Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μητρικής


bandit21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Είχα μια μητρική στον υπολογιστή ddr4 με 1151 socket της msi(H110M GAMING).

Κάποια στιγμή από κεραυνό έκαψε την θύρα ethernet και έβαλα usb wifi.

Πρόσφατα σταμάτησε να δουλεύει και το ένα slot από τα 2 της ram και έτσι αποφάσισα να αλλάξω μητρική.

Έψαξα για μια ddr4 1151  και πήρα την (biostar tb360-btc expert).

Αφού συνδεσα τα πάντα με το που άνοιγα τον on off στο τροφοδοτικό ξεκίναγε να λειτουργεί χωρίς να έχω εικόνα.

Ύστερα από πολύ ψάξιμο(δεν είμαι και διάνα σε αυτά) είδα ότι η μητρική υποστηρίζει 1151 i3/i5/i7 8ης γενιάς ενώ ο δικός μου επεξεργαστής είναι i3 7100.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Είναι φυσικό να μην λειτουργεί?

Και τι κάνω τώρα?Βρήκα έναν i5 8100 μεταχειρισμένο.Θα δουλέψει με αυτόν αν τον αγοράσω?

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι φυσικό να μη λειτουργεί.

Μπορεί τα socket να έχουν ίδια ονομασία, ωστόσο δεν δέχονται τους ίδιους επεξεργαστές καθώς μιλάμε για διαφορετική γενιά. Όπως θα δείτε στη σελίδα της biostar, υποστηρίζει cpu 8-9ης γενιάς.

Ο 8100 (είναι i3 κι όχι i5) είναι συμβατός με τη biostar. Btw αυτή είναι μητρική για mining...

Μήπως να τη έκανες επιστροφή και να κοιτούσες για κάτι άλλο;

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Είναι φυσικό να μη λειτουργεί.

Μπορεί τα socket να έχουν ίδια ονομασία, ωστόσο δεν δέχονται τους ίδιους επεξεργαστές καθώς μιλάμε για διαφορετική γενιά. Όπως θα δείτε στη σελίδα της biostar, υποστηρίζει cpu 8-9ης γενιάς.

Ο 8100 (είναι i3 κι όχι i5) είναι συμβατός με τη biostar. Btw αυτή είναι μητρική για mining...

Μήπως να τη έκανες επιστροφή και να κοιτούσες για κάτι άλλο;

Εξήγησε μου τι εννοείς ότι είναι για mining.Δηλαδη για την χρήση που θέλω (Google, YouTube,fb,) δεν κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερεις τι σημαινει ''mining?'' Πρεπει να εισαι στο 0,001 %. Με πολυ απλα λογια ειναι η χρηση υπολογιστων για να παραγουν ψηφιακο χρημα. Για περισσοτερα google it που λενε.

Το θεμα ειναι οτι αυτες ειναι ειδικες μητρικες που δεν κανουν για desktop χρηση ενος καθημερινου χρηστη,εκανες λαθος αγορα. Αγορασες ειδικευμενο προιον.

Επισης,ισχυουν αυτα που σου ειπε ο Νικος απο πανω. Πριν αγορασεις μια μητρικη,καλο ειναι να διαβαζεις κριτικες και επισης στο site του κατασκευαστη ποιους επεξεργαστες υποστηριζει. Το καλυτερο ειναι να ψαξεις να βρεις μια φτηνη 1151, αφου απο οσα λες κανεις πολυ απλη χρηση που να υποστηριζει τον επεξεργαστη σου και να μην αγορασεις τον αλλο που βρηκες.

Ακομη καλυτερο,εστω και αν κανεις απλη χρηση,θα ηταν να αγοραζες με λιγα χρηματα ενα καινουργιο συνδιασμο επεξεργαστη,μητρικης και ραμ,ενα φτηνο σετακι για να εχεις και εγγυηση.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/09/2024 at 19:09, bandit21 said:

Εξήγησε μου τι εννοείς ότι είναι για mining.Δηλαδη για την χρήση που θέλω (Google, YouTube,fb,) δεν κάνει?

Έπρεπε να είχες ανοίξει ένα topic πριν την πάρεις.

Εάν μπορείς γύρισε την πίσω.(Γιατί πλέον σαν μεταχειρισμένη δεν έχει καμία αξια για να την έβαζες π.χ εδώ στις αγγελιες.)

Το θέμα είναι τώρα πως έχεις 2 "στραβες" μητρικές και ένα πολύ αδύναμο cpu.

Εάν σου είναι αρκετός ο 7100 απλά βαλτον πίσω στην κεραυνό χτυπημένη μητρική και δούλεψε το combo όσο πάει.

Εάν θα θελες κάτι πιο γρήγορο, στήσε άλλο οικονομικό combo με π.χ 12400f/b760 ddr4 η 5600/b550 με ~200 ευρώ(εάν έχεις κάρτα γραφικών) και για αρχή μπορεί να χρησιμοποιήσεις τις μνήμες που ήδη έχεις.

Και τα 2 αυτά combo θα είναι περί τις ~3φορες ταχύτερο από τον 7100.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...