Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV για ιστιοπλοϊκό


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ναασχοληθώ πάρα πολλά χρόνια και έχω μείνει πίσω όσοναφορά τις τηλεοράσεις οπότε χρειάζομαι βοήθεια.
Έχετε να προτείνεται κάποιο μοντέλο για να τοποθετηθεί σε ιστιοπλοϊκό ;;;

Τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει είναι τα εξής:

1-  Πρέπει να τοποθετηθεί σε εσοχή μήκους περίπου 60 εκατοστών, άρα πόσες ίντσες περίπου είναι το μάξιμουμ που μπορεί να φτάσει;; (ξέρω ότι μετριούντε στην διαγώνιο τους)

2- Χαμηλή κατανάλωση καθώς θα παίζει συνήθως από την μπαταρία του σκάφους. (οι εγκατεστημένη υποδομή σηκώνει μέχρι περίπου 1.000watt από όσο μου είπαν)

3- Να είναι smart για να συνδεθεί με Netflix και CosmoteTV .

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dpolal είπε

Έχω ναασχοληθώ πάρα πολλά χρόνια και έχω μείνει πίσω όσοναφορά τις τηλεοράσεις οπότε χρειάζομαι βοήθεια.
Έχετε να προτείνεται κάποιο μοντέλο για να τοποθετηθεί σε ιστιοπλοϊκό ;;;

Τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει είναι τα εξής:

1-  Πρέπει να τοποθετηθεί σε εσοχή μήκους περίπου 60 εκατοστών, άρα πόσες ίντσες περίπου είναι το μάξιμουμ που μπορεί να φτάσει;; (ξέρω ότι μετριούντε στην διαγώνιο τους)

2- Χαμηλή κατανάλωση καθώς θα παίζει συνήθως από την μπαταρία του σκάφους. (οι εγκατεστημένη υποδομή σηκώνει μέχρι περίπου 1.000watt από όσο μου είπαν)

3- Να είναι smart για να συνδεθεί με Netflix και CosmoteTV .

Ευχαριστώ.

1. Σε ολες τις τηλεορασεις, σχεδον σε ολα τα site γραφουν διαστασεις, ασχετως διαγωνιου.
2. χαμηλη την καταναλωση θα την κανουν τα settings που θα χρησιμοποιησεις. αν βαλεις φουλ φωτεινοτητα, hdr κλπ κλπ, θα καιει πολυ περισσοτερο σε σχεση με μια που παιζει στο eco mode.
3. προτιμησε καποια που να εχει webOS, tizenOS ή androidTV. για πιο ακριβη λεπτομερειες τσεκαρε εδω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πολλά ιστιοπλοϊκά έχω δει να χρησιμοποιούν βάση για να βάλουν το λιγότερο μια 32αρα......μη τη βάλεις σε εσοχές να είναι σταθερή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2024 στις 5:46 ΜΜ, kallair είπε

1. Σε ολες τις τηλεορασεις, σχεδον σε ολα τα site γραφουν διαστασεις, ασχετως διαγωνιου.
2. χαμηλη την καταναλωση θα την κανουν τα settings που θα χρησιμοποιησεις. αν βαλεις φουλ φωτεινοτητα, hdr κλπ κλπ, θα καιει πολυ περισσοτερο σε σχεση με μια που παιζει στο eco mode.
3. προτιμησε καποια που να εχει webOS, tizenOS ή androidTV. για πιο ακριβη λεπτομερειες τσεκαρε εδω.

 

21 ώρες πριν, johnkou77 είπε

Για 60εκατοστα ψαχνεις μονο σε 24ιντσων,αρα πολυ δυσκολο ως ακατορθωτο να βρεις samsung ,lg και θα βρεις σε κινεζικη και καμια τουρκικη.

 

11 ώρες πριν, kostasbm είπε

σε πολλά ιστιοπλοϊκά έχω δει να χρησιμοποιούν βάση για να βάλουν το λιγότερο μια 32αρα......μη τη βάλεις σε εσοχές να είναι σταθερή.....

Τελικά το πλάνο πήρε στροφή 180 μοίρες.

Αποφασίστηκε να μπεί ένα μόνιτορ 1920χ1080 από Η/Υ που υπήρχε διαθέσιμο στο σπίτι του ιδιοκτήτη, νομίζω ότι είναι 24ρι οπότε χωράει και θα αγοραστεί μόνο ένα XIAOMI TV Box για να αναλάβει τα υπόλοιπα.
Για τον ήχο θα συνδεθεί ένα JBL BT Speaker που έχουν ήδη.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpolal είπε

Τελικά το πλάνο πήρε στροφή 180 μοίρες.

Αποφασίστηκε να μπεί ένα μόνιτορ 1920χ1080 από Η/Υ που υπήρχε διαθέσιμο στο σπίτι του ιδιοκτήτη, νομίζω ότι είναι 24ρι οπότε χωράει και θα αγοραστεί μόνο ένα XIAOMI TV Box για να αναλάβει τα υπόλοιπα.
Για τον ήχο θα συνδεθεί ένα JBL BT Speaker που έχουν ήδη.

 

δεν ξερω πώς ειναι η εσοχη και κατα ποσο θα βολευε στους χωρους του ιστιοπλοϊκου, αλλα ΛΟΓΙΚΑ με μια βαση τοιχου διπλου βραχιονα, τοποθετημενη στο σωστο υψος, και μια τηλεοραση με φλατ πισω προφιλ κ τα "ηλεκτρονικα μερη" μαζεμενα πισω, θα μπορουσε να βαλεις μεγαλυτερη τηλεοραση κ να ερχοταν "προσωπο" με εσοχη κ να μην εξεχει καθολου, παρα ελαχιστα εκατοστα.

edit. η μονη που βρισκω με τοσο λεπτο προφιλ που θα μπορουσες να βαλεις κ να ειναι σαν καδρο ειναι η samsung the frame.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kallair είπε

δεν ξερω πώς ειναι η εσοχη και κατα ποσο θα βολευε στους χωρους του ιστιοπλοϊκου, αλλα ΛΟΓΙΚΑ με μια βαση τοιχου διπλου βραχιονα, τοποθετημενη στο σωστο υψος, και μια τηλεοραση με φλατ πισω προφιλ κ τα "ηλεκτρονικα μερη" μαζεμενα πισω, θα μπορουσε να βαλεις μεγαλυτερη τηλεοραση κ να ερχοταν "προσωπο" με εσοχη κ να μην εξεχει καθολου, παρα ελαχιστα εκατοστα.

edit. η μονη που βρισκω με τοσο λεπτο προφιλ που θα μπορουσες να βαλεις κ να ειναι σαν καδρο ειναι η samsung the frame.

Καλά όλα αυτά που λες και σε ευχαριστώ αλλά ο ιδιοκτήτης μόλις κατάλαβε ότι θα κάνει δουλειά με το 50ρικο που κοστίζει το box συν κάτι λίγα για καλώδια γυάλισε το μάτι του.
Κλασσική περίπτωση σπάγκου. :D

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...