Προς το περιεχόμενο

Αισθητήρες μητρικής για σωστή ψύξη


pantelis1971

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Κυρίες και Κύριοι..

Έχει λίγο καιρό που για κάποιο λόγο άρχισα να προβληματίζομαι για το αν έχω αναθέσει την ψύξη του συστήματος μου στους κατάλληλους αισθητήρες που διαθέτει η μητρική μου...

Όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κάτι ανάλογα σχετικό στο διαδύκτιο για να με βοηθήσει...

Ο υπολογιστής μου αποτελείται γενικά από τα παρακάτω κομμάτια.

Μητρική Gigabyte Aorus elite b550 v2

CPU Ryzen 7 5700g

Μνήμες G SKILL 3200

Gpu Saphire rx 580 pulse 8 giga

Για την ψύξη του συστήματος φροντίζουν μια Be Quiet Pure Rock Slim 2 Ψύκτρα λαμβάνει δεδομένα από αισθητήρα CPU (CPU FAN)

Εισαγωγή αέρα μπροστά στο κουτί 3 fans bionix P120 Arctic-λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα system 2 (SYS FAN 3)

Εξαγωγή στο πίσω μέρος 1 fan bionix P120 Arctic λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα system 1 (SYS FAN 1)

Εξαγωγή στο επάνω μέρος του κουτιού 2 bionix P120 Arctic λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα cpu (CPU OPT) 

Οι θερμοκρασίες cpu είναι  idle 35 max 70 kai gpu idle 37 max 79...

 

Θα έπρεπε να αλλάξω αισθητήρες? 

έκανα κάτι λάθος?

Σας ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pantelis1971 είπε

Καλησπέρα Κυρίες και Κύριοι..

Έχει λίγο καιρό που για κάποιο λόγο άρχισα να προβληματίζομαι για το αν έχω αναθέσει την ψύξη του συστήματος μου στους κατάλληλους αισθητήρες που διαθέτει η μητρική μου...

Όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κάτι ανάλογα σχετικό στο διαδύκτιο για να με βοηθήσει...

Ο υπολογιστής μου αποτελείται γενικά από τα παρακάτω κομμάτια.

Μητρική Gigabyte Aorus elite b550 v2

CPU Ryzen 7 5700g

Μνήμες G SKILL 3200

Gpu Saphire rx 580 pulse 8 giga

Για την ψύξη του συστήματος φροντίζουν μια Be Quiet Pure Rock Slim 2 Ψύκτρα λαμβάνει δεδομένα από αισθητήρα CPU (CPU FAN)

Εισαγωγή αέρα μπροστά στο κουτί 3 fans bionix P120 Arctic-λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα system 2 (SYS FAN 3)

Εξαγωγή στο πίσω μέρος 1 fan bionix P120 Arctic λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα system 1 (SYS FAN 1)

Εξαγωγή στο επάνω μέρος του κουτιού 2 bionix P120 Arctic λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα cpu (CPU OPT) 

Οι θερμοκρασίες cpu είναι  idle 35 max 70 kai gpu idle 37 max 79...

 

Θα έπρεπε να αλλάξω αισθητήρες? 

έκανα κάτι λάθος?

Σας ευχαριστώ

 

 

 

Τα cpu fan,cpu opt,sysfan κτλ δεν είναι αισθητήρες αλλά υποδοχές για λειτουργία κ έλεγχο στροφων των ανεμιστηρων.Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο του τι θα συνδέσεις κ που ,αφού το ίδιο κάνουν όλοι πάνω κατω.Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι λαμβάνεις δεδομένα από τον καθένα..Εννοείς την καμπύλη που δείχνει?Αυτό είναι το πώς είναι ρυθμισμένη η κάθε υποδοχη να ελέγχει τις στροφές των fans σου σε σχέση με τη αλλαγή  θερμοκρασίας και οπότε θες το αλλαζεις.Αν είσαι ευχαριστημένος με το πώς είναι τώρα ο υπολογιστής από άποψη θορύβου ,μην πειράξεις τίποτα.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί πως το system fan1 για παράδειγμα, μπορεί να λάβει εντολή από διαφορετικούς αισθητήρες πάνω στη μητρική. 

vrm, cpu, pciex, και άλλους.

Δηλαδή μπορείς να ορίσεις τα fans να παίρνουν μέτρηση από διαφορετικούς αισθητήρες. (Εγώ έχω ένα fan να χτυπάει την κάρτα γραφικών και του έχω ορίσει να παίρνει τιμή από τον αισθητήηρα pciex της μητρικής.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ ,το κάθε σημείο που δίνει ρεύμα στοά fans μπορεί να βλέπει και διαφορετικές θερμοκρασίες ...είναι σωστό πχ να πείσω για όλα τα fans να βλέπουν την θερμοκρασία της CPU και ανάλογα να ανεβάζουν η να κατεβάζουν στροφές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, pantelis1971 είπε

Ναι αυτό εννοώ ,το κάθε σημείο που δίνει ρεύμα στοά fans μπορεί να βλέπει και διαφορετικές θερμοκρασίες ...είναι σωστό πχ να πείσω για όλα τα fans να βλέπουν την θερμοκρασία της CPU και ανάλογα να ανεβάζουν η να κατεβάζουν στροφές ;

Δεν υπάρχει απολυτα σωστό και λάθος.Οπως σου είπε ο φίλος πιο πάνω αν είχες ανεμιστήρες στο κάτω μερος να φέρνουν αέρα απευθείας στην κάρτα γραφικων έχει περισσότερη λογική να τους βάλεις να πηγαίνουν χέρι χέρι με την κάρτα γραφικών.Εσυ έχεις 3 μπροστά εισαγωγη και 3 να βγάζουν πάνω/πίσω.Μπορεις αν θες να τους βάλεις να γυρνάνε με βάση την κάρτα, αλλά δεν θα έχει καμμία δραματική διαφορά μιας και οι θερμοκρασίες σου σε cpu και gpu είναι κοντά.Ισως να γυρνάνε λίγο περισσότερο.Αλλα κανένα δομικό λάθος δεν έχεις κάνει.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2024 at 17:20, pantelis1971 said:

Καλησπέρα Κυρίες και Κύριοι..

Έχει λίγο καιρό που για κάποιο λόγο άρχισα να προβληματίζομαι για το αν έχω αναθέσει την ψύξη του συστήματος μου στους κατάλληλους αισθητήρες που διαθέτει η μητρική μου...

Όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κάτι ανάλογα σχετικό στο διαδύκτιο για να με βοηθήσει...

Ο υπολογιστής μου αποτελείται γενικά από τα παρακάτω κομμάτια.

Μητρική Gigabyte Aorus elite b550 v2

CPU Ryzen 7 5700g

Μνήμες G SKILL 3200

Gpu Saphire rx 580 pulse 8 giga

Για την ψύξη του συστήματος φροντίζουν μια Be Quiet Pure Rock Slim 2 Ψύκτρα λαμβάνει δεδομένα από αισθητήρα CPU (CPU FAN)

Εισαγωγή αέρα μπροστά στο κουτί 3 fans bionix P120 Arctic-λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα system 2 (SYS FAN 3)

Εξαγωγή στο πίσω μέρος 1 fan bionix P120 Arctic λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα system 1 (SYS FAN 1)

Εξαγωγή στο επάνω μέρος του κουτιού 2 bionix P120 Arctic λαμβάνουν δεδομένα από αισθητήρα cpu (CPU OPT) 

Οι θερμοκρασίες cpu είναι  idle 35 max 70 kai gpu idle 37 max 79...

 

Θα έπρεπε να αλλάξω αισθητήρες? 

έκανα κάτι λάθος?

Σας ευχαριστώ

 

 

 

Ποιο κουτί έχεις?

Spoiler

Εάν δεν είναι τεράστιο πιθανότατα ο 2ος ανεμιστήρας εξαγωγής στο πανω-μπροστινο μέρος του κουτιού να σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό σε θερμοκρασίες.

Εάν δεν είναι πρόβλημα ο θόρυβος εγώ θα τα "εδενα" όλα τα ανεμιστηρακια σου με την θερμοκρασία του cpu.

Εάν αυτός λειτουργεί και ζεστενετε με την σειρά τους θα ζεστενοντε και τα vrm κοκ.

Επιπλέον η κάρτα γραφικών όταν παίζει παιχνίδια και 100ριζει θα έχει φόρτο και το cpu σου οπότε πάλι θα δουλεύουν.

(Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις/υποπεριπτωσεις στον κανόνα π.χ να κάνεις render στην GPU και το cpu να κοιτάτε αλλά βλέποντας 5700g και 580 δεν νομίζω ότι είναι μέσα στο workflow σου.

Το ίδιο εάν είχες μια χαχαλιά μηχανικούς δίσκους που δουλεύανε συνέχεια αλλά προφανώς το cpu σου θα κοιμόταν σε απλές μεταφορές αρχείων)

Επιπλέον μιλάμε για overkill fan για το συγκεκριμένο συστημα και τα watt που καταναλώνει ούτως η άλλως με 6 bionix p120.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...