Προς το περιεχόμενο

Έρχεται στα μέσα Σεπτεμβρίου το Gigabit Voucher


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν έχει νόημα να κάθεται τόσα χρόνια με τόσο υψηλές τιμές, ειδικά με τα εισοδήματά μας.

Συμφωνούμε, δεν έχει κανένα λογικό νόημα για όλους μας να περιμένει 2 δεκαετίες για να κάνει βασικές αναβαθμίσεις που κάποιοι υλοποιούσαν από το 2016 με ταχύτητα και επιτυχία, το μόνο που καταλαβαίνουμε είναι ότι την νοιάζει ξεκάθαρα "η Φέτα" και τόσα χρόνια τα εισοδήματα δεν ήταν ψηλά άλλωστε, ούτε στην 10ετή κρίση, αλλά αυτή συνέχιζε σταθερά να μην δίνει λογικές τιμές...ελπίζω μόνο αυτή την φορά να μην της πάρει τόσο χρόνο αλλά αμφιβάλλω. Θα φανεί στην συνέχεια...

όπως ανέφερα, έχει σταθερό πελάτη της το Δημόσιο, οπότε....Ίδωμεν!  

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν έχει νόημα να κάθεται τόσα χρόνια με τόσο υψηλές τιμές και πηγαίνουν ελάχιστοι, ειδικά με τα εισοδήματά μας.

μηπως ξερεις ποια ειναι η πιο τιμια 1000ρα σε τιμη? ψαχνω να βρω με κανα 30ρι. δινω 26 για 100ρα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/09/2024 at 15:21, nagmatech said:

Είναι μια πάρα καλή κίνηση το Voucher. Όσο άφορα το σκέλος που αναφέρεται στη έκπτωση της τιμής της χοντρικής Φτάνει μόνο να συμμορφωθούν και οι πάροχοι από τη μεριά τους και να κατεβάσουν και τις τιμές τους .Αυτό το μέχρι 28% ουτοπικό μου φαίνεται να περάσει στον καταναλωτή φοβάμαι μην προσπαθήσουν αργότερα να δικαιολογήσουν την μη εφαρμογή της έκπτωσης π.χ στο ότι φταίει ο πόλεμος στην Ουκρανία η ότι έγινε σεισμός στην Μαδαγασκάρη (Για τους παρόχους χτυπά η καμπάνα).

Καπου διαβαζα σημερα σε αρθρο ηλεκτρονικης εφημεριδας οτι ηδη ολοι εχουν αυξησει ηδη τις τιμες των πακετων τους ιδιως των ανω των 300mbps κατα καμποσα ευρω, προφανως εν αναμονη του voucher ωστε να μην παει ολο ως μειωση αλλα να παρουν και κατι ακομα τσεπη.

Σαν τις επιδοτησεις κλιματιστικων που πριν δοθουν τα κουπονια οι τιμες ανεβηκαν 20%-30%+

1 hour ago, Thresh said:

Αν δεν τις μειώσουν όπως πρέπει, θα συνεχίσει να πηγαίνει λίγο κόσμος στο FTTH. 251Κ σε σχεδόν 1.4Μ σπίτια κάλυψης είναι χάλια νούμερα.

Από την στιγμή που συμφέρει πολύ τον ΟΤΕ η μετάβαση μας από το χαλκό στην οπτική, για λόγους "OPEX",  θα πρέπει να τις ρίξει όσο χρειάζεται για να προσελκύσει κόσμο.

Κακά τα ψέματα οι χώρες του εξωτερικού που έχουν πολλαπλάσια ταχύτητα σταθερού internet από μας, δεν είναι επειδή την "αξιοποιούν", αλλά επειδή είναι αρκετά φτηνά τα "μεγάλα" πακέτα για τα εισοδήματά τους, σε συνδυασμό με το ότι δεν συμφέρει να επιλέγουν τα μικρότερα.

Φίλος στη Τσεχία έχει με 17-18 ευρώ/μήνα 1Gbps (down/up), έστω να είχε τα 200Mbps με 15 ευρώ, γιατί να μην επιλέξει το 1Gbps? 

Παρομοίως ο κουμπάρος μου στο Λουξεμβούργο (Post Lux) 52 ευρώ/μήνα 100αρα + TV, 58 ευρώ/μήνα 500αρα + TV, 59 ευρώ/μήνα 1Gbps + TV. Ουσιαστικά τον έσπρωξαν στην 1Gbps γιατί η 500αρα δεν άξιζε για 1 ευρώ διαφορά κι η 100αρα έχει τραγική τιμή.  ΤΣΟΥΠ ανέβηκε κι ο μέσος όρος της χώρας...

Δεν θα εξαντληθούν τόσο γρήγορα τα κουπόνια.

Μπορείς να επιλέξεις και τώρα αν θες να μείνεις στον ίδιο, μπορείς να περιμένεις 1 μήνα αν θες να αλλάξεις πάροχο.

Αρκεί να μην έχεις πάρει το προηγούμενο κουπόνι (SFBB) και να μην έχεις τώρα πάνω από 100Mbps σύνδεση.

Θα πρέπει να πας τουλάχιστον σε 300Mbps πακέτο.

Οπως το περιγραφεις ομως στο εξωτερικο πρακτικα κανιβαλιζαν/κανιβαλιζουν μονοι τα προιοντα τους. Οταν εχεις το πακετο Α με καλυτερες παροχες μονο 1-2 ευρω ακριβοτερο απο το αμεσως προηγουμενο με λιγοτερες παροχες, ειναι no brainer, κανεις κακο στο 2ο πακετο. Πρακτικα το εχεις μονο για αυτους που πραγματικα ζοριζονται ετησιως να δωσουν αλλα 12-24 ευρω συνολικα για πακετο με ανωτερες παροχες.

Υπο κανονικες συνθηκες ομως καμια εταιρεια δεν το κανει αυτο, εχει υπηρεσιες για ολα τα market ranges και αντιστοιχες τιμες.

Ειναι σαν να λεμε οτι η Apple θα πουλουσε το iphone 15 600 ευρω, το 15 Plus 610, το 150 Pro 620 και το Pro Max 630 ευρω. Ποιος θα επαιρνε τα 3 πρωτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Give-me-a-hit said:

μηπως ξερεις ποια ειναι η πιο τιμια 1000ρα σε τιμη? ψαχνω να βρω με κανα 30ρι. δινω 26 για 100ρα τωρα.

Η φτηνότερη είναι στα 44.5 ευρώ απο Vodafone.

56 minutes ago, Sebu said:

Οπως το περιγραφεις ομως στο εξωτερικο πρακτικα κανιβαλιζαν/κανιβαλιζουν μονοι τα προιοντα τους. Οταν εχεις το πακετο Α με καλυτερες παροχες μονο 1-2 ευρω ακριβοτερο απο το αμεσως προηγουμενο με λιγοτερες παροχες, ειναι no brainer, κανεις κακο στο 2ο πακετο. Πρακτικα το εχεις μονο για αυτους που πραγματικα ζοριζονται ετησιως να δωσουν αλλα 12-24 ευρω συνολικα για πακετο με ανωτερες παροχες.

Υπο κανονικες συνθηκες ομως καμια εταιρεια δεν το κανει αυτο, εχει υπηρεσιες για ολα τα market ranges και αντιστοιχες τιμες.

Ειναι σαν να λεμε οτι η Apple θα πουλουσε το iphone 15 600 ευρω, το 15 Plus 610, το 150 Pro 620 και το Pro Max 630 ευρω. Ποιος θα επαιρνε τα 3 πρωτα???

Yeah το κάνουν., όχι σε τέτοιο βαθμό (1 ευρώ), απλά η συγκεκριμένη περίπτωση με την Post Lux μου έκανε εντύπωση μιας και μου την linkαρε πριν 2-3 μέρες ο κουμπάρος.

Δεν έχει σχέση όμως μια συσκευή με μια σύνδεση στο internet. Σε έναν casual χρήστη (πλειοψηφία) που δεν το ξεσκίζει με torrents και παίζει απλά με ΥΤ/netflix/disney+/κτλπ και surfάρισμα/ΜΚΔ, είτε έχει 1Gbps είτε έχει 100Mbps είναι το ίδιο πράγμα. ONT/Router το ίδιο, οπτική ίνα ίδια, OLT στον πάροχο ίδιο.

Τον καβατζώνεις στο ελάχιστα ακριβότερο πακέτο και σου "ξοδεύει" τα ίδια με το να ήταν σε 100αρα. Ταυτόχρονα ανεβάζεις και τους δείκτες της χώρας όταν κάνει speedtest μια στο τόσο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακοπροαιρετα θα ελεγα ότι τα μυρια π λένε για smart readiness + giga δεν θα δοθούν.. στο 1ο δεν βρίσκεις τα συνεργεία π λένε γιατί δουλεύουν ήδη για τις 3 isp εταιρίες .μετα  ποιος θα τα επιλέξει αφού τώρα τα βάζουν τσάμπα χωρις να πληρωσεις κ να περιμενεις επιστροφη.... τα giga voucher χειροτερο απο sff γ όσους ήθελαν υψηλες ταχύτητες γιατί τυχαια κ οι 3 ανέβασαν τιμές.. 

Μην ψαρώνετε με τιμές εξωτερικου..

Παμε στο βασικο το 90% των συσκευών+ σπιτιων εδω κ χρονια δεν υποστηρίζουν ταχύτητες της προκοπης.wifi tv,cctv τρέχουν σε 2.4ghz=~50 mbps,wifi κινητών +λαπτοπ Μαξ 600mbps κ μονο αν εισαι διπλα στο ρουτερ...τώρα με καλώδιο utp/οπτικη σε κάθε δωμάτιο πόσοι να έχουν  εδώ ή ακομη κ εκεί?(cat 4 ή 5 ethernet έβαζαν π ειναι μολις 100mb)... 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bot του gov αρχισε να δείχνει το gigabit voucher και δίνει και σύνδεσμο για την πλατφορμα.

https://www.gov.gr/ipiresies/upiresies-gia-epikheireseis/psifiakes-upodomes/gigabit-voucher

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερωτηση γιατί δεν εχω καταλάβει ούτε εχω εμπειρια από παλιότερες ενέργειες.

το voucher σε τι μορφή είναι; τύπου pass σου βαζουν τα χρήματα σε κάποια κάρτα;

ή θα βγουν πακέτα από τον καθε πάροχο με έκπτωση για όσους τα δικαιούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, somt said:

παιδιά μια ερωτηση γιατί δεν εχω καταλάβει ούτε εχω εμπειρια από παλιότερες ενέργειες.

το voucher σε τι μορφή είναι; τύπου pass σου βαζουν τα χρήματα σε κάποια κάρτα;

ή θα βγουν πακέτα από τον καθε πάροχο με έκπτωση για όσους τα δικαιούνται;

το SFBB το έδινες στον πάροχο όταν έκανες τη σύνδεση. Εσύ δεν ασχολείσαι με αυτό. Εισπράττει ο πάροχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, salmp7 είπε

το SFBB το έδινες στον πάροχο όταν έκανες τη σύνδεση. Εσύ δεν ασχολείσαι με αυτό. Εισπράττει ο πάροχος.

 

8 λεπτά πριν, somt είπε

παιδιά μια ερωτηση γιατί δεν εχω καταλάβει ούτε εχω εμπειρια από παλιότερες ενέργειες.

το voucher σε τι μορφή είναι; τύπου pass σου βαζουν τα χρήματα σε κάποια κάρτα;

ή θα βγουν πακέτα από τον καθε πάροχο με έκπτωση για όσους τα δικαιούνται;

Για αυτο και οι πάροχοι ανέβασαν τις τιμές για να έχουμε πλασματικες εκπτώσεις και να νομίζουμε οτι κατι κερδίσαμε...... μας κλέβουν με την συναίνεση του κράτους. ΑΛΗΤΕΙΑ, ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, U got bugged είπε

Το bot του gov αρχισε να δείχνει το gigabit voucher και δίνει και σύνδεσμο για την πλατφορμα.

https://www.gov.gr/ipiresies/upiresies-gia-epikheireseis/psifiakes-upodomes/gigabit-voucher

image.png

Λογικα πετυχες σε καποια δοκιμη γιατι του εχω γραψει και εγω αλλα δινει απαντηση οτι δεν γνωριζει το ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, miltgiorg είπε

Λογικα πετυχες σε καποια δοκιμη γιατι του εχω γραψει και εγω αλλα δινει απαντηση οτι δεν γνωριζει το ποτε. 

Έκανα μερικές προσπάθειες, απο τις 5-6 φορες , μου απαντησε αυτο 2 φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σημερινά δημοσιεύματα αναφέρεται ότι δικαιούχοι είναι αποκλειστικά κάτοχοι χαλκού. Δλδ όσοι έχουν ίνα μέχρι 100mbps αποκλείονται ή μπούρδες γράφουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Wolfy7 said:

Σε σημερινά δημοσιεύματα αναφέρεται ότι δικαιούχοι είναι αποκλειστικά κάτοχοι χαλκού. Δλδ όσοι έχουν ίνα μέχρι 100mbps αποκλείονται ή μπούρδες γράφουν;

Αν ήταν για μόνο για κατόχους DSL, τότε ποιος ο λόγος να μπει ο όρος του "να μην έχουν πάρει κουπόνι SFBB" ? To κουπόνι αυτό ήταν για FTTH, δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ADSL/VDSL.

Link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...