Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός σκληρός δίσκος 2.5 με sata controller


bebis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμητες. Ψάχνω για αγορά εναν εξωτερικό σκληρο δίσκο 2.5 με sata controller ώστε αν πάθει κάτι ο controller να μπορώ να τον βάλω σε άλλο κουτί. Έχω διαβάσει και βλέπω ότι πολλοί εσωτερικοί έχουν τον νέο τύπο controller κολλημένο στο δίσκο. Αν πάθει κάτι μπορώ να αλλάξω αυτού του είδους το controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατί δεν αγοράζεις όποιον sata δίσκο θέλεις + μια εξωτερική θήκη USB 3.0 να τον βάλεις μέσα?

-Θαρρώ έτσι θα έχεις και μεγαλύτερη εργοστασιακη εγγύηση στον δίσκο-

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκέφτηκα αλλα για 4tb που ψαχνω η αντε 2 tb βγαινει η τιμη που πιο πανω. Γνωριζετε μηπως αν παθει ο controller που ειναι κολλημενος στο δισκο αν μπορει να αλλαχτεί γιατι δεν βρισκω κατι οσο ψαχνω. το θεμα δεν ειναι δηλαδη αν παθει κατι ο δισκος που εκει δεν μπορεις συνηθως να κανεις κατι αλλα επισκευαζεται η ο controller που εχει η θηκη οποτε εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, bebis4 said:

το σκέφτηκα αλλα για 4tb που ψαχνω η αντε 2 tb βγαινει η τιμη που πιο πανω. Γνωριζετε μηπως αν παθει ο controller που ειναι κολλημενος στο δισκο αν μπορει να αλλαχτεί γιατι δεν βρισκω κατι οσο ψαχνω. το θεμα δεν ειναι δηλαδη αν παθει κατι ο δισκος που εκει δεν μπορεις συνηθως να κανεις κατι αλλα επισκευαζεται η ο controller που εχει η θηκη οποτε εισαι οκ.

Εαν το παραπανω ειναι 100% ζητουμενο θα πας στην λυση που σου προτεινα.(Και εγω το προτιμω γενικα)

Εαν απο την αλλη θελεις να γλιτωσεις χρηματα ψαξε στο youtube τον δισκο που θελεις να παρεις να παρεις να δεις εαν ειναι κολλημενη η πλακετα πανω στον δισκο η οχι.

ΟΜΩΣ ακομα και να δεις βιντεο δεν ειναι 100% σιγουρο οτι αυτος που θα παραλαβεις οτι θα εχει ξεχωριστη πλακετα γιατι παρολο που μπορει να ειναι φαινομενικα το ιδιο μοντελο μπορει να εχει αλλαξει το revision και να εχει κολλημενη πλακετα.

Spoiler

Εαν πας στην λυση ξεχωριστα δισκου + θηκη τσεκαρε παχος γιατι οι 4tb/5tb  ειναι σιγουρα πιο "παχιοι" γιατι εχουν περισσοτερα platter μεσα και ισως να μην χωρεσουν σωστα σε random θηκη.

Y.Γ Εαν μου ηταν αρκετα τα 2tb και -ειδικα εαν τον μετεφερα συχνα- θα πηγαινα σε καποιον ssd 2tb + θηκη. Και αυτο οχι τοσο για την ταχυτητα(που και το ~x4 φορες δεν ειναι καθολου ασχημο) αλλα επειδη δεν θα χαλασει σε μια ενδεχομενη πτωση/ατσουμπαλο αφημα στο γραφειο/της τσαντας στο πατωμα κοκ(αν ειναι στο ρευμα δε ακομα και σε μετακινηση 15cm πιο διπλα μπορουν να την ακουσουν)

Spoiler

Πριν ~2 βδομαδες "χαλασα" 3 2,5αρηδες(2tb στο συνολο) επειδη απλα με ειχαν πιασει να νευρα μου και εκλεισα αποτομα το συρταρι που τους ειχα μεσα(συνηθως τους ειχα μεσα σε "bubblewrap", αλλα εστειλα ενα δεμα κατι φακους και στα γρηγορα  το πηρα απο εκει για να "προστατευσω" το δεμα και μετα δεν το αντικατεστησα)

Δεν με πολυενοιαξε γιατι ουτως η αλλως εχω σταματησει να τους χρησιμοποιω για μεταφορες αρχειων και ηταν κενοι και απλα τους ειχα "να βρισκοντε" αλλα και παλι.

Και δεν ειναι οι πρωτοι που μου χαλανε παρολο που γενικα το εχω στο νου μου να προσεχω τους μηχανικους

(Ο πρωτος το 2004 500gb που κοστιζε και ενα σκασμο χρηματα τοτε-επεσε απο το tower στο γραφειο, εκτος ρευματος-)

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...