Προς το περιεχόμενο

Το PS5 Pro έρχεται στις 7 Νοεμβρίου με πολύ καλύτερες επιδόσεις, 60fps και με τιμή 799,99€


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Πληροφοριακά να σου πω ότι οι μαγικές τηλεοράσεις της Sony έχουν panel LG...

 

21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και Samsung (QD-OLED) 

Προφανώς δεν πρόκειται για τις κορυφαίες τηλεοράσεις Sony. 

However, that isn't the case this year, and Sony has switched to a Mini LED panel for its flagship TV mode for 2024. While it still uses LG's WRGB OLED panel in this year's model, it isn't pegged as the Japanese firm's top-of-the-line TV.

Σημασία έχουν κι άλλα πράγματα , επεξεργαστής και άλλες "λεπτομέρειες" που κάνουν τη διαφορά και χρησιμοποιούν όλοι μα Όλοι οι υπόλοιποι από Sony!!! 

Έχω μια XR-95J. Αδιάφορο για εμένα  ότι στο διαδίκτυο την συγκρίνουν με oled και άλλες , θα πω ας μου βρει κάποιος καλύτερη εικόνα , καλύτερη συνολικά μη oled τηλεόραση να το συζητήσουμε. Τα φυσικά χρώματα της Sony , ο επεξεργαστής της , η τεχνολογία της είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και αυτο το επίπεδο το πληρώνεις διότι η πραγματική ποιότητα πληρώνεται. Ειλικρινά έχω μεγάλη εκτίμηση για τις lg oled και αλήθεια μου αρέσουν πολύ , απλά δεν μπορώ και δεν θέλω oled διότι η τηλεόραση παίζει έτσι αναίτια σε ένα κανάλι όλη μέρα. 

Τελικά φαντάζομαι η διαφορά τιμής σε κάτι θα οφείλεται , όπως φαντάζομαι λογικές κι άλλες διάφορες τιμής σε διαφορα προϊόντα , από κινητά έως ρούχα , αυτοκίνητα κτλ κτλ. Ναι , οκ όχι πάντα, αλλά πχ την παραπάνω τηλεόραση τη πλήρωσα ακριβά και μετά τρία χρονια μοντέλο βλεπω ακόμα πολύ λίγες , ελάχιστες τηλεοράσεις να είναι καλύτερες ή έστω να ικανοποιούν εμένα προσωπικά περισσότερο. Δεν μπορώ τα ευφάνταστα , τεχνητά χρώματα μιας Samsung, όμως εύκολα θα έπαιρνα μια lg oled και θα έβλεπα ευχάριστα. Παιδιά δεν είναι όλα μαυρο και άσπρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κοσμος ζηταει να εχει 4k, 60fps στα παιχνιδια,  full ποιοτητα στα γραφικα raytracing κτλ και τα θελει ολα αυτα με 350€.  Την προσπαθεια που κανουν το series x και ps5 στον τομεα του hardware οπως και την τιμη τους στα 500€ για την εκδοση με δισκο τα θεωρω αρκετα τιμια.

Προσωπικα 500 -700 € για μια δυνατη κονσολα ευκολα θα τα εδινα αν σκεφτεις οτι θα την εχεις και για τα επομενα 7-8 χρονια που συνηθως τοσος ειναι ο κυκλος μιας κονσολας μεχρι την επομενη γενια.

Απο εκει και περα....τα 800 €  ειναι πραγματι πολλα, οχι γενικα για μια κονσολα,  αλλα για την συγκεκριμενη, καθως δεν μπορει να πουλιεται το ps5 digital στα 436€ και εσυ να δινεις το pro στα 800€ για μια αυξηση αποδοσης της ταξης του 45%...διορθωση, μεχρι 45%.

Το ps4 pro δεν ειχε καλες πωλησεις και επαιζε και στην ιδια τιμη περιπου αν δεν κανω λαθως με το ps4 του οποιου και κατεβασαν την τιμη.

Επεξ/σία από eskimoos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και λέμε 

930 euro ps5 pro disc

70 euro Asto bot 

930 + 70 = 1000 euro

Δεν εχω προσθεσει συνδρομή και βάση ...(χαχαχαχαχαχαχα) Εδώ γελάω..

Καλά θα παει αυτο .... Εχουν ξεφύγει εντελώς εκει στην sony ..

Τουλάχιστον ενα καλό σε ολη την ιστορία είναι η μεταπώληση στο ps5 του λαού.. Η τιμή δεν θα φτάσει στα τάρταρα , οπότε πούλημα συμπλήρωμα και βουρ για κανα σωστο gaming pc ..(χωρίς συνδρομές, χωρίς βάση , με steam games , eneba κτλ.)  Mεγάλωσα για να παίζω spiderman και astrobot στον καναπέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα δεν έχω δει κάποια "συναρπαστική" αλλαγή με το νέο PS5 Pro, θεωρώ ότι στις επόμενες εκδόσεις του θα δούμε σημαντικές αλλαγές με ίσως αποτελεσματικότερη αξιοποίηση του VR (και ίσως της βιοτεχνολογίας) , εάν δεν το πάνε σιγά σιγά με σκοπό αποκλειστικά τις πωλήσεις

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Ασχετως με το τι λετε τωρα σε λιγο καιρο θα γεμισουν οι αγγελιες εδω, στο facebook, και λοιπα site με PS5...

εγω το σκεφτομουν να βαλω το πσ5 200 ευρω να παρω το προ αλλα με αυτην την τιμη η θα το βαλω 300 η δεν το βαζω καθολου.. πιστευα θα εχει γυρο στα 700 πληρες.. οχι 1000 πληρες

13 ώρες πριν, parask είπε

Έχω φύγει εδώ και χρόνια από τής κονσόλες έχω μια 4070σ και παίζω σπασμενα στα 10 games έκανα αποσβιση την κάρτα 

η χρυση τομη ειναι να εχεις και μια κονσολα ..σιγουρα το πσ5 προ η τιμη γελοια ειναιαλλα το απλο στα 400 που επαιζε ενα διαστημα τιμιο ειναι.. εχω και πισι και κονσολα και 9/10 θα παιξω με την κονσολα λογο οτι παιζω ανετα απο το κρεβατι ... σιγουρα και το πισι ειναι καλυτερο απλα η κονσολα το συμπληρωνει.. επισης το παιζω σπασμενα δν δικαιολογεί την αποσβεση και με μια καρτα πιο φθηνη να ειχες παλι θα επαιζες αλλα καταλαβαινω το  point σου.. και η κονσολα με συνδρομη (μεσο αλλης χωρας πιο φθηνη 60ευρω/ετος) παιζεις δωρεαν .. σιγουρα το πισι ειναι καλυτερο αλλα η κονσολα συμπληρωνει οπως παιχνιδια god, last of us κλπ 

11 ώρες πριν, music_lover είπε

Πότε εμπόδισε ρε παιδιά η τιμή την Apple και την Samsung να μοσχοπουλήσουν τα κινητά τους 1500€? Ας είναι καλά οι πιστωτικές κάρτες με τις 60 δόσεις τους.

ακυρο παραδειγμα.. τα κινητα επειδη τα κυκλοφορεις μαζι σου πλεον εχει γινει status symbol..εαν μπορουσες να κουβαλησεις και το πσ5 εξω μι χαρα θα εφτανε 1500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2018 αγόραζες μια AMD RX 480/580 (αντίστοιχο chip με το PS4 Pro) με ~200 ευρώ με το ΦΠΑ μέσα.

Σήμερα η 7700ΧΤ(ανίστοιχο chip με PS5 Pro, ίσως και κατώτερο) έχει ~5 κατοστάρικα.

To πρόβλημα ξεκινάει από τα καρτέλ των GPU. Βοηθάνε και τα τρις που τύπωσε το 2020 η μαντάμ Lagarde φυσικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ηταν βιώσιμη η κονσόλα θα έπρεπε να παει στα 500-600€ top και να γίνει επίσης price cut στο απλο ps5.. αφου δεν γίνεται αυτο λογο του ακριβου hardware τότε ποιον εξυπηρετεί δε ξέρω.. ουσιαστικά ενα replace του γερασμενου ps5 χρειάζονταν οχι αυτο.. και μιλαμε δεν ειναι καν ps6.. που παλι κράξιμο θα φαει σε αυτα τα λεφτά.. τραγικό στο τέλος με αυτα που κάνει η sony ολες οι μεγάλες εταιρίες σαν την nvidia intel amd θα ακολουθησουν επίσης με τέτοιες τιμες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, ViktorBKK said:

To 2018 αγόραζες μια AMD RX 480/580 (αντίστοιχο chip με το PS4 Pro) με ~200 ευρώ με το ΦΠΑ μέσα.

Σήμερα η 7700ΧΤ(ανίστοιχο chip με PS5 Pro, ίσως και κατώτερο) έχει ~5 κατοστάρικα.

To πρόβλημα ξεκινάει από τα καρτέλ των GPU. Βοηθάνε και τα τρις που τύπωσε το 2020 η μαντάμ Lagarde φυσικά.

 

488€ έχει η 7800xt εδώ Ελλάδα και είναι κατά πολύ ανώτερη από την GPU του ps5 pro . Η 7700xt έχει κοντά 400€ όποτε μια χαρά φτιάχνεις σύστημα κοντά στην τιμή του ps5 + δίσκο + stand και έχεις σύστημα με αντίστοιχες επιδόσεις σαφώς καλύτερη CPU από τον ZEN2 του ps5pro, δυνατότητα παραμετροποιήσεων κλπ. Φθηνότερα games και πολλά αλλα . Η τιμή του ps5pro είναι απαράδεκτη και δεν δικαιολογεί τίποτα ειδικά τώρα που τα ps games βγαίνουν πλέον και στο pc. Αν  κάνει το το  5% των συνολικών  πωλήσεων του ps5  θα είναι επιτυχία. 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

φτιάχνω στο black friday gaming pc με Ryzen 7 5800x και RX 7700/7800xt και παίζω ότι θέλω

Πόσο καιρό θα κρατήσει να παίζεις όλα τα καινούρια παιχνίδια στα 60fps χωρίς να θέλεις αναβάθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Scouter7883 είπε

 

Προφανώς δεν πρόκειται για τις κορυφαίες τηλεοράσεις Sony. 

However, that isn't the case this year, and Sony has switched to a Mini LED panel for its flagship TV mode for 2024. While it still uses LG's WRGB OLED panel in this year's model, it isn't pegged as the Japanese firm's top-of-the-line TV.

Σημασία έχουν κι άλλα πράγματα , επεξεργαστής και άλλες "λεπτομέρειες" που κάνουν τη διαφορά και χρησιμοποιούν όλοι μα Όλοι οι υπόλοιποι από Sony!!! 

Έχω μια XR-95J. Αδιάφορο για εμένα  ότι στο διαδίκτυο την συγκρίνουν με oled και άλλες , θα πω ας μου βρει κάποιος καλύτερη εικόνα , καλύτερη συνολικά μη oled τηλεόραση να το συζητήσουμε. Τα φυσικά χρώματα της Sony , ο επεξεργαστής της , η τεχνολογία της είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και αυτο το επίπεδο το πληρώνεις διότι η πραγματική ποιότητα πληρώνεται. Ειλικρινά έχω μεγάλη εκτίμηση για τις lg oled και αλήθεια μου αρέσουν πολύ , απλά δεν μπορώ και δεν θέλω oled διότι η τηλεόραση παίζει έτσι αναίτια σε ένα κανάλι όλη μέρα. 

Τελικά φαντάζομαι η διαφορά τιμής σε κάτι θα οφείλεται , όπως φαντάζομαι λογικές κι άλλες διάφορες τιμής σε διαφορα προϊόντα , από κινητά έως ρούχα , αυτοκίνητα κτλ κτλ. Ναι , οκ όχι πάντα, αλλά πχ την παραπάνω τηλεόραση τη πλήρωσα ακριβά και μετά τρία χρονια μοντέλο βλεπω ακόμα πολύ λίγες , ελάχιστες τηλεοράσεις να είναι καλύτερες ή έστω να ικανοποιούν εμένα προσωπικά περισσότερο. Δεν μπορώ τα ευφάνταστα , τεχνητά χρώματα μιας Samsung, όμως εύκολα θα έπαιρνα μια lg oled και θα έβλεπα ευχάριστα. Παιδιά δεν είναι όλα μαυρο και άσπρο. 

Συμφωνώ απόλυτα.  Η sony δεν παίζεται στις τηλεοράσεις. Μακράν την πιο ποιοτική εικονα εδώ και πολλα χρόνια.  Ο επεξεργαστής της sony κάνει την διαφορά.  Φυσικά χρώματα και τρομερή ευκρίνεια. Εχω την sony oled a8 65 ιντσες. Αψογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

εγω το σκεφτομουν να βαλω το πσ5 200 ευρω να παρω το προ αλλα με αυτην την τιμη η θα το βαλω 300 η δεν το βαζω καθολου.. πιστευα θα εχει γυρο στα 700 πληρες.. οχι 1000 πληρες

η χρυση τομη ειναι να εχεις και μια κονσολα ..σιγουρα το πσ5 προ η τιμη γελοια ειναιαλλα το απλο στα 400 που επαιζε ενα διαστημα τιμιο ειναι.. εχω και πισι και κονσολα και 9/10 θα παιξω με την κονσολα λογο οτι παιζω ανετα απο το κρεβατι ... σιγουρα και το πισι ειναι καλυτερο απλα η κονσολα το συμπληρωνει.. επισης το παιζω σπασμενα δν δικαιολογεί την αποσβεση και με μια καρτα πιο φθηνη να ειχες παλι θα επαιζες αλλα καταλαβαινω το  point σου.. και η κονσολα με συνδρομη (μεσο αλλης χωρας πιο φθηνη 60ευρω/ετος) παιζεις δωρεαν .. σιγουρα το πισι ειναι καλυτερο αλλα η κονσολα συμπληρωνει οπως παιχνιδια god, last of us κλπ 

ακυρο παραδειγμα.. τα κινητα επειδη τα κυκλοφορεις μαζι σου πλεον εχει γινει status symbol..εαν μπορουσες να κουβαλησεις και το πσ5 εξω μι χαρα θα εφτανε 1500

Δεν είναι σοβαρή δικαιολογία αυτή για να δώσεις 1500€ για να μπαίνεις Instagram και Facebook. Πιο πολύ για φθηνή δικαιολογία μου κάνει. Τη σήμερον ημέρα όλοι έχουν από ένα οπότε δεν κάνει καμία αίσθηση τι κρατάς στο χέρι εκτός από τα 15χρονα.

10 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Βασικά φίλε όχι .δεν μπορεί να προσαρμοση καμιά παραγωγή από την στιγμή που κάνει συναρμολόγηση και όχι κατασκευή...ποιος είπαμε φτιάχνει τα apu ...xmm  τις μνήμες ; Τους δίσκους ; Τα τροφοδοτικά; Ε ναι αν δεν πουλήσει θα μπει μέσα . έχει συμβόλαια τεράστια με τις εκατοστε εταιρίες που της προμηθεύουν υλικό..τα συμβόλαια δεν σπάνε..το ίδιο έπαθε με το. Vr και για ναημ το φάει στον Πωπ@ της .το βγάζεις σε υπολογιστές...

Ένα παιχνίδι έχει βγει στο pa5 με γραφικά ps5 to ,hellblade 2 όλα τα άλλα είναι ρεμαικοματεροτεξτουρο παιχνίδια ..

Έχει κάνει 100% υπολογισμό πωλήσεων. Η παραγωγή του είναι εξαρχής χαμηλή οπότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...