Προς το περιεχόμενο

Θέλω να παίζω απ το PC στην TV τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους


tokalytero3d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το Chromecast που έχω είναι αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/16610141/Google-Smart-TV-Stick-Chromecast-3rd-Generation-Full-HD-me-Wi-Fi-HDMI.html

Δεν νομίζω ότι έχει αυτά που συζητάμε.

Η τηλεόραση μου είναι μια Samsung σχετικά καινούργια, δεν είναι android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοτε πας σε καποιο tv box( που να εχει πιστοποιηση απο την google ) π.χ https://www.skroutz.gr/s/37435599/Mecool-TV-Box-KM2-Plus-4K-UHD-me-WiFi-USB-2-0-USB-3-0-2GB-RAM-kai-16GB-Apothikeytiko-CHoro-me-Leitourgiko-Android-11-0-kai-Google-Assistant.html#description

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/9/2024 στις 12:34 ΠΜ, xtrmsnpr είπε

Που να βρει steam link τώρα αφού έχει καταργηθεί η συσκευή χρόνια τώρα? Μεταχειρισμένα από ebay?

Εκτός και αν του προτείνετε να πάρει κάνα Chromecast (ή κάτι αντίστοιχο) και να περάσει το app επάνω για να παίζει, έτσι το είχα κάνει σε κάποια φάση.

αν έχεις android tv η chromecast υπάρχει εφαρμογή

https://play.google.com/store/search?q=steam link&c=apps&hl=en-us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 hours ago, tokalytero3d said:

Καλησπέρα. Μια θύρα micro usb βλέπω να έχει. Γιατί;

6 hours ago, Mpiftekis said:

Για να συνδέσεις πληκτρολόγιο/ποντίκι.

Όχι, η θύρα είναι για να παίρνει ρεύμα, όχι για να συνδέεις παραφερνάλια, εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι δραματικά στις τελευταίες εκδόσεις της συσκευής.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για το Chromecast with Google TV, έχει μια type C θύρα που τροφοδοτείται η συσκευή.
Από κει και πέρα μπορείς να βάλεις είτε ethernet κάρτα είτε usb hub αρκεί πάντα να είναι type c ώστε να συνδέεται επάνω στη συσκευή για να τροφοδοτείται.
Εγώ του έχω μια ethernet.

Τελικά πως έπαιξες παιχνίδια @tokalytero3d?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για κάποιο λόγο δεν βρίσκω εύκολα πληροφορίες για το USB port που έχει για τροφοδοσία. Ενδεχομένως να μην είναι USB-C στο μοντέλο που έχει ο @tokalytero3d και να είναι ένα micro-USB (γιατί από ότι καταλαβαίνω το Chromecast 3rd gen είναι διαφορετικό και λίγο παλιότερο μοντέλο από το Chromecast with Google TV). 

Πάντως, όντως θα βρεις λύσεις όπως αυτή που προτείνει παραπάνω ο xtrmsnpr που θα χρησιμοποιούν το port της τροφοδοσίας για να βγάλουν usb hub (και άλλες δυνατότητες) ενώ παράλληλα θα έχουν και το port για να παίρνεις τροφοδοσία για τη συσκευή.

(Στο Fire TV stick που έχω (3rd gen, όχι το 4K) έχει microUSB port και του έχω βάλει ένα OTG cable απλό και φθηνό γιατί που και που θέλω να βάζω κάποιο USB stick εξωτερικό εκεί και αυτό παίζει μια χαρά).

Spoiler

image.png.ad3bb5eb194be073ae603b384772be00.png

Στο Amazon (ή αν ψάξεις και στο Youtube) έχει πιο περίπλοκες λύσεις όπως αυτή που προτείνεται πιο πάνω και έχουν περισσότερα USB ports, και ethernet adapter αν το χρειάζεσαι. Το δικό μου απλό καλώδιο το πήρα από κάποιο κατάστημα μέσω Skroutz.

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω game controller επάνω του ή keyboard & mouse (εδώ μετρούν τα περισσότερα USB ports προφανώς). 

To FireTV stick έχει Βluetooth και υποστηρίζει pairing με game controller (ούτε αυτό το έχω δοκιμάσει, γενικά το FireTV τον περισσότερο καιρό σκονίζεται :D ). Ίσως έχουν και τα Chromecast (?)

Πρόσφατα, με αφορμή αυτό το thread έκανα sideload το Steam Link, και αυτό συνδέθηκε κανονικά με το desktop PC που ήταν σε άλλο δωμάτιο αλλά ακόμα δεν μπήκα στην διαδικασία να ψάξω για controllers και αν θα τους δει κανονικά το Steam Link.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι τηλεοράσεις υποστηρίζουν Bluetooth και εγώ στο steam link αλλά και στο nvidia experience για cloud gaming χρησιμοποιώ το xbox controller το ασύρματο που το βλέπει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, με συγχωρείτε  για την εισβολή στο θέμα του φίλου. 

Έχω το πρώτο PC της υπογραφης μου, στο σαλόνι, και θέλω να πάιζω στο γραφείο που βρέσκεται στον πάνω όροφο, έχω ενσύρματα, ποντίκι, πληκτρολόγιο, και τα χειριστήρια του PS5, για gaming, στον πανω όροφο. 

Θέλω να το κάνω αυτό με την καλύτερη ποιότητα που γίνεται. Ένας φίλος μου πρότεινε το NVidia Shield. Υπάρχει και Ethernet καλώδιο στο γραφείο. 

Ποια είναι η γνώμη σας; 

Ευχαριστώ, εκ των πρωταίρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...