Προς το περιεχόμενο

To "δικαίωμα στην αποσύνδεση" αποκτούν οι Αυστραλοί εκτός ωρών εργασίας


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Eloy είπε

 

Εσύ μπορεί να θεωρείς τον εργοδότη σου, εχθρό σου. Δεν ισχύει για όλους αυτό και δεν χρειάζεται να είναι έτσι. Εδωσα το παράδειγμα των μπογιατζήδων πιο πάνω... Ας μην σηκώσουν όποιοι θέλουν το τηλέφωνο κι ας πάνε για μεροκάματο στην Βάρκιζα αύριο, όταν οι υπόλοιποι θα δουλεύουν στην Κηφησιά...

 Ο εργοδότης δεν είναι ούτε εχθρός ούτε φίλος. Οποίος εργαζόμενος θέλει μπορεί να είναι διαθέσιμος 2-3 φορές τον μήνα με το αντίστοιχο αντίτιμο της υπερωρίας. Δεν την έχουμε μαζί την επιχείρηση, δεν "βοηθάει" ο εργαζόμενος ούτε είναι "οικογένεια". Κάθε λεπτό που δουλεύει πρέπει να πληρώνεται. Η νοοτροπία του Έλληνα όμως είναι να βοηθήσει το "παιδί"! Όπου ακούς εργαζόμενος = παιδί, εταιρία = οικογένεια εξαφανίσουν με ταχύτητα φωτός 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

"...επιβολή προστίμων ύψους έως και 19.000 δολαρίων Αυστραλίας (11.500 ευρώ) για τον υπάλληλο και έως 94.000 δολαρίων Αυστραλίας (57.000 ευρώ) για την εταιρία."

Αυτός είναι ο τιμοκατάλογος για να παραβείς την νομοθεσία (και ως τέτοιος πρέπει να λογιζεται κάθε πρόστιμο που δεν είναι αναλογικό). Μαντέψτε: για την μία πλευρά είναι εξοντωτικό, για την άλλη ψίχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Marcos_Aurilius said:

"...επιβολή προστίμων ύψους έως και 19.000 δολαρίων Αυστραλίας (11.500 ευρώ) για τον υπάλληλο και έως 94.000 δολαρίων Αυστραλίας (57.000 ευρώ) για την εταιρία."

Αυτός είναι ο τιμοκατάλογος για να παραβείς την νομοθεσία (και ως τέτοιος πρέπει να λογιζεται κάθε πρόστιμο που δεν είναι αναλογικό). Μαντέψτε: για την μία πλευρά είναι εξοντωτικό, για την άλλη ψίχουλα.

Εννοεί τον υπάλληλο/διευθυντή της εταιρείας που ενόχλησε τον υφιστάμενο του εκτός ωραρίου, κατά παράβαση του νέου νόμου. Για αυτό είναι υψηλό, και λογικό, καθώς αυτός είναι συνήθως που θα πάρει την απόφαση να ενοχλήσει τον υπάλληλο. (Australian outlines right to disconnect for employees | Fortune)

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, nick_souvlaki said:

Εννοεί τον υπάλληλο/διευθυντή της εταιρείας που ενόχλησε τον υφιστάμενο του εκτός ωραρίου....

OK, τότε βγάζει πολύ περισσότερο νόημα - νόμισα ότι αναφέρεται στον υπάλληλο που αρνείται να δεχτεί την επικοινωνία όταν αυτή "δεν είναι παράλογη". Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι στη Γερμανία (και υποθέτω στις υπόλοιπες βόρειες ευρωπαϊκές χώρες) δεν προβλέπεται να σε καλέσουν σε ώρες εκτός εργασίας από την εταιρεία. Ούτε προϊστάμενο βρίσκεις, π.χ.το ΣΚ, σε περίπτωση που έχει προκύψει πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο ειναι να εισαι σε εργασια που πολυ ευκολα θα πεις ¨αντε γεια¨ και καπου εκει τελειωνουν και τα εκτος ωραριου....εαν τους αρεσει, εαν οχι με περιμενουν αλλοι 10! τωρα οταν δεν μπορει να το κανεις αυτο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, comfuzio είπε

Sorry δεν ξέρω τι είναι αυτά τα "εργασιακά δικαιώματα", εδώ έχει μόνο αλλαγή από πενθήμερη εργασία σε εξαήμερη

Τι δουλεια κανεις που σου αλλαξαν 5ημερη εργασια σε 6ημερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, asmilon said:

Τι δουλεια κανεις που σου αλλαξαν 5ημερη εργασια σε 6ημερη;

Δεν έγινε σε μένα, εγώ παραμένω πενθήμερη. Σχόλιο έκανα σχετικά με τα εργασιακά (πηγή: https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1702054/premiera-gia-tin-6imeri-ergasia-ti-allages-fernei/ (μια από τις πολλές)). Αλλά είχα δουλέψει για 3 φεγγάρια σε πρατήριο υγρών καυσίμων και εκεί ήταν εξαήμερη χρόνια πριν και μισθολογικά ήταν κλασικά, βασικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Απλά τα πράγματα έχεις 2 αριθμούς. Έναν που τον δίνεις σε ότι χαρτούρα χρειάζεται (και είναι εκτός συσκευής η SIM) και ένα προσωπικό που το έχεις δώσει μόνο στην οικογένειά σου και το οποίο έχεις active στο κινητό σου.

Ακριβως. Και εγώ κάτι τέτοιο κοιτάω να κάνω γιατί η κατάσταση είναι απαλευτη. Στο μεταξύ κατέληγα να κλείσω το τηλέφωνο και δεν με έβρισκαν οι δικοί μου και γκρίνιαζαν. Συνεπώς, έχω ένα για φίλους και οικογένεια και ένα δεύτερο κινητό όπως και σταθερό voip όπου άμα θέλω τα κάνω να φαίνονται εκτός δικτύου η και καλά η κληση μου προωθείται χωρίς να έχω τηλεφωνητή. 

Τώρα βέβαια, άμα έχεις εργοδότη που ψάχνει να σου πει ότι αύριο θα έρθεις και ας έχεις ρεπό, πιστεύω θα βρει τρόπο να στο πει. Κατά πόσο αυτά θα σε γλιτώσουν δεν ξέρω. 

Επεξ/σία από mariosnik_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Δεν έγινε σε μένα, εγώ παραμένω πενθήμερη. Σχόλιο έκανα σχετικά με τα εργασιακά (πηγή: https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1702054/premiera-gia-tin-6imeri-ergasia-ti-allages-fernei/ (μια από τις πολλές)). Αλλά είχα δουλέψει για 3 φεγγάρια σε πρατήριο υγρών καυσίμων και εκεί ήταν εξαήμερη χρόνια πριν και μισθολογικά ήταν κλασικά, βασικός.

Αυτη ρυθμιση αφορα συγκεκριμενες περιπτωσεις που υπαρχει σοβαρος φορτος εργασιας, για τον οποιο θα ελεγχεται η επιχειρηση, και οι εργαζομενοι πληρωνονται 40% παραπανω. Δεν ειναι μονιμη 6ημερη εργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, asmilon said:

Αυτη ρυθμιση αφορα συγκεκριμενες περιπτωσεις που υπαρχει σοβαρος φορτος εργασιας, για τον οποιο θα ελεγχεται η επιχειρηση, και οι εργαζομενοι πληρωνονται 40% παραπανω. Δεν ειναι μονιμη 6ημερη εργασια.

Μάλλον την φαντάστηκα την τρίμηνη 6ήμερη εργασία τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις, υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις... Υπάρχουν οι περιπτώσεις που πραγματικά σε ζαλίζουν και σου χαλάνε το απόγευμα στο σπίτι ή τις διακοπές, υπάρχουν αυτές που σου τα πρήζουν οι φίλοι συνάδελφοι που θέλουν να ρωτήσουν κάτι που δεν ξέρουν, Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που έχεις κάνει εσύ μαλακία και την βρίσκουν οι άλλοι μπροστά τους ή έχεις φύγει κι έχεις πάρει τα κλειδιά μιας αποθήκης (το έχω κάνει)  και τα εφεδρικά κλειδιά τα έχει άλλος που κι αυτός έχει σχολάσει... Ε, να με πάρουν τηλέφωνο για τα κλειδιά και να μην το σηκώνω ή να τους τραβήξω μια καταγγελία δικαιώματος αποσύνδεσης να τους στείλω αδιάβαστους...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Eloy είπε

To ωράριο είναι 8ωρο 5 μέρες την εβδομάδα. Η επιβίωση μιας εταιρίας είναι 24 ώρες 7 μέρες την εβδομάδα. Υπάρχουν περιπτώσεις που προκύπτουν  σε νεκρές ώρες - το εμπόρευμα θα καθυστερήσει, κάποιος πελάτης ζητάει μια αναβολή, χρειάζεται να γίνει μια ακύρωση,κλπ και πρέπει ο εργοδότης να επικοινωνήσει με κάποια άτομα της εταιρίας που σχετίζονται με το αντικείμενο για να βρει γρήγορα μια λύση ή να τακτοποιήσει το πρόβλημα. Για κάτι που μπορεί να συμβεί 1,2,3 φορές τον μήνα, θα χρειαστώ να μιλήσω σαν εργοδότης με τον υπάλληλό μου και δεν θα μου απαντήσει ? Είμαι ελαιοχρωματιστής και αλλάζει ο προορισμός του συνεργείου για την επόμενη μέρα, επικοινωνώ με το συνεργείο μου και δεν θα μου απαντήσουν ?  Καλή τύχη σε όλους μας μετά...

Καταλαβαίνω τι λες και σου απαντώ ως κάποιος που μάλλον το έχει παρακάνει στο "να βάζει πλάτη" και να είναι πάντα διαθέσιμος πως ο εργοδότης ανησυχεί 24/7 για την εταιρεία γιατί είναι δική του και το upside αυτού είναι πως αν η εταιρεία διπλασιάσει τα κέρδη της, θα διπλασιάσει το χρήμα στην τσέπη του. Κι αν του καπνίσει την πουλάει γιατί έχει δημιουργήσει μια μηχανή παραγωγής χρήματος (και μπράβο του).

Αυτό όμως δεν ισχύει για τον αποθηκάριο της εταιρείας που στην καλύτερη θα πάρει ένα φιλοδώρημα ως αύξηση (και αν, σε αυτή τη χώρα). Δεν μπορείς να ζητάς από τον εργαζόμενο να έχει τα άγχη της εργοδοσίας 24/7 αλλά να πληρώνεται ως αναλώσιμος μισθωτός.

Δεν γίνεται να έχω όλα τα αρνητικά του υπαλλήλου και τα αρνητικά του εργοδότη και να πληρώνομαι για υπάλληλος.

Κάποτε αποφάσισαν μια χρονιά να μου κόψουν το εταιρικό κινητό γιατί η εταιρεία έκανε cost cutting με τη μέθοδο "ακριβοί στα πίτουρα". Ήταν η μόνη φορά που με κάλεσαν ΣΚ για ένα "επείγον" brainstorming και δεν το σήκωσα. Τη Δευτέρα που ερωτήθηκα που ήμουν, είπα πως το κινητό είναι προσωπικό.

Guess what. Ξανάγινε εταιρικό σε χρόνο dt.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...