Προς το περιεχόμενο

Κατάλληλες οθόνες για επεξεργασία εικόνας/βίντεο.


dum83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

Όσοι ασχολείστε με επεξεργασία εικόνας/βίντεο έχετε αγοράσει κάποιο συγκεκριμένο monitor ή έχετε προχωρήσει σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις ώστε να βλέπετε σωστά τα χρώματα;
Έχετε να προτείνετε κάποιο monitor σε περίπτωση που προχωρήσω σε αγορά καινούριου ή μήπως ξέρετε κάποιο τρόπο να κάνω το σωστό καλιμπράρισμα;

Ευχαριστώ.

(η φώτο είναι ενδεικτική)

The 4 Best Monitors For Photo Editing - Summer 2024: Reviews - RTINGS.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις τελευταίες δεκαετίες (έρε πως περβάν τα χρόνια) χρησιμοποιώ Dell τη σειρά Ultrasharp και είαμι αρκετά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και το κόστος. Έρχεται καλιμπραρισμένη με πολύ καλή ακρίβεια χρώματος και επιπλέον ένα USB hub στο οποίο κουμπώνεις πολλές συσκευές. Στα νεότερα μοντέλα δε, έχει και USB C όπου συνδεέις laptop με ένα καλώδιο που φορτίζει μοιράζεται συσκευές κτλ. Δεν είναι πάμφθηνη λύση αλλά δεν πας και στα 1000+ που κοστίζουν οι επαγγελματικές οθόνες. Τώρα επείφή κι εγώ ψάχνω αξίζει ίσως να ρίξεις μια ματιά σε αντίστοιχες BenQ και LG (Ultrafine), αλλά όπως διάβασα κάπου η BenQ μη έχοντας αντιπροσωπία στην Ελλάδα επίσημα δεν θα την επέλεγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2024 στις 12:22 ΜΜ, artisan3 είπε

Εγώ τις τελευταίες δεκαετίες (έρε πως περβάν τα χρόνια) χρησιμοποιώ Dell τη σειρά Ultrasharp και είαμι αρκετά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και το κόστος. Έρχεται καλιμπραρισμένη με πολύ καλή ακρίβεια χρώματος και επιπλέον ένα USB hub στο οποίο κουμπώνεις πολλές συσκευές. Στα νεότερα μοντέλα δε, έχει και USB C όπου συνδεέις laptop με ένα καλώδιο που φορτίζει μοιράζεται συσκευές κτλ. Δεν είναι πάμφθηνη λύση αλλά δεν πας και στα 1000+ που κοστίζουν οι επαγγελματικές οθόνες. Τώρα επείφή κι εγώ ψάχνω αξίζει ίσως να ρίξεις μια ματιά σε αντίστοιχες BenQ και LG (Ultrafine), αλλά όπως διάβασα κάπου η BenQ μη έχοντας αντιπροσωπία στην Ελλάδα επίσημα δεν θα την επέλεγα. 

Τελικά πήγα σε 2 Dell S2722QC.
Κατέβασα κι ένα patchάκι από rtings για καλιμπράρισμα αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω με έναν σωστό τρόπο. Ξέρεις κάποιο site που να παρέχει βιντεάκια ή κάτι άλλο που τεστάρει αν έγινε σωστά το καλιμπράρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...