Προς το περιεχόμενο

To καλοκαίρι του 2024 υπήρξε το θερμότερο στην ιστορία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zus είπε

Πως σκατά ένα θέμα για τις αντικειμενικά υψηλότατες θερμοκρασίες που βιώσαμε φέτος το καλοκαίρι έγινε πόλος έλξης για κάθε λογής flat earthers;

Και πόσο λάθος έχει πάει το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ώστε να αγνοούμε βασικές επιστημονικές αρχές και πόσο λάθος το πολιτικό σύστημα που επέτρεψε να σέρνεται όλη αυτή η παραφιλολογία και η συνομωσιολογία;

Επί μνημονίων γίναμε όλοι οικονομολόγοι και εργατολόγοι

Επί covid γίναμε όλοι γιατροί

Επί καύσωνα γίναμε όλοι μετεωρολόγοι

Στις πυρκαγιές γίναμε όλοι πυροσβέστες

Στην εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία διεθνείς αναλυτές και πολεμικοί ανταποκριτές

Όταν παίζει η ομάδα μας είμαστε όλοι παιχταράδες και έχουμε άρτια γνώση των διαιτητικών κανόνων

Τελικά το internet και δη τα social media άλλαξαν τον κόσμο, όπως υποσχόντουσαν. Προς το χειρότερο.

PS Στο θέμα μας, ο τίτλος λέει το θερμότερο καλοκαίρι στην ιστορία. Κάθε ιστορία ξεκινάει από την καταγραφή της. Αν δεν υπάρχει καταγραφή, δεν είναι ιστορία. Συνεπώς το θερμότερο καλοκαίρι που έχει καταγραφεί ποτέ, όχι το θερμότερο καλοκαίρι που βίωσε ποτέ η γη. Έχει περάσει και ηφαιστειακά καλοκαίρια ο πλανήτης, λίγη λογική.

Δυστυχώς η υπερπληροφόρηση των τελευταίων δεκαετιών δημιούργησε μία νέα χειρότερη κατηγορία από τους γνωστούς "βλάκες" : Τους ηλίθιους με "άποψη"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Upogeios είπε

Μαθηματικα ειναι, δεν εχουν αποψη, βαζεις τα νουμερακια απο τη μια και βγαινουν τα αποτελεσματα απο την αλλη

Ναι αλλα στα μαθηματικα υπαρχουν και οι φανταστικοι αριθμοι 🥴

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι αλλα στα μαθηματικα υπαρχουν και οι φανταστικοι αριθμοι 🥴

Υπάρχουν και οι "φανταστικοί φίλοι" που εμφανίζονται συνήθως στο ηλικιακό εύρος μεταξύ 4-8 και οι περισσότεροι θεωρώ τους ξεπερνούν, βέβαια κάποιους τους λείπουν και αργότερα στην ενήλικη ζωή τους, οπότε μπορεί να χρησιμοποιούν πχ παραισθησιογόνα για να συνεχίζουν να τους "βλέπουν", δεν κρίνω ζωή τους! 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι μαθημενος σε τετοιες θερμοκρασιες καθε καλοκαιρι να πω οτι κατι παρομοιο ειχαμε βιωσει και το 2012 με τρομερη ανομβρια με την ελια να βγαινει η περισσοτερη λαδι δεν υπηρχε νερο ουτε για δειγμα οι γεωτρησεις στον πατο και καυσωνες συνεχομενους. 

Φετος ειχαμε συνεχομενα 38αρια υπο σκια στον ηλιο φανταστειτε να πηγαινετε δουλεια 6 και απο τις 7 μεχρι τις 2 να βαραει 70αρια υπο ηλιο ολη μερα. Μιλαμε για κατι ανυποφορο αλλα οταν ειναι η δουλεια σου δεν μπορεις να κανεις αλλιως. 

Φετος ηταν η πρωτη χρονια που γεωτρησεις κοντα στη θαλασσα που εβγαζαν 50 100 κυβικα αρχισαν να βγαζουν νερο θαλασσης το οποιο ειναι αχρηστο για τα δεντρα. Και γεωτρησεις που ειχαμε απο 15 κυβικα πατωσαν στα 5 με το ρευμα να βαραει 2000 ευρω καθε μηνα η καθε γεωτρηση για να μπορεσουμε να κρατησουμε τα δεντρα και τις ελιες ζωντανα. 

Οποτε ναι ηταν ενα απο τα πιο ζεστα καλοκαιρια που εχω βιωσει εγω στα 34 μου αλλα και πριν 12 χρονια ειχα βιωσει κατι αναλογο οπως και ολοι οι αγροτες σε ολη την Ελλαδα. Αν δεν κανει χιονια το χειμωνα δεν θα δουμε ασπρη μερα. Τα εφημερα νερα απλα πανε ολα θαλασσα δεν προλαβαινουν να εμπλουτισουν τα υπογεια υδατα. Αν δεν αλλαξει το κλιμα να παμε σε εποχες προ 2010 τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

οτι κατι παρομοιο ειχαμε βιωσει και το 2012

Παλι, μπορει η χωρα να εχει πλησιασει σε κατι παρομοιο, αλλα το τοπικ αναφερεται στο παγκοσμιο φαινομενο

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Φετος ηταν η πρωτη χρονια που γεωτρησεις κοντα στη θαλασσα που εβγαζαν 50 100 κυβικα αρχισαν να βγαζουν νερο θαλασσης το οποιο ειναι αχρηστο για τα δεντρα. Και γεωτρησεις που ειχαμε απο 15 κυβικα πατωσαν στα 5 με το ρευμα να βαραει 2000 ευρω καθε μηνα η καθε γεωτρηση για να μπορεσουμε να κρατησουμε τα δεντρα και τις ελιες ζωντανα. 

Αρα τελικα ηταν ή δεν ηταν το πιο ζεστο καλοκαιρι? Ασχετως αν ειναι ενα απο τα πιο ζεστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Παλι, μπορει η χωρα να εχει πλησιασει σε κατι παρομοιο, αλλα το τοπικ αναφερεται στο παγκοσμιο φαινομενο

Αρα τελικα ηταν ή δεν ηταν το πιο ζεστο καλοκαιρι? Ασχετως αν ειναι ενα απο τα πιο ζεστα

Ηταν το συνεχομενα πιο ζεστο καλοκαιρι στην Ελλαδα για εξω δεν ξερω. Δηλαδη ειχαμε 38αρια επι 20 μερες και παραπανω αυτο μας ρημαξε Το 2012 ειχαμε τρελη ανομβρια και πιασαμε και 42αρια αλλα ηταν λιγες οι μερες δηλαδη εκανε λιβα 2-3 μερες μετα επεφτε 34 35 βαθμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MikeKata said:

Κάπου εδώ, να σημειώσουμε ότι αύξηση της θερμοκρασίας δε σημαίνει μόνο ερημοποίηση σε κάποιες περιοχές. Σημαίνει και αύξηση κατακρημνίσεων σε άλλες διότι αυξημένη θερμοκρασία=επιτάχυνση εξάτμισης+αυξημένη ικανότητα κατακράτησης υδρατμών στην ατμόσφαιρα=περισσότερο νερό στην ατμόσφαιρα. Επομένως πιο έντονες κατακρημνίσεις.

1. Climate change impact on flood and extreme precipitation increases with water availability

2. How does climate change affect precipitation?

Ναι, οκ. Να το σημειωσουμε.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, apostolis81 said:

Ενδιαφέρον αυτό που έστειλες θα του ρίξω μια ματιά,  ο δεύτερος και τρίτος σύνδεσμος δεν ανοίγουν όμως για δες το

Αν δεις το πρωτο γραφημα. Μπορεις να δεις το μοτιβο (για 800.000 χρονια) του πεφτει το co2 αυξανεται ο ογκος των παγων, ξεκινανε να λιωνουν οι παγοι και αυξανεται το co2. Οπως επισης οταν ξεκινανε να λιωνουν οι παγοι αυτο γινετε πολυ γρηγορα. Εμεις συμφωνα με το γραφημα ειμαστε στο 0 year, λιγοι παγοι, υψηλο co2. 
image.png.2c0f33158431e699e828cab55414396e.png

 


Η προσωπικη μου αποψη, η οποια τονιζω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ,  ειναι πως κλιματικη αλλαγη υπαρχει αλλα τα σεναρια του να την αντιστρεψουμε ή καθυστερησουμε με στροφη στην "πρασινη" ενεργεια ειναι μαρκετινγκ. Τα μονα ρεαλιστικα σεναρια κατα την δικη μου ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αποψη ειναι να βρουμε τροπους να προσαρμοστουμε για αυτο που ειναι ηδη εδω και επισης για αυτο που ερχετε. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, punky είπε

Φαίνεται πως για 3η και όπως λες τελευταία φορά, αποτυγχάνεις να απαντήσεις σε μια απλή απορία μου.

Απορία εξέφρασα, σχετικά με την επάρκεια του δείγματος, δεν είπα πως δεν το δέχομαι. Διακρίνως μια δυσκολία στην κατανόηση κειμένου.

Αν θυμάμαι καλά από το σχολείο, για την ηλικία της γης η εκτίμηση στηρίζεται στη μέθοδο του carbon dating.
Αν πράγματι θυμάμαι σωστά, η ίδια μέθοδος χρησιμοποιείται και για την κλιματική αλλαγή;
Αν ναι, μου αρκεί ως απάντηση. Αν όχι, πως ακριβώς η αποδοχή μου για το ένα πρέπει να συνεπάγεται και αποδοχή για το άλλο θέμα;

Να δεχτώ πως η συντριπτική πλειονότητα της επιστημονικής κοινότητας έχει πειστεί για το ανθρωπογενές της κλιματικής αλλαγής. Πληρωμένα συμφέροντα πάντως  μπορεί να είναι η απάντηση για κάθε στρατόπεδο, δεν αρκεί αυτό ως εξήγηση.
Σε κάθε περίπτωση το θέμα μου δεν είναι αν είναι ανθρωπογενής γιατί ευθαρσώς λέω πως δεν γνωρίζω αλλά είμαι πρόθυμος να το αποδεχτώ. Το θέμα μου είναι πως σε ένα ζήτημα υπαρξιακής φύσης για την ανθρωπότητα που θα οδηγήσει σε δραστικές αλλαγές στο ο βιοτικό της επίπεδο επί το χείρον, το να αγνοεί κανείς την αναγκαιότητα του διαλόγου ή να κάνει δίκη προθέσεων είναι ατελέσφορο και θα οδηγήσει σε κοινωνικές εκρήξεις χειραγωγούμενες από συμφέροντα.

οκ, εδω ειναι η υστερη απαντηση... 

Ανηκω στην κατηγορια αυτη, που μπορει να πει ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Επισης εχοντας πληρη επιγνωση των γνωσεων μου, ξερω καλα τι γνωριζω και πολυ καλυτερα τι ΔΕΝ γνωριζω, οποτε ακομα και αν κατι ειχα στο μυαλο μου, σαν απαντηση, δεν θα τολμουσα να το θεσω σαν εξηγηση επιστημονικης ερευνας, στο πεδιο της δουλειας μου, μπορω να κανω μαθηματα και υποθεσεις, να βγαλω συμπερασματα κτλ κτλ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Αν δεις το πρωτο γραφημα. Μπορεις να δεις το μοτιβο (για 800.000 χρονια) του πεφτει το co2 αυξανεται ο ογκος των παγων, ξεκινανε να λιωνουν οι παγοι και αυξανεται το co2. Οπως επισης οταν ξεκινανε να λιωνουν οι παγοι αυτο γινετε πολυ γρηγορα. Εμεις συμφωνα με το γραφημα ειμαστε στο 0 year, λιγοι παγοι, υψηλο co2. 
image.png.2c0f33158431e699e828cab55414396e.png

 


Η προσωπικη μου αποψη, η οποια τονιζω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ,  ειναι πως κλιματικη αλλαγη υπαρχει αλλα τα σεναρια του να την αντιστρεψουμε ή καθυστερησουμε με στροφη στην "πρασινη" ενεργεια ειναι μαρκετινγκ. Τα μονα ρεαλιστικα σεναρια κατα την δικη μου ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αποψη ειναι να βρουμε τροπους να προσαρμοστουμε για αυτο που ειναι ηδη εδω και επισης για αυτο που ερχετε. 
 

Ότι και πολιτικές να ακολουθήσουν από την στιγμή που η Ασία δεν ακολουθεί και αναφέρομαι κυρίως σε Κίνα και Ινδία είναι ουτοπίες.  Δεν είμαι και σίγουρος ότι μπορούν ή θέλουν να ανατρέψουν το οτιδήποτε αφορά το κλίμα οι δυτικές χώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, dbrillis said:

Αν δεις το πρωτο γραφημα. Μπορεις να δεις το μοτιβο (για 800.000 χρονια) του πεφτει το co2 αυξανεται ο ογκος των παγων, ξεκινανε να λιωνουν οι παγοι και αυξανεται το co2. Οπως επισης οταν ξεκινανε να λιωνουν οι παγοι αυτο γινετε πολυ γρηγορα. Εμεις συμφωνα με το γραφημα ειμαστε στο 0 year, λιγοι παγοι, υψηλο co2. 
image.png.2c0f33158431e699e828cab55414396e.png

 


Η προσωπικη μου αποψη, η οποια τονιζω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ,  ειναι πως κλιματικη αλλαγη υπαρχει αλλα τα σεναρια του να την αντιστρεψουμε ή καθυστερησουμε με στροφη στην "πρασινη" ενεργεια ειναι μαρκετινγκ. Τα μονα ρεαλιστικα σεναρια κατα την δικη μου ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αποψη ειναι να βρουμε τροπους να προσαρμοστουμε για αυτο που ειναι ηδη εδω και επισης για αυτο που ερχετε. 
 

Υπάρχει κάτι που δεν είδες στο διάγραμμα και σε οδηγεί στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι "τα σεναρια του να την αντιστρεψουμε ή καθυστερησουμε με στροφη στην "πρασινη" ενεργεια ειναι μαρκετινγκ".

Στα δεξιά, η κλίμακα του CO2 φθάνει ως τα 280ppm maximum. Αυτό συμβαίνει γιατί η μελέτη πραγματεύεται παλαιοκλιματικά δεδομένα και με αυτά ασχολείται το μοντέλο. Αυτό που βλέπεις ως "0" και το ερμηνεύεις ως "σήμερα" δεν είναι "σήμερα=2024". Είναι "σήμερα=προβιομηχανική εποχή". Έχει να κάνει με την ανάλυση (temporal resolution) του γραφήματος.

Το 2024 έχουμε ξεφύγει από το φυσικό κύκλο που βλέπεις με το "υψηλό" CO2 των 280 ppm και είμαστε σε ανθρωπογενές 426 ppm.

Αυτό παλεύουμε. Να το ρίξουμε στα "φυσικά" επίπεδα που βλέπεις στο διάγραμμα. Αυτό δεν είναι marketing. Είναι ο ορισμός της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής.

Το σωστό γράφημα για το CO2 τα τελευταία 800.000 χρόνια είναι αυτό (ανεστραμμένο σε σχέση με το δικό σου)

spacer.png

Βλέπεις τις ομοιότητες και τη σημαντική διαφορά σε σχέση με το γράφημα που πόσταρες;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, MikeKata said:

Υπάρχει κάτι που δεν είδες στο διάγραμμα και σε οδηγεί στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι "τα σεναρια του να την αντιστρεψουμε ή καθυστερησουμε με στροφη στην "πρασινη" ενεργεια ειναι μαρκετινγκ".

Στα δεξιά, η κλίμακα του CO2 φθάνει ως τα 280ppm maximum. Αυτό συμβαίνει γιατί η μελέτη πραγματεύεται παλαιοκλιματικά δεδομένα και με αυτά ασχολείται το μοντέλο. Αυτό που βλέπεις ως "0" και το ερμηνεύεις ως "σήμερα" δεν είναι "σήμερα=2024". Είναι "σήμερα=προβιομηχανική εποχή". Έχει να κάνει με την ανάλυση (temporal resolution) του γραφήματος.

Το 2024 έχουμε ξεφύγει από το φυσικό κύκλο που βλέπεις με το "υψηλό" CO2 των 280 ppm και είμαστε σε ανθρωπογενές 426 ppm.

Αυτό παλεύουμε. Να το ρίξουμε στα "φυσικά" επίπεδα που βλέπεις στο διάγραμμα. Αυτό δεν είναι marketing. Είναι ο ορισμός της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής.

Το σωστό γράφημα για το CO2 τα τελευταία 800.000 χρόνια είναι αυτό (ανεστραμμένο σε σχέση με το δικό σου)

spacer.png

Βλέπεις τις ομοιότητες και τη σημαντική διαφορά σε σχέση με το γράφημα που πόσταρες;

Να συμφωνησουμε οτι αυτο το γραφημα εχει πιο ακριβεις μετρησεις οσο πλησιαζει στο 0 απο οτι οι εκτιμωμενοι μεσοι οροι που εχουμε για τα προηγουμενα 799856 χρονια (υποθετοντας οτι μετραμε με ακριβεια απο το 1880);

Το κοκκινο κομματι "Modern Instrumental Data" σιγουρα ειναι με πιο μεγαλη ακριβεια. Το πιο προσφατο κομματι απο το "Ice Core Data" λιγο πριν το κοκκινο, πως μπορει να ειναι ακριβες; Ρωταω γιατι βλεπω οτι οι παγοι εχουν αρχισει να μειωνονται πολυ πριν το 0 στο γραφημα σου και μαλιστα μειωνονται σχεδον κατακορυφα στο αλλο γραφημα που εχει το link που εγω μοιραστηκα. 

Μετραει η μεθοδος με το ice core data με την ιδια ακριβεια σε περιοδο που λιωνουν οι παγοι και σε προσφατη σχετικα περιοδο, οσο και για 45000 χρονια πριν;
'Η οσο πιο παλια παμε, τοσο πιο μεσος ορος ειναι οι μετρησεις;

'Η περνουμε τις μετρησεις ως απολυτη αληθεια και πρεπει να χτισουμε τις υποθεσεις πανω τους;

Και για να ξεκαθαρισω την θεση μου στους ειδικους. Εγω δεν ξερω, απλα ρωταω.

Επεξ/σία από dbrillis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dbrillis said:

Ρωταω γιατι βλεπω οτι οι παγοι εχουν αρχισει να μειωνονται πολυ πριν το 0 στο γραφημα σου

Αρχικά, το γράφημα που σου έστειλα εγώ δεν έχει πάγους. Είναι μόνο CO2. Δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα (πάγους-CO2) από διαφορετικά γραφήματα. Μπορείς, όμως, να συγκρίνεις ίδια πράγματα (CO2) από διαφορετικά γραφήματα. Εκεί βλέπεις ότι τα γραφήματα έχουν διαφορετική αφετηρία διότι έχουν διαφορετικό σκοπό. Διορθώνεις που διορθώνεις, λοιπόν, για τη μετατόπιση αυτή, άμα προσπαθήσεις να βάλεις και τον πάγο μέσα, θα γίνει γαϊτανάκι.

Αν διάβασα καλά στο paper που έστειλες (το βλέπω στο πόδι γιατί είμαι έξω), έχει timestep 100 ετών στην καλύτερη. Το γράφημα που σου έστειλα, στη σημερινή ημέρα έχει πολύ μικρότερο, όπως βλέπεις. Ιδού και η διαφορά που αναρωτιέσαι. Επαναλαμβάνω. Το γράφημα που έστειλες δεν ενδιαφέρεται για ακρίβεια σημερα (τελευταία 100 χρόνια), αλλά για σχετική ακρίβεια έως την προβιομηχανική εποχή. Το γράφημα που σου έστειλα εγώ συμπεριλαμβάνει και το σήμερα. Δεν είναι δηλαδή "ice core data με διαφορετική μέθοδο/ακρίβεια". Είναι διαφορετικές περίοδοι/temporal resolutions ενδιαφέροντος διότι τα δεδομένα επεξεργάστηκαν για διαφορετικό σκοπό. Ανάλογα με την εφαρμογή επικεντρωνόμαστε σε διαφορετικά πράγματα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dbrillis είπε

'Η περνουμε τις μετρησεις ως απολυτη αληθεια και πρεπει να χτισουμε τις υποθεσεις πανω τους;

Και για να ξεκαθαρισω την θεση μου στους ειδικους. Εγω δεν ξερω, απλα ρωταω.

Αυτοί που αποκαλείς ''ειδικούς'' τα επίσημα στοιχεία αναμεταδίδουν δεν προβληματίζονται για κατι άλλο (και φυσικά δεν κάνουν καμία προσωπική ενέργεια επι του πρακτέου γι'αυτο) και ίσως να αυτοεκπληρώνονται πίσω απο ένα πληκτρολόγιο, οπότε κατ'εμε τσάμπα προσπαθείς να κάνεις διάλογο.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...