Προς το περιεχόμενο

O NVMe εξαφανίζεται και ... WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR


manolis940

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύστημα:

Hardware

  • Mombo: B450 AORUS pro Rev 1.0
  • RAM: 2xGSkill f4-3200c16D-32GIS
  • CPU: AMD Ryzen 7 3700x
  • GPU: XFX Radeon RX 580 8GB GDDR5 GTS XXX Edition
  • PSU: Seasonic FOCUS-GX-550
  • NVMe 1: Kingston Technology A2000 M.2 250 GB
  • NVMe 2: XPG SX8200 Pro internal solid state drive M.2 1000 GB
  • HDD: Western Digital Red 3.5'' 4000 GB Serial ATA III (WD40EFAX)

Τον NVMe1 τον έχω για windows και κάποια ελαφριά προγράμματα ενώ τον NVMe2 ( προβληματικός ) τον έχω για πιο βαριά προγράμματα (πχ Autocad) και για games.

Windows

  • Έκδοση    Windows 10 Pro
  • Έκδοση    22H2
  • Έγινε εγκατάσταση στις    ‎16/‎1/‎2021
  • Δομή λειτουργικού συστήματος    19045.4780
  • Εμπειρία    Windows Feature Experience Pack 1000.19060.1000.0

 

BSOD report:

Spoiler

==================================================
Dump File         : 090524-8953-01.dmp
Crash Time        : 5/9/2024 18:59:18
Bug Check String  :
Bug Check Code    : 0x00000124
Parameter 1       : 00000000`00000010
Parameter 2       : ffffcc8e`21bb5028
Parameter 3       : ffffcc8e`0dcad92c
Parameter 4       : ffffcc8e`0de451a0
Caused By Driver  : PSHED.dll
Caused By Address : PSHED.dll+10a4
File Description  : Πρόγραμμα οδήγησης σφάλματος υλικού για συγκεκριμένη πλατφόρμα
Product Name      : Λειτουργικό σύστημα Microsoft® Windows®
Company           : Microsoft Corporation
File Version      : 10.0.19041.4522 (WinBuild.160101.0800)
Processor         : x64
Crash Address     : ntoskrnl.exe+3fe2a0
Stack Address 1   :
Stack Address 2   :
Stack Address 3   :
Computer Name     :
Full Path         : C:\Windows\Minidump\090524-8953-01.dmp
Processors Count  : 16
Major Version     : 15
Minor Version     : 19041
Dump File Size    : 539 999
Dump File Time    : 5/9/2024 18:59:59
==================================================

 

Πότε εμφανίζεται και τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

TLDR; Όταν "ζορίζω" τον NVMe2, σε όλα τα λειτουργικά. Αλλά όχι πάντα

Στην αρχή εμφανίστηκε όταν μου φόρτωνε κάποιο map στο BF1. Άνοιξε το PC και δεν εμφανιζόταν ο δίσκος και εμφανίστηκε μετά που έκλεισα τον διακόπτη του PSU και πάτησα το κουμπί για μερικά δευτερόλεπτα και άνοιξα ξανά το pc ( power drain).

Θεώρησα ότι φταίει το παιχνίδι και έτσι έκανα μια επιδιόρθωση των αρχείων του και μετά από λίγο συνέβη και πάλι. Έτσι αφού εστίασα στον δίσκο άνοιξα να δω θερμοκρασίες, task manager και ανακάλυψα ότι κάποιες φορές κατά την φόρτωση μιας πίστας ο δίσκος εξαφανιζόταν απ' το task manager.
 

Άνοιξα HDD Sentinel και η υγεία του δίσκου είναι στο 100%
 

Spoiler

image.png.6286cdc8ce672905e3c61fc89f2b0fb5.png

Οι θερμοκρασίες παρέμεναν σε normal επίπεδα 38C idle και max 45C

Για να αποκλείσω την περίπτωση των windows έβαλα ένα bootable linux usb και χρησιμοποίησα το Gnome Disk για να κάνω ένα benchmark. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι παραμέτρους είχα βάλει αλλά σε λιγότερο από 2 λεπτά το Benchmark σταμάτησε.

Είπα να επιμείνω λίγο στις θερμοκρασίες καθώς η GPU είναι ακριβώς πάνω απ' τον συγκεκριμένο δίσκο και έτσι δοκίμασα με το χέρι μου και αργότερα με κόλλησα το αισθητήριο θερμοκρασίας ενός πολυμέτρου που έχω για καλύτερες μετρήσεις αλλά δεν βρήκα κάτι παράξενο καθώς έβαλα τα benchmarks να τρέξουν ξανά.

Έψαξα αρκετά το BIOS αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό και το γύρισα σε default. Χάρηκα αλλά όχι για πολύ

Κάτι που παρατήρησα επίσης στην διαχείριση δίσκων είναι ότι EFI partition είναι στον NVMe 2 και όχι στον 1 κάτι που μου φαίνεται παράξενο καθώς θυμάμαι κατά την εγκατάσταση να έχω μόνο τον δίσκο NVMe1 κουμπωμένο αλλά πάνε και χρόνια και μπορεί να μην θυμάμαι καλά.

Spoiler

image.png.b246d89eca7a51d0fa6ae5c17b7776fb.png

 

Δεν έχω κάποιο άλλο δίσκο εύκαιρο να δοκιμάσω να τον κλωνοποιήσω και να συνεχίσω να κάνω δοκιμές. Πριν αγοράσω κάποιον, έχετε καμιά ιδέα στο μυαλό σας μήπως παρέλειψα κάποιο σημαντικό βήμα;

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω:

  • Βεβαιώσου ότι το firmware του NVMe δίσκου σου είναι ενημερωμένο. Οι κατασκευαστές συχνά κυκλοφορούν ενημερώσεις που διορθώνουν προβλήματα σταθερότητας.
  • Έλεγχος Θερμοκρασιών: Αν και ανέφερες ότι οι θερμοκρασίες φαίνονται φυσιολογικές, είναι καλό να παρακολουθείς τις θερμοκρασίες του δίσκου κατά τη διάρκεια έντονης χρήσης. Υπερβολική θερμότητα μπορεί να προκαλέσει αποσυνδέσεις.
  • Έλεγχος Συνδέσεων: Βεβαιώσου ότι ο δίσκος είναι σωστά συνδεδεμένος στη μητρική πλακέτα. Μια χαλαρή σύνδεση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.
  • Δοκιμή σε Άλλο Σύστημα: Αν είναι δυνατόν, δοκίμασε τον δίσκο σε άλλο υπολογιστή για να δεις αν το πρόβλημα παραμένει. Αυτό θα βοηθήσει να αποκλείσεις προβλήματα με το υπόλοιπο σύστημα.
  • Έλεγχος για Σφάλματα: Χρησιμοποίησε εργαλεία όπως το chkdsk στα Windows για να ελέγξεις τον δίσκο για σφάλματα. Μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας τη γραμμή εντολών ως διαχειριστής και πληκτρολογώντας chkdsk /f.
  • Ενημέρωση Οδηγών: Βεβαιώσου ότι οι οδηγοί του NVMe δίσκου και της μητρικής πλακέτας είναι ενημερωμένοι.
  • Απενεργοποίηση Power Saving Features: Μερικές φορές, οι ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα με τους NVMe δίσκους. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις αυτές τις ρυθμίσεις από το BIOS ή τα Windows.

Κατέβασε και εγκατέστησε το SSD Toolbox από το παρακάτω link ώστε να τσεκάρεις και να κάνεις update το firmware του ADATA σου

XPG SX8200 Pro PCIe Gen3x4 M.2 2280 Solid State Drive (adata.com)

Επεξ/σία από Ne0n
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ne0n είπε

Έλεγχος Συνδέσεων: Βεβαιώσου ότι ο δίσκος είναι σωστά συνδεδεμένος στη μητρική πλακέτα. Μια χαλαρή σύνδεση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

Το πιο βασικό, εδώ που τα λέμε.

Είχα το ίδιο θέμα όταν πρωτοπήρα nvme, έναν gammix 1tb. Μπήκε, αναγνωρίστηκε, λειτούργησε, αλλά όταν ζοριζόταν κάποιες φορές χανόταν. Εμφανιζόταν μετά από επανεκκίνηση.

Τον είχα για προβληματικό, αλλά είπα να κάνω μια δοκιμή πριν μπλέξω με επιστροφές (περίοδος covid μέτρων με άνοιξε-κλείσε), τον έβγαλα, τον φύσηξα, φύσηξα και την υποδοχή (όλο και κάτι θα είχε πιάσει τόσα χρόνια κενή πριν τον βάλω), τον ξαναέβαλα πολύ προσεκτικά, τέλος τα προβλήματα έκτοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...