Προς το περιεχόμενο

Το PS5 Pro έρχεται στις 7 Νοεμβρίου με πολύ καλύτερες επιδόσεις, 60fps και με τιμή 799,99€


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Στόχος ήταν να δημιουργηθεί μια πλατφόρμα που να μπορεί να προσφέρει γραφικά υψηλότερης πιστότητας με πιο ομαλούς ρυθμούς καρέ."

Για μισό λεπτό... ένα ντεζαβου με χτύπησε κατακέφαλα. Ακριβώς το ίδιο δεν είχαν πει και για το PS5;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Δεν είναι σοβαρή δικαιολογία αυτή για να δώσεις 1500€ για να μπαίνεις Instagram και Facebook. Πιο πολύ για φθηνή δικαιολογία μου κάνει. Τη σήμερον ημέρα όλοι έχουν από ένα οπότε δεν κάνει καμία αίσθηση τι κρατάς στο χέρι εκτός από τα 15χρονα.

Έχει κάνει 100% υπολογισμό πωλήσεων. Η παραγωγή του είναι εξαρχής χαμηλή οπότε..

μα δεν ειπα οτι ειναι σοβαρη δικαιλογία αλλα δεν παυει να μην ισχυει .. οπως ειναι μια τσαντα πολυτελείας η ενα ρολεξ... ειναι στατους συμπολ.. ειτε το ρολεξ κανει 20.000 ειτε το ρολοι κανει 1 ευρω απο αλι εξπρεσ και τα 2 την ιδια ωρα δειχνουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειναι το φλεξ που νομιζετε καποιοι οταν λετε οτι απλα κατεβαζετε τα παντα απο θειο....

"If buying is not owning, then piracy is not stealing" 

 

Πρώτη φορά στη ζωή μου μπορώ χωρίς πρόβλημα να αγοράζω ότι παιχνίδι θέλω αλλά οι εταιρείες έχουν γίνει αρκετά άπληστες, καλή τύχη.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, blasterdark86 είπε

ps6 εσπευσμενα το 2026 holidays
Πρωτοι εδω

Αν η Microsoft κυκλοφορήσει το next gen Xbox το 2026 η Sony θα κυκλοφορήσει το PS6 το 2027

Παίζει αυτό το σενάριο δηλαδή το PS5 Pro να έχει διάρκεια 3 χρόνια όπως με το Xbox One X

Απλά κοροϊδία.

Καλύτερα να περιμένεις για το PS6

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας όλους. Θα ήθελα τις γνωσεις σας περισσότερο μαζί με τη γνωμη σας. 

Εχω ενα xbox series S για τον γιο μου κ λίγο για εμενα κ παιζει περισσότερο fifa 24 k forthnite.

Εχουμε όμως 3-4 χειριστήρια μεταξύ των όποίων κ ενα elite (φοβερο).

Σκεφτόμουν να καναμε μια αναβάθμιση ( δεν υπάρχει τεχνικό θεμα, μια χαρα ειμαστε με το series S , πιο πολύ για κατι καλύτερο ) κ σκεφτόμουν να παιρναμε το                 xbox series Χ κ λόγω του elite που ηδη εχουμε. 

Ομως Κατι ακουσα κ διαβασα πως σταματαει κατι απο το xbox??? Τι ισχυει? Αν ναι να παω στο απλο ps5 ή το pro ?

να αναφέρω πως στο σπιτι υπάρχει και τηλεοραση oled οπότε μπορω να χρησιμοποιησω την οποια κονσολα παρω πιστευώ και να αξιοποιήσω τις δυνατοτητες της

Στο xbox κατα καιρους ενεργοποιώ και την ultimate συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, thomasko7 είπε

Καλησπέρα σας όλους. Θα ήθελα τις γνωσεις σας περισσότερο μαζί με τη γνωμη σας. 

Εχω ενα xbox series S για τον γιο μου κ λίγο για εμενα κ παιζει περισσότερο fifa 24 k forthnite.

Εχουμε όμως 3-4 χειριστήρια μεταξύ των όποίων κ ενα elite (φοβερο).

Σκεφτόμουν να καναμε μια αναβάθμιση ( δεν υπάρχει τεχνικό θεμα, μια χαρα ειμαστε με το series S , πιο πολύ για κατι καλύτερο ) κ σκεφτόμουν να παιρναμε το                 xbox series Χ κ λόγω του elite που ηδη εχουμε. 

Ομως Κατι ακουσα κ διαβασα πως σταματαει κατι απο το xbox??? Τι ισχυει? Αν ναι να παω στο απλο ps5 ή το pro ?

να αναφέρω πως στο σπιτι υπάρχει και τηλεοραση oled οπότε μπορω να χρησιμοποιησω την οποια κονσολα παρω πιστευώ και να αξιοποιήσω τις δυνατοτητες της

Στο xbox κατα καιρους ενεργοποιώ και την ultimate συνδρομή.

Αν μπορείς να το βρεις ελαφρώς μεταχειρισμένο σε καλή τιμή τότε θα επέλεγα το Series X. Με το Playstation αλλάζεις τελείως πλατφόρμα οπότε νέους φίλους, νέα συνδρομή κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, thomasko7 said:

Καλησπέρα σας όλους. Θα ήθελα τις γνωσεις σας περισσότερο μαζί με τη γνωμη σας. 

Εχω ενα xbox series S για τον γιο μου κ λίγο για εμενα κ παιζει περισσότερο fifa 24 k forthnite.

Εχουμε όμως 3-4 χειριστήρια μεταξύ των όποίων κ ενα elite (φοβερο).

Σκεφτόμουν να καναμε μια αναβάθμιση ( δεν υπάρχει τεχνικό θεμα, μια χαρα ειμαστε με το series S , πιο πολύ για κατι καλύτερο ) κ σκεφτόμουν να παιρναμε το                 xbox series Χ κ λόγω του elite που ηδη εχουμε. 

Ομως Κατι ακουσα κ διαβασα πως σταματαει κατι απο το xbox??? Τι ισχυει? Αν ναι να παω στο απλο ps5 ή το pro ?

να αναφέρω πως στο σπιτι υπάρχει και τηλεοραση oled οπότε μπορω να χρησιμοποιησω την οποια κονσολα παρω πιστευώ και να αξιοποιήσω τις δυνατοτητες της

Στο xbox κατα καιρους ενεργοποιώ και την ultimate συνδρομή.

Μια χαρά κάνε αναβάθμιση. Θα έλεγα περίμενε 2 μήνες, να πας σε black friday να βρεις το xbox series Χ σε τιμή χώμα, όπως έκανα και εγώ. 
Τίποτα δεν σταματά, ακούγεται ότι θα πάνε σε νέα γενιά το 2026. Αυτό.
Το να πας σε PS5 για να παίζεις remakes, remasters, sequels άντε και κανένα 3rd party exclusive που θα έρθει σύντομα στο PC, δεν αξίζει. 
Κουμπώνεις και ένα game pass, και έχεις ξενοιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το θέμα δεν είναι η τιμή του PS5 Pro, αλλά το σημείο που πλέον ο πήχης έχει μπει. Έτσι και αλλιώς το Playstation 4 πούλησε 117 εκατομμύρια κονσόλες και το Pro πούλησε 14 εκατομμύρια.

Με τιμή στα 800€ χωρίς Disk Drive σημαίνει πως πλέον το Disk Drive καταργείται και στις μελλοντικές κονσόλες και επιπλέον δεν θα δούμε ξανά κονσόλες στα 400€ και 500€ όπως είχαμε συνηθίσει. Πλέον θα θες 1000€ για ένα Playstation 6. Το ίδιο που είχε γίνει και με τα κινητά τηλέφωνα. Κάποτε με 500€ έπαιρνες το καλύτερο και τώρα θες 1500€.

Σίγουρα το Disk Drive κάποτε θα έφευγε, αλλά νομίζω πως η Sony βιάζεται.
Νομίζω πως ο Gamer και ειδικά εκείνος που έχει μεγαλώσει με κονσόλες, νοσταλγεί τα δισκάκια και κάποιες φορές δανείζει σε φίλους ή δανείζεται από αυτούς. Πολλά παιχνίδια, αν όχι τα περισσότερα, απευθύνονται στους μεγαλύτερους και όχι στους νέους Gamers.

Μην ξεχνάμε επίσης πως ακόμα το Internet είναι πολύ αργό, ειδικά στην Ελλάδα σε πολλές περιοχές και επιπλέον οι τιμές του PS Store δεν είναι οι καλύτερες. Με τη συνδρομή κάτι μπορείς να παίξεις, αλλά όπως και να έχει μιλάμε πως το χόμπι πλέον ξεφεύγει πολύ σε τιμή.

Θεωρώ πως έχουν μπει όλοι αυτοί οι επιστήμονες του marketing σε τόσο μεγάλο βαθμό στην βιομηχανία που από την μανία τους με τα νούμερα που θεωρούν επιτυχία κινδυνεύουν να καταστρέψουν την βιομηχανία ή αν δεν σας αρέσει αυτή η λέξη, να την αλλάξουν εντελώς την πλεύση και να αλλάξουν εντελώς το Gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ViktorBKK said:

Άλλο 200 και άλλο 400 ή κοντά στα 400. Επίσης η 7700ΧΤ έχει 54CU και όχι 60CU.

Αν έβγαινε το PS5 Pro στα 6 κατοστάρικα αντί για 8 όλοι ευχαριστημένοι θα ήσαστε.

Προσωπικά έχω σύστημα με 5800X3D &  RX 6950XT. Ta PC θα ήταν πραγματικά υπέροχα αν δεν υπήρχαν τα Windows.

 

7700xt στα 413Ευρώ στα γνωστά μέρη!

Eπίσης τα 60CU's απο μονα τους δεν λενε τίποτα!  Tο boost core clock της 7700xt είναι 2544Mhz * 3456 Shader cores (54CU's)* 2 instructions per clock (σε single issue) =    17,6tflops fp32 (single issue) και 35,2tflops fp32 (double issue). Για να είναι η gpu του ps5pro με τα 60Cu's γρηγορότερη ή στα ίδια επίπεδα θα πρέπει να εχει boost clock περίπου 2300Mhz κάτι για το οποίο αμφιβάλλω αν και δεν γνωρίζουμε μιας και η sony δεν είπε τίποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Heatspreader said:

Νομίζω πως το θέμα δεν είναι η τιμή του PS5 Pro, αλλά το σημείο που πλέον ο πήχης έχει μπει. Έτσι και αλλιώς το Playstation 4 πούλησε 117 εκατομμύρια κονσόλες και το Pro πούλησε 14 εκατομμύρια.

Με τιμή στα 800€ χωρίς Disk Drive σημαίνει πως πλέον το Disk Drive καταργείται και στις μελλοντικές κονσόλες και επιπλέον δεν θα δούμε ξανά κονσόλες στα 400€ και 500€ όπως είχαμε συνηθίσει. Πλέον θα θες 1000€ για ένα Playstation 6. Το ίδιο που είχε γίνει και με τα κινητά τηλέφωνα. Κάποτε με 500€ έπαιρνες το καλύτερο και τώρα θες 1500€.

Σίγουρα το Disk Drive κάποτε θα έφευγε, αλλά νομίζω πως η Sony βιάζεται.
Νομίζω πως ο Gamer και ειδικά εκείνος που έχει μεγαλώσει με κονσόλες, νοσταλγεί τα δισκάκια και κάποιες φορές δανείζει σε φίλους ή δανείζεται από αυτούς. Πολλά παιχνίδια, αν όχι τα περισσότερα, απευθύνονται στους μεγαλύτερους και όχι στους νέους Gamers.

Μην ξεχνάμε επίσης πως ακόμα το Internet είναι πολύ αργό, ειδικά στην Ελλάδα σε πολλές περιοχές και επιπλέον οι τιμές του PS Store δεν είναι οι καλύτερες. Με τη συνδρομή κάτι μπορείς να παίξεις, αλλά όπως και να έχει μιλάμε πως το χόμπι πλέον ξεφεύγει πολύ σε τιμή.

Θεωρώ πως έχουν μπει όλοι αυτοί οι επιστήμονες του marketing σε τόσο μεγάλο βαθμό στην βιομηχανία που από την μανία τους με τα νούμερα που θεωρούν επιτυχία κινδυνεύουν να καταστρέψουν την βιομηχανία ή αν δεν σας αρέσει αυτή η λέξη, να την αλλάξουν εντελώς την πλεύση και να αλλάξουν εντελώς το Gaming.

Το πιο σημαντικό προτέρημα για εμένα του φυσικού μέσου εκτός ότι μπορείς να δανείζεις και να δανείζεσαι είναι η αγορά μεταχειρισμένων παιχνιδιών! Εγώ όλα τα παιχνίδια μου τα αγόρασα μεταχειρισμένα στο μισό ή στο 1/3 της τιμής του καινούργιου! Οκ δεν θα το πάρεις day one αλλα αν περιμένεις 1-2 μήνες μπορεί η τιμή να πάει και στο μισό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ερώτημα που υπήρχε παλιά ήταν μπορείς με 500 ευρώ να φτιάξεις PC που να έχει τις επιδοσεις ενός ps5?  και η απαντηση ηταν ευκολα οχι....

Τώρα που το PS5 pro υποσχετε 4Κ στα 60fps με 800-900 ευρω μπορουμε να φτιαξουμε υπολογιστη με αυτες τις επιδοσεις?  Νομιζω λιγο πιο κοντα πλεον , αλλα εδω και μια 4070 που απο μονη τηε εχει περιπου 600 ευρω ζοριζεται σε 4Κ 

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το πιο σημαντικό προτέρημα για εμένα του φυσικού μέσου εκτός ότι μπορείς να δανείζεις και να δανείζεσαι είναι η αγορά μεταχειρισμένων παιχνιδιών! Εγώ όλα τα παιχνίδια μου τα αγόρασα μεταχειρισμένα στο μισό ή στο 1/3 της τιμής του καινούργιου! Οκ δεν θα το πάρεις day one αλλα αν περιμένεις 1-2 μήνες μπορεί η τιμή να πάει και στο μισό!

Μα περιγράφετε και οι δύο αυτό ακριβώς που θέλει η Sony να κερδίσει, βγάζοντας το drive από την κονσόλα. Τα αλισβερίσια των games μεταξύ των χρηστών. Σκέψου να πάρεις εσύ ένα παιχνίδι 70 ευρώ και να το δώσεις σε άλλους 2. Ακόμα και αν περιμένατε και οι τρεις το ίδιο παιχνίδι να πέσει στα 30 ευρώ (μετά από χρόνια φυσικά και ΑΝ...) και το αγοράζατε, πάλι κέρδος θα είχε η Sony.

Είναι ο έμμεσος/άμεσος τρόπος να σταματήσουν τα μεταχειρισμένα.

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ δυνατό το brand του PlayStation για να μην πουλήσει καλά. Και λόγω τιμής δεν θα πουλήσει καντάρια, αλλά θα πουλήσει ικανοποιητικά για την ίδια τη Sony πιστευώ.

Εξακολουθώ να μην βρίσκω νόημα στην ύπαρξη του πάντως. Τα τρέχοντα μηχανήματα ακόμα δεν έχουν ζοριστεί (και δεν έχουν δώσει καν ότι μας υποσχέθηκαν στην αρχή) για να πεις πως έχουμε ανάγκη Pro. Μάλλον η Sony είχε το Pro από τα αρχικά πλάνα του PS5, πλέον δεν μπορούσε να τα αλλάξει χωρίς να κάνει 100 αλλαγές (μετά από τις πρώτες ελλείψεις κλπ) και το προχώρησε. Αλλά επιμένω πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη για Pro. Παρόλο που όσοι μπορούν να το σηκώσουν απο οικονομικής, μάλλον θα το πάρουν, δεν θα το σκεφτούν.

Τώρα για το disc drive παιδιά, μην ελπίζετε. Παίζει και η επόμενη γενιά (όταν βγει) να είναι μόνο digital. Κι εγω με "κασέτες" και διακάκια μεγάλωσα και τα γουστάρω, αλλά το medium πεθαίνει και δεν θα μας κάνει κανείς τη χάρη να τα επαναφέρει μαζίκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...