Προς το περιεχόμενο

Ώρα για αναβάθμιση NAS (ή μήπως mini-PC; )


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα entry level Synology NAS DS115j στο οποίο έχω έναν δίσκο 6TB (το μέγιστο που υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο) και πορεύομαι εδώ και κάποια χρόνια.

Η χρήση που κάνω μέχρι τώρα είναι:

- Συλλογή από ταινίες/σειρές που περνάω εκεί και βλέπω στο τοπικό δίκτυο μέσω Kodi σε smart tv, κινητό, τάμπλετ, xiaomi TV stick. Με το που τα βλέπω στο 99% των περιπτώσεων τα σβήνω. Επίσης αποθηκεύω εκεί την database από watched status κλπ οπότε γίνεται shared παντού στο τοπικό δίκτυο.

- Backup σε αρχεία δουλειάς μέσω Freefilesync (δηλαδή κάνω monitor κάποιους folders στο PC και με το που αλλάξει κάποιο αρχείο γίνεται αυτόματα backup στον αντίστοιχο mapped folder στο NAS). Βέβαια δεν βασίζομαι μόνο σε αυτό ως προς το backup, έχω δηλαδή τα "πρωτότυπα" στο PC, έχω το αυτόματο backup που γίνεται στο NAS και μια φορά την εβδομάδα παίρνω χειροκίνητο backup σε εξωτερικό δίσκο (πάλι με freefilesync για να γλιτώνω χρόνο και να αντιγράφω μόνο τα νεότερα αρχεία)

- Backup σε προσωπικά αρχεία φωτογραφίες/βίντεο.

- Δοκίμασα κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσω ως torrent client αλλά με κάποιο update σταμάτησε να δουλεύει σωστά, δοκίμασα transmission αλλά κι αυτό δεν δουλεύει σωστά, από μια στιγμή δεν μπόρεσα να κατεβάσω τίποτα.

 

Αυτά που θα ήθελα να κάνω (εννοείται επιπλέον των παραπάνω):

- Να έχω πρόσβαση στην βιντεοσυλλογή μου και εκτός τοπικού δικτύου, δηλαδή να μπορώ να κάνω transcoding. Κι αν η ανάγκη αυτή σε ταινίες/σειρές δεν είναι τόσο σημαντική (με δεδομένο ότι υπάρχει πάντα πρόσβαση σε streaming services), περισσότερο στα προσωπικά μου βίντεο να μπορώ να τα δω με άνεση εκτός τοπικού δικτύου.

- Synology Photos κλπ δεν έχω καταφέρει να δουλέψω, τα specs του NAS μου είναι τραγικά χαμηλά, με το παραμικρό τερματίζει η CPU για πλάκα και κολλάνε τα πάντα, indexing δεν έχω καταφέρει να κάνω, το έχω βάλει και κολλάει για πάντα ενώ μένει και η CPU καρφωμένη στο 100%. 

- Γενικά πολύ καλύτερη πρόσβαση στα αρχεία μου εκτός τοπικού δικτύου, ακόμα και μικρά αρχεία pdf που έχω (τύπου 5ΜΒ) αργούν να μου ανοίξουν, ακόμα και με τα 5mbps upload της σύνδεσής μου δεν δικαιολογείται αυτή η εμπειρία χρήσης.

- Transmission

- Καταγραφικό

- Docker γιατί έχω δει κάτι ωραία καλούδια (είχα δει πχ έναν τύπο που είχε εγκαταστήσει VS Code μέσω docker και μετά έκανε μέχρι και coding μέσω iPad)

- Adblocker

- Smart Home management

- ΙΣΩΣ κάποια time machine αν έχω αρκετό περίσσιο αποθηκευτικό χώρο.

 

Με βάση αυτές τις ανάγκες μου λοιπόν, και με δεδομένο ότι -προς το παρόν τουλάχιστον- δεν έχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανάγκες σε αποθηκευτικό χώρο, δηλαδή τα 6TB που έχω τώρα έχουν 2,28TB κενά, οπότε ένα single bay ή το πολύ 2-bay NAS νομίζω με καλύπτει, για τι λύση πάω;

1. Κάποιο πιο ισχυρό NAS; Με την πιο απαιτητική εργασία που αναφέρω να είναι νομίζω το transcoding ποιο είναι το πιο οικονομικό NAS με το οποίο θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου; Δηλαδή να ξέρω από τι μπάτζετ ξεκινάω και από εκεί και πέρα να δω τι κερδίζω ανεβαίνοντας.

2. Η εναλλακτική ιδέα ενός mini PC έχει νόημα για την χρήση που αναφέρω παραπάνω; Λίγο που το έψαχνα online έβλεπα γενικά αναφορές ότι μπορείς να έχεις καλύτερα specs σε χαμηλότερο κόστος συγκριτικά με ένα Synology ή QNAP πχ, οπότε με έναν μεγάλο δίσκο και κάποιο Synology OS πχ θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου θυσιάζοντας redundancy (που δεν έχω ούτε τώρα ούτως ή άλλως και δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα γιατί όπως ανέφερα φροντίζω και για τακτικό offline backup); Αυτό που δεν έχω ιδέα είναι αν έχει διαφορά ως προς την κατανάλωση σε ρεύμα, γιατί η ουσία του NAS είναι μια συσκευή που είναι online 24/7.

Ελπίζω να βγάζει νόημα το μακροσκελές κείμενο, και αν βρεθεί κάποιος με παρόμοιες ανάγκες/χρήση με εμένα θα εκτιμήσω να μοιραστεί την εμπειρία του.

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC από εμένα. Υπάρχουν σχεδόν όλα τα λειτουργικά των NAS εκεί έξω διαθέσιμa να παίξεις, αν και με τα κατάλληλα προγράμματα ένα οποιοδήποτε PC μπορεί να μετατραπεί σε cloud server. Η καταναλωση ενος pc με την χρηση του καταλληλου hardware και software μπορει να ειναι ιδια ενος NAS.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα entry level Synology NAS DS115j στο οποίο έχω έναν δίσκο 6TB (το μέγιστο που υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο) και πορεύομαι εδώ και κάποια χρόνια.

Η χρήση που κάνω μέχρι τώρα είναι:

- Συλλογή από ταινίες/σειρές που περνάω εκεί και βλέπω στο τοπικό δίκτυο μέσω Kodi σε smart tv, κινητό, τάμπλετ, xiaomi TV stick. Με το που τα βλέπω στο 99% των περιπτώσεων τα σβήνω. Επίσης αποθηκεύω εκεί την database από watched status κλπ οπότε γίνεται shared παντού στο τοπικό δίκτυο.

- Backup σε αρχεία δουλειάς μέσω Freefilesync (δηλαδή κάνω monitor κάποιους folders στο PC και με το που αλλάξει κάποιο αρχείο γίνεται αυτόματα backup στον αντίστοιχο mapped folder στο NAS). Βέβαια δεν βασίζομαι μόνο σε αυτό ως προς το backup, έχω δηλαδή τα "πρωτότυπα" στο PC, έχω το αυτόματο backup που γίνεται στο NAS και μια φορά την εβδομάδα παίρνω χειροκίνητο backup σε εξωτερικό δίσκο (πάλι με freefilesync για να γλιτώνω χρόνο και να αντιγράφω μόνο τα νεότερα αρχεία)

- Backup σε προσωπικά αρχεία φωτογραφίες/βίντεο.

- Δοκίμασα κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσω ως torrent client αλλά με κάποιο update σταμάτησε να δουλεύει σωστά, δοκίμασα transmission αλλά κι αυτό δεν δουλεύει σωστά, από μια στιγμή δεν μπόρεσα να κατεβάσω τίποτα.

 

Αυτά που θα ήθελα να κάνω (εννοείται επιπλέον των παραπάνω):

- Να έχω πρόσβαση στην βιντεοσυλλογή μου και εκτός τοπικού δικτύου, δηλαδή να μπορώ να κάνω transcoding. Κι αν η ανάγκη αυτή σε ταινίες/σειρές δεν είναι τόσο σημαντική (με δεδομένο ότι υπάρχει πάντα πρόσβαση σε streaming services), περισσότερο στα προσωπικά μου βίντεο να μπορώ να τα δω με άνεση εκτός τοπικού δικτύου.

- Synology Photos κλπ δεν έχω καταφέρει να δουλέψω, τα specs του NAS μου είναι τραγικά χαμηλά, με το παραμικρό τερματίζει η CPU για πλάκα και κολλάνε τα πάντα, indexing δεν έχω καταφέρει να κάνω, το έχω βάλει και κολλάει για πάντα ενώ μένει και η CPU καρφωμένη στο 100%. 

- Γενικά πολύ καλύτερη πρόσβαση στα αρχεία μου εκτός τοπικού δικτύου, ακόμα και μικρά αρχεία pdf που έχω (τύπου 5ΜΒ) αργούν να μου ανοίξουν, ακόμα και με τα 5mbps upload της σύνδεσής μου δεν δικαιολογείται αυτή η εμπειρία χρήσης.

- Transmission

- Καταγραφικό

- Docker γιατί έχω δει κάτι ωραία καλούδια (είχα δει πχ έναν τύπο που είχε εγκαταστήσει VS Code μέσω docker και μετά έκανε μέχρι και coding μέσω iPad)

- Adblocker

- Smart Home management

- ΙΣΩΣ κάποια time machine αν έχω αρκετό περίσσιο αποθηκευτικό χώρο.

 

Με βάση αυτές τις ανάγκες μου λοιπόν, και με δεδομένο ότι -προς το παρόν τουλάχιστον- δεν έχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανάγκες σε αποθηκευτικό χώρο, δηλαδή τα 6TB που έχω τώρα έχουν 2,28TB κενά, οπότε ένα single bay ή το πολύ 2-bay NAS νομίζω με καλύπτει, για τι λύση πάω;

1. Κάποιο πιο ισχυρό NAS; Με την πιο απαιτητική εργασία που αναφέρω να είναι νομίζω το transcoding ποιο είναι το πιο οικονομικό NAS με το οποίο θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου; Δηλαδή να ξέρω από τι μπάτζετ ξεκινάω και από εκεί και πέρα να δω τι κερδίζω ανεβαίνοντας.

2. Η εναλλακτική ιδέα ενός mini PC έχει νόημα για την χρήση που αναφέρω παραπάνω; Λίγο που το έψαχνα online έβλεπα γενικά αναφορές ότι μπορείς να έχεις καλύτερα specs σε χαμηλότερο κόστος συγκριτικά με ένα Synology ή QNAP πχ, οπότε με έναν μεγάλο δίσκο και κάποιο Synology OS πχ θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου θυσιάζοντας redundancy (που δεν έχω ούτε τώρα ούτως ή άλλως και δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα γιατί όπως ανέφερα φροντίζω και για τακτικό offline backup); Αυτό που δεν έχω ιδέα είναι αν έχει διαφορά ως προς την κατανάλωση σε ρεύμα, γιατί η ουσία του NAS είναι μια συσκευή που είναι online 24/7.

Ελπίζω να βγάζει νόημα το μακροσκελές κείμενο, και αν βρεθεί κάποιος με παρόμοιες ανάγκες/χρήση με εμένα θα εκτιμήσω να μοιραστεί την εμπειρία του.

Από άποψη specs το DS115j που έχεις είναι παντελώς ακατάλληλο για τις δουλειές που κάνεις.
Αδύναμος επεξεργαστής και πολύ χαμηλή μνήμη.

Αφού έχεις ήδη εμπειρία τόσα χρόνια με το OS της Synology για μένα καλύτερα να πας σε κάποια νεώτερη λύση της εταιρείας.
https://www.synology.com/en-global/products/compare/DS124/DS223/DS223j/DS224+

Απέφυγε τα μοντέλα j.
Νομίζω ότι για να τρέξεις PLEX χρειάζεται intel επεξεργαστής οπότε το 224+ θα σε βολέψει καλύτερα.

Δες πόσο θα σου κόστιζε ένα mini pc και υπολόγισε και τον προσωπικό χρόνο για να το μάθεις και να το στήσεις/σετάρεις και μετά υπολόγισε ποιό σε συμφέρει καλύτερα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα entry level Synology NAS DS115j στο οποίο έχω έναν δίσκο 6TB (το μέγιστο που υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο) και πορεύομαι εδώ και κάποια χρόνια.

Η χρήση που κάνω μέχρι τώρα είναι:

- Συλλογή από ταινίες/σειρές που περνάω εκεί και βλέπω στο τοπικό δίκτυο μέσω Kodi σε smart tv, κινητό, τάμπλετ, xiaomi TV stick. Με το που τα βλέπω στο 99% των περιπτώσεων τα σβήνω. Επίσης αποθηκεύω εκεί την database από watched status κλπ οπότε γίνεται shared παντού στο τοπικό δίκτυο.

- Backup σε αρχεία δουλειάς μέσω Freefilesync (δηλαδή κάνω monitor κάποιους folders στο PC και με το που αλλάξει κάποιο αρχείο γίνεται αυτόματα backup στον αντίστοιχο mapped folder στο NAS). Βέβαια δεν βασίζομαι μόνο σε αυτό ως προς το backup, έχω δηλαδή τα "πρωτότυπα" στο PC, έχω το αυτόματο backup που γίνεται στο NAS και μια φορά την εβδομάδα παίρνω χειροκίνητο backup σε εξωτερικό δίσκο (πάλι με freefilesync για να γλιτώνω χρόνο και να αντιγράφω μόνο τα νεότερα αρχεία)

- Backup σε προσωπικά αρχεία φωτογραφίες/βίντεο.

- Δοκίμασα κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσω ως torrent client αλλά με κάποιο update σταμάτησε να δουλεύει σωστά, δοκίμασα transmission αλλά κι αυτό δεν δουλεύει σωστά, από μια στιγμή δεν μπόρεσα να κατεβάσω τίποτα.

 

Αυτά που θα ήθελα να κάνω (εννοείται επιπλέον των παραπάνω):

- Να έχω πρόσβαση στην βιντεοσυλλογή μου και εκτός τοπικού δικτύου, δηλαδή να μπορώ να κάνω transcoding. Κι αν η ανάγκη αυτή σε ταινίες/σειρές δεν είναι τόσο σημαντική (με δεδομένο ότι υπάρχει πάντα πρόσβαση σε streaming services), περισσότερο στα προσωπικά μου βίντεο να μπορώ να τα δω με άνεση εκτός τοπικού δικτύου.

- Synology Photos κλπ δεν έχω καταφέρει να δουλέψω, τα specs του NAS μου είναι τραγικά χαμηλά, με το παραμικρό τερματίζει η CPU για πλάκα και κολλάνε τα πάντα, indexing δεν έχω καταφέρει να κάνω, το έχω βάλει και κολλάει για πάντα ενώ μένει και η CPU καρφωμένη στο 100%. 

- Γενικά πολύ καλύτερη πρόσβαση στα αρχεία μου εκτός τοπικού δικτύου, ακόμα και μικρά αρχεία pdf που έχω (τύπου 5ΜΒ) αργούν να μου ανοίξουν, ακόμα και με τα 5mbps upload της σύνδεσής μου δεν δικαιολογείται αυτή η εμπειρία χρήσης.

- Transmission

- Καταγραφικό

- Docker γιατί έχω δει κάτι ωραία καλούδια (είχα δει πχ έναν τύπο που είχε εγκαταστήσει VS Code μέσω docker και μετά έκανε μέχρι και coding μέσω iPad)

- Adblocker

- Smart Home management

- ΙΣΩΣ κάποια time machine αν έχω αρκετό περίσσιο αποθηκευτικό χώρο.

 

Με βάση αυτές τις ανάγκες μου λοιπόν, και με δεδομένο ότι -προς το παρόν τουλάχιστον- δεν έχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανάγκες σε αποθηκευτικό χώρο, δηλαδή τα 6TB που έχω τώρα έχουν 2,28TB κενά, οπότε ένα single bay ή το πολύ 2-bay NAS νομίζω με καλύπτει, για τι λύση πάω;

1. Κάποιο πιο ισχυρό NAS; Με την πιο απαιτητική εργασία που αναφέρω να είναι νομίζω το transcoding ποιο είναι το πιο οικονομικό NAS με το οποίο θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου; Δηλαδή να ξέρω από τι μπάτζετ ξεκινάω και από εκεί και πέρα να δω τι κερδίζω ανεβαίνοντας.

2. Η εναλλακτική ιδέα ενός mini PC έχει νόημα για την χρήση που αναφέρω παραπάνω; Λίγο που το έψαχνα online έβλεπα γενικά αναφορές ότι μπορείς να έχεις καλύτερα specs σε χαμηλότερο κόστος συγκριτικά με ένα Synology ή QNAP πχ, οπότε με έναν μεγάλο δίσκο και κάποιο Synology OS πχ θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου θυσιάζοντας redundancy (που δεν έχω ούτε τώρα ούτως ή άλλως και δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα γιατί όπως ανέφερα φροντίζω και για τακτικό offline backup); Αυτό που δεν έχω ιδέα είναι αν έχει διαφορά ως προς την κατανάλωση σε ρεύμα, γιατί η ουσία του NAS είναι μια συσκευή που είναι online 24/7.

Ελπίζω να βγάζει νόημα το μακροσκελές κείμενο, και αν βρεθεί κάποιος με παρόμοιες ανάγκες/χρήση με εμένα θα εκτιμήσω να μοιραστεί την εμπειρία του.

Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα Synology 224+  και έχω βάλει 1 δίσκο 16GB (στο μέλλον θα προστεθεί και δεύτερος λόγω κόστους).

 

Η εμπειρία μου όσο έχω προλάβει να ασχοληθώ.

Μέσω Plex έχω τεστάρει ταινία περίπου  70GB και δεν παρατήρησα stutterings ή κάποια lag άξιο μνείας. Η μνήμη του μηχανήματος στην αγορά του είναι 2GB με επίσημη αναβάθμιση άλλα 4GB, ανεπίσημα όμως έχω βάλει μια Samsung 8GB μνήμη και παίζει ΑΨΟΓΑ σύνολο 10GB. Η εφαρμογή Photos της Synology για να σου κανει αναγνώριση AI Ανθρώπους Ζώα και ή ακόμα και τρόφμα και τοπία, αναφέρει ότι χρειάζεται παραπάνω μνήμη από την εργοστασιακή, αλλιώς δουλεύει σαν μια απλή βιβλιοθήκη φωτογραφιών. 

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνήμη μόνο είναι το πρόβλημα; Η CPU ενός μοντέλου αυτής της κλάσης είναι οκ; Η ταινία που αναφέρεις έγινε απλά streamed στο τοπικο δίκτυο στην αρχική της ανάλυση; Γιατί κάτι τέτοιο το έχω κάνει (οκ ίσως όχι με ΤΟΣΟ μεγάλο αρχείο, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί κιόλας) και με το ταπεινό δικό μου. Με transcoding είναι το θέμα πώς τα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sadako είπε

Η μνήμη μόνο είναι το πρόβλημα; Η CPU ενός μοντέλου αυτής της κλάσης είναι οκ; Η ταινία που αναφέρεις έγινε απλά streamed στο τοπικο δίκτυο στην αρχική της ανάλυση; Γιατί κάτι τέτοιο το έχω κάνει (οκ ίσως όχι με ΤΟΣΟ μεγάλο αρχείο, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί κιόλας) και με το ταπεινό δικό μου. Με transcoding είναι το θέμα πώς τα πάει.

Όπως τα λέει εδώ στο review 

https://www.blackvoid.club/synology-ds224-review/#plex

Ο συγκεκριμένος intel ειναι τετραπύρηνος και έχει τη τεχνολογία intel QuickSync κάνει hardware transcoding.

Επίσης έχει ενσωματωμένη iGpu Intel® UHD Graphics 600, οπότε δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή.

Βέβαια πάντα μιλάμε για ένα μηχάνημα που αν βάλεις μόνο έναν σκληρό 12 με 16GB μαζί με μνήμη και αγορά του ίδιου του NAS

σίγουρα φτάνεις τα 600 με 700 ευρώ. Οπότε και η ιδέα του mini pc αρχίζει να μη φαίνεται τόσο κακή, ειδικά κάτι προσφορές που παίζουν συχνά 

όπως 

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, θα ξεψαχνίσω το review που παρέθεσες.

Το θέμα των δίσκων θα το θεωρήσω ξεχωριστό, γιατί δίσκοι θα χρειαστούν και στις 2 περιπτώσεις. Δηλαδή και να άλλαζα το τωρινό μου NAS, σε πρώτη φάση θα μετέφερα απλά τον δίσκο που έχω τώρα, όπως ανέφερα και στο αρχικό ποστ, τον έχω γεμάτο μόνο κατά 60% περίπου. Θα συγκρίνω μόνο το hardware του NAS και του Mini-PC. Το link που παραθέτεις (οκ, πρόκειται για προσφορά που σήμερα υπάρχει και αύριο δεν υπάρχει) μιλάει για 32GB RAM (!!!) και 1TB SSD με 285€, ενώ το DS224+ έχει μόλις 2GB RAM. Η διαφορά (έστω επιφανειακά) φαίνεται χαώδης στο value-for-money.

Την προοπτική του mini-PC την ανέφερα περισσότερο στην περίπτωση που έχουν κάποια άλλα μειονεκτήματα για την συγκεκριμένη χρήση που δεν μπορώ να σκεφτώ. Τύπου "δεν είναι φτιαγμένα για λειτουργία 24/7 από θέμα ψύξης κλπ", "έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση σε ρεύμα που σε συσκευές που δουλεύουν 24/7 παίζει τον ρόλο του" ή αν παίζουν άλλα θέματα. Γιατί -διορθώστε με αν κάνω λάθος- Synology OS μπορείς να περάσεις και σε Windows μηχάνημα. Διαφορετικά, για κάποιον που δεν χρειάζεται πολλά hdd bays με redundancy μέσω RAID κλπ αναρωτιέμαι αν υπάρχει πραγματικά κάποιος λόγος για να προτιμήσει ένα Synology από ένα mini-PC.

Βέβαια στην περίπτωση του mini-PC ο δίσκος θα πρέπει να μπει σε εξωτερικό enclosure, δεν ξέρω αν κι αυτό πχ έχει τις συνέπειες του λόγω θερμοκρασιών κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/09/2024 at 07:23, atheatos said:

 Η καταναλωση ενος pc με την χρηση του καταλληλου hardware και software μπορει να ειναι ιδια ενος NAS.

Πόσο καίει idle ένα NAS ας πούμε με 4 HDs (spinned down) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά αυτό πάντως, επειδή έβαλα να δω ένα video review του DS224+ (που από ό,τι είδα είναι και το επικρατέστερο αν επιλέξω την οδό του Synology, με μια πιο ακριβή -αλλά ίσως υπερβολική για την χρήση μου- επιλογή αυτήν του DS723+) από ένα κανάλι που από ό,τι βλέπω κάνει εκτενή reviews σε NAS, αναφέρει:

14,69W (Access)

4,41W (Disk hibernation)

ΥΓ. Το βίντεο είναι εδώ:

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Sadako said:

Όσον αφορά αυτό πάντως, επειδή έβαλα να δω ένα video review του DS224+ (που από ό,τι είδα είναι και το επικρατέστερο αν επιλέξω την οδό του Synology, με μια πιο ακριβή -αλλά ίσως υπερβολική για την χρήση μου- επιλογή αυτήν του DS723+) από ένα κανάλι που από ό,τι βλέπω κάνει εκτενή reviews σε NAS, αναφέρει:

14,69W (Access)

4,41W (Disk hibernation)

ΥΓ. Το βίντεο είναι εδώ:

  Reveal hidden contents

 

 

Αυτά τα νούμερα νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να τα πιάσεις με pc. Θες σίγουρα κάποια N100 (τύπου Topton από Ali) mobo, Pico psu κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Πόσο καίει idle ένα NAS ας πούμε με 4 HDs (spinned down) ;

NAS με 4 δίσκους για οικιακή χρήση είναι overkill από κάθε άποψη.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2024 στις 2:43 ΜΜ, aret1 είπε

Η μνήμη του μηχανήματος στην αγορά του είναι 2GB με επίσημη αναβάθμιση άλλα 4GB, ανεπίσημα όμως έχω βάλει μια Samsung 8GB μνήμη και παίζει ΑΨΟΓΑ σύνολο 10GB. Η εφαρμογή Photos της Synology για να σου κανει αναγνώριση AI Ανθρώπους Ζώα και ή ακόμα και τρόφμα και τοπία, αναφέρει ότι χρειάζεται παραπάνω μνήμη από την εργοστασιακή, αλλιώς δουλεύει σαν μια απλή βιβλιοθήκη φωτογραφιών. 

Μπορείς να παραθέσεις το ΑΚΡΙΒΕΣ μοντέλο της RAM που έβαλες και υποστηρίζεται από το DS224+; Γκούγκλαρα λίγο χτες για ανεπίσημη υποστήριξη RAM modules και έπεσα σε ένα reddit post που κάποιοι είχαν αστοχίες με κάποια modules και επιτυχία με άλλα modules της ίδιας εταιρίας. Θέλω να δω πόσο θα ανέβαζε το κόστος η αναβάθμιση της RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2024 στις 5:57 ΜΜ, Sadako είπε

Η μνήμη μόνο είναι το πρόβλημα; Η CPU ενός μοντέλου αυτής της κλάσης είναι οκ; Η ταινία που αναφέρεις έγινε απλά streamed στο τοπικο δίκτυο στην αρχική της ανάλυση; Γιατί κάτι τέτοιο το έχω κάνει (οκ ίσως όχι με ΤΟΣΟ μεγάλο αρχείο, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί κιόλας) και με το ταπεινό δικό μου. Με transcoding είναι το θέμα πώς τα πάει.

Για ποιο λογο να κανει transcoding? Απλα θα ρουφηξει επεξεργαστη για να κατεβασει την ποιοτητα.

18 ώρες πριν, dpolal είπε

NAS με 4 δίσκους για οικιακή χρήση είναι overkill από κάθε άποψη.

Καλησπερα και καλη βραδια.

nas.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, dpolal said:

NAS με 4 δίσκους για οικιακή χρήση είναι overkill από κάθε άποψη.

Δεν είναι overkill. Κατά τη γνώμη μου θες minimum:
-2 HDs με mirroring για data (ιδανικά για τις δικές μου ανάγκες 4),
-1 ssd που τρέχουν apps (για να κοιμούνται οι 2 σκληροί)
-1 nvme για το λειτουργικό.

Αλλά, εγώ απλώς ρώτησα για μια ενδεικτική ελάχιστη κατανάλωση.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Δεν είναι overkill. Κατά τη γνώμη μου θες minimum:
-2 HDs με mirroring για data (ιδανικά για τις δικές μου ανάγκες 4),
-1 ssd που τρέχουν apps (για να κοιμούνται οι 2 σκληροί)
-1 nvme για το λειτουργικό.

Την κάρτα γραφικών ξέχασες για να περιγράψεις έναν καλό Η/Υ μαζί με τα παραπάνω. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...