Προς το περιεχόμενο

Ώρα για αναβάθμιση NAS (ή μήπως mini-PC; )


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, dpolal said:

Την κάρτα γραφικών ξέχασες για να περιγράψεις έναν καλό Η/Υ μαζί με τα παραπάνω. :D 

Για transcoding (εγώ συνεχίζω να απαντώ σοβαρά) ; Από Intel 7ης γενιάς και πάνω δε τη χρειάζεσαι, νομίζω. Αλλά ξέχασα την 10Gigabit κάρτα δικτύου. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το τι χρειάζεται ή δεν χρειάζεται ο καθένας είναι κάτι καθαρά προσωπικό, βρίσκω περιττό να μπαίνουμε σε τέτοιες αντιπαραθέσεις.

Όσον αφορά transcoding, δεν έχω καθόλου εμπειρία εννοείται (όχι από transcoding γενικά, έχω κάνει ουκ ολίγες μετατροπές βίντεο στην ζωή μου, για on-the-fly transcoding λέω), τι transcoding να κάνει αυτό που έχω, εδώ πατούσα να ανοίξει τις ρυθμίσεις και κολλούσε για κάποια δευτερόλεπτα η CPU στο 100% 😀, αλλά είχα την εντύπωση ότι το hardware transcoding είναι πολύ πιο efficient, ακόμα μέσω μια iGPU όπως αυτή του celeron που έχει το DS224+. Τώρα αν δω στην πράξη ότι γίνεται ικανοποιητικό transcoding μόνο μέσω CPU ακόμα καλύτερα, να γλιτώσω και το κόστος του Plex Pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2024 στις 9:34 ΠΜ, Sadako είπε

Μπορείς να παραθέσεις το ΑΚΡΙΒΕΣ μοντέλο της RAM που έβαλες και υποστηρίζεται από το DS224+; Γκούγκλαρα λίγο χτες για ανεπίσημη υποστήριξη RAM modules και έπεσα σε ένα reddit post που κάποιοι είχαν αστοχίες με κάποια modules και επιτυχία με άλλα modules της ίδιας εταιρίας. Θέλω να δω πόσο θα ανέβαζε το κόστος η αναβάθμιση της RAM.

Samsung 1Rx8 PC4-2400T-SA1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...