Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά δεν συνδέονται με τον καρκίνο του εγκεφάλου, σύμφωνα με τη μεγαλύτερη έως τώρα έρευνα


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, lordvec είπε

Αν δε σου άρεσε να σου αναφέρω ένα πιο απλό παράδειγμα για να το καταλάβεις.... Τα τροχαία δε μειώνονται με το χρόνο. Άρα δεν αλλάζει τίποτα με τους δρόμους, τα καλύτερα αυτοκίνητα κτλ. Αν όμως υπολογίσεις και τα χιλιόμετρα που διανύονται κάθε χρόνο, αλλάζει κάτι;

 

τροχαία-1991-2022.png

Ευρώπη-νεκροί-σε-τροχαία.png

28 λεπτά πριν, lordvec είπε

Όσο για αυτό:

1) Αυτό που παραθέτεις δεν είναι μελέτη. Αναφέρεται σε μελέτη και είναι αυτή εδώ. Μπορείς να κατεβάσεις το pdf δωρεάν από δίπλα.

2) Στην μετα-ανάλυση που καλύπτει το παρόν θέμα, η παραπάνω μελέτη εμφανίζεται, κυριολεκτικά, στην 5η σειρά. Αν σε ενδιαφέρει να δεις τι και πώς, η τωρινή μελέτη είναι εδώ.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία προκατάληψη κύριοι... Η επιστήμη δεν με πείθει πλέον γιατί είναι στρατευμένη και πουλημένη επιστήμη. Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε με παλιότερα και νεότερα παραδείγματα. Και φυσικά είδαμε διάφορες "υποχρεωτικότητες" με βάση δήθεν επιστημονικά δεδομένα πως λειτούργησαν, τι πορεία και τι κατάληξη είχαν. Στον χλευασμό και την ειρωνεία είμαι αναίσθητος πλέον οπότε όλα καλά... Παρεμπιπτόντως έχω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού και τα περί ιοντίζουσας και μη ακτινοβολίας τα ξέρω. Όπως ξέρω επίσης αυτοί που δουλεύουν σε κεραίες τι συμπτώματα έχουν. Όπως θυμάμαι επίσης πως ένοιωθα όταν έκανα τις εργαστηριακές μου ασκήσεις  στο εργαστήριο κεραίες-ραδιοξεύξεις-ραντάρ.

Τα περί επιστήμης λοιπόν τα ακούω την σήμερον βερεσέ καθώς "πες μου ποιός σε πλήρωσε να σου πω τι επιστήμη έχεις..." Καλό απόγευμα εις άπαντας.

Γιατρός από αντικαρκινικό νοσοκομείο μου είπε off the record οτι οι καρκίνοι ορχεως έχουν αυξηθεί δραματικά. Φυσικά η γλώσσα της αλήθειας πλέον έχει καταντήσει περιθωριακή με την ευκολία του χαρακτηρισμού" ψέκια" εκ μέρους των πεφωτισμένων του κόσμου τούτου. 🙂

Επεξ/σία από ohristou
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Lucifer said:

 

τροχαία-1991-2022.png

Ευρώπη-νεκροί-σε-τροχαία.png

Όσο για αυτό:

1) Αυτό που παραθέτεις δεν είναι μελέτη. Αναφέρεται σε μελέτη και είναι αυτή εδώ. Μπορείς να κατεβάσεις το pdf δωρεάν από δίπλα.

2) Στην μετα-ανάλυση που καλύπτει το παρόν θέμα, η παραπάνω μελέτη εμφανίζεται, κυριολεκτικά, στην 5η σειρά. Αν σε ενδιαφέρει να δεις τι και πώς, η τωρινή μελέτη είναι εδώ.

 

46 minutes ago, Lucifer said:

Σα την πρωινή μαλακία και τα post, είναι μια λεπτή ισορροπία.

Βρες το αντίστοιχο στατιστικό για πνιγμούς από σουβλάκια και συνέδεσέ το με την κατανάλωση σουβλακιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, ohristou said:

Η επιστήμη δεν με πείθει πλέον γιατί είναι στρατευμένη και πουλημένη επιστήμη

Είπε γράφοντας μέσα από μια συσκευή που έχει κυκλώματα σε επίπεδο νανομέτρων και μπορεί να επικοινωνεί με την άλλη άκρη της γης στο δευτερόλεπτο.

37 minutes ago, ohristou said:

Και φυσικά είδαμε διάφορες "υποχρεωτικότητες" με βάση δήθεν επιστημονικά δεδομένα πως λειτούργησαν, τι πορεία και τι κατάληξη είχαν.

Α, έτσι πες, τώρα εξηγείται...

37 minutes ago, ohristou said:

Παρεμπιπτόντως έχω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού και τα περί ιοντίζουσας και μη ακτινοβολίας τα ξέρω.

Όχι, αποδεικνύεις ότι δεν τα ξέρεις. Μέχρι τώρα δεν έχεις κάνει τίποτα πέραν του να πετάς αόριστες παραφιλολογίες. Η επιστήμη δε λειτουργεί με αοριστίες και, κυρίως, δε λειτουργεί με επίκληση στην αυθεντία. Ξέρω άτομα που πήραν πτυχίο στη σχολή μου και δεν ήξεραν ούτε PC να δουλέψουν.

37 minutes ago, ohristou said:

Γιατρός από αντικαρκινικό νοσοκομείο μου είπε off the record οτι οι καρκίνοι ορχεως έχουν αυξηθεί δραματικά

Off the record, πάντα. Κοίτα να δεις που αυτά τα "off the record", όποτε καλείται κάποιος να τα αποδείξει, πάντα, μα πάντα κάτι γίνεται και δεν μπορεί ρε παιδάκι μου.

Και, φυσικά, ο "γιατρός σε αντικαρκινικό νοσοκομείο" έχει εικόνα των παγκόσμιων καταγραφών καρκίνων, έχει τα στατιστικά στο κεφάλι του, τα κάνει update συνεχώς κλπ. Τι, όχι;

37 minutes ago, ohristou said:

Φυσικά η γλώσσα της αλήθειας  ανυπόστατης παραπληροφόρησης χωρις την παραμικρή απόδειξη πλέον έχει καταντήσει περιθωριακή με την ευκολία του χαρακτηρισμού" ψέκια" εκ μέρους των πεφωτισμένων του κόσμου τούτου. 🙂

Είχες κάνει ένα λάθος, σου το διόρθωσα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ohristou said:

Γιατρός από αντικαρκινικό νοσοκομείο μου είπε off the record οτι οι καρκίνοι ορχεως έχουν αυξηθεί δραματικά. Φυσικά η γλώσσα της αλήθειας πλέον έχει καταντήσει περιθωριακή με την ευκολία του χαρακτηρισμού" ψέκια" εκ μέρους των πεφωτισμένων του κόσμου τούτου.

Γιατί το είπε off the record και δεν παρουσιάζει τα στοιχεία του? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Γιατί το είπε off the record και δεν παρουσιάζει τα στοιχεία του? 

Δεν θέλει να βρεθεί στο χαντάκι ,έχει οικογένεια και παιδιά.

Και φυσικά ο ίδιος δεν έχει κινητό.

  • Like 5
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε τα κινητα στην ακρη να μην παθετε καρκινο του ορχεως, να ηρεμησουμε κι εμεις με αυτα που διαβαζουμε στα ιντερνετς να κερδισουμε ολοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηνω αυτο εδω.. 

b5y7rpzzfr661.webp

4 ώρες πριν, ohristou είπε

έχω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού και τα περί ιοντίζουσας και μη ακτινοβολίας τα ξέρω. Όπως ξέρω επίσης αυτοί που δουλεύουν σε κεραίες τι συμπτώματα έχουν. Όπως θυμάμαι επίσης πως ένοιωθα όταν έκανα τις εργαστηριακές μου ασκήσεις  στο εργαστήριο κεραίες-ραδιοξεύξεις-ραντάρ.

Γεια σου Συνάδελφε! 🙋

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Στην φωτό είναι ο Jared Harris 

Ειναι απο την ταινία του HBO Chernobyl, oπου υποδύεται τον ρόλο του Valery Legasov. O Legasov ήταν ήρωας επιστήμονας που τα έβαλε με το κρατος στης Σοβιετικής ένωσης για την αλήθεια. Εγινε γνωστος στο ευρυ κοινο μέσω της ταινίας, βεβαία το εργο του αναγνωριστηκε απο την επιστημονική κοινότητα δυστυχώς μετα θάνατον του (αυτοκτονία) μεσα απο τις περιβόητες κασέτες που ηχογράφησε. 
Δεν το ανέβασα για την φώτο του Jared, αλλα για αυτό που γράφει 
Απο κατω η πραγματική φωτογραφία του επιστήμονα. Και για οποιον εχει ορεξη να μαθει παραπάνω. 
https://allthatsinteresting.com/valery-legasov
ΥΓ. Και να έχετε υπόψη, ειναι πολλά που γνωρίζουν και μας τα κρύβουν για τον βωμό των συμφερόντων. 

valery-legasov-vienna-conference (1).webp

Edit: @MikeKata μπορείς να μου πεις που το βρίσκεις το αστείο στο προηγούμενο ποστ μου? 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Petros Electron said:

Ειναι απο την ταινία του HBO Chernobyl, oπου υποδύεται τον ρόλο του Valery Legasov. Ήρωας επιστήμονας που τα έβαλε με το κρατος στης Σοβιετικής ένωσης για την αλήθεια. Δεν το ανεβασα για την φωτο του Jared, αλλα για αυτό που γράφει 
https://allthatsinteresting.com/valery-legasov

valery-legasov-vienna-conference (1).webp

Edit: @MikeKata μπορείς να μου πεις που το βρίσκεις το αστείο στο προηγούμενο ποστ μου? 

 

Στο ότι μιλάμε για επιστημονικό αντικείμενο με στοιχεία, μελέτες και μετα-αναλύσεις και, για να εκφράσεις το..... "σκεπτικισμό" σου, χρησιμοποιείς τσιτάτο από τηλεοπτική σειρά (ούτε καν λόγια του ίδιου του Legasov).

Σειρά, μάλιστα που πραγματεύεται την προσπάθεια συγκάλυψης του ατυχήματος από την ΕΣΣΔ, ενώ η επιστήμη (ξέρεις, οι άνθρωποι που έκαναν μετρήσεις σε άλλες περιοχές όπως Σκανδιναβία κλπ) αποκάλυψε την πραγματική έκταση του προβλήματος αρκετά νωρίς.

Είναι ο ορισμός της τακτικής που χρησιμοποιούν οι "αφυπνισμένοι" που ξαφνικά ανακάλυψαν την "αλήθεια που μας κρύβουν" (memes, απουσία οποιουδήποτε επιστημονικού στοιχείου ή cherry picking, αλλαγή θέματος -ακτινοβολια κινητών σε ατύχημα Chernobyl κλπ).

Σε κάλυψα;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, MikeKata είπε

(ούτε καν λόγια του ίδιου του Legasov)...... Σε κάλυψα;

Μάλλον οχι. Απο που γνωρίζεις οτι δεν τα ειπε αυτά τα λογια ο Legasov?. Για κανε μια ερευνά για τις κασέτες του αν θελεις... Απο εκει τα πηρε και το HBO.. 
Η ταινία οκ, ειχε αρκετές ανακρίβειες για κάποια απο τα γεγονότα, άλλα κάποια πράγματα και γνωμικά  που παραθέτει ειναι αληθινά και ειπώθηκαν όντως. 

Εγω παρέθεσα το (quote)  παραπάνω για να πω οτι πολλές φορες οι επιστήμονες ξέρουν τις απαντήσεις αλλα δεν μπορούν να τα βαλουν με ενα κράτος/εταιρία/φορέα κλπ γιατι θα τους φάει επειτα η "μαρμάγκα" απο συμφέροντα που βρίσκονται πισω απο αυτα που θα βγαλουν στην φορα.....
Οποτε λενε ψεματα.. Τοσα ψεματα που στο τελος οταν βγαινει αληθεια.. δεν την αναγνωριζουμε.. 
Αυτο επρεπε να καταλάβεις απο ολο αυτο το να σκάσεις το "γελάκι" σου... Αλλα μάλλον ηλικιακα ή και εργασιακά είμαστε σε αλλο φασμα συχνοτήτων εμεις οι 2 ..

Οκ.. κανενα πρόβλημα φόρουμ ειναι εδω και ο καθένας εκφράζεται οπως θελει.. Δεν με ενδιαφερει..

Και για  την ιστορια ΕΓΩ τα στοιχεία, και τις μελέτες και τις αναλύσεις, φίλτατε ως ηλεκτρονικός μηχανικός και εγω τα ακούω βερεσέ (οπως ο συναδελφος μου). Γνωμη μου ειναι, δεν επιβάλω σε κανέναν να την οριοθετήσει. Έγραψα καποια πραγματα παραπάνω πριν λιγα ποστ, οποίος θελει τα λαμβάνει υπόψη του, οποίος δεν θέλει, δικαίωμα του. 

30 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σειρά, μάλιστα που πραγματεύεται την προσπάθεια συγκάλυψης του ατυχήματος από την ΕΣΣΔ, ενώ η επιστήμη (ξέρεις, οι άνθρωποι που έκαναν μετρήσεις σε άλλες χώρες όπως Σκανδιναβία κλπ) αποκάλυψε την πραγματική έκταση του προβλήματος αρκετά νωρίς.

Δεν ηταν μονο η συγκάλυψη του ατυχήματος, ηταν και το κατασκευαστικο σφαλμα που ειχε το μοντελο του αντιδραστήρα που ειχαν κατασκευάσει. Αυτό προσπάθησαν να συγκαλύψουν.. Δεν την ξέρεις καλά την ιστορία.. Δεν εχει σχέση προφανώς η ταινια και το γεγονός  με την κινητη τηλεφωνία αλλα το παράδειγμα ήθελα να γράψω.. Την συγκάλυψη της αλήθειας.. 
Αυτα είχα να σου απαντήσω, δεν θα το συνεχίσω το θεμα, ουτε θα σου απαντήσω σε κατι αλλο. 
Καλο μας βραδυ. 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Petros Electron said:

Απο που γνωρίζεις οτι δεν τα ειπε αυτά τα λογια ο Legasov?. Για κανε μια ερευνά για τις κασέτες του αν θελεις... Απο εκει τα πηρε και το HBO..

Λάθος. Αρχικά επιδεικνύεις άλλη μια τακτική αυτών που είπα προηγουμένως.

Λες κάτι έτσι στον αέρα και αντί να το αποδείξεις ΕΣΥ, ζητάς απόδειξη από τον άλλο. Το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που κάνει τον ισχυρισμό. Ο Legasov δεν τα είπε. Βρες το σημείο στις κασέτες που αναφέρονται τα συγκεκριμένα λόγια. Η φράση χρησιμοποιείται ως ποιητική αδεία στη σειρά. Εχεις απόδειξη; Φέρ'τη.

9 minutes ago, Petros Electron said:

Εγω παρέθεσα το (quote)  παραπάνω για να πω οτι πολλές φορες οι επιστήμονες ξέρουν τις απαντήσεις αλλα δεν μπορούν να τα βαλουν με ενα κράτος/εταιρία/φορέα κλπ γιατι θα τους φάει επειτα η "μαρμάγκα" απο συμφέροντα που βρίσκονται πισω απο αυτα που θα βγαλουν στην φορα.....
Οποτε λενε ψεματα.. Τοσα ψεματα που στο τελος οταν βγαινει αληθεια.. δεν την αναγνωριζουμε.. 
Αυτο επρεπε να καταλάβεις απο ολο αυτο το να σκάσεις το "γελάκι" σου... Αλλα μάλλον ηλικιακα ή και εργασιακά είμαστε σε αλλο φασμα συχνοτήτων εμεις οι 2 ..

Πάλι λάθος. Το τι "λένε" οι επιστήμονες δε μας νοιάζει στην επιστήμη. Τι αποδεικνύουν οι μελέτες τους μας νοιάζει. Μπορείς να βρεις σφάλματα στη μελέτη; Περιμένω. Έτσι λειτουργεί η επιστήμη. Δεν πάει να είσαι ο μεγαλύτερος νομπελίστας; Αν ό,τι λες δε στηρίζεται από στοιχεία, είναι αβάσιμο. Τέλος.

Οπότε έχουμε δύο τινά. Ή εξ'αρχής κατάλαβες λάθος το άρθρο που μιλάει για συγκεκριμένη μελέτη και μπερδεύεις τους επιστήμονες με τα papers ή το κάνεις εν γνώσει σου για να επιβεβαιώσεις τις προκαταλήψεις σου.

12 minutes ago, Petros Electron said:

Οκ.. κανενα πρόβλημα φόρουμ ειναι εδω και ο καθένας εκφράζεται οπως θελει.. Δεν με ενδιαφερει..

 Για να έκανες edit το σχόλιό σου για να με ρωτήσεις γιατί γέλασα, μάλλον σε ενδιαφέρει αρκετά.

12 minutes ago, Petros Electron said:

Και για  την ιστορια ΕΓΩ τα στοιχεία, και τις μελέτες και τις αναλύσεις, φίλτατε ως ηλεκτρονικός μηχανικός και εγω τα ακούω βερεσέ (οπως ο συναδελφος μου). Γνωμη μου ειναι, δεν επιβάλω σε κανέναν να την οριοθετήσει. Έγραψα καποια πραγματα παραπάνω πριν λιγα ποστ, οποίος θελει τα λαμβάνει υπόψη του, οποίος δεν θέλει, και ειναι  δικαίωμα του. 

Πάλι επίκληση στην αυθεντία με γενικολογίες και χωρίς να έχεις στοιχεία; Έχεις έστω διαβάσει ποτέ σου ένα report; Πάμε πάλι. Στην επιστήμη, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ισχυρίζεται κάτι χωρίς στοιχεία, ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΣΙΜΟ. Τόσο απλά. Όσο γρηγορότερα το καταλάβεις, τόσο γρηγορότερα θα καταλάβεις τι είναι η "μετα-ανάλυση" που πραγματεύεται το άρθρο.

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Και για  την ιστορια ΕΓΩ τα στοιχεία, και τις μελέτες και τις αναλύσεις, φίλτατε ως ηλεκτρονικός μηχανικός και εγω τα ακούω βερεσέ (οπως ο συναδελφος μου). Γνωμη μου ειναι, δεν επιβάλω σε κανέναν να την οριοθετήσει.

 

ρε δε μας νοιάζουν ρε οι γνώμες σας, δε θα πάμε να δούμε το ηλιοβασίλεμα στον κρατήρα. γνώμες έχουν όλοι, οι γνώστες έχουν στοιχεία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...