Προς το περιεχόμενο

Το νέο iPhone 16 Pro έρχεται στις 20 Σεπτεμβρίου με μεγαλύτερη οθόνη και βελτιωμένη διαχείριση θερμότητας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ddimitrisss είπε

12 pro Manx κ έχει και έχει ο θεός !

Εάν είσαι φωτογράφος και ινβλακενσερ παίρνεις 16pro!

Χαμένη χρόνια πάλι …

Αλλάξτε πια το σχήμα ή κάντε αναδιπλούμενο. 

Αν είσαι “ινβλακενσερ» μπορεί, κανενας σοβαρός φωτογράφος δεν βασίζεται στα κινητά για να βγαλει φωτογραφιες😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oldnew είπε

Ρε σοβαρά τα γράφετε αυτά τωρα? Το ΑΙ στα κινητά είναι gimmick. Μια χαζομάρα και μισή που θα ασχοληθείς 1 ωρα (και αν) και δεν θα το ξαναδείς. Εχω fold 5, ποιο πολυ ΑΙ απο οτι βάλανε σε αυτό, δεν έχει. Οτιδήποτε χρήσιμο (διάφορα κόλπα με ai σε φωτο) βρίσκεις καλύτερες εφαρμογές στο playstore που μπαίνουν σε κάθε κινητό. Οτι ίσως ηταν χρήσιμο σε ΑΙ δεν υποστηρίζει Ελληνικη γλώσσα οπότε δεν δεν ασχολήσαι καν. Τα ιδια ακριβώς ισχύουν και στο iphone. Δεν έχουν τι να προσθέσουν, μικρό διάφορες καθε χρονο στις ναυαρχίδες (και στο Android) και πετάνε επειδή είναι της μόδας και ενα ΑΙ σε οποίον άσχετο πιάσει. Και απο οτκ φαίνεται είναι πολλοί. 

Αφου μονος σου το γραφεις οτι ο κοσμος παει με την μοδα σε τι ωφελει η πολυλογια να μου πεις εμενα οτι ειναι gimmick, αυτο ειχε πλακα...

Φυσικα καποιος που θα αγορασει φετος θα συνυπολογισει και το AI οταν οι αλλοι το εχουν,  και αν δεν κανω λαθος iPhone δεν αγοραζουν μονο στην Ελλαδα...

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nikopoup είπε

Για ποιον λόγο να πάρει κάποιος το απλό 16 και όχι το 15 προ?

Γιατί το 15 προ σύντομα θα αποσυρθεί, μέχρι εξαντλήσεως στοκ. Μετά μονο μτχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά φέτος είναι απολαυστικό να βλέπεις τα fanboys να ξεφτιλίζονται… πως θα δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα ότι για πρώτη φορά η apple έβγαλε κινητό με τις μικρότερες αλλαγές και διαφήμισε κάτι (ΑΙ) που θα βγει το 2025… 

 

οι αλλαγές είναι.

1) αλλαγή σασί και περίβλημα μπαταρίας με αλουμινιο

2) απτικό κουμπί για φωτό 

3) ασύρματη φόρτιση με Q2 μόνο στα προ 

4) wifi 7 

5) 8k video 120hz

6) μικρότερα μπεζελς 

7) αύξηση διαστάσεων 3 ίντσες 

8. νέος  τηλεφακος και 5x zoom στο προ

9) 10% βελτίωση σε cpu και μπαταρία 

10) 12αρα ραμ( πάει το ψέμα ότι τα μήλα δεν έχουν ανάγκη τη ραμ) 

 

πειτε μου τώρα μια αλλαγή που σας ενθουσιάζει η σας προτρέπει να αναβαθμίσετε από το 15 max ? 
 

καλό θα ναι ο μάγειρας να δει τις πωλήσεις φέτος μήπως βάλει μυαλό εκτός αν τελικά τα πρόβατα είναι πολλά 

Όσοι δεν έχετε οικονομικό θέμα δεν σας ενδιαφέρει κάντε ότι θέλετε τα λεφτά σας ακόμα και προσάναμα αλλά όσοι δουλεύετε σκληρά κάθε ευρώ και σέβεστε τον κόπο σας πράξτε ανάλογα 

 

  • Like 3
  • Confused 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την παρουσίαση λόγω του ότι θέλω να πάρω μια ναυαρχίδα κάποια στιγμή και κοιτάζω τις ναυαρχίδες που κυκλοφορούν χωρίς πολλά πολλά στην δυτική αγορά. Λοιπόν, μου άρεσε το 4K/120fps, μου αρέσει το dual video και το dolby vision, αλλά αυτά τα προσφέρει και το s24 ultra (και λογικά θα τα προσφέρει και το s25 ultra) ακόμα καλύτερα. Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ και είναι πιθανό το s25 ultra να μην το προσφέρει, είναι το spatial audio. Μου άρεσε τόσο που σκέφτομαι πιο σοβαρά από πριν το iphone, αλλά απ' όσο είδα υπάρχουν μικρόφωνο που ηχογραφούν spatial audio, αλλά θα μου άρεσε να το υποστηρίζει μόνο του το κινητό. Τέλος πάντων, ας ανοίξει και η Samsung τα δικά της χαρτιά επίσημα και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karamela693 είπε

Μόνο την οθόνη θα σου πιάσω, είναι μεγαλύτερη, καλύτερη και κυρίως ντιμάρει πιο αργά από τις παλιές συσκευές που στον Ελληνικό ήλιο στα 10 λεπτά αρχίζεις να μην βλέπεις τίποτα. Αυτό θα το δει κάθε χρήστης....για αυτό λέω ότι όλα είναι σχετικά, διαφορές υπάρχουν και είναι και αρκετές, ο καθένας φυσικά κρίνει αν αξίζει να δώσει τα χρήματά του. Προσωπικά έχω το 15pro και θα το αλλάξω μέσα στον επόμενο καιρό με 16pro και θεωρώ ότι αξίζει η αναβάθμιση μόνο και μόνο για το νέο Capture κουμπί, την μεγαλύτερη οθόνη και τον νέο Ultra wide φακο. Δεν βάζω καν στην εξίσωση τα 4Κ120, την πιο γρήγορη φόρτιση και τον καλύτερο επεξεργαστή.

Όλα αυτά που αναφέρεις δεν αξίζουν επ ουδενί να ξαναδώσει κάποιος που έχει τα 13-14-15, 1300-1500 ευρώ που θα κάνει το 16 ,πέραν του ψυχολογικού σκέλους του να έχει το τελευταίο μοντέλο.Στη πράξη δε θα καταλάβεις σχεδόν τίποτα από διαφορές.Τα περι επεξεργαστών κλπ πιο πολύ μαρκετινίστικα κόλπα είναι και ψωμί για flaming,παρά για ουσία.Ακομα και τα 11-12 απο άποψη επεξεργαστή μια χαρά στέκουν ακόμα για το 95% των χρηστών εκεί έξω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ο Φώτης θα μου έγραφε ότι τώρα θα μπω στο σωστό δρόμο!

Το ίδιο θα έλεγε και σε εμένα. Χρόνια που λέγαμε ότι δεν θα αγόραζα ποτέ iphone. Οχι γιατί δεν το θεωρούσα καλό αλλά γιατί ο τρόπος με τον οποίο δούλευε και η εμμονή με proprietary υλικό ακόμα και για τα απλά (lighting port) απλά το έκανε μη βολικό για εμένα στη χρήση. 

Ελα όμως που οι καιροί άλλαξαν, η συσκευή ήρθε πιο κοντά στα τωρινά universal στάνταρ και η χρήση μου επίσης άλλαξε προς "εργαλείο" και όχι "παιχνίδι". Ετσι λοιπόν ήρθε η ώρα για πρώτη φορά να κάνω μετάβαση σε iphone διότι έχω βαρεθεί την όλη φάση με το android να έχει συνεχείς δυσλειτουργίες. 

Εννοείται ότι γουστάρω τις όλες δυνατότητες και ευκολίες που παρέχει το Android αλλά έφτασε η ώρα που δεν αρκούν. Θέλω σταθερότητα, θέλω ταχύτητα, θέλω σιγουριά και θέλω πλήρης υποστήριξη παντού και πάντα. Ετσι και αλλιώς το S23U θα παραμείνει στα χέρια μου οπότε δεν θα χάσω απολύτως τίποτα από τις δυνατότητες του android. Μουσική, βίντεο, σημειώματα κτλ θα είναι πάντα μέσα στην τσέπη μου ως φορητό λάπτοπ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ ως εξωτερικός παρατηρητής και ψιλο-Hater της apple, θα πω το εξής:

Νομίζω ότι χτες η Apple στην παρουσίαση "έκανε" τα πάντα για να μας πει ότι ουσιαστικά τα pro μοντελα δεν είναι για κανένα.

Φωτογραφία: Τα απλά μοντέλα είναι παρπαάνω από αρκετά για τους casual χρήστες, ενώ τις pro δυνατότητες για να γυρίσουμε το blockbuster της χρονιάς μάλλον δεν θα τις χρησιμοποιήσει κανένας.

ΑΙ: Με τον τρόπο που προσπαθουν apple και google να μας πείσουν για τη χρησιμότητα της ai στα κινητά, εντάξει... άστο καλύτερα.

Τώρα για το αν τα 120Hz και το usb 3 θεωρούνται Pro χαρακτηριστικά για την apple, για τον υπόλοιπο γνωστό πολιτισμένο κόσμο δεν θεωρούνται.

Μόνο το μέγεθος του Pro Max είναι που διαφέρει και μπορεί να βρει κάποιους υποστηρικτές (τύπους σαν εμένα που η πρεσβυωπία έχει χτυπήσει κόκκινο), σε ένα μοντέλο βέβαια που ήδη ήταν πολύ μεγάλο και βαρύ.

τι θα γίνει τελικά? φυσικά το pro θα μοσχοπουλήσει γιατί ποιος είναι αυτός ο κακομοίρης που θα τολμήσει να βγάλει το κινητό από την τσέπη και να δουν οι άλλοι διπλό camera module αντί του θρυλικού τριπλού? 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillT είπε

τι θα γίνει τελικά? φυσικά το pro θα μοσχοπουλήσει γιατί ποιος είναι αυτός ο κακομοίρης που θα τολμήσει να βγάλει το κινητό από την τσέπη και να δουν οι άλλοι διπλό camera module αντί του θρυλικού τριπλού? 

Δηλαδή εγώ που γλυκοκοιτάω και το απλό το 16άρι πιστεύεις ότι θα ντραπώ να το βγάλω από την τσέπη μου ας πούμε; Οι έξτρα δυνατότητες του PRO και κυρίως η ενισχυμένη μπαταρία όμως σίγουρα με κάνουν να προτιμήσω αυτό έναντι του απλού. Βέβαια αν το απλό είναι απόλυτα λειτουργικό χωρίς battery stress τότε είναι σίγουρα μέσα ως πιθανή επιλογή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BillT είπε

Παιδιά εγώ ως εξωτερικός παρατηρητής και ψιλο-Hater της apple, θα πω το εξής:

Νομίζω ότι χτες η Apple στην παρουσίαση "έκανε" τα πάντα για να μας πει ότι ουσιαστικά τα pro μοντελα δεν είναι για κανένα.

Φωτογραφία: Τα απλά μοντέλα είναι παρπαάνω από αρκετά για τους casual χρήστες, ενώ τις pro δυνατότητες για να γυρίσουμε το blockbuster της χρονιάς μάλλον δεν θα τις χρησιμοποιήσει κανένας.

ΑΙ: Με τον τρόπο που προσπαθουν apple και google να μας πείσουν για τη χρησιμότητα της ai στα κινητά, εντάξει... άστο καλύτερα.

Τώρα για το αν τα 120Hz και το usb 3 θεωρούνται Pro χαρακτηριστικά για την apple, για τον υπόλοιπο γνωστό πολιτισμένο κόσμο δεν θεωρούνται.

Μόνο το μέγεθος του Pro Max είναι που διαφέρει και μπορεί να βρει κάποιους υποστηρικτές (τύπους σαν εμένα που η πρεσβυωπία έχει χτυπήσει κόκκινο), σε ένα μοντέλο βέβαια που ήδη ήταν πολύ μεγάλο και βαρύ.

τι θα γίνει τελικά? φυσικά το pro θα μοσχοπουλήσει γιατί ποιος είναι αυτός ο κακομοίρης που θα τολμήσει να βγάλει το κινητό από την τσέπη και να δουν οι άλλοι διπλό camera module αντί του θρυλικού τριπλού? 

Νομίζω ότι χτες η Apple στην παρουσίαση "έκανε" τα πάντα για να μας πει ότι ουσιαστικά τα pro μοντελα δεν είναι για κανένα.

Επιτελους, το ειπε καποιος!

Οχι για κανεναν, απλα οχι για εμας τους κοινους θνητους. Αξιζει με το παραπανω σε καποιον που θα κανει κινηματοφραφικο περιεχομενο ή οτιδηποτε αλλο με φωτογραφια σε επαγγελματικα πλασια. Εισαι youtuber? Ναι να το παρεις. 

Πλεον δεν εχει νοημα για τον απλο χρηστη. Βεβαιααααα το ψυχολογικο σε τραβαει στο Pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Νομίζω ότι χτες η Apple στην παρουσίαση "έκανε" τα πάντα για να μας πει ότι ουσιαστικά τα pro μοντελα δεν είναι για κανένα.

Επιτελους, το ειπε καποιος!

Οχι για κανεναν, απλα οχι για εμας τους κοινους θνητους. Αξιζει με το παραπανω σε καποιον που θα κανει κινηματοφραφικο περιεχομενο ή οτιδηποτε αλλο με φωτογραφια σε επαγγελματικα πλασια. Εισαι youtuber? Ναι να το παρεις. 

Πλεον δεν εχει νοημα για τον απλο χρηστη. Βεβαιααααα το ψυχολογικο σε τραβαει στο Pro. 

Πραγματικα πιστεύεις ότι το Pro είναι κατάλληλο για φωτογραφια σε επαγγελματικά πλαίσια;🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Πραγματικα πιστεύεις ότι το Pro είναι κατάλληλο για φωτογραφια σε επαγγελματικά πλαίσια;🤔

Για φωτο όχι , αλλά για video , ασφαλώς και είναι!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...