Προς το περιεχόμενο

Η Samsung προχωρά σε εκτεταμένες περικοπές προσωπικού παγκοσμίως


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, koutsis said:

Κυκλοφόρησε PS5 pro στα 800 ευρώ χωρίς καν blue ray drive!

Και τι καλύτερο έχει από το απλό?

Και μην πεις μόνο την λέξη προ γιατί αυτό πιστεύω ότι θα είναι η αλλαγή αλλα όλο και κάτι ακομα θα έκαναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, kinitos said:

Και τι καλύτερο έχει από το απλό?

Και μην πεις μόνο την λέξη προ γιατί αυτό πιστεύω ότι θα είναι η αλλαγή αλλα όλο και κάτι ακομα θα έκαναν

Off-topic: Υποτίθεται καλύτερη GPU (χωρίς βελτίωση της CPU, bottleneck issue incoming), καλύτερο Ray tracing (που πάει πακέτο με την καλύτερη GPU) και AI Upscaling (που επειδή είμαι κακός άνθρωπος, θα πω ότι θα μπορούσε να το πάρει και το απλό PS5). 
Πρακτικά μπαίνει στα λημέρια του PC, κάνοντας όμως τα πάντα χειρότερα από ένα PC.

On-topic: Επειδή οι επενδυτές χαϊδεύονται όταν ακούν ΑΙ, και νομίζουν ότι είναι εργαζόμενος, και όχι εργαλείο, θα δούμε πολλές ομορφιές στο μέλλον. 
Απόλυση εργαζομένων και αντικατάσταση με ΑΙ, όπως το βλέπω θα δούμε πολλά προϊόντα που θα έχουν τα χάλια τους τα μαύρα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kgkaudi είπε

Off-topic: Υποτίθεται καλύτερη GPU (χωρίς βελτίωση της CPU, bottleneck issue incoming), καλύτερο Ray tracing (που πάει πακέτο με την καλύτερη GPU) και AI Upscaling (που επειδή είμαι κακός άνθρωπος, θα πω ότι θα μπορούσε να το πάρει και το απλό PS5). 
Πρακτικά μπαίνει στα λημέρια του PC, κάνοντας όμως τα πάντα χειρότερα από ένα PC.

On-topic: Επειδή οι επενδυτές χαϊδεύονται όταν ακούν ΑΙ, και νομίζουν ότι είναι εργαζόμενος, και όχι εργαλείο, θα δούμε πολλές ομορφιές στο μέλλον. 
Απόλυση εργαζομένων και αντικατάσταση με ΑΙ, όπως το βλέπω θα δούμε πολλά προϊόντα που θα έχουν τα χάλια τους τα μαύρα.

Να είσαι σίγουρος ότι εμείς  θα προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα και όχι το ανάποδο . Σε μεταβατική περίοδο είμαστε και ΘΑ προσαρμοστούμε . Αυτοί θα συνεχίσουν απτόητοι 

Επεξ/σία από ea6gka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλες τις μεγάλες εταιρείες αυτό γίνεται. Πτώση κερδών και τζίρου, απολύσεις και περικοπές, αύξηση κερδών και τζίρου, προσλήψεις προσωπικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Eloy said:

"...και έως 30% του διοικητικού προσωπικού"...

Πανηγύριζαν όλοι για την ΑΙ...

αυτοι και πριν αχρηστοι ηταν οι μισοι.δεν φταιει η τεχνητη νοημοσυνη.  σε καθε εταιρεια βλεπεις ποιος πολλους managers απο υπαλληλους.

τι εισαι εσυ? manager .

σε ποιο τμημα? το δικο μου.

ποσα ατομα τμημα?μονο εγω. 

😛

και οι μισοι βυσματα και συγγενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Eloy said:

"...και έως 30% του διοικητικού προσωπικού"...

Πανηγύριζαν όλοι για την ΑΙ...

Εδώ φαίνεται πόσο άχρηστοι είναι κάτι middle managers του κ@λου, τους οποίους τους αντικαθιστά ενας glorified search algorithm. Είχε φανεί άλλωστε και από την περίοδο της πανδημίας ότι πληρώνονται τζάμπα, και ότι οι μηχανικοί, μια χαρά μπορούν να τα βρουν και να συντονιστούν μεταξύ τους, δουλεύοντας από οπουδήποτε, και χωρίς να χρειάζονται 3ωρα meeting κάθε μέρα.

Spoiler

Δεν μιλάω για τους καλούς PM, που ξέρουν τι τους γίνεται και βοηθούν την ομάδα να πάει μπροστά, αλλά για αυτούς που καταλάθος βρέθηκαν στη θέση που είναι, χωρίς γνώσεις και προϋπηρεσία.

Νομίζω πως όλοι, έχουμε συναντήσει τουλάχιστον έναν τέτοιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...