Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 13 9345 Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα XPS της Dell χαρακτηρίζονταν ανέκαθεν από τον κομψό και λείο σχεδιασμό, την υψηλή αισθητική και τη λεπτή τους κατασκευή. αποτελώντας κατά την προσωπική μας άποψη ένα από τα 3 πιο όμορφα laptops στην αγορά.

Με τα απαραίτητα φρεσκαρίσματα (μικρά ή μεγάλα) ανά τα χρόνια, η σειρά εξακολουθεί να παραμένει μία από τις πλέον συμπαγείς και εντυπωσιακές στην αγορά, ό,τι πρέπει για τους business χρήστες ή εν πάση περιπτώσει όσους ασχολούνται ως επί το πλείστον με παραγωγικές εφαρμογές. Το φετινό XPS 13 9345 ωστόσο ξεχωρίζει και για έναν επιπλέον λόγο και αυτός δεν είναι άλλος από τον Snapdragon X Elite που ενσωματώνει, μία επιλογή που το διαφοροποιεί όπως θα δούμε τρομακτικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, είτε αυτός είναι το MacBook Air, είτε το ASUS Zenbook 14 OLED στις 13 και 14 ίντσες αντίστοιχα. Πάμε να δούμε τις εντυπώσεις μας.

Από πλευράς εκτοπίσματος, το XPS 13 9345 δεν διαφέρει ιδιαίτερα από τις ανταγωνιστικές προτάσεις. Με διαστάσεις 295,3 x 199,1 x 15,3 χιλ. και βάρος 1,19 κιλών, βρίσκεται λίγο-πολύ στον μέσο όρο χωρίς να ξεφεύγει κάπου -είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω. Διατίθεται σε δύο χρώματα, ασημί και μαύρο και αμφότερα είναι εξίσου καλαίσθητα. Η δε στιβαρότητα στην κατασκευή του γίνεται αντιληπτή από το πρώτο κιόλας άγγιγμα. Με μία γρήγορη ματιά στο εξωτερικό του συστήματος, ερχόμαστε αντιμέτωποι με το πρώτο του αρνητικό που δεν είναι άλλο από τις θύρες I/O ή για να ακριβολογούμε, με την έλλειψή τους.

image.jpeg.4488aec4b595daa572592ca53a640811.jpeg

Το σύστημα διαθέτει όλες κι όλες δύο USB 4 Type-C με υποστήριξη Power Delivery, Display Port και μεταφορά δεδομένων στα 40 Gbps, κάτι που σημαίνει ότι αν χρησιμοποιείτε ενσύρματα περιφερειακά και αξεσουάρ, το USB dongle θα σας συνοδεύει παντού. Στη συσκευασία μάλιστα περιλαμβάνεται και μετατροπέας 3,5 χιλ. σε USB Type-C αφού το laptop δεν έχει ούτε σύνθετη θύρα ήχου…

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανέμορφο, ποιοτικό, αποδοτικό για δουλειά εν κινήσει σε σχέση με άλλα και... ακριβό.

Δεν έχει συμβατότητα με όλες τις εφαρμογές των Windows. Χάνει, δηλαδή, ένα μέρος από το βασικότερο πλεονέκτημα των Windows.

Οι arm έχουν θέματα σε εφαρμογές παραγωγικότητας σε Windows, οπότε δεν είναι η βέλτιστη επιλογή ούτε γι αυτούς τους αγοραστές. Τα macbook αποδίδουν καλύτερα για τη δουλεία σε παρόμοια κατηγορία τιμής.

Η gpu τραγική για την κατηγορία τιμής. 

Στην τιμή που έχει, θα έλεγα όχι... Αν δε βελτιωθεί το software ή η τιμή... 

Γενικά σε arm με Windows θεωρώ ότι τα 1500-1600€ πρέπει να είναι το ταβάνι... Άντε λίγο παραπάνω αν έχουν 32GB RAM.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα λαπτοπ για στελέχη επιχειρήσεων και επαγγελματίες , το εταιρικό κοινό που η Dell κλασσικά απευθύνεται

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πανέμορφο, ποιοτικό, αποδοτικό για δουλειά εν κινήσει σε σχέση με άλλα και... ακριβό.

Δεν έχει συμβατότητα με όλες τις εφαρμογές των Windows. Χάνει, δηλαδή, ένα μέρος από το βασικότερο πλεονέκτημα των Windows.

Οι arm έχουν θέματα σε εφαρμογές παραγωγικότητας σε Windows, οπότε δεν είναι η βέλτιστη επιλογή ούτε γι αυτούς τους αγοραστές. Τα macbook αποδίδουν καλύτερα για τη δουλεία σε παρόμοια κατηγορία τιμής.

Η gpu τραγική για την κατηγορία τιμής. 

Στην τιμή που έχει, θα έλεγα όχι... Αν δε βελτιωθεί το software ή η τιμή... 

Γενικά σε arm με Windows θεωρώ ότι τα 1500-1600€ πρέπει να είναι το ταβάνι... Άντε λίγο παραπάνω αν έχουν 32GB RAM.

Συμβατότητα έχει, απλά είναι μέσω emulation. Απλά αυτό θα αλλάξει σιγά σιγά. Δεν μιλάω για video games βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Πανέμορφο, ποιοτικό, αποδοτικό για δουλειά εν κινήσει σε σχέση με άλλα και... ακριβό.

Δεν έχει συμβατότητα με όλες τις εφαρμογές των Windows. Χάνει, δηλαδή, ένα μέρος από το βασικότερο πλεονέκτημα των Windows.

Οι arm έχουν θέματα σε εφαρμογές παραγωγικότητας σε Windows, οπότε δεν είναι η βέλτιστη επιλογή ούτε γι αυτούς τους αγοραστές. Τα macbook αποδίδουν καλύτερα για τη δουλεία σε παρόμοια κατηγορία τιμής.

Η gpu τραγική για την κατηγορία τιμής. 

Στην τιμή που έχει, θα έλεγα όχι... Αν δε βελτιωθεί το software ή η τιμή... 

Γενικά σε arm με Windows θεωρώ ότι τα 1500-1600€ πρέπει να είναι το ταβάνι... Άντε λίγο παραπάνω αν έχουν 32GB RAM.

Μόνον που η βασική παραγωγικότητα είναι το office το οποίο στο Μακ είναι τραγικό. Οπότε μένεις με την ξεπερασμένη μόστρα με το μηλαρακι.

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2024 στις 8:26 ΜΜ, cat1967 είπε

Μόνον που η βασική παραγωγικότητα είναι το office το οποίο στο Μακ είναι τραγικό. Οπότε μένεις με την ξεπερασμένη μόστρα με το μηλαρακι.

Ποιο office βρε παλικάρι; Θα πάρεις υπολογιστή 2500€ για office; 

Πάντως στο MacBook παίζουν ms office pro ή 365 κανονικά. ΄Έχω office pro 2021, γνήσια, εγκατεστημένα στο Macbook.

Οποιος το παίρνει για μόστρα σπαταλάει τα χρήματα του, ενω όσοι μπαίνουν στο τριπάκι MacBook = για ψώνια δεν έχουν ιδέα… Πραγματικά.

Εγώ τον αγόρασα για προγραμματισμό σε swift. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος σοβαρός τρόπος για να προγραμματίσει κάποιος σε swift εκτός από το να πάρει Mac. Τί να κάνω; Να μην αγοράσω για να μη βρεθεί κάποιος σαν εσένα να μου πει ότι τον πήρα για μόστρα;

Παρόλα αυτά κατέληξα να τον χρησιμοποιώ συνέχεια. Μου άρεσε. Είναι φοβερό εργαλείο δουλειάς. Είναι δυνατός, αθόρυβος, με τρομερή διάρκεια μπαταρίας και άριστο optimization σε software. Η ποιότητα κατασκευής του και των επιμέρους υποσυστημάτων είναι πραγματικά ΚΟΡΥΦΑΙΑ. Δεν έχω ακούσει στη ζωή μου καλύτερο ήχο σε notebook, ενώ η οθόνη του (mini LED) 120Hz είναι τρομερή. Το εξωτερικό του περίβλημα είναι όλο μεταλλικό και πολύ premium κ.α. που αν τα γράψω είναι σαν να κάνω review...

Ακόμα και αν δεν έπρεπε να πάρω Macbook λόγω δουλειάς, πάλι δε θα αγόραζα windows με arm. Στην παρούσα κατάστασή τους... Τους περίμενα πως και πως, αλλά απογοητεύτηκα... Σίγουρα δε θα έδινα 2500€ για αυτό το laptop... 

Στις 11/9/2024 στις 7:35 ΜΜ, Retromaniac είπε

Συμβατότητα έχει, απλά είναι μέσω emulation. Απλά αυτό θα αλλάξει σιγά σιγά. Δεν μιλάω για video games βέβαια.

Δεν έχει πλήρη. Ακόμα και σήμερα κάποιες εφαρμογές δεν παίζουν. Πχ ένα σωρό games και επαγγελματικά προγράμματα υπολειτουργούν, όπως πχ το davinci resolve, όπου δε μπορεί να χρησιμοποιήσει σωστά τη gpu στους SD, ενώ το adobe Premiere Pro ακόμα και στην πιο πρόφατη έκδοση δεν είναι native και παίζει με emulation, με χαμηλότερη απόδοση και καμία επίσημη ενημέρωση για το πότε θα είναι διαθέσιμη μία native arm έκδοση...

https://www.windowscentral.com/software-apps/windows-11/windows-11-laptops-with-snapdragon-x-arm-chips-can-now-run-adobe-premiere-pro-under-emulation

Για παράδειγμα, δημοφιλή παιχνίδια όπως το League of Legends, το Fortnite και το Valorant είτε δεν λειτουργούν καθόλου είτε παρουσιάζουν προβλήματα απόδοσης σε συσκευές Windows με ARM. Τα πράγματα διορθώνονται, αλλά έχουν ακόμα δρόμο...

https://www.tomshardware.com/video-games/pc-gaming/qualcomm-snapdragon-x-elite-laptops-suffer-compatibility-issues-with-many-games

https://9to5mac.com/2024/09/04/windows-games-not-working-arm-pcs/

Μπορεί τα Windows on ARM χρησιμοποιούν εξομοίωση για να τρέχουν εφαρμογές που έχουν γραφτεί για αρχιτεκτονική x86 ή x86-64 σε συσκευές που χρησιμοποιούν επεξεργαστές ARM. Ωστόσο, αυτή η διαδικασία εξομοίωσης συχνά οδηγεί σε μειωμένη απόδοση και μπορεί να εμφανίσει ασυμβατότητες, ειδικά με παιχνίδια ή εφαρμογές που χρησιμοποιούν anti-cheat software

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cat1967 είπε

Μόνον που η βασική παραγωγικότητα είναι το office το οποίο στο Μακ είναι τραγικό. Οπότε μένεις με την ξεπερασμένη μόστρα με το μηλαρακι.

Μάλλον δεν έχεις αγγίξει Mac στην ζωή σου.

Στο δικό μου Workflow μόνο το Visual studio δεν παίζει και κάποια portable apps που δεν τα έψαξα αν έχουν αντίστοιχα τα Mac και αυτό γιατί το σταμάτησε η MS και προωθεί το VS Code που δεν με βολεύει και δεν έχω την διάθεση να ασχοληθώ. Έβαλα W11 VM σε parallels και αν χρειαστεί είμαι καλυμμένος (παίζουν σε Arm). 

Σαν λειτουργικό έχει τα θετικά και τα αρνητικά του σε σχέση με τα Windows. Ενδεικτικά το Memory Management, Backup, Search, Sleep στο Mac λειτουργούν στα windows είναι απλά ανέκδοτο. Το βασικό είναι ότι εκτίμησα το να μην ασχολούμαι με το λειτουργικό απλά λειτουργεί.
 

Σαν συσκευή η ποιότητα του MBP Pro M3 14” έχει διαφορά και από το Dell XPS 13 9310 που το είχα πάρει και πιο ακριβά μιας και ήθελα i7 16GB RAM & 4Κ Touch (Ανάλυση 3840 x 2400 - πεταμένα λεφτά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Μάλλον δεν έχεις αγγίξει Mac στην ζωή σου.

Στο δικό μου Workflow μόνο το Visual studio δεν παίζει και κάποια portable apps που δεν τα έψαξα αν έχουν αντίστοιχα τα Mac και αυτό γιατί το σταμάτησε η MS και προωθεί το VS Code που δεν με βολεύει και δεν έχω την διάθεση να ασχοληθώ. Έβαλα W11 VM σε parallels και αν χρειαστεί είμαι καλυμμένος (παίζουν σε Arm). 

Σαν λειτουργικό έχει τα θετικά και τα αρνητικά του σε σχέση με τα Windows. Ενδεικτικά το Memory Management, Backup, Search, Sleep στο Mac λειτουργούν στα windows είναι απλά ανέκδοτο. Το βασικό είναι ότι εκτίμησα το να μην ασχολούμαι με το λειτουργικό απλά λειτουργεί.
 

Σαν συσκευή η ποιότητα του MBP Pro M3 14” έχει διαφορά και από το Dell XPS 13 9310 που το είχα πάρει και πιο ακριβά μιας και ήθελα i7 16GB RAM & 4Κ Touch (Ανάλυση 3840 x 2400 - πεταμένα λεφτά).

Έπεσες στην περίπτωση. Έχω αλλάξει γύρω στα 30 Μακ από το Λεοπάρντι και μετα και έχω αιρ Μ2 τωρα. Άσε να ξέρω καλύτερα.

Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει παραγωγικότητα και ειδικά σε εταιρείες που έχουν χιλιάδες χρήστες και δεν θέλουν να σκαλίζουν χωρίς λογο. Και έχω δουλέψει σε τεράστιες εταιρείες. Καμμία δεν είχε Μακ για ευνόητους λόγους. Και όλοι αυτοί θα πάνε σε windows arm όταν ωριμάσει που με το cloud είναι πιο εύκολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, cat1967 said:

Έπεσες στην περίπτωση. Έχω αλλάξει γύρω στα 30 Μακ από το Λεοπάρντι και μετα και έχω αιρ Μ2 τωρα. Άσε να ξέρω καλύτερα.

Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει παραγωγικότητα και ειδικά σε εταιρείες που έχουν χιλιάδες χρήστες και δεν θέλουν να σκαλίζουν χωρίς λογο. Και έχω δουλέψει σε τεράστιες εταιρείες. Καμμία δεν είχε Μακ για ευνόητους λόγους. Και όλοι αυτοί θα πάνε σε windows arm όταν ωριμάσει που με το cloud είναι πιο εύκολο. 

Επιβεβαιώνω για τις μεγάλες εταιρίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, UnderZer0 είπε

Επιβεβαιώνω για τις μεγάλες εταιρίες!

Εκεί είναι το χρήμα. Εμείς είμαστε μαρίδα. Γι'αυτό αφήνουν και την πειρατεία σε ατομικό επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Έπεσες στην περίπτωση. Έχω αλλάξει γύρω στα 30 Μακ από το Λεοπάρντι και μετα και έχω αιρ Μ2 τωρα. Άσε να ξέρω καλύτερα.

Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει παραγωγικότητα και ειδικά σε εταιρείες που έχουν χιλιάδες χρήστες και δεν θέλουν να σκαλίζουν χωρίς λογο. Και έχω δουλέψει σε τεράστιες εταιρείες. Καμμία δεν είχε Μακ για ευνόητους λόγους. Και όλοι αυτοί θα πάνε σε windows arm όταν ωριμάσει που με το cloud είναι πιο εύκολο. 

Ποιος μίλησε για Enterprise περιβάλλον που θες Domain Policy,,WSUS και ένα σωρό άλλα ; Στην Εταιρία αγοράζω Dell & HP μόνο. Αλλιώς πρέπει να παίξεις λύσεις τύπου VDI & Azure.

Έχεις δουλέψει ΙΤ σε μεγάλες εταιρίες; Να δεις τι σιχτίρισμα πέφτει κάθε 3 και λίγο με τις μ@#κιες update της Microsoft? 
Κάθε 3 και λίγο ένα Update που πηδάει τις 3rd party enterprise εφαρμογές μεγάλων εταιριών και χάνεις ώρες μέχρι να βρεις ότι το πρόβλημα είναι στο τάδε ΚΒ. Μετά περιμένεις το Patch της εφαρμογής και αφού το βάλεις περνά και 2 μέρες που βασανίζεις τους User στο Test περιβάλλον να επιβεβαιώσουν την ορθή λειτουργία.

 Ακόμα και το VPN της MS είναι τόσο άθλιο που αναγκαστικά πας σε 3rd party (Κυρίως Cisco)

Όποτε μη μου λες εμένα για εταιρικό περιβάλλον. Ξέρεις πόσες εργατοώρες χάνονται; Συνήθως αν είσαι εταιρία με πάνω από 100 άτομα παντρεύσε και την MS κάνοντας Outsource μεγάλο μέρος των προβλημάτων που σου δημιουργεί η ίδια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2024 στις 10:16 ΠΜ, cat1967 είπε

Έπεσες στην περίπτωση. Έχω αλλάξει γύρω στα 30 Μακ από το Λεοπάρντι και μετα και έχω αιρ Μ2 τωρα. Άσε να ξέρω καλύτερα.

Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει παραγωγικότητα και ειδικά σε εταιρείες που έχουν χιλιάδες χρήστες και δεν θέλουν να σκαλίζουν χωρίς λογο. Και έχω δουλέψει σε τεράστιες εταιρείες. Καμμία δεν είχε Μακ για ευνόητους λόγους. Και όλοι αυτοί θα πάνε σε windows arm όταν ωριμάσει που με το cloud είναι πιο εύκολο. 

Αφού έχεις αλλάξει τόσα Mac, όπως γράφεις, δε γνωρίζεις ότι τα MS Office παίζουν σε Mac; Δουλεύουν μια χαρά και αν σε χαλάνε οι standalone εκδόσεις, υπάρχουν και τα 365.

Είναι πραγματικά βασική γνώση.

Επιπλέον, σε τί εταιρείες δούλευες όπου η παραγωγική εργασία είναι το Office και πήραν Mac γι αυτό;

Εσύ γιατί άλλαξες 30 Mac; Δε σε έφταναν 1-2;

Τα πήρες για να κάνεις μόστρα στον κόσμο; Είχες ανάγκη προβολής; Να δείξεις ότι έχεις χρήματα; Αν ναι, σύμφωνα με τη λογική σου, το παράκανες... 1-2 έφταναν...

Εξήγησέ μου λίγο, γιατί δεν καταλαβαίνω.

Ευνόητοι λόγοι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Αυτό γιατί η κάθε εταιρεία έχεις δικές τις ανάγκες και εφαρμόζει δική της λογική. 

Οι εταιρείες θέλουν ένα σταθερό περιβάλλον και ΔΕΝ θα πάνε σε arm για αρκετά χρόνια ακόμη. Αυτό γιατί αν δε φτάσουμε το επίπεδο να δουλεύει το 100% του software σε arm δε θα ρισκάρουν επιπλέον ασυμβατότητες. Αυτό, τουλάχιστον, είναι αυτονόητο σε πολλές εταιρείες, όχι σε όλες. Εκτός αυτού, αν πρόκειται για desktops δεν έχουν κανένα λόγο να πάνε σε arm. Αν χρησιμοποιούν laptops συνέχεια, τότε λυπάμαι τους εργαζόμενους, που αναγκάζονται να σκύβουν πάνω από μία οθόνη πχ 16", 8-10 ώρες την ημέρα... Όλοι για φυσικοθεραπείες από αυχενικά και μέσες κάθε λίγους μήνες...  

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φίλος ειπε ξεκάθαρα ότι το office στο mac ειναι τραγικό, δεν είπε ότι δεν υπάρχει

και όντως είναι half-baked

το οποίο επιβεβαιώνω τουλάχιστον στο Onenote που δεν έχει real-time search και ουσιαστικά το κάνει μη λειτουργικό + πόσα άλλα του λείπουν

Τα Windows είναι τα airbus των υπολογιστών, εννοείται ότι λόγω πολυπλοκότητας θα έχουν προβλήματα

Τα mac είναι ομορφούλικα cessna που υποστηρίζουν μετρημένα hardware. Nice to have αν τα προτιμάς ή για να "παριστανεις τον επαγγελματια" σε ανίδεους. Ο επαγγελματισμός και η δουλεια ειναι παντελώς brand-agnostic εκτός φυσικά αν η δουλειά σου έχει να κανει με proprietary τεχνολογίες.

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, somt είπε

Ο φίλος ειπε ξεκάθαρα ότι το office στο mac ειναι τραγικό, δεν είπε ότι δεν υπάρχει

και όντως είναι half-baked

το οποίο επιβεβαιώνω τουλάχιστον στο Onenote που δεν έχει real-time search και ουσιαστικά το κάνει μη λειτουργικό + πόσα άλλα του λείπουν

Τα Windows είναι τα airbus των υπολογιστών, εννοείται ότι λόγω πολυπλοκότητας θα έχουν προβλήματα

Τα mac είναι ομορφούλικα cessna που υποστηρίζουν μετρημένα hardware. Nice to have αν τα προτιμάς ή για να "παριστανεις τον επαγγελματια" σε ανίδεους. Ο επαγγελματισμός και η δουλεια ειναι παντελώς brand-agnostic εκτός φυσικά αν η δουλειά σου έχει να κανει με proprietary τεχνολογίες.

Ο φίλος έκανε λάθος. Η βασική παραγωγικότητα δεν είναι το Office. Είναι ανάλογη με το είδος της εργασίας. 

Αν και έχω γράψει ατελείωτα κείμενα, λόγω σπουδών και δουλειάς, θα σου πω ότι το Word, Excel και Powerpoint λειτουργούν άριστα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Δεν είναι half-baked, όπως αναφέρεις, απλά κάποιες πιο καινούριες λειτουργίες μπορεί και να μην υπάρχουν ακόμα. Πχ στο excel οι λειτουργίες Power Pivot και Power Query δεν υπάρχουν. Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου, παρότι λογιστής που δουλεύω πολύ στο excel.  με ενδιαφέρουν όλες οι άλλες βασικές λειτουργίες επεξεργασίας δεδομένων είναι διαθέσιμες, που είναι διαθέσιμες. Το onenote, οι χρήστες των Mac δεν το εγκαθιστούν καν. Υπάρχει αντίστοιχο από την Apple με συγχρονισμό σε όλες τις συσκευές της.

Υπάρχει και η λύση των office 365 που όσοι είναι επαγγελματίες τους βολεύει καλύτερα, αφού δουλεύει ανεξαρτήτως OS και είναι πάντα ενημερωμένο στην τελαυταία έκδοση. Παρόλα αυτά ξαναλέω: ποιος θα πληρώσει τόσα χρήματα για να δουλεύει Office; Το άρθρο αναφέρει υπολογιστή που κοστίζει 2500€. Γι αυτόν μιλάμε.

Η τελευταία φράση είναι καθαρά δική σου εκτίμηση, χωρίς κάποια τεκμηρίωση και εντελώς λάθος κατά τη γνώμη μου. Δε δίνεις τόσα χρήματα για μόστρα. 

Παρόλα αυτά θα θέσω κάποια ερωτήματα. Ποιος φταίει: αυτός που το παίρνει για μόστρα ή εσύ που πιστεύεις ότι κάνουν μόστρα; Αν δεν το πίστευες εσύ ότι κάνει μόστρα δε θα λύνονταν το πρόβλημα; Άρα το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι το θεωρούν μόστρα και γι αυτό κάποιοι θα το πάρουν για μόστρα.

Αν θέλεις να προγραμματίσεις σε swift τί θα πάρεις; Αν θέλεις να επεξεργάζεσαι βίντεο/μουσική εν κινήσει, τί θα πάρεις; Μπορώ να σκεφτώ πολλές ακόμα περιπτώσεις που τα Mac είναι αν όχι η καλύτερη, μία από τις κορυφαίες επιλογές. Δεν το αγοράζουν για μόστρα όπως γράφεις. Αυτή είναι μία πολύ επιπόλαια και λάθος εικόνα.

Τέλος, δεν είναι "ομορφούλικα", είναι ποιοτικά και φαίνονται. Κορυφαία ποιότητα κατασκευής και κορυφαίο hardware. Δεν είναι τυχαίο που σε πολλά reviews λαπτοπ τα χρησιμοποιούν σαν μέτρο σύγκρισης. Πχ "το Χ λάπτοπ που παρουσιάζουμε έχει ποιότητα παρόμοια με αυτή των Mac" ή "ο ήχος του πλησιάζει αυτόν των Mac"...

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...