Προς το περιεχόμενο

Τόσο αργός Synology Nas;


taslikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το forum.

Πήρα πρόσφατα (καινούριο όχι μτχ) έναν Synology ds223j. Τον πήρα για το Photos να το δουλεύω με iOS κινητό γιατί δεν θέλω να πληρώνω συνδρομές google photos, ούτε να έχω τα δεδομένα μου σε ξένους δίσκους.

Anyway το πρόβλημα μου είναι πως είναι πολύ αργός στο upload των παλιών photo + vid από το κινητό (δίκτυο έχω άψογο δεν είναι από εκεί και επίσης μιλάω για LAN από έξω το ξέρω ότι έχουν αργό cloud εκεί στην Synology). Πέρα από αυτό αργεί και να φορτώσει τις ανεβασμένες φωτό σε σχεδόν unusable φάση.

Είμαι 99% ότι εγώ φταίω καθώς του έβαλα έναν παλιό δίσκο seagate 5400rpm 2tb που είχα από ένα nas της seagate που δεν χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ και απλά του έβγαλα τον δίσκο. Είπα μέσα μου να ξεκινήσω με αυτόν τον ένα και σε λίγο να βάλω έναν άλλο 2tb να κάνει mirror τον πρώτο μην χάσω και αρχεία ποτέ αλλά δεν ξέρω τι φταίει.

Μήπως γενικά είναι αργοί αυτοί οι δίσκοι και θέλει κάνα ssd. Του έχω ανοιχτές κάποιες ακόμα εφαρμογές για αυτόματο backup 2 υπολογιστών στο δίκτυο καθώς και το Synology files αλλά δεν νομίζω αυτά να είναι θέμα. 

Αν πρέπει να πάρω 2 νέους πιο γρήγορους δίσκους μπορώ να βάλω τον έναν μέσα να το βάλω να κάνει raid για mirror και αφού το κάνει να βγάλω τον παλιό και να βάλω και τον 2ο καινούριο μπας και ανέβουν οι επιδόσεις;; Απλά αν γνωρίζετε πείτε μου αν θα ανεβάσει καθόλου ταχύτητα μην σπαταλήσω τσάμπα 300ε σε δίσκους.

Επεξ/σία από taslikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, taslikos είπε

Χαιρετώ το forum.

Πήρα πρόσφατα (καινούριο όχι μτχ) έναν Synology ds223j. Τον πήρα για το Photos να το δουλεύω με iOS κινητό γιατί δεν θέλω να πληρώνω συνδρομές google photos, ούτε να έχω τα δεδομένα μου σε ξένους δίσκους.

Anyway το πρόβλημα μου είναι πως είναι πολύ αργός στο upload των παλιών photo + vid από το κινητό (δίκτυο έχω άψογο δεν είναι από εκεί και επίσης μιλάω για LAN από έξω το ξέρω ότι έχουν αργό cloud εκεί στην Synology). Πέρα από αυτό αργεί και να φορτώσει τις ανεβασμένες φωτό σε σχεδόν unusable φάση.

Είμαι 99% ότι εγώ φταίω καθώς του έβαλα έναν παλιό δίσκο seagate 5400rpm 2tb που είχα από ένα nas της seagate που δεν χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ και απλά του έβγαλα τον δίσκο. Είπα μέσα μου να ξεκινήσω με αυτόν τον ένα και σε λίγο να βάλω έναν άλλο 2tb να κάνει mirror τον πρώτο μην χάσω και αρχεία ποτέ αλλά δεν ξέρω τι φταίει.

Μήπως γενικά είναι αργοί αυτοί οι δίσκοι και θέλει κάνα ssd. Του έχω ανοιχτές κάποιες ακόμα εφαρμογές για αυτόματο backup 2 υπολογιστών στο δίκτυο καθώς και το Synology files αλλά δεν νομίζω αυτά να είναι θέμα. 

Αν πρέπει να πάρω 2 νέους πιο γρήγορους δίσκους μπορώ να βάλω τον έναν μέσα να το βάλω να κάνει raid για mirror και αφού το κάνει να βγάλω τον παλιό και να βάλω και τον 2ο καινούριο μπας και ανέβουν οι επιδόσεις;; Απλά αν γνωρίζετε πείτε μου αν θα ανεβάσει καθόλου ταχύτητα μην σπαταλήσω τσάμπα 300ε σε δίσκους.

H J σειρα ειναι λιγο αργη γενικα αλλα οχι σε μεταφορες, πιο πολυ σε interface επιπεδο.

Κανε δοκιμαστικα μια μεταφορα απο το pc να δεις τι ταχυτητα σου βγαζει. 
Κοιταξε αν το εχεις πανω σε gigabit switch/router
Αν το κινητο ειναι σε 5g και οχι σε 2.4(μπορει να εχεις κανα παλιο πρωτόκολλο)

Αυτα για αρχη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O δίσκος πάντως είναι το τελευταίο κομμάτι της αλυσίδας(όσο και αργος και να είναι θα πρέπει να πιάνει ~120+ MB/sec).

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2024 στις 10:47 ΠΜ, taslikos είπε

Χαιρετώ το forum.

Πήρα πρόσφατα (καινούριο όχι μτχ) έναν Synology ds223j. Τον πήρα για το Photos να το δουλεύω με iOS κινητό γιατί δεν θέλω να πληρώνω συνδρομές google photos, ούτε να έχω τα δεδομένα μου σε ξένους δίσκους.

Anyway το πρόβλημα μου είναι πως είναι πολύ αργός στο upload των παλιών photo + vid από το κινητό (δίκτυο έχω άψογο δεν είναι από εκεί και επίσης μιλάω για LAN από έξω το ξέρω ότι έχουν αργό cloud εκεί στην Synology). Πέρα από αυτό αργεί και να φορτώσει τις ανεβασμένες φωτό σε σχεδόν unusable φάση.

Είμαι 99% ότι εγώ φταίω καθώς του έβαλα έναν παλιό δίσκο seagate 5400rpm 2tb που είχα από ένα nas της seagate που δεν χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ και απλά του έβγαλα τον δίσκο. Είπα μέσα μου να ξεκινήσω με αυτόν τον ένα και σε λίγο να βάλω έναν άλλο 2tb να κάνει mirror τον πρώτο μην χάσω και αρχεία ποτέ αλλά δεν ξέρω τι φταίει.

Μήπως γενικά είναι αργοί αυτοί οι δίσκοι και θέλει κάνα ssd. Του έχω ανοιχτές κάποιες ακόμα εφαρμογές για αυτόματο backup 2 υπολογιστών στο δίκτυο καθώς και το Synology files αλλά δεν νομίζω αυτά να είναι θέμα. 

Αν πρέπει να πάρω 2 νέους πιο γρήγορους δίσκους μπορώ να βάλω τον έναν μέσα να το βάλω να κάνει raid για mirror και αφού το κάνει να βγάλω τον παλιό και να βάλω και τον 2ο καινούριο μπας και ανέβουν οι επιδόσεις;; Απλά αν γνωρίζετε πείτε μου αν θα ανεβάσει καθόλου ταχύτητα μην σπαταλήσω τσάμπα 300ε σε δίσκους.

Αν έχεις 100Mbps Ταχύτητα δικτύου αυτό σημαίνει οτι κάνει upload τις φωτογραφίες περίπου με 10Mbps  άρα 1.25Mb/s

δηλαδή πολύ αργή ταχύτητα ανεβάσματος των Φωτό. Στο πρώτο Upload Θα κάνει από πολλές ώρες έως και μέρες . . . παθών.

Εγώ τις πέρασα στον υπολογιστή και μετά μέσω ethernet κατευθείαν στο NAS.

Μια δεύτερη μέθοδος τις περνάς σε στικάκι και αφού έχεις υποδοχή USB στο ΝΑΣ πας αντί για ταχύτητα 115 Mb/s, 

με ένα γρήγορο στικάκι με ταχύτητεςαπό 150 μέχρι και 450 περίπου...  γιατί νομίζω ότι ο ΝΑΣ σου έχει USB3

Επεξ/σία από aret1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Εν τέλη είχατε δίκιο και ηταν η LAN που έκανε negotiate στα 100 και οχι στα 1000 λόγω ενός switch που νόμιζα οτι ήταν 1000αρι. Δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό.

Τώρα πάει καλύτερα αλλά ακόμα δεν φτάνω επιδόσεις που είχα πχ με google photos ίσως λόγω του ότι προετοιμάζει τις φωτο πριν τις ανεβασει.

anyway για να προσθέσω έναν 2ο δίσκο 2tb 7200rpm (mirror) μπορώ απλά να τον βάλω και απο το μενού να επιλέξω το raid και να το αφήσω να το φτιάξει; 

βασικά θα ήθελα να βάλω έναν 4tb δίσκο να αυξήσω και τον χώρο να το βάλω raid 5 με τον υπάρχον (οκ στα 2tb storage pool για αρχή) και αφού φτιαχτεί το Pool και είμαι πλέον drive redundant να βγάλω τον παλιό 2tb που έχω τώρα και να βάλω και τον 2ο 4tb. θα ειναι οκ έτσι ή θα τα κάνω μανταρα.  

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...