Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm λανσάρει τον Snapdragon X Plus 8-core για οικονομικά Copilot+ laptops


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος επεξεργαστής Snapdragon X Plus 8-core της Qualcomm κάνει το ντεμπούτο του στην IFA 2024 και στην αγορά των φορητών υπολογιστών, προσφέροντας υψηλή απόδοση σε προσιτές τιμές.

Με οκτώ πυρήνες και κατασκευασμένος με τεχνολογία 4nm, ο επεξεργαστής υπόσχεται να φέρει επανάσταση στην κατηγορία των laptops μεσαίας κατηγορίας, υποστηρίζοντας όλα τα AI καλούδια των Windows 11.

Σύμφωνα με την παρουσίαση της Qualcomm στην IFA 2024, ο νέος επεξεργαστής προσφέρει 108% καλύτερη απόδοση σε πολυπύρηνες εφαρμογές σε σύγκριση με τον Intel Core Ultra 5 125U στα 15 watts, και 40% καλύτερες επιδόσεις σε μονοπύρηνες εφαρμογές στα 6W σε σχέση με τον AMD Ryzen 5 8640U. Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι αυτές οι μετρήσεις αφορούν την ενεργειακή απόδοση και όχι τη μέγιστη απόδοση, όπου οι διαφορές μπορεί να είναι μικρότερες.

image.png.b76c18fd6c76113bda4017ef3d1ddd06.png

image.png.8f35af482f888748d48aa7f5a93f6113.png

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά του Snapdragon X Plus 8-core είναι η ενσωματωμένη Μονάδα Νευρωνικής Επεξεργασίας (NPU), που προσφέρει 45 TOPS (Tera Operations Per Second) για εφαρμογές τεχνητής νοημοσύνης. Αυτό καθιστά τον επεξεργαστή συμβατό με τα λεγόμενα "Copilot+ laptops", που υποστηρίζουν προηγμένες λειτουργίες AI.

Η Qualcomm στοχεύει στην αγορά των φορητών υπολογιστών μεσαίας κατηγορίας, υποστηρίζοντας ότι ο νέος επεξεργαστής "επιτρέπει" την κατασκευή Copilot+ laptops στην κατηγορία τιμών 700 έως 900 δολαρίων. H τιμολογιακή αυτή στρατηγική θα μπορούσε να δώσει στην Qualcomm ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού, ιδιαίτερα της Apple, της οποίας το φθηνότερο MacBook Air με τον παλαιότερο επεξεργαστή M3 έχει κόστος περίπου 1000€.

Ήδη, κατασκευαστές όπως η Acer και η ASUS έχουν ανακοινώσει μοντέλα με τον νέο επεξεργαστή ενώ σήμερα το απόγευμα αναμένονται και οι ανακοινώσεις της Lenovo. Σε ότι αφορά την ASUS, το Vivobook S 15 και το ProArt PZ13 είναι διαθέσιμα στις τιμές των 899 και 1.099 δολαρίων αντίστοιχα, χωρίς να υπάρχει κάποια αναφορά για τις τιμές σε ευρώ σε σχετικά ερωτήματά μας. Η Qualcomm αναφέρει ότι φορητοί υπολογιστές με τον Snapdragon X Plus 8-core θα είναι διαθέσιμοι από κατασκευαστές όπως η Acer, η Dell, η HP, η Lenovo και η Samsung.

image.jpeg.547640d3688ff6aab7c43c8c46a205cc.jpegAcer Swift Go 14 AI

Ο νέος επεξεργαστής αναμένεται να προσφέρει εξαιρετική αυτονομία μπαταρίας, ένα χαρακτηριστικό που έχει παρατηρηθεί και σε άλλους φορητούς υπολογιστές με τους νέους επεξεργαστές Snapdragon X Elite, όπως το Dell XPS 13 9345, το Lenovo Yoga Slim 7x και το Vivobook S 15 της ASUS.

Περιμένουμε τα νέα συστήματα με το νέο οκταπύρηνο Snapdragon X Plus, από τις 24 Σεπτεμβρίου.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι αυτοι οι επεξεργαστές έκαναν τελικά αυτό που τόσο περιμέναμε και τοσο είχε διαφημιστεί.
Αν δεν τρέχουν τα προγράμματα που είναι σε Χ86 γραμμένα, χωρίς προβλήματα, τότε δεν νομίζω να πάνε πουθενά.
Και γι'αυτό δεν φταίει η Qualcom αλλά κλασσικά η MS με τα πασαλείματα που κάνει παντού και πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το μέλλον των laptops είναι τα ARM SOCs. Οικονομία μπαταρίας, επιδόσεις και αθόρυβη λειτουργία. Έχουν το τρίπτυχο της επιτυχίας. Το μόνο που λείπει, αν και εξελίσεται, είναι το optimization από πλευράς software. Αν λυθεί αυτό, τότε πραγματικά θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.

Στο άρθρο: μπράβο για την κίνηση και θεωρώ ότι θα προχωρήσει μελλοντικά. Η ίδια η MS φαίνεται ότι το πιστεύει, μιας και έβαλε ARM στα νέα της laptops. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, tony_boy said:

Δεν νομίζω οτι αυτοι οι επεξεργαστές έκαναν τελικά αυτό που τόσο περιμέναμε και τοσο είχε διαφημιστεί.
Αν δεν τρέχουν τα προγράμματα που είναι σε Χ86 γραμμένα, χωρίς προβλήματα, τότε δεν νομίζω να πάνε πουθενά.
Και γι'αυτό δεν φταίει η Qualcom αλλά κλασσικά η MS με τα πασαλείματα που κάνει παντού και πάντα.

 H αλήθεια είναι οτι και εγω που τους περίμενα, δεν τολμησα να κάνω την κίνηση μετα απο κατι ασυμβατότητες που διαβασα. Πχ μου είναι απολύτως αναγκαία η εκτύπωση. Διαβάζω οτι υπάρχει πρόβλημα λογω drivers εκτυπωτών που δεν υπάρχουν. Δεν το είχα σκεφτεί αυτο ως πιθανό πρόβλημα. Επίσης, αυτό μπορεί να ακουστεί χαζο, αλλά διαβάζω ότι πιθανόν δεν δουλεύουν σπασμένες εφαρμογές. Αν θέλουμε να μιλάμε υπο πραγματικους όρους, οι περισσότεροι έχουμε και μερικες τέτοιες.. 

Απ την αλλη κάτι νεοι Amd τους πλησιάζουν αρκετά, βάλανε και λιγο μεγαλύτερη μπαταρία. Τουλάχιστον ξέρεις οτι δεν θα εχεις πρόβλημα και φανταζει λογικότερη κινηση. Αν και πιστεύω το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι το standby. Στους arm τους αφήνεις sleep mode 12 ωρες και χάνουν 2%. Οι χ86 ακομα και οι καινούριοι πολυ αμφιβαλω αν πλησιάζουν καν. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναπάρω PC όταν αποτύχει και εξαφανιστεί αυτή η μαρκετιά και το χωρίς λόγο ύπαρξης hype με το τάχα ΑΙ και τα Copilot+ PC. Ήδη έχει αρχίσει το ξεφούσκωμα και το θυμόμαστε σαν τις 3D τηλεοράσης. 

Διαβάστε και εδώ αν θέλετε, πολύ καλή ανάλυση: https://novaramedia.com/2024/08/19/artificial-intelligence-isnt-actually-that-amazing/

1 hour ago, oldnew said:

 H αλήθεια είναι οτι και εγω που τους περίμενα, δεν τολμησα να κάνω την κίνηση μετα απο κατι ασυμβατότητες που διαβασα. Πχ μου είναι απολύτως αναγκαία η εκτύπωση. Διαβάζω οτι υπάρχει πρόβλημα λογω drivers εκτυπωτών που δεν υπάρχουν. Δεν το είχα σκεφτεί αυτο ως πιθανό πρόβλημα. Επίσης, αυτό μπορεί να ακουστεί χαζο, αλλά διαβάζω ότι πιθανόν δεν δουλεύουν σπασμένες εφαρμογές. Αν θέλουμε να μιλάμε υπο πραγματικους όρους, οι περισσότεροι έχουμε και μερικες τέτοιες.. 

Απ την αλλη κάτι νεοι Amd τους πλησιάζουν αρκετά, βάλανε και λιγο μεγαλύτερη μπαταρία. Τουλάχιστον ξέρεις οτι δεν θα εχεις πρόβλημα και φανταζει λογικότερη κινηση. Αν και πιστεύω το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι το standby. Στους arm τους αφήνεις sleep mode 12 ωρες και χάνουν 2%. Οι χ86 ακομα και οι καινούριοι πολυ αμφιβαλω αν πλησιάζουν καν. 

Εγώ που έτρεχα ένα διάστημα Windows 11 ARM σε MacBook M1 μέσω Parallels, έτρεχε κανονικά ό,τι σπασμένο δοκίμασα (όλα της Adobe, Office κτλ.).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

 H αλήθεια είναι οτι και εγω που τους περίμενα, δεν τολμησα να κάνω την κίνηση μετα απο κατι ασυμβατότητες που διαβασα. Πχ μου είναι απολύτως αναγκαία η εκτύπωση. Διαβάζω οτι υπάρχει πρόβλημα λογω drivers εκτυπωτών που δεν υπάρχουν. Δεν το είχα σκεφτεί αυτο ως πιθανό πρόβλημα. Επίσης, αυτό μπορεί να ακουστεί χαζο, αλλά διαβάζω ότι πιθανόν δεν δουλεύουν σπασμένες εφαρμογές. Αν θέλουμε να μιλάμε υπο πραγματικους όρους, οι περισσότεροι έχουμε και μερικες τέτοιες.. 

Απ την αλλη κάτι νεοι Amd τους πλησιάζουν αρκετά, βάλανε και λιγο μεγαλύτερη μπαταρία. Τουλάχιστον ξέρεις οτι δεν θα εχεις πρόβλημα και φανταζει λογικότερη κινηση. Αν και πιστεύω το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι το standby. Στους arm τους αφήνεις sleep mode 12 ωρες και χάνουν 2%. Οι χ86 ακομα και οι καινούριοι πολυ αμφιβαλω αν πλησιάζουν καν. 

Δεν θα το πιστέψεις αλλά πλέον δεν έχω ούτε μία σπασμένη εφαρμογή στον υπολογιστή μου. Το τσέκαρα με αφορμή το σχόλιό σου και έμεινα κ εγω έκπληκτος. Στα δια ταύτα, οι μόνοι ARM που δουλεύουν είναι τελικά αυτοί της APPLE. Και δεν φταίει σε καμία περίπτωση η Snapdragon. Τώρα για την AMD κ εγω τα έχω διαβάσει αλλά αν δεν πιάσουν αυτονομία κάπου στο 12ωρο δεν μπορείς να βγεις στην αγορά εκτός αν ρίξεις τις τιμές πολυ χαμηλά.
Γενικά η MS έχει κουράσει με το ΑΙ. Ας φτιάξει το emulator να παίζει κανονικά και να ξεφουσκώσει τα windows που ειναι bloated οσο δεν πάει και ξαναμιλάμε.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, MetroStar said:

Θα ξαναπάρω PC όταν αποτύχει και εξαφανιστεί αυτή η μαρκετιά και το χωρίς λόγο ύπαρξης hype με το τάχα ΑΙ και τα Copilot+ PC. Ήδη έχει αρχίσει το ξεφούσκωμα και το θυμόμαστε σαν τις 3D τηλεοράσης. 

Διαβάστε και εδώ αν θέλετε, πολύ καλή ανάλυση: https://novaramedia.com/2024/08/19/artificial-intelligence-isnt-actually-that-amazing/

Εγώ που έτρεχα ένα διάστημα Windows 11 ARM σε MacBook M1 μέσω Parallels, έτρεχε κανονικά ό,τι σπασμένο δοκίμασα (όλα της Adobe, Office κτλ.).

Σε ευχαριστώ για το τελευταίο σχόλιο. Πολυ χρήσιμο και ενδιαφέρον :). Μπορεί να με κάνει να ξανα αλλαξω γνώμη και να παρω arm.

Πάντως ξεκινάνε να βγαίνουν λαπτοπ με τον Intel Core Ultra 9 288V, της ιντελ. Μου φαίνεται μακράν ο ποιο ενδιαφέρον επεξεργαστής εδω και πολύ καιρό. Διαβάστε τα ρεβιου του. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, oldnew said:

Σε ευχαριστώ για το τελευταίο σχόλιο. Πολυ χρήσιμο και ενδιαφέρον :). Μπορεί να με κάνει να ξανα αλλαξω γνώμη και να παρω arm.

Πάντως ξεκινάνε να βγαίνουν λαπτοπ με τον Intel Core Ultra 9 288V, της ιντελ. Μου φαίνεται μακράν ο ποιο ενδιαφέρον επεξεργαστής εδω και πολύ καιρό. Διαβάστε τα ρεβιου του. 

Φαίνεται να έχει όλα τα πλεονεκτήματα των ARM χωρίς τα μειονεκτήματα με πιθανές ασυμβατότητες κτλ. Τελικά δεν είναι τόσο το ARM instruction set που έκανε την διαφορά αλλά τα 3nm και ο συνδιασμός πυρήνων υψηλής και χαμηλής απόδοσης. Η x86-64 είναι πιο ζωντανή από ποτέ και θα είναι μαζί μας για πολύ καιρό ακόμα.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oldnew είπε

 H αλήθεια είναι οτι και εγω που τους περίμενα, δεν τολμησα να κάνω την κίνηση μετα απο κατι ασυμβατότητες που διαβασα. Πχ μου είναι απολύτως αναγκαία η εκτύπωση. Διαβάζω οτι υπάρχει πρόβλημα λογω drivers εκτυπωτών που δεν υπάρχουν. Δεν το είχα σκεφτεί αυτο ως πιθανό πρόβλημα. Επίσης, αυτό μπορεί να ακουστεί χαζο, αλλά διαβάζω ότι πιθανόν δεν δουλεύουν σπασμένες εφαρμογές. Αν θέλουμε να μιλάμε υπο πραγματικους όρους, οι περισσότεροι έχουμε και μερικες τέτοιες.. 

Απ την αλλη κάτι νεοι Amd τους πλησιάζουν αρκετά, βάλανε και λιγο μεγαλύτερη μπαταρία. Τουλάχιστον ξέρεις οτι δεν θα εχεις πρόβλημα και φανταζει λογικότερη κινηση. Αν και πιστεύω το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι το standby. Στους arm τους αφήνεις sleep mode 12 ωρες και χάνουν 2%. Οι χ86 ακομα και οι καινούριοι πολυ αμφιβαλω αν πλησιάζουν καν. 

Στην ασυμβατότητα έχεις δίκιο και είναι ο λόγος που δεν προχωράω σε αγορά. Για τα σπασμένα θα διαφωνήσω: δεν έχω ούτε μία εφαρμογή, αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση...,

Οι AMD τους πλησιάζουν, αλλά οι τιμές ξεφεύγουν... Δεν υπάρχει ανταγωνιστικό μοντέλο των νέων AMD στη κατηγορία τιμής που αναφέρει το άρθρο.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τώρα:

Lunar Lake/Striz Point> X plus/elite

Ελπίζω η επόμενη γενιά της Qualcomm να είναι πιο γερή. Η μεγαλύτερη της αδυναμία είναι οι drivers της gpu. Για web surfing/ms meeting/zoom κλπ.  είναι μια χαρά αλλά ακριβά τα άτιμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Tlykog said:

Οι AMD τους πλησιάζουν, αλλά οι τιμές ξεφεύγουν... Δεν υπάρχει αναταγωνιστικό μοντέλο των νέων AMD στη κατηγορία τιμής που αναφέρει το άρθρο.

Τωρα βγήκαν γι αυτο. Λογικά οι ιντελ οι "καλοί" :) θα είναι ακόμα ακριβότεροι.  Οι κινήσεις που κανει η Qualcomm μπορεί να βοηθήσουν να ρίξουν τιμές και οι υπόλοιποι. Σε βάθος χρόνου θα κριθεί το παιχνίδι. Αν οι επεξεργαστές τής Qualcomm καταφέρουν να είναι πολυ περισσότερο συμβατοί και ανέβουν και αλλο σε επιδόσεις θα πάρουν μεγαλύτερο μερίδιο και ο ανταγωνισμός θα ανοιξει. Αλλά αυτη τη στιγμη οι περισσότεροι δεν παίρνουν arm. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...