Προς το περιεχόμενο

Το PS5 Pro έρχεται στις 7 Νοεμβρίου με πολύ καλύτερες επιδόσεις, 60fps και με τιμή 799,99€


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, nekrik said:

488€ έχει η 7800xt εδώ Ελλάδα και είναι κατά πολύ ανώτερη από την GPU του ps5 pro . Η 7700xt έχει κοντά 400€ όποτε μια χαρά φτιάχνεις σύστημα κοντά στην τιμή του ps5 + δίσκο + stand και έχεις σύστημα με αντίστοιχες επιδόσεις σαφώς καλύτερη CPU από τον ZEN2 του ps5pro, δυνατότητα παραμετροποιήσεων κλπ. Φθηνότερα games και πολλά αλλα . Η τιμή του ps5pro είναι απαράδεκτη και δεν δικαιολογεί τίποτα ειδικά τώρα που τα ps games βγαίνουν πλέον και στο pc. Αν  κάνει το το  5% των συνολικών  πωλήσεων του ps5  θα είναι επιτυχία. 

Άλλο 200 και άλλο 400 ή κοντά στα 400. Επίσης η 7700ΧΤ έχει 54CU και όχι 60CU.

Αν έβγαινε το PS5 Pro στα 6 κατοστάρικα αντί για 8 όλοι ευχαριστημένοι θα ήσαστε.

Προσωπικά έχω σύστημα με 5800X3D &  RX 6950XT. Ta PC θα ήταν πραγματικά υπέροχα αν δεν υπήρχαν τα Windows.

 

Επεξ/σία από ViktorBKK
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, sancroth είπε

Τωρα σοβαρα? Σηκωσε το κορμι σου, καψε 10 ευρω βενζινη και πηγαινε παρτα. Τη συναρμολογηση αν τα παρεις θα στη κανω εγω δωρεαν. Παιδι του γυμνασιου να ψαξεις και θα στο φτιαξει. Η απλα δες ενα video. Μη κανουμε τα γελοια του σημερα δυσκολα για να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα.

Η συναρμολόγηση δεν ειναι θέμα αν βαριέσαι. Αν στο συναρμολογίσουν αυτοί ξέρεις οτι όλα λειτουργουν και δεν χρειάζεται να τρέχεις εσυ αν εχει θέμα η CPU ή καποια μνήμη ή εχει προβλημα η motherboard. Γυρω στα 2000 ειχα πάρει κομμάτια να φτιάξω ενα PC και η CPU ειχε προβλημα και επρεπε να τρεχω να την τσεκαρουν και μετα να μου την αλλαξουν. Απο τοτε διαλεγω να κομματια και αφηνω αυτους να το συναρμολογίσουν και με ησυχια μου το στέλνουν σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sakm είπε

Εχουμε και λέμε 

930 euro ps5 pro disc

70 euro Asto bot 

930 + 70 = 1000 euro

Δεν εχω προσθεσει συνδρομή και βάση ...(χαχαχαχαχαχαχα) Εδώ γελάω..

Καλά θα παει αυτο .... Εχουν ξεφύγει εντελώς εκει στην sony ..

Τουλάχιστον ενα καλό σε ολη την ιστορία είναι η μεταπώληση στο ps5 του λαού.. Η τιμή δεν θα φτάσει στα τάρταρα , οπότε πούλημα συμπλήρωμα και βουρ για κανα σωστο gaming pc ..(χωρίς συνδρομές, χωρίς βάση , με steam games , eneba κτλ.)  Mεγάλωσα για να παίζω spiderman και astrobot στον καναπέ. 

Ε, μην πάρεις ουτε δίσκο, ουτε το Astrobot και εισαι στα 800€. Problem solve.

Και αν ειχες κανονικό PS5 δεν θα επαιρνες το Astrobot; Δεν καταλαβαίνω που στην τιμή της κονσόλας πατε και κοτσάρετε και την τιμή ενος game, με αυτην την λογική το ιδιο ισχύει για το απλο το PS5, για το switch και το Xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Η συναρμολόγηση δεν ειναι θέμα αν βαριέσαι. Αν στο συναρμολογίσουν αυτοί ξέρεις οτι όλα λειτουργουν και δεν χρειάζεται να τρέχεις εσυ αν εχει θέμα η CPU ή καποια μνήμη ή εχει προβλημα η motherboard. Γυρω στα 2000 ειχα πάρει κομμάτια να φτιάξω ενα PC και η CPU ειχε προβλημα και επρεπε να τρεχω να την τσεκαρουν και μετα να μου την αλλαξουν. Απο τοτε διαλεγω να κομματια και αφηνω αυτους να το συναρμολογίσουν και με ησυχια μου το στέλνουν σπίτι.

Το να συναρμολογήσεις PC από ένα σημείο και μετά είναι απλά χόμπι αν έχεις το χρόνο. Κι εγώ μπορω να συναρμολογήσω PC και όταν έρθει η ώρα θα το ξανακάνω μάλλον γιατί μου αρέσει, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση κάτι που θέλουν ή πρέπει να θέλουν να κάνουν όλοι.

Και αν δεν είχα ήδη αφιερώσει κάποιες ώρες στο παρελθόν ώστε να ξέρω τι να κάνω σήμερα που μιλάμε δεν θα το έκανα για κανένα λόγο, θα πλήρωνα για αυτό όπως πλήρωσα να μου συνδέσουν το πλυντήριο το οποίο είναι κάτι πολύ απλό, παρόλα αυτά πλήρωσα γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να ανοίξω καν βίντεο στο yt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την covid 19 εποχή όλα έχουν πάει στα ύψη. Η Sony έκρινε για χ-ψ λόγους να διαθέσει το Pro στην υψηλότερη τιμή που έχουμε δει ποτέ κονσόλα, στα 800-920 Ευρώ. Σαν φιλοσοφία χαλάει την "μαγιά" του console gaming (προσιτή συσκευή στα 400-500 Ευρώ - αγορά συνδρομών - παιχνιδιών). Βέββαια η πλειοψηφία θα μπορεί να εξακολουθεί να επιλέγει την φτηνή κονσόλα (PS5 Slim). Για την μειονότητα που θέλει να πάει στο Pro εκεί πλέον μπαίνει το δίλημμα pro ή PC. Αν και νομίζω σε αυτή την κατηγορία των tech freak δεν υπάρχει το δίλημμα καθώς έχουν και δυνατό PC.

Είμαι της άποψης πως αν έχεις επιλέξει κονσόλα δεν αξίζει στην ίδια γενιά να πας σε 2η έκδοση είτε slim είτε pro. Και ειδικά στην τελευταία γενιά, το κοινό με τους τίτλους που βγήκαν δεν έχει κάνει απόσβεση του κόστους του απλού PS5 άρα για ποιό Pro μιλάμε ?  Για να παίξουμε το νέο GTA. Όχι ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Scouter7883 said:

Αχαχαχαχαχ…

Ημουν μικρό παιδί και είχα ένα Walkman Sony και ειλικρινά δεν με απογοήτευσε ποτε. Στην Αμερική και σε άλλες χώρες πολλές , αγοράζουν φουλ Sony , ναι φυσικά άλλες χώρες κατασκευής - προέλευσης και όχι Τουρκία κτλ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με SAMSUNG - LG , ίσα ίσα μια χαρα είναι οι Κορεάτες απλά στη χώρα μας αυτό προωθείται , αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο. 

Το ps θα το κρατήσει κάποιος 7-8 χρονια μέχρι να βγει ας πούμε το επόμενο μοντέλο ή Μπορεί να το κρατήσει και να συνεχίσει με αυτό ακόμα να παίζει , πως γίνεται λοιπόν να τα διαλύουμε όλα και να λέμε για ένα τέτοιο προϊόν ότι ειναι πανάκριβο στα 500 και 800 Ευρώ όταν ακομα και το βούτυρο έχει 5€ στο σούπερ μάρκετ ; Ναι ξέρω , δεν κανει μόστρα , είναι κάτω από τη τηλεόραση , αλλά το αιφονι το 16 χαμός θα γίνει λέμε , συκώτι νεφρό πιστωτική δεν ξέρω τι από τους πρώτους λέμε να τρεξουμε … κι αν τα χεις και σου περισσεύουν μαζί σου να το πάρεις , αλλά μη βγαίνεις εδώ  μετά να πεις α είναι ακριβό το ps…κατάλαβες πως το εννοώ. 

Δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς, πραγματικά, γιατί υπάρχει η σύγκριση με το PS5 το "κανονικό", που και αυτό αν δεν κάνω λάθος πάλι 5 χρόνια το έχουμε, δεν έπαψε να δουλεύει. Έχει διπλασιαστεί η τιμή, δεν μπορούμε να έχουμε επιχείρημα "ναι αλλά θα το κρατήσεις 5 χρόνια". Για τη δική μου τσέπη, τις δικές μου απαιτήσεις σε gaming και γενικά τη δική μου λογική, δε μου κολάει η φάση. Δε θα μου κόλαγε καν στα διπλά λεφτά αν ήταν η επόμενη γενιά, πόσο μάλλον τώρα για τις υποτιθέμενες αναβαθμίσεις. Και λέω υποτιθέμενες γιατί μένει να τις δούμε στην πράξη. Δεν ξεχνάω κάτι υποτιθέμενα 8k ready που μας είχαν φλομώσει. 

Δεν λέω να έβγαινε στα ίδια χρήματα με το απλό, και να έπεφτε η τιμή του απλού ή απλά να γινόταν discontinued. 

Αλλά τα δικά μου κουκιά δε βγαίνουν στο γιατί διπλασιάστηκε το κόστος μιας κονσόλας. 

 

Επειδή όμως θες να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα όπως σύγκρινες το iPhone (γιατί όχι όμως και το Galaxy, άραγε η Samsung δε χρεώνει για τα δικά της τηλ?), θα σου πω ότι μέχρι πέρισι στο Varkiza Resort (πρώην Yabanaki) τα ΣΚ η είσοδος έχει 15€ το άτομο και άλλα 15€ η ξαπλώστρα απ'την 3η σειρά και πίσω. Πήγα μία φορά, άκουσα τις χρεώσεις και ΔΕΝ μπήκα. 

Πέρισι είχε 8.5 είσοδο και 10€ αντίστοιχα. 

Ναι οκ, την ανέλαβε ο Γιαννακόπουλος και έκανε και ανακαίνιση. Δε με νοιάζει πόσο του κόστισε η ανακαίνιση, και δε με νοιάζει να με δει η γκόμενα να κάνω μπάνιο στο Υabanaki. 

Mε νοιάζει ότι για την τσέπη μου, προτιμάω να δώσω αυτά τα χρήματα σε κάτι άλλο. ΕΓΩ. Γιατί απ΄ότι βλέπω ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ οδηγόντας προς Αγ. Μαρίνα και Σαρωνίδα μεριά για το μπάνιο μου, μια χαρά το βλέπω γεμάτο το parking του. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Το να συναρμολογήσεις PC από ένα σημείο και μετά είναι απλά χόμπι αν έχεις το χρόνο. Κι εγώ μπορω να συναρμολογήσω PC και όταν έρθει η ώρα θα το ξανακάνω μάλλον γιατί μου αρέσει, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση κάτι που θέλουν ή πρέπει να θέλουν να κάνουν όλοι.

Και αν δεν είχα ήδη αφιερώσει κάποιες ώρες στο παρελθόν ώστε να ξέρω τι να κάνω σήμερα που μιλάμε δεν θα το έκανα για κανένα λόγο, θα πλήρωνα για αυτό όπως πλήρωσα να μου συνδέσουν το πλυντήριο το οποίο είναι κάτι πολύ απλό, παρόλα αυτά πλήρωσα γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να ανοίξω καν βίντεο στο yt

Οταν ήμουν στα 30 το έκανα, τώρα στα 56 δεν εχω την όρεξη και τον χρόνο να παιδευομαι και να στήνω ενα PC απο την αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Οταν ήμουν στα 30 το έκανα, τώρα στα 56 δεν εχω την όρεξη και τον χρόνο να παιδευομαι και να στήνω ενα PC απο την αρχη. 

Εγώ στα 40 το έχω να κάθεται και πλέον PC για εμένα είναι μονο τα λάπτοπ της δουλειάς. Στα οποία δεν μπορώ να παρέμβω και ούτε θέλω και είμαι πολύ χαρούμενος που υπάρχουν άλλοι να ασχολούνται με αυτές τις παπάτζες, ώστε να ασχοληθώ κι εγώ με τις δικές μου.

Οπότε το αν θα ξαναφτιάξω δεν είναι καθόλου βέβαιο, για το gaming ένας από τους λόγους που πήγα αποκλειστικά σε κονσόλα είναι ότι θέλω απλά να το βάζω να παίζει και άντε να με καθυστερεί κάνα update.

Δεν είναι ανυπέρβλητο φυσικά το να ασχοληθώ με settings, να αναβάθμιζω driver κτλ το έχω κάνει πολλές φορές αλλά δεν ψήνομαι να χάσω ούτε 3 λεπτά από τη ζωή μου πλέον για αυτό. Γενικά στον ελεύθερο μου χρόνο δε θέλω να ασχολούμαι με τίποτα που θα με ενοχλήσει.

Πριν κάνα χρόνο με έβαλε η γυναίκα να πάρουμε έπιπλο που θέλει συναρμολόγηση από εμένα, οκ το έκανα αλλά φυσικά εκνευρίστηκα. Συνεπώς έχω βάλει βέτο σε οτιδήποτε "οικονομικό" απαιτεί δική μου ενασχόληση, στο κάτω κάτω και το ωρομισθιο μου πλέον έχει κάποιο κόστος, μόνο έτοιμα πράγματα για τα οποία θα πληρώσουμε.

 

Αλλά για να μείνουμε στο θέμα μας στις κονσόλες πληρώνουμε συνδρομή για online, πληρώνουμε ακριβότερους τίτλους, πληρώνουμε ακριβά περιφερειακά.. Ε όχι και να πληρώσουμε σε τιμή "μάχιμου" πύργου μια κονσόλα, κάπου να υπάρχει ένα όριο.

Και δεν είναι μόνο η τιμή, δεν κατάλαβα από την παρουσίαση το pro να δικαιολογεί αυτό το κόστος από τις επιδόσεις του.

Απλά η Σόνυ αποφάσισε να ακολουθήσει τιμολογιακή πολιτική κινητών και τηλεοράσεων της που της μενουν στα ράφια, εδώ όμως δυστυχώς δεν έχει ανταγωνισμό να πάμε να πάρουμε κάνα Samsung

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...