Προς το περιεχόμενο

Θέλω να παίζω απ το PC στην TV τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους


tokalytero3d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία.

Έχω ενα pc στο γραφείο και θέλω με κάποιο τρόπο να μπορώ να παίζω τα παιχνίδια στην τηλεόραση στο σαλόνι.

Έστω ότι μπορώ μέσω hdmi να στείλω το σήμα στην tv, με το χειριστήριο τι γίνεται; Έχω ενα ασύρματο χειριστήριο τύπου xbox που παίζω.

Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω πως ειναι το χειριστηριο στο οποιο αναφερεσαι αλλα λογικα θα εχει εναν ας πουμε receiver usb που το βαζεις στο pc για να λαμβανει το σημα απο το χειριστηριο .

Αγορασε ενα καλωδιο usb με μηκος που να φτανει μεχρι το σαλονι.

Η μια ακρη του καλωδιου usb θα κουμπωσει πανω στο pc και στην αλλη θα βαλεις το receiver.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, avraam5 είπε

Δεν γνωριζω πως ειναι το χειριστηριο στο οποιο αναφερεσαι αλλα λογικα θα εχει εναν ας πουμε receiver usb που το βαζεις στο pc για να λαμβανει το σημα απο το χειριστηριο .

Αγορασε ενα καλωδιο usb με μηκος που να φτανει μεχρι το σαλονι.

Η μια ακρη του καλωδιου usb θα κουμπωσει πανω στο pc και στην αλλη θα βαλεις το receiver.

 

Δεν θα υπάρχει απώλεια σήματος με τόσο μεγάλο καλώδιο όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, hurin είπε

Steam link χρειάζεσαι

Λίγες λεπτομέρειες γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι;

Edit : Ψιλοκαταλαβα πως δουλεύει αλλά παίζει μόνο τα παιχνίδια απ το steam; Δηλαδή ότι είναι στο origin;

Επεξ/σία από tokalytero3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, tokalytero3d said:

Λίγες λεπτομέρειες γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι;

Edit : Ψιλοκαταλαβα πως δουλεύει αλλά παίζει μόνο τα παιχνίδια απ το steam; Δηλαδή ότι είναι στο origin;

Τα πάντα τρέχουν μέσω Steam Link, απλά τα κάνεις add ως non-Steam games μέσα στο Steam.

Τι τηλεόραση έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Θέλω να παίζω απ το PC στην TV τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tokalytero3d είπε

Δεν θα υπάρχει απώλεια σήματος με τόσο μεγάλο καλώδιο όμως;

Εχω κανει κατι αντιστοιχο με καλωδιο usb 10 μ  απο τον υπολογιστη μου στο δωματιο των παιδιων να εχουν μονο οθονη και στην ακρη να εχω συνδεσει ενα usb hub , και πανω να εχουν πληκτρολογιο , ποντικι και ακουστικα. Εκεινο τον καιρο  επαιζαν παιχνιδια online και  αν υπηρχε  latency σιγουρα θα γκρινιαζαν .

Επεξ/σία από avraam5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να βρει steam link τώρα αφού έχει καταργηθεί η συσκευή χρόνια τώρα? Μεταχειρισμένα από ebay?

Εκτός και αν του προτείνετε να πάρει κάνα Chromecast (ή κάτι αντίστοιχο) και να περάσει το app επάνω για να παίζει, έτσι το είχα κάνει σε κάποια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Που να βρει steam link τώρα αφού έχει καταργηθεί η συσκευή χρόνια τώρα? Μεταχειρισμένα από ebay?

Εκτός και αν του προτείνετε να πάρει κάνα Chromecast (ή κάτι αντίστοιχο) και να περάσει το app επάνω για να παίζει, έτσι το είχα κάνει σε κάποια φάση.

Chromecast έχω ήδη, πως γίνεται μέσω Chromecast ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, tokalytero3d said:

Chromecast έχω ήδη, πως γίνεται μέσω Chromecast ;

Αν έχεις Chromecast που να παίρνει android apps ή αν η τηλεόρασή σου είναι Android TV ή γενικότερα αν έχεις ένα android box, οι επιλογές σου είναι κατά βάση δύο:

Steam Link

Moonlight

Το πρώτο είναι πιο γρήγορο και πιο εύκολο, το δεύτερο είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο, με λιγότερο lag και καλύτερη ποιότητα. Εγκαθιστάς τα apps, συνδέεις και ένα gamepad μέσω bluetooth και είσαι gg. Το PC σου να είναι συνδεδεμένο με καλώδιο στο router, ενώ η συσκευή που θα streamάρεις να είναι είτε με καλώδιο, είτε σε 5Ghz wifi.

Τα υπόλοιπα με τραβήγματα καλωδίων κλπ είναι so last year.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tokalytero3d είπε

Chromecast έχω ήδη, πως γίνεται μέσω Chromecast ;

ο κύριος @Malthador απάντησε του δε πόιντ. 'Ότι σου είπε κάνε το. Είναι τρομερά εύκολο με το app του steamlink

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...