Προς το περιεχόμενο

To καλοκαίρι του 2024 υπήρξε το θερμότερο στην ιστορία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, suffocater είπε

H πιο κοινή παρανόηση είναι οτι οφείλουμε να σεβόμαστε όλες τις απόψεις.
Όχι.
Το δικαίωμα να υπάρχει διαφορετική άποψη σεβόμαστε. Αν η άποψη είναι αβάσιμη και ανυπόστατη, δεν υπάρχει κανένας λόγος για κανένα σεβασμό προς αυτήν την άποψη.

Συμφωνώ σε αυτό που λες όταν κάποιος έχει μια άποψη πάγια και αβασιμη. Κανεις δεν επιβάλλει σε κάποιον να σεβαστεί μια άποψη.  Όταν όμως κάποιος γίνεται εμμονικος με λυσσαλεες προσπάθειες να πείσει εκεί είμαι αντίθετος ακόμα και αν έχει δίκιο. Με την τοξικότητα δεν νομίζω ότι υπάρχει κέρδος για κανέναν ίσια ισα υποδηλώνει το επίπεδο παιδείας.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα (άλλη ειδίκευση έχω) και ούτε αρνητής της κλιματικής αλλαγής, έχω να παρατηρήσω 2 πράγματα.

1. Παραλία που πηγαίνω 14 συναπτά έτη στη Μεσσηνία, έχει έρθει 2.5 με 3 μέτρα έξω με αποτέλεσμα εκεί που υπήρχαν ξαπλώστρες και έστηναν άνθρωποι ομπρέλες, τώρα να υπάρχει νερό 20 πόντους στον τοίχο του μπιτσόμπαρου.

2. Όσα μέτρα και να πάρουμε σε ΗΠΑ & Ευρώπη, ακόμα και όλα μας τα λεφτά να τους δίνουμε σε πράσινους φόρους, ο πληθυσμός της γης περνάει τα 8 δις. ΗΠΑ & ΕΕ δε νομίζω να φτάνουμε το 1 δις. Οπότε ότι και να κάνουμε είναι σταγόνα στον ωκεανό. Επίσης είναι υποκριτικό αφού μας παίρνει ο πόνος για το περιβάλλον να πετάμε όλη την ώρα με τα αεροπλανάκια και να μεταφέρουμε προιόντα από την άλλη άκρη του κόσμου. Ακόμα είναι προκλητικό τύποι όπως ο Μπέζος να κόβουν βόλτες με ιδιωτικά τζετ και να ρυπαίνουν ακατάσχετα. Τα δημόσια διαθέσιμα στοιχεία πτήσεων έδειξαν ότι το αεροπλάνο του Μπέζος έκανε 28 πτήσεις σε 39 ημέρες – αφήνοντας αποτύπωμα άνθρακα 264 τόνων, ή 17 φορές περισσότερο από ό,τι εκπέμπει ο μέσος Αμερικανός σε ένα χρόνο. 

Αυτά από εμένα.

 

Επεξ/σία από pace
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, apostolis81 είπε

  Όταν όμως κάποιος γίνεται εμμονικος με λυσσαλεες προσπάθειες να πείσει εκεί είμαι αντίθετος ακόμα και αν έχει δίκιο. Με την τοξικότητα δεν νομίζω ότι υπάρχει κέρδος για κανέναν ίσια ισα υποδηλώνει το επίπεδο παιδείας.

Δηλ θα ξέρεις ότι έχει δίκιο ο άλλος(άρα σε εχει ήδη πείσει) ,και εσύ δεν θα το παραδέχεσαι για εγωιστικό(?) λόγο?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dbrillis είπε

Πιστευω στην κλιματικη αλλαγη και δεν ξοδευω ασκοπα ενεργεια (εσυ οχι PSU : EVGA Supernova G3 750W).

Πως βγηκε το συμπερασμα οτι ξοδευει ασκοπα ενεργεια. Γνωριζεις οτι τα τροφοδοτικα τραβανε οσο ρευμα χρειαζονται την δεδομενη στιγμη, ε? Εκτος αν εσυ εχεις κανα platinum τροφοδοτικο.

14 ώρες πριν, petranthe είπε

Απλή ερώτηση. Πιστεύεις στην κλιματική αλλαγή;🫣

Υποψιν η κλιματικη αλλαγη παντα υπηρχε, παντα θα υπαρχει. Δεν ειναι αντιστρεψιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, suffocater είπε

Δηλ θα ξέρεις ότι έχει δίκιο ο άλλος(άρα σε εχει ήδη πείσει) ,και εσύ δεν θα το παραδέχεσαι για εγωιστικό(?) λόγο?

Δεν είπα αυτό καμία σχέση, είπα ότι ακόμα και αν έχει δίκιο δεν αποδέχομαι την εμμονική συμπεριφορά του να πείσει τους υπόλοιπους, δεν υπάρχει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να καταλαβω, ποιος ειναι ο λογος που κλεινουμε προτασεις με το "ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις", τι σχεση εχει το ιερο δικαιωμα στην εκφραση με την πιστη του καθενος μας...

Και εξηγουμαι:

Οταν σχολιαζεις σε ενα αρθο που αφορα μεγαλο ογκο δεδομενων και εξιδεικευση προκειμενου να τα καταλαβει καποιος, το δικαιωμα στην εκφραση και την πιστη ειναι αδιαφορο. Αν καποιος εχει γνωσεις να αντικρουσει τα στοιχεια, ειναι ευπροσδεκτος να το κανει με μια δημοσιευση που θα καταριπτει την ερευνα. Τα σχολια εδω δεν βοηθουν!

Αν επισης καποιος δεν μπορει να καταλαβει τι θα πει +1 βαθμος στον μεσο ορο 3 μηνων για τα τελευταια Χ καλοκαιρια ή χειμωνες σε επιπεδο πλανητη, απο πλευρας ενεργειας.... δηλαδη τι ποσο ενεργειας χρειαζεται για να συμβει αυτο και ποσος χρονος επισης, ε ας μην μας πρηζει!

 

Μαθηματικα ειναι, δεν εχουν αποψη, βαζεις τα νουμερακια απο τη μια και βγαινουν τα αποτελεσματα απο την αλλη

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα αυτα τα αρθρα δημιουργουν εσφαλμενες εντυπωσεις, εαν δεν διατυπωθουν ορθα και με επεξηγησεις. 

 

επειδη η ιστορια του πλανητη ειναι σαφως παλιοτερη απο των ανθρωπων, καλο ειναι να διευκρινιζουμε οτι η θερμοκρασιες καταγραφονται τις τελευταιες 10ετιες. Δεν γνωριζουμε τι συνεβαινε πριν 200-500-1000 χρονια, καθως δεν υπαρχουν καταγραφες. Επομενως μιλαμε για το θερμοτερο καλοκαιρι σιγουρα των τελευταιων 80(?) ετων περιπου, καθως τα δεδομενα του Κοπερνικους, οντως ειναι απο το 1940, οπως καταγραφεται...! 

 

τα υπολοιπα λεγεται οτι ειναι θεωριες των παλαιοκλιματολογων...! απλα υπολογιζουν βασει των δεδομενων που εχουν απο ανασκαφες....! 

 

και ερωτω:   αλλα ποση ειναι η ηλικια της γης......??   

 

ΥΓ  το ασχημο ειναι οτι απο την μια αυξανεται ραγδαια ο πληθυσμος της γης, ξεπερασαμε τα 8δις...! και απο την αλλη ο "συγχρονος πολιτισμος" καταστρεφει την φυση, με 1002 τροπους...! φωτιες, ανασκαφες, ορυχεια πετρωματων, εξορυξεις ορυκτων, εξαπλωση φωτοβολταικων, τεραστια εργοστασια, τεραστιες πολεις, αυτοκινητα, αεροπλανα, βαπορια κλπ κλπ κλπ κλπ....!    δεν υπαρχει ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ....!!!! 

 

Δειτε ενα παραδειγμα 

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, petranthe είπε

Ο πληθυσμός ολου του νομου Αττικής μαζι με τα νησιά, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή ειναι 3.792.469.

Μην λετε οτι μπουρδα υπάρχει.

 

Δε μου λες ειναι μπουρδα 3.700 με τους πακμαν η οχι; γιατι η απογραφή ηταν εθελοντικη ετσι οποιος ειχε πισι κ οποιος άνοιξε τη πορτα.Τρεχα γυρευε δηλαδη θαχε ενα 50% συμμετοχη στη καλύτερη.Πηγαινε ομονοια κ αγιο Ελευθέριο να δεις απογραμμενους στα υπογεια 10 10 κ στα παγκακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, basilis_k6 said:

Αν οι δημοι δεν αρχισουν να φυτεύουν δεντρα και αν το κρατος δεν κανει κατι για αποκεντρωση, η αθηνα σε δεκα χρονια θα ειναι μη βιωσιμη. Ηδη το καλοκαιρι ειναι βασανο εδω πέρα. 

Τι εννοείς δεν κάνει κάτι για αποκέντρωση; Τα ενοίκια δεν τα βλέπεις;

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος που μετράνε τις θερμοκρασίες από παλαιότερες εποχές κάνοντας γεωτρήσεις στην Ανταρκτική , Γροιλανδία και μελετόντας τα κομμάτια του permafrost https://www.smithsonianmag.com/blogs/national-museum-of-natural-history/2018/03/23/heres-how-scientists-reconstruct-earths-past-climates/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω τόσα χρόνια, καλοκαιρι στον Πειραια και στις 2 τα ξημερώματα το θερμομετρο στο μπαλκόνι να δειχνει 38C δεν ειχα ξαναζήσει

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Upogeios είπε

προσπαθω να καταλαβω, ποιος ειναι ο λογος που κλεινουμε προτασεις με το "ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις", τι σχεση εχει το ιερο δικαιωμα στην εκφραση με την πιστη του καθενος μας...

Και εξηγουμαι:

Οταν σχολιαζεις σε ενα αρθο που αφορα μεγαλο ογκο δεδομενων και εξιδεικευση προκειμενου να τα καταλαβει καποιος, το δικαιωμα στην εκφραση και την πιστη ειναι αδιαφορο. Αν καποιος εχει γνωσεις να αντικρουσει τα στοιχεια, ειναι ευπροσδεκτος να το κανει με μια δημοσιευση που θα καταριπτει την ερευνα. Τα σχολια εδω δεν βοηθουν!

Αν επισης καποιος δεν μπορει να καταλαβει τι θα πει +1 βαθμος στον μεσο ορο 3 μηνων για τα τελευταια Χ καλοκαιρια ή χειμωνες σε επιπεδο πλανητη, απο πλευρας ενεργειας.... δηλαδη τι ποσο ενεργειας χρειαζεται για να συμβει αυτο και ποσος χρονος επισης, ε ας μην μας πρηζει!

 

Μαθηματικα ειναι, δεν εχουν αποψη, βαζεις τα νουμερακια απο τη μια και βγαινουν τα αποτελεσματα απο την αλλη

Καλά όλα αυτά αλλά από που προκύπτει πως δεν επιτρέπεται σε κάποιον (που δεν έχει τις εξειδικευμένες ακαδημαϊκές γνώσεις μεν αλλά έχει ένα μυαλό που μπορεί να καταλάβει πράγματα αν του εξηγηθούν) να αναρωτηθεί πχ πόσο αξιόπιστη και απόλυτη είναι η επιστήμη που βγάζει συμπεράσματα από ένα δείγμα 80 μόνο ετών για ένα πλανήτη που η ύπαρξη του υπολογίζεται σε 4,5 δισεκατομμύρια έτη; Σε ποια άλλη επιστημονική μέτρηση θα μας αρκούσε ένα τόσο ασήμαντο δείγμα για να θεωρηθεί ικανό να μας οδηγήσει σε απόλυτα συμπεράσματα;

Σημείωσε επίσης πως εν προκειμένω, το επιστημονικό συμπέρασμα δεν περιορίζεται σε ακαδημαϊκά σαλόνια αλλά μετουσιώνεται σε πολιτική που επηρεάζει δραματικά τη ζωή του καθενός. Κι εκεί νομίζω εστιάζει κατά βάθος η μεγαλύτερη αντίδραση.

Όσον αφορά το θέμα της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής, δεν παίρνω θέση. Συμφωνώ/δεν συμφωνώ στο αν είναι ανθρωπογενής ή αν μας μένει χ ή ψ χρόνος μέχρι η ζωή να γίνει αβίωτη για το ανθρώπινο είδος, δεν έχει σημασία. Έτσι κι αλλιώς, για την ποιότητα ζωής μας σήμερα, ειδικά στα αστικά κέντρα, θα συμφωνήσω με τις δράσεις που προκύπτουν ως αναγκαιότητα από τους υποστηρικτές της.

Καλό είναι πάντως να διαχωρίσετε κάποιοι φανατικοί, την επιστήμη ως μέθοδο από τον επιστήμονα που είναι ένας άνθρωπος με πιθανόν ιδιοτελή κίνητρα, ενίοτε πρόθυμος να σου υπογράψει πως οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν τα τσιγάρα Camel ή να οδηγηθεί σε επιστημονικά συμπεράσματα που οι χρηματοδότες του θέλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Δε μου λες ειναι μπουρδα 3.700 με τους πακμαν η οχι; γιατι η απογραφή ηταν εθελοντικη ετσι οποιος ειχε πισι κ οποιος άνοιξε τη πορτα.Τρεχα γυρευε δηλαδη θαχε ενα 50% συμμετοχη στη καλύτερη.Πηγαινε ομονοια κ αγιο Ελευθέριο να δεις απογραμμενους στα υπογεια 10 10 κ στα παγκακια

δεν θελω να σας τρομαξω, αλλα υπαρχουν ενας σκασμος τροποι να μετρησεις με μεγαλη ακριβεια τον πλυθησμο της κοινης μυγας στο νομο αττικης, το γεγονος της αγνοιας σας, δεν αναιρει την ακριβεια των δεδομενων. 

11 λεπτά πριν, punky είπε

Καλά όλα αυτά αλλά από που προκύπτει πως δεν επιτρέπεται σε κάποιον ......

Νιωσατε οτι σας απαγορευσα κατι? Αν ναι, κανετε λαθος... απλα δεν εχω κανεναν απολυτος λογο να σας πω οτι σεβομαι την αποψη σας, απο την στιγμη που δεν εχετε γνωσεις επι του θεματος, παρα προσπαθειτε επικαλουμενος Χ Ψ επιλεκτικα στοιχεια, να παρετε θεση... αν δεν ειστε στην κατηγορια αυτη, δεν σας αφορα καν το κειμενακι ;)

11 λεπτά πριν, punky είπε

 να αναρωτηθεί πχ πόσο αξιόπιστη και απόλυτη είναι η επιστήμη που βγάζει συμπεράσματα από ένα δείγμα 80 μόνο ετών για ένα πλανήτη που η ύπαρξη του υπολογίζεται σε 4,5 δισεκατομμύρια έτη; Σε ποια άλλη επιστημονική μέτρηση θα μας αρκούσε ένα τόσο ασήμαντο δείγμα για να θεωρηθεί ικανό να μας οδηγήσει σε απόλυτα συμπεράσματα;

 

Δηλαδη για να υπολογισουμε την ηλικια του ηλιου, κατ εσας, αλλα και το ποσο ακομα θα υπαρχει, θα πρεπει να βρουμε καποιο πολιτισμο να μας επιβεβαιωσει την υπαρξη του εδω και Χ δις χρονια, αλλα και να περιμενουμε να πατησουμε το κουμπι στο χρονομετρο οταν με το καλο καταρευσει το αστρο!

Επισης πως δεχεστε την ηλικια της γης στα 4,5 δις χρονια?!? Εχατε κανεναν τοσο μεγαλο ηλικιακα συγγενη να σας το επιβεβαιωσει?

Φιλε μου, ΔΕΝ εχετε αποριες, απλα προσπαθειτε να αποδομησετε κατι που δεν καταλαβαινετε και αυτο το κανετε εχοντας ηδη αποψη για το πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα ή τις πταιει.. οκ, να βρειτε καποιον αλλο να σας πει οτι σεβεται την αποψη σας, εγω αδυνατω. 

Ευγενικος μπορει να ειμαι, αλλα δεν αλλαζει την υπουλη συμπεριφορα σας στην κουβεντα. 

Επεξ/σία από Upogeios
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Upogeios είπε

δεν θελω να σας τρομαξω, αλλα υπαρχουν ενας σκασμος τροποι να μετρησεις με μεγαλη ακριβεια τον πλυθησμο της κοινης μυγας στο νομο αττικης, το γεγονος της αγνοιας σας, δεν αναιρει την ακριβεια των δεδομενων. 

Νιωσατε οτι σας απαγορευσα κατι? Αν ναι, κανετε λαθος... απλα δεν εχω κανεναν απολυτος λογο να σας πω οτι σεβομαι την αποψη σας, απο την στιγμη που δεν εχετε γνωσεις επι του θεματος, παρα προσπαθειτε επικαλουμενος Χ Ψ επιλεκτικα στοιχεια, να παρετε θεση... αν δεν ειστε στην κατηγορια αυτη, δεν σας αφορα καν το κειμενακι ;)

Όπως εσύ λοιπόν δεν σέβεσαι τη γνώμη κάποιου, έτσι κι ο άλλος δεν εμπιστεύεται το "επιστημονικό" σου συμπέρασμα όσο κι αν βαυκαλίζεσαι πως εσύ ξέρεις επειδή το λες εσύ.

Άρα αντί να προσπαθήσουμε να γεφυρώσουμε το επικοινωνιακό χάσμα και να έρθουμε σε ένα κοινό τόπο κατανόησης που θα παράξει πολιτική, να μείνουμε αμίλητοι σαν μουτρωμένες γκόμενες.

Κάποιοι μάλλον δεν έχετε καταλάβει πως το ζήτημα είναι πολιτικό, κι απαιτείται να πειστούν κι αυτοί που θα κληθούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη για τις πολιτικές αποφάσεις που θα ακολουθήσουν από το όποιο επιστημονικό συμπέρασμα. Κι αυτό απαιτεί διάλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, punky είπε

Όπως εσύ λοιπόν δεν σέβεσαι τη γνώμη κάποιου, έτσι κι ο άλλος δεν εμπιστεύεται το "επιστημονικό" σου συμπέρασμα όσο κι αν βαυκαλίζεσαι πως εσύ ξέρεις επειδή το λες εσύ.

Άρα αντί να προσπαθήσουμε να γεφυρώσουμε το επικοινωνιακό χάσμα και να έρθουμε σε ένα κοινό τόπο κατανόησης που θα παράξει πολιτική, να μείνουμε αμίλητοι σαν μουτρωμένες γκόμενες.

Κάποιοι μάλλον δεν έχετε καταλάβει πως το ζήτημα είναι πολιτικό, κι απαιτείται να πειστούν κι αυτοί που θα κληθούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη για τις πολιτικές αποφάσεις που θα ακολουθήσουν από το όποιο επιστημονικό συμπέρασμα. Κι αυτό απαιτεί διάλογο.

Διαλογο? Που ζειτε?

Κανατε κανεναν διαλογο οταν παρθηκαν οι πολιτικες αποφασεις που εχουν φτιαξει το τοπιο που ζουμε?

Φυσικα και ειναι πολιτικο το θεμα, αλλα οι αποψαρες μας ειναι ασημαντες αφου στερουνται γνωσης, μπορουν να ειναι καθοδηγουμενες, ευκολα, αλλα ουτε σεβαστες ειναι ουτε καποια αξια εχουν, ο δε διαλογος οπως βλεπετε δεν εχει διακοπει, απλα με τον τροπο μου σας εγκαλω και σας δειχνω οτι δεν θα υπαρξει κανενας σεβασμος οσο δεν μιλατε τιμια.

Οταν λοιπον, επικαλειστε τα λιγα χρονια μετρησεων (80) για την ηλικια της γης (4,5 δις) σας ρωτω, γιατι τιθετε απο εσας θεμα για τα αποτελεσματα των μετρησεων και ποιες μετρησεις σας εκαναν να δεχτειτε την ηλικια της γης... αν εχετε λοιπον "το μυαλο εκεινο που θα καταλαβει αν του εξηγησουν", σεβαστειτε και το δικο μας που ποναει μπαινοντας σε μια κουβεντα με υστεροβουλια.

Επισης, δεν εφερα κανενα συμπερασμα στην κουβεντα, απλα καυτηριασα την πονηρια των ερωτησεων σας.

 

Στο θεμα μας, για καμποσα εκ χρονια, που φυσικα δεν υπηρχε κανεις να τα μετρησει, τα οργανικα που αναπτυσονταν και πεθαιναν, ΔΕΝ μπορουσαν να περασουν την διαδικασια αποσυνθεσης... οτι λοιπον φυτρωνε στη γη, εμενε εκει και το ξεραινε ο ηλιος, αλλα δεν σαπιζε, τι εκανε λοιπον? με τις γεωλογικες μεταβολες θαβοταν. Δεν εχουμε βιντεο για αυτα, αλλα εξηγουν πολυ χοντρικα τα κοιτασματα πετρελαιου καθως και την πεπερασμενη τους ποσοτητα.

Εχουμε λοιπον απο την βιομηχανικη επανασταση και δωθε που αυτη την ενεργεια που ειχαν εγκλωβισει τοσα εκατομυρια χρονια στα εγκατα τις γης οι γεολογικες μεταβολες που την τραβαμε στην επιφανεια και την καιμε... καλα μεχρι εδω?

Αυτο ειναι μια χοντρικα μετρησιμη διαδικασια, και το προβλημα ξεκινα απο δω και περα..

ο ηλιος στελνει οτι στελνει απο ενεργεια στη γη και η ζυγαρια ειναι σχεδον μηδεν... οτι μπαινει, βγαινει απο την διαφορα θερμοκρασιας του πλανητη με το ανοιχτο διαστημα που ειναι κοντα στο απολυτο μηδεεεεν...

εμεις λοιπον αυτη τη ζυγαρια, λιγο λιγο την φορτωνουμε με ενεργεια που εχει αποτεθει και θαφτει, ανεβαζοντας το ισοζυγιο εισροων!

αν αυτα τα ζωντανα ειχαν γινει φουσκι οπως τωρα, θα ηταν κατανεμημενη η ενεργεια τους στα τοσα εκ χρονια που πηρε να γινουν πετρελαιο, δεν εγινε ομως ετσι.

η δε μεταβολη που επιφερουμε ειναι μικρη, μεν, ικανη να μας κανει να πονεσουμε δε.

οσα αναφερω δεν ειναι επιστημη, ειναι απλη κατανοηση βασικων λειτουργιων της γης και θα επρεπε να τα ξερουμε απο το σχολειο... 

εκει ομως μαθαμε, εμεις οι μεγαλυτεροι, πως εγινεν ο κοσμος σε 6 μερες και ποσο σημαντικο ειναι να εχουν ολοι φωνη!

Επι του τελευταιου λοιπον, λεω οτι ειναι ΝΟ ΝΟ η θεση μου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...