Προς το περιεχόμενο

Opel Corsa E 2017 - Απορίες & εντυπώσεις


1comment

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχω οδηγησει το d 1.4 100hp. Πολυ αργο για 100hp γιατι σε ολο το φασμα των στροφων ανεβαζε γραμμικα..

Εψαχνα να βρω τα 13nm στις 4000στρ!  Και το δικο σου τετοια ροπη δινει.  Απο νευρο στα χαμηλα για μεσα στην πολη πως το βλεπεις???

Τα χλμ στην εθνικη κοιτα τα με gps. Και για ψυχολογικο δικο σου,βαλε τον πατερα σου στο c να πηγαινετε μαζι στην εθνικη για να δεις πραγματικες αποκλισεις.

Καταναλωση στο Ε εντος ποσο εχεις?

Παντως Κατοχοι για το C 1.2 λενε  γυρω στα 8λ!

 

Έχω κάνει πολύ λίγα χλμ προς το παρόν γιατί έχω μηχανάκι και το αποφεύγω μέσα στην πόλη λόγω παρκαρίσματος. Πρόσεξα ότι Αθήνα για 80χλμ απόσταση πήγαινε-έλα έκαψε παραπάνω από το C (2 γραμμές κατέβηκε ο δείκτης) αλλά ίσως το ταλαιπώρησα που το έτρεξα στην εθνική. Μπακαλίστικα παίζει να έκαψε 20€ με 80% αττική οδο-εθνική-λεωφ. Αθηνών και 20% πόλη. Βέβαια και το C έτσι το οδηγούσα αλλά δε νομίζω να έκαιγε πάνω από 12€ στην ίδια διαδρομή (φυσικά με a/c ανοιχτό). Το C ναι όσο λες καίει.

Μέσα στην πόλη μια χαρά το βλέπω, κανένα πρόβλημα. Επιταχύνει όπως το προηγούμενο. Στην εθνική ξεκινάει το πρόβλημα. Όταν λες να κοιτάξω τα χλμ με gps, δηλαδή να μην εμπιστευτώ το κοντερ; Δεν ισχύει η απόκλιση 10 χλμ που έγραψαν πιο πάνω;

Τελικά πολλοί με έχετε επιβεβαιώσει ότι είναι αργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Έχω κάνει πολύ λίγα χλμ προς το παρόν γιατί έχω μηχανάκι και το αποφεύγω μέσα στην πόλη λόγω παρκαρίσματος. Πρόσεξα ότι Αθήνα για 80χλμ απόσταση πήγαινε-έλα έκαψε παραπάνω από το C (2 γραμμές κατέβηκε ο δείκτης) αλλά ίσως το ταλαιπώρησα που το έτρεξα στην εθνική. Μπακαλίστικα παίζει να έκαψε 20€ με 80% αττική οδο-εθνική-λεωφ. Αθηνών και 20% πόλη. Βέβαια και το C έτσι το οδηγούσα αλλά δε νομίζω να έκαιγε πάνω από 12€ στην ίδια διαδρομή (φυσικά με a/c ανοιχτό). Το C ναι όσο λες καίει.

Μέσα στην πόλη μια χαρά το βλέπω, κανένα πρόβλημα. Επιταχύνει όπως το προηγούμενο. Στην εθνική ξεκινάει το πρόβλημα. Όταν λες να κοιτάξω τα χλμ με gps, δηλαδή να μην εμπιστευτώ το κοντερ; Δεν ισχύει η απόκλιση 10 χλμ που έγραψαν πιο πάνω;

Τελικά πολλοί με έχετε επιβεβαιώσει ότι είναι αργό.

Την καταναλωση δεν την μετρας ετσι. Φουλαρεις μεχρι το στομιο. κανε πχ 100-150χλμ μεσα στην πολη. ξαναγεμιζεις  μεχρι το στομιο απο το ιδιο βενζιναδικο διαιρεις τα λιτρα με οσα σου γραφει το κοντερ και βλεπεις ποσα λιτρα τα 100χλμ. Αυτο αμα το ξανακανεις θα δεις οτι η καταναλωση θα ειναι πολυ κοντα με την 1η!  Οι μετρησεις γινονται παντα οσο το δυνατον με τις ιδιες συνθηκες για να εισαι πιο κοντα στην πραγματικη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Την καταναλωση δεν την μετρας ετσι. Φουλαρεις μεχρι το στομιο. κανε πχ 100-150χλμ μεσα στην πολη. ξαναγεμιζεις  μεχρι το στομιο απο το ιδιο βενζιναδικο διαιρεις τα λιτρα με οσα σου γραφει το κοντερ και βλεπεις ποσα λιτρα τα 100χλμ. Αυτο αμα το ξανακανεις θα δεις οτι η καταναλωση θα ειναι πολυ κοντα με την 1η!  Οι μετρησεις γινονται παντα οσο το δυνατον με τις ιδιες συνθηκες για να εισαι πιο κοντα στην πραγματικη καταναλωση

Το ξέρω, γι αυτό σου είπα μπακαλίστικα.

Τα χλμ που δείχνει ότι απομένουν μέχρι να αδειάσει το καύσιμο ισχύουν; 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, 1comment said:

Το ξέρω, γι αυτό σου είπα μπακαλίστικα.

Τα χλμ που δείχνει ότι απομένουν μέχρι να αδειάσει το καύσιμο ισχύουν; 

Όχι ακριβώς, ανάλογα με τον τρόπο που οδηγείς τα βγάζει, και είναι εκτίμηση δεν είναι αξιόπιστη μετρηση. Συνήθως όταν μηδενίσει αυτή η απόσταση μπαίνει η ρεζέρβα και μένει κάνα 50ρι χλμ. Αλλά το βιβλίο του κατασκευαστή θα αναγράφει αναλυτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω είναι θέμα συνήθειας όλα. Μετά τη δεύτερη γύρα από εθνική, δεν με ενόχλησε τόσο η αίσθηση ότι τρέχει λιγότερο από το παλιό. Σκέφτομαι να δοκιμάσω και τον αυτόματο πιλότο για να "ξεχάσω" το γκάζι και τα χλμ. Γενικά θα πρέπει να εστιάσω στα καλά του αμαξιού που είναι σαν καινούργιο και εντελώς άλλη κατηγορία από το C. Είναι δύσκολο μετά από 14 χρόνια με το ίδιο αμάξι και είμαι σίγουρος ότι πολλοί με καταλαβαίνουν ασχέτως του κραξίματος.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...