές, γκο δερ" παρά Ισπανό να σε κάνει να καταλάβεις κάτι όταν του μιλάς Αγγλικά έστω και με παντομίμα.
- Δεν μιλάει κανείς Αγγλικά. Το ανέφερα και παραπάνω. Ούτε στις καφετέριες στην Βαρκελώνη που ζούσα που θεωρούνται "τουριστική περιοχή" δεν μιλούσαν οι σερβιτόροι, η σήμανση στο δρόμο είναι μόνο στα Ισπανικά, τα site του κράτους είναι μόνο στα Ισπανικά ή κάποια Ισπανική διάλεκτο (Καταλανικά) και πάει λέγοντας. Η ζωή είναι απλά κόλαση εάν δεν μιλάς Ισπανικά ή κάποια σχετική διάλεκτο.
- Οι Ισπανικές τράπεζες είναι χειρότερες από τις Ελληνικές. Ξέρω, ξέρω, δύσκολο να το πιστέψει κανείς αλλά ισχύει. Έχουν 30+ ευρώ προμήθεια το ΜΗΝΑ και αν δεν θες να έχεις προμήθεια σε αναγκάζουν να πάρεις μια ασφάλεια δικιά τους που είναι κοντά στα 150 ευρώ το χρόνο. Εγώ ήμουν με την Sabadell και απηύδησα μέχρι να καταφέρω να κλείσω τον λογαριασμό μου όταν έφυγα από την χώρα. Η γραφειοκρατία που λέγαμε πιο πάνω. Α, και πάλι θα είστε τυχεροί αν βρείτε έναν υπάλληλο σε όλα τα υποκαταστήματα να μιλάει σπασμένα Αγγλικά από τα οποία δύσκολα καταλαβαίνεις τι θέλει να πει.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα πολλά αλλά τα παραπάνω αρκούν. Οπότε big NO για digital nomads εκτός και αν είσαι φασαίος/α που μιλάει Ισπανικά, πολύ νέος/α σε ηλικία και θες να κάνεις την καβλάντα σου και να πεις ότι "έζησα μερικά χρόνια Ισπανία"

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 17
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αστικα κεντρα προσφερουν την λεγομενη ελευθερια της ανωνυμιας.

στα χωρια δεν τολμας να κουνηθεις (να φερεις καποια στο σπιτι ρε παιδακι μου) το μαθαινουν ολοι :devil:

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, PadPoet said:

Έχοντας ζήσει στην Ισπανία για 2 χρόνια με γυναίκα και μικρό παιδί μερικές πληροφορίες τις οποίες δεν θα στις δώσει ΚΑΝΕΝΑ άρθρο από το internet:

- Η χώρα έχει χειρότερη γραφειοκρατία από Ελλάδα. Το ξέρω, νομίζετε ότι υπερβάλλω αλλά όχι, έχει κατά πολύ χειρότερο δημόσιο και γραφειοκρατία. Οπότε με τις προϋποθέσεις, καλή τύχη με τα έγγραφα τα οποία είναι όλα στα Ισπανικά ή κάποια άλλη Ισπανική διάλεκτο, θες μεταφραστή, επικαιροποίηση και δικηγόρο να είναι μαζί σου να μιλάει με όλους Ισπανικά γιατί δεν μιλάει κανείς Αγγλικά στην χώρα. Όταν λέω κανείς, μα κανείς όμως. Πιο εύκολα βρίσκεις μπάρμπα στην Άνω Ραχούλα στην Ελλάδα να σου πει "Γιές, γιές, γκο δερ" παρά Ισπανό να σε κάνει να καταλάβεις κάτι όταν του μιλάς Αγγλικά έστω και με παντομίμα.
- Δεν μιλάει κανείς Αγγλικά. Το ανέφερα και παραπάνω. Ούτε στις καφετέριες στην Βαρκελώνη που ζούσα που θεωρούνται "τουριστική περιοχή" δεν μιλούσαν οι σερβιτόροι, η σήμανση στο δρόμο είναι μόνο στα Ισπανικά, τα site του κράτους είναι μόνο στα Ισπανικά ή κάποια Ισπανική διάλεκτο (Καταλανικά) και πάει λέγοντας. Η ζωή είναι απλά κόλαση εάν δεν μιλάς Ισπανικά ή κάποια σχετική διάλεκτο.
- Οι Ισπανικές τράπεζες είναι χειρότερες από τις Ελληνικές. Ξέρω, ξέρω, δύσκολο να το πιστέψει κανείς αλλά ισχύει. Έχουν 30+ ευρώ προμήθεις το ΜΗΝΑ και δεν θες να έχεις προμήθεια σε αναγκάζουν να πάρεις μια ασφάλεια δικιά τους που είναι κοντά στα 150 ευρώ το χρόνο. Εγώ ήμουν με την Sabadell και απηύδησα μέχρι να καταφέρω να κλείσω τον λογαριασμό μου όταν έφυγα από την χώρα. Η γραφειοκρατία που λέγαμε πιο πάνω. Α, και πάλι θα είστε τυχεροί αν βρείτε έναν υπάλληλο σε όλα τα υποκαταστήματα να μιλάει σπασμένα Αγγλικά από τα οποία δύσκολα καταλαβαίνεις τι θέλει να πει.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα πολλά αλλά τα παραπάνω αρκούν. Οπότε big NO για digital nomads εκτός και αν είσαι φασαίος/α που μιλάει Ισπανικά, πολύ νέος/α σε ηλικία και θες να κάνεις την καβλάντα σου και να πεις ότι "έζησα μερικά χρόνια Ισπανία"

Όλα αυτά τα έχει και η Γερμανία, οπότε προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση να τα βρίσκεις κι αλλού.

Στο μόνο που έχουμε αναβαθμιστεί σημαντικά ως Ελλάδα, είναι στο κομμάτι της γραφειοκρατίας και το βλέπεις αρκετά έντονα όταν βγαίνεις απ' τα σύνορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, logistoulis said:

Τι λογική έχει αυτό που λες; Πώς θα πάει ένας άνθρωπος που ζει 50 χρόνια στην Αθήνα να ζήσει ξαφνικά μόνιμα στο χωριό;

Εσύ δηλαδή όταν γίνεις 70 θα πρέπει να πας στο χωριό σου αν έχεις εκεί σπίτι;

Κατανόηση κειμένου λέγετε, αναφέρω: έχουν σπίτι στο χωριό, το οποίο το επισκέπτονται συχνά (πως άδειαζει η Αθήνα  από συνταξιούχους  Χριστούγεννα , Πάσχα καλοκαίρι) αλλά επιμένουν να διαμένουν μόνιμα στην Αθήνα! 

37 minutes ago, filip123go said:

Αφού είναι τόσο καλά, γιατί κάθεσαι Αθήνα/Θεσσαλονίκη;  Τραβά στο χωριό σου. Να βοηθήσεις και εσύ , και στο στεγαστικό και στην αποκέντρωση. Κάνε εσύ την αρχή. Μπορείς.!

Και που ξέρεις που είμαι;

5 minutes ago, NickTG said:

Ενώ στην Αθήνα είναι άμεσα ….. καλά δουλευόμαστε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, jimmy213 said:

Όλα αυτά τα έχει και η Γερμανία, οπότε προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση να τα βρίσκεις κι αλλού.

Στο μόνο που έχουμε αναβαθμιστεί σημαντικά ως Ελλάδα, είναι στο κομμάτι της γραφειοκρατίας και το βλέπεις αρκετά έντονα όταν βγαίνεις απ' τα σύνορα.

Στην Κολωνία που έχω πάει για την Gamescom πάντως 5-6 φόρες, όλοι μια χαρά Αγγλικά μιλούσαν ώστε να πεις 2 κουβέντες. Αν πας Βαρκελώνη θα με θυμηθείς. Δεν μιλάει κανείς μα κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Dinos1973 said:

Ενώ στην Αθήνα είναι άμεσα ….. καλά δουλευόμαστε;

Δεν είδα να γράφω κάπου κάτι για την Αθήνα. 

Απάντησα σε ένα συγκεκριμένο σχόλιο που ήταν λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τόσοι προορισμοί παγκοσμίως για ψηφιακούς νομάδες. Οι περισσότεροι καταλήγουν σε κάτι ασιατικές χώρες τουριστικού ενδιαφέροντος και ζούνε σε μέρη που έχει αρκετούς σαν κι αυτούς. Το κόστος διαβίωσης είναι μηδαμηνο σε σχέση με την δύση και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει να ζήσει κανείς στην Κωλοπετινίτσα της Ισπανίας γιατί τους έδωσαν voucher 15 χιλιάρικα.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...