Προς το περιεχόμενο

Έρχεται στα μέσα Σεπτεμβρίου το Gigabit Voucher


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Εγω που εβαλα οπτικη ινα απο την cosmote πριν 3 μηνες αλλα εμεινα στα 100mbps δικαιουμε το κουπονι?

Ακριβως ετσι ειμαι και εγω λογικα ναι 

200 ευρω (αν ειναι τοσο) δια 24 μηνες 8,3 ευρω το μηνα. Αν ισχυσει ο τιμοκαταλογος της cosmote τοτε η 500αρα βγαινει περι τα 37,6 ευρω (αν μπει και το 5% ακομα λιγοτερο).

Θα ηθελα 1000αρα μινιμουμ σε αυτα τα λεφτα αλλα οκ ελλαδα ειμαστε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Iamkontzo είπε

Κάτσε να μπει και η ΔΕΗ στο παιχνίδι με την FiberGrid. Εκεί να δεις μετά πανηγύρι 

Εαν δεν εξαγορασει καμια ετοιμη εταιρια (Inalan,VODAFONE) θα αργησει πολυ να δινει παροχες η ΔΕΗ απο μονη της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Starlink voucher θα ήταν πιο χρήσιμο, γιατί μέχρι να εξαπλωθεί η ίνα θα έχουμε φτάσει στο 2040 και ακόμα θα το συζητάμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, nagmatech said:

Είναι μια πάρα καλή κίνηση το Voucher. Όσο άφορα το σκέλος που αναφέρεται στη έκπτωση της τιμής της χοντρικής Φτάνει μόνο να συμμορφωθούν και οι πάροχοι από τη μεριά τους και να κατεβάσουν και τις τιμές τους .Αυτό το μέχρι 28% ουτοπικό μου φαίνεται να περάσει στον καταναλωτή φοβάμαι μην προσπαθήσουν αργότερα να δικαιολογήσουν την μη εφαρμογή της έκπτωσης π.χ στο ότι φταίει ο πόλεμος στην Ουκρανία η ότι έγινε σεισμός στην Μαδαγασκάρη (Για τους παρόχους χτυπά η καμπάνα).

Θέλουν όμως να πάμε μαζικά στο FTTH για να γλυτώνουν χρήματα μελλοντικά από διαχειριση/συντήρηση-βλάβες-κλοπές χαλκού/κτίρια/κατανάλωση ρεύματος/κτλπ.  Κοινώς μεσο-μακροπρόθεσμα είναι φτηνότερη οπτική από τον χαλκό, άρα δεν τους παίρνει να αυξάνουν τιμές ή να καθυστερούν σε μειώσεις αν θέλουν πελάτες στο FTTH, ειδικά αν θέλουν και αύξηση του μέσου όρου ταχύτητας της χώρας.

To πρόβλημα με το voucher όπως και κάθε επιδότηση στη χώρα είναι ότι παίζει να καθυστερήσει την πτώση κι ότι βρήκαν ευκαιρία προσωρινά να αυξήσουν τις τιμές τους για να μασήσουν παραπάνω (πχ ο ΟΤΕ ανέβασε +3 ευρώ την 1η Αυγούστου ΤΥΧΑΙΑ μόνο τα προγράμματα που δικαιούνται το voucher).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ison είπε

Ακριβως ετσι ειμαι και εγω λογικα ναι 

200 ευρω (αν ειναι τοσο) δια 24 μηνες 8,3 ευρω το μηνα. Αν ισχυσει ο τιμοκαταλογος της cosmote τοτε η 500αρα βγαινει περι τα 37,6 ευρω (αν μπει και το 5% ακομα λιγοτερο).

Θα ηθελα 1000αρα μινιμουμ σε αυτα τα λεφτα αλλα οκ ελλαδα ειμαστε ....

Μπηκα μολις στην σελιδα του https://smartreadiness.gov.gr/ και δεν ειναι επιλεξιμο το κτήριο μου μιας και εχει δηλωθεί πως διαθετει οπτικη ινα. Οποτε μαλλον χασαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, vaggos88 said:

Μπηκα μολις στην σελιδα του https://smartreadiness.gov.gr/ και δεν ειναι επιλεξιμο το κτήριο μου μιας και εχει δηλωθεί πως διαθετει οπτικη ινα. Οποτε μαλλον χασαμε.

Αυτό είναι άλλο πρόγραμμα. Το Giga Voucher θα έχει άλλο site για αίτηση.

1 minute ago, laxanoulis said:

Εγώ που έχω ήδη εδώ και 2 χρόνια ίνα και τελειώνει το 24μηνο μου σε λίγες ημέρες, να φανταστώ, δεν δικαιούμαι τίποτα. Σωστά?

Δεν πρέπει να έχεις ταχύτητα άνω των 100Mbps και δεν πρέπει να έχεις εξαργυρώσει το προηγούμενο κουπόνι (SFBB).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Μπηκα μολις στην σελιδα του https://smartreadiness.gov.gr/ και δεν ειναι επιλεξιμο το κτήριο μου μιας και εχει δηλωθεί πως διαθετει οπτικη ινα. Οποτε μαλλον χασαμε.

Αλλο αυτο φιλος...αυτο ειναι για την εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θέλουν όμως να πάμε μαζικά στο FTTH για να γλυτώνουν χρήματα μελλοντικά από διαχειριση/συντήρηση-βλάβες-κλοπές χαλκού/κτίρια/κατανάλωση ρεύματος/κτλπ.  Κοινώς μεσο-μακροπρόθεσμα είναι φτηνότερη οπτική από τον χαλκό, άρα δεν τους παίρνει να αυξάνουν τιμές ή να καθυστερούν σε μειώσεις αν θέλουν πελάτες στο FTTH, ειδικά αν θέλουν και αύξηση του μέσου όρου ταχύτητας της χώρας.

To πρόβλημα με το voucher όπως και κάθε επιδότηση στη χώρα είναι ότι παίζει να καθυστερήσει την πτώση κι ότι βρήκαν ευκαιρία προσωρινά να αυξήσουν τις τιμές τους για να μασήσουν παραπάνω (πχ ο ΟΤΕ ανέβασε +3 ευρώ την 1η Αυγούστου ΤΥΧΑΙΑ μόνο τα προγράμματα που δικαιούνται το voucher).

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ο χαλκός είναι μεγάλη πληγή. Όπως είπες κόστος, κλοπές άλλα και ηλεκτρομαγνητικές αλληλοεπιδράσεις. Το επίσης ζητούμενο είναι να εφαρμοστούν οι εκπτώσεις στους λογαριασμούς και στους μη  έχοντες voucher όπως και στους ήδη υφισταμένους συνδομητές FTTH και μη. Είναι Απαράδεκτο να βλέπεις τιμές για πχ για FTTH 100 στα 34 ευρώ η στα 300 στα 41. Και μάλιστα όσο αφορά τα 100 να είναι ακόμα 100/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, nagmatech said:

Είναι Απαράδεκτο να βλέπεις τιμές για πχ για FTTH 100 στα 34 ευρώ η στα 300 στα 41. Και μάλιστα όσο αφορά τα 100 να είναι ακόμα 100/10.

Στο μέλλον κόβω να εξαφανίζονται τα 50/100/200Mbps FTTH προγράμματα, προφανώς αφού θα έχουν πέσει αρκετά τα μεγαλύτερα πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Sorath said:

Α εγώ απολαμβάνω συνέχεια δωρεάν αναβαθμίσεις. Απο τα 5Mbps που είχα στην Μεταμόρφωση, πήγα στα 12Mbps κέντρο Αθήνας, και το τελευταίο 3 μήνο κλειδώνει στα 17Mbps!! Τέτοιες ταχύτητες δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου!

Και να ήθελα δηλαδή παραπανω, δεν δίνει κανένας πάροχος πάνω απο 24Mbps στην περιοχή....

Καλά είναι! Η ταχύτητα είναι επικίνδυνη, εγκυμονεί ατυχήματα!

😆

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

10% δεν είναι η κάλυψη αλλά οι τωρινοί ενεργοί συνδρομητές FTTH επί του συνόλου των συνδρομητών σταθερού internet στη χώρα.

Το 10% αυτό λοιπόν, έχει μέσα άτομα (κάπου στους 140.000) που έχουν πάρει το προηγούμενο κουπόνι (SFBB) ή που έχουν ήδη πάνω από 100Mbps ταχύτητα ακόμα και χωρίς το κουπόνι. Αυτοί δεν δικαιούνται να πάρουν το Giga Voucher.

που υπάρχει ο όρος ότι όσοι έχουν πάρει το προηγούμενο κουπόνι (SFBB) δεν δικαιούνται να πάρουν το Giga Voucher? εκτός αν εννοείς στο ίδιο σπίτι (εφόσον υπάρχει ήδη η ταχύτητα/εγκατάσταση) αφού δεν υπάρχει κίνητρο "αναβάθμισης". Σε άλλο κτίριο δεν υπαρχει λόγος να μην δοθεί αφού θα είναι κίνητρο να γίνει η αναβάθμιση και να βελτιωθούν τα νούμερα της χώρας που είναι χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Ένα Starlink voucher θα ήταν πιο χρήσιμο, γιατί μέχρι να εξαπλωθεί η ίνα θα έχουμε φτάσει στο 2040 και ακόμα θα το συζητάμε.

Θα έπρεπε να βγάλουν απεριόριστο πακέτο μέσω δεδομένων για το σπίτι σε μια λογική τιμή. Και απλά να έμπαινε κόφτης 100 200mb κτλ. Δηλαδή εδώ που είμαι πάμε μέχρι 50 πόσα χρόνια δεν άλλαξε τίποτα ούτε πρόκειται. Με δεδομένα πάει μέχρι 350mb και αν μπει Ν78 θα πιάνει 2gb κοντά. Σε τέτοιες περιοχές που δεν υπάρχει οπτική ας βγάλουν πακέτα ίντερνετ και ανάλογα την ταχύτητα να διαμορφωθεί και η τιμή. Αλλά φοβούνται μην γονατίσει το δίκτυο. Για αυτό τα booster έχουν cap κάποια GB. Το starlink για την ώρα είναι ακριβό και βολεύει υπό περιπτώσεις δύσκολες που δεν έχουν ούτε χαλκό καλό ούτε κινητή καλό σήμα. Λίγο ακόμα να πέσει εκεί στο 25αρι θα πάνε πολύ στο starlink γιατί θα συμφέρει περισσότερο από ότι άλλο υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Iamkontzo είπε

Κάτσε να μπει και η ΔΕΗ στο παιχνίδι με την FiberGrid. Εκεί να δεις μετά πανηγύρι 

καλά αυτό είναι άλλου παππά ευαγγέλιο..εν ετει 2024 που όλα ιδανικά θα έπρεπε να τείνουν να υπογειοποιηθούν έρχεται η δεη να αξιοποιήσει το υπάρχων ενάεριο δίκτυο της και σου πετάει οπτική ίνα φάτσα στο μπαλκόνι σου..δεν μας φτάνουν τόσα χρόνια τα κόψε ράψε στον δρόμο και στα κράσπεδα, τώρα θα γεμίσουμε και άλλα καλώδια..αν είναι όμως να πιέσει τις άλλες εταιρίες και να ρίξει τις τιμές ασκώντας πιέσεις, καλό είναι να έρθει γρήγορα ελπίζω και μέχρι τέλη του χρόνου όπως έχουν δώσει ημερ/νία χρονοδιαγράμματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...